Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2016., 18:03   #1
Sony a5100

Pozdrav!

Zanimaju me misljenja o aparatu sony a5100? Da li je dobar itd? Koji objektiv je dobar za taj aparat? Da li je bolje kupiti samo tijelo aparata ili kit? Da li je kit objektiv dovoljno dobar? Koja je razlika između sony a5100 i a6000 osim sto je ovaj drugi noviji?

Uglavnom svaka informacija o foticu bi dobro dosla.
Brundomendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 19:08   #2
Dobar je, ali je i loš, ovisi za što...

Bolje je kupiti...samo tijelo aparata, ali i kit isto.

Dovoljno je dobar kit objektiv, ali i nije.

Razlika je u cijeni, ali i u puno drugih stvari. Nevjerojatno, ali na Sony stranici sve to piše već...

http://www.sony.com/electronics/inte...s?view=compare

Ne znam kakve odgovore očekuješ, jer bez ijedne riječi o tome za što bi koristio taj aparat ništa bolje ne možeš ni dobiti.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 19:19   #3
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Dobar je, ali je i loš, ovisi za što...

Bolje je kupiti...samo tijelo aparata, ali i kit isto.

Dovoljno je dobar kit objektiv, ali i nije.

Razlika je u cijeni, ali i u puno drugih stvari. Nevjerojatno, ali na Sony stranici sve to piše već...

http://www.sony.com/electronics/inte...s?view=compare

Ne znam kakve odgovore očekuješ, jer bez ijedne riječi o tome za što bi koristio taj aparat ništa bolje ne možeš ni dobiti.
Za sto bi ga koristila? Pa za normalne obicne stvari : putovanja, portrete, "fashion" fotke, znaci nista posebno. Imam canon 600d, ali mi je on prevelik i shvatila sam da ga skoro i ne koristim jer mi je uvijek nekako previse nosati ga sa sobom radi takvih "obicnih" fotki. Zato sam bacila oko na ovaj sony, jer je mali i ako jos uz to radi dobre slike (bar ove koje meni trebaju) onda mislim da je pun pogodak! Ali eto ne znam, zato pitam forum strucnjake
Brundomendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 00:46   #4
Kit je dobar za putovanja i više manje sve svakodnevne stvari...eto, meni je bio i 18-250 za masu prvih poslova dok nisam zaradio za nešto bolje. Dok god imaš puno svjetla, bit će super.

Portreti... Sigma 60mm f/2.8 je jedino što si normalan čovjek može priuštiti. Manualni objektivi također, uz malo truda.

"Fashion"? Bilo koji objektiv i kvalitetna rasvjeta.

Radio sam review tog aparata prije nekih godinu dana, za jedan portal, koji je u međuvremenu promijenio koncept, pa ti ne mogu linkati jer je sve nestalo, ali aparat je i više nego sposoban za sve što ti može zatrebati.

Jedino mu je kompleksniji rad s rasvjetom onemogućen jer nema hotshoe, ali flash glave ionako mogu okidati na bljesak ugrađene bljeskalice.

U prijevodu, nećeš s njime raditi evente, svadbe i slične stvari, ali ima pametno izveden pop up flash čija glava se može uspjeriti prema stropu pa možeš donekle bouncati svjetlo. Iskoristivo za dosvjetliti poneki kadar...
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 18:04   #5
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Kit je dobar za putovanja i više manje sve svakodnevne stvari...eto, meni je bio i 18-250 za masu prvih poslova dok nisam zaradio za nešto bolje. Dok god imaš puno svjetla, bit će super.

Portreti... Sigma 60mm f/2.8 je jedino što si normalan čovjek može priuštiti. Manualni objektivi također, uz malo truda.

"Fashion"? Bilo koji objektiv i kvalitetna rasvjeta.

Radio sam review tog aparata prije nekih godinu dana, za jedan portal, koji je u međuvremenu promijenio koncept, pa ti ne mogu linkati jer je sve nestalo, ali aparat je i više nego sposoban za sve što ti može zatrebati.

Jedino mu je kompleksniji rad s rasvjetom onemogućen jer nema hotshoe, ali flash glave ionako mogu okidati na bljesak ugrađene bljeskalice.

U prijevodu, nećeš s njime raditi evente, svadbe i slične stvari, ali ima pametno izveden pop up flash čija glava se može uspjeriti prema stropu pa možeš donekle bouncati svjetlo. Iskoristivo za dosvjetliti poneki kadar...
Hvala ti.

Ako kupim npr, tijelo aparata i taj sigma objektiv. Osim portreta, da li taj objektiv mogu iskoristiti i za drugi tip slika ili ne?
Sorry ako postavljam glupa pitanja, ali sam
Totalni amater tako da 😉
Canon sam kupila sa kit objektivom i uvijek sam htjela nesto vise od fotografija, (blurred background i slicno) sa tim kit lens su mi uvijek nekako bile "obicne", ne znam. Zato nisam sigurna da bih kupila ponovno kit 😩

Da li imas savjet za neki drugi aparat a da nije canon 600d ili ovaj sony? Postoji li neki drugi za koji mislis da je bolji i slicno a da su mu karakteristike da nije prevelik da je jednostavan za nositi za sobom i da pravi dobre slike ( bar ove tipove koje sam ja navela) ?
Brundomendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 21:16   #6
Pa, 60mm je dosta usko, tako da možeš više manje raditi portrete, neke detalje i sl. stvari gdje želiš zamućenu pozadinu.

Ako želiš široke pejzaže, treba ti nešto šire. Recimo, ja prodajem 17mm f/3.5 M42 (manualni) objektiv s adapterom za Sony koji bi ti bio savršen za takve široke stvari. Nekoliko puta je jeftiniji od takvog s autofokusom.

600D i ovaj Sony koriste istu veličinu senzora. Sve ostalo tih veličina ima manji senzor, što znači i nešto manje detalja, lošiji bokeh (zamućenje pozadine), ali su to sve nijanse koje možda ni nećeš primijetiti. Za te novce koliko taj Sony košta, ne možeš dobiti ništa takvih karakteristika.
Best buy aparat, kako god da okreneš.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 20:03   #7
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Pa, 60mm je dosta usko, tako da možeš više manje raditi portrete, neke detalje i sl. stvari gdje želiš zamućenu pozadinu.

Ako želiš široke pejzaže, treba ti nešto šire. Recimo, ja prodajem 17mm f/3.5 M42 (manualni) objektiv s adapterom za Sony koji bi ti bio savršen za takve široke stvari. Nekoliko puta je jeftiniji od takvog s autofokusom.

600D i ovaj Sony koriste istu veličinu senzora. Sve ostalo tih veličina ima manji senzor, što znači i nešto manje detalja, lošiji bokeh (zamućenje pozadine), ali su to sve nijanse koje možda ni nećeš primijetiti. Za te novce koliko taj Sony košta, ne možeš dobiti ništa takvih karakteristika.
Best buy aparat, kako god da okreneš.
Aha, razumijem. Da li kit objektiv moze napraviti zamucenu pozadinu? Znam da canonov moze ali ih je tesko dobiti i nisu nesto.
Sada se vracam na ovo izmedju sony 5100 vs 6000. Da li je velika razlika u njima? Mislim ako nije, ne bih bezveze bacala vise novca nego sto trebam ako su skoro pa isti? Jer sam citala da dosta ljudi kazu da im je cak drazi 5100. Ali opet, kad vec planiram kupiti zelim kupiti onaj koji je ipak "bolji".
Kakvi su ovi "mali" canonovi aparati?
Milijun pitanja imam, sorry :/
Brundomendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 00:14   #8
Quote:
Brundomendo kaže: Pogledaj post
Aha, razumijem. Da li kit objektiv moze napraviti zamucenu pozadinu? Znam da canonov moze ali ih je tesko dobiti i nisu nesto.
Aha,ja mislim da Vi stvarno niš ne razumijete!
najlakše zamućenu pozadinu rade objektivi sa velikom blendom-e to je onaj f broj na objektivu i što je manji taj broj to lakše napraviš zamućenu pozadinu (ili sa teleobjektivima al sasvim drugačijim kadrovima koji se baš i ne mogu napraviti tak lako ko sa prvospomenutim)
evo baš sam ovaj čas provjerio sa svojim kitom i jesam postigao sam zamučenu pozadinu sa odprije postavljenim postavkama (znaći niš nisam štelal za trenutno okidanje) : 55mm+1/160+f5,6+interni blic+iso320 na udaljenosti kadra 35cm od objektiva (što je u ovom slučaju minimum udaljenosti fokusiranja a i neki maksimum za takvu zamućenu pozadinu),e da radi se o pentaxovom kitu: smcDA18-55/3,5-5,6AL WR
canonov može a i pentaxov može,a pentaxov je puno bolji od canona i zato nitko ne cijeni canonov kit, teško ga je dobiti valjda zbog toga jer nitko neće imati posla sa lošom stvari,
tak da mislim da takvu zamučenu pozadinu može napraviti svaki kit kao i sonyev, naravno osim canona koji ju isto može napraviti al ne tak dobru jer eto nisu nešto jer Vi tako kažete sa aha razumijevanjem
najprije znati što se hoće,najbolje naučiti osnove o tome da se zna o čemu se priča,pitati za nepoznanice pa tražiti savjete za kako kad se već zna za što
nadam se da sam barem malo pomogao s obzirom koliko se razumiju osnovni pojmovi za korištenje foto opreme sa Vaše strane

Zadnje uređivanje mbukal : 13.07.2016. at 00:49.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 09:28   #9
Quote:
Brundomendo kaže: Pogledaj post
Aha, razumijem. Da li kit objektiv moze napraviti zamucenu pozadinu? Znam da canonov moze ali ih je tesko dobiti i nisu nesto.
Sada se vracam na ovo izmedju sony 5100 vs 6000. Da li je velika razlika u njima? Mislim ako nije, ne bih bezveze bacala vise novca nego sto trebam ako su skoro pa isti? Jer sam citala da dosta ljudi kazu da im je cak drazi 5100. Ali opet, kad vec planiram kupiti zelim kupiti onaj koji je ipak "bolji".
Kakvi su ovi "mali" canonovi aparati?
Milijun pitanja imam, sorry :/
Svaki objektiv može napraviti "zamućenu" pozadinu, samo je s nekima to lakše a s nekima teže
Preporuka, uzmi sony a51000 s kit objektivom i dodatni sony fe 50mm f1.8 koji će ti služiti upravo za portrete i ostale stvari gdje želiš "zamućenu" pozadinu. Umjesto tog 50mm f1.8 možeš uzeti i prije spomenutu sigmu 60mm f2.8.

A ako si već zagrizla u fotografiju, preporučam potražiti i proučiti osnove fotografije što će ti uvelike olakšati tvoj fotografski put a i neke buduće izbore opreme ...
maks_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 09:31   #10
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
tak da mislim da takvu zamučenu pozadinu može napraviti svaki kit kao i sonyev, naravno osim canona koji ju isto može napraviti al ne tak dobru jer eto nisu nešto jer Vi tako kažete sa aha razumijevanjem
Već dugo nisam vidio nekoga toliko opsjednutog Canonom. A da si i ti kupiš jednog?

Zamućenje pozadine nema veze s proizvođačem. Određeno je blendom, žarišnom daljinom, veličinom senzora u udaljenošću pozadine.

Da li će to zamućenje biti lijepo ili ne to ovisi o konstrukciji blende, broju listića. Tako da i neki f2.8 objektivi mogu imati ružno i nervozno zamućenu pozadinu. Međutim, to je uvijek subjektivno.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 10:04   #11
Quote:
Brundomendo kaže: Pogledaj post
Sada se vracam na ovo izmedju sony 5100 vs 6000. Da li je velika razlika u njima? Mislim ako nije, ne bih bezveze bacala vise novca nego sto trebam ako su skoro pa isti? Jer sam citala da dosta ljudi kazu da im je cak drazi 5100. Ali opet, kad vec planiram kupiti zelim kupiti onaj koji je ipak "bolji".
http://lmgtfy.com/?q=a5100+a6000+difference
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 10:28   #12
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Već dugo nisam vidio nekoga toliko opsjednutog Canonom. A da si i ti kupiš jednog?

Zamućenje pozadine nema veze s proizvođačem. Određeno je blendom, žarišnom daljinom, veličinom senzora u udaljenošću pozadine.

Da li će to zamućenje biti lijepo ili ne to ovisi o konstrukciji blende, broju listića. Tako da i neki f2.8 objektivi mogu imati ružno i nervozno zamućenu pozadinu. Međutim, to je uvijek subjektivno.
Ak misliš na mene kao opsjednutim canonom fulal si ceo fudbal,moj komentar se odnosi na govor čovjeka kojemu je canon jedino mjerilo kvalitete a ni osnovne stvari nije se potrudio naućiti,član maks hr u postu ispod mog priča isto što i ja i ne vidim ništa loše u svojoj poruci,možda sam predirektan sa odgovorima ,ako sam krivo shvatio Vaš komentar ispričavam se jer meni kanon nije mjerilo kvalitete fotoopreme
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 10:34   #13
Realno na ovom Sony-u a5100 jedino je senzor odlican, a sve drugo je osrednje do lose, a posebno mislim na nacin korištenja gdje djelomicno touch screen spasava stvar.
Ako taj aparat mislis upariti sa kit objektivom dobit ces osrednji proizvod.
Ako bas mora biti Sony moj savjet je a6000 jer je konstrukcijski znatno bolje rijesen sa tipkama koje su precice za mnoge korisne opcije i njega uzmi bez objektiva i naknadno nababi odlican trio Sigma objektiva 19, 30 i 60 mm...svaki od njih je povoljan i dobar.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 19:01   #14
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Aha,ja mislim da Vi stvarno niš ne razumijete!
najlakše zamućenu pozadinu rade objektivi sa velikom blendom-e to je onaj f broj na objektivu i što je manji taj broj to lakše napraviš zamućenu pozadinu (ili sa teleobjektivima al sasvim drugačijim kadrovima koji se baš i ne mogu napraviti tak lako ko sa prvospomenutim)
evo baš sam ovaj čas provjerio sa svojim kitom i jesam postigao sam zamučenu pozadinu sa odprije postavljenim postavkama (znaći niš nisam štelal za trenutno okidanje) : 55mm+1/160+f5,6+interni blic+iso320 na udaljenosti kadra 35cm od objektiva (što je u ovom slučaju minimum udaljenosti fokusiranja a i neki maksimum za takvu zamućenu pozadinu),e da radi se o pentaxovom kitu: smcDA18-55/3,5-5,6AL WR
canonov može a i pentaxov može,a pentaxov je puno bolji od canona i zato nitko ne cijeni canonov kit, teško ga je dobiti valjda zbog toga jer nitko neće imati posla sa lošom stvari,
tak da mislim da takvu zamučenu pozadinu može napraviti svaki kit kao i sonyev, naravno osim canona koji ju isto može napraviti al ne tak dobru jer eto nisu nešto jer Vi tako kažete sa aha razumijevanjem
najprije znati što se hoće,najbolje naučiti osnove o tome da se zna o čemu se priča,pitati za nepoznanice pa tražiti savjete za kako kad se već zna za što
nadam se da sam barem malo pomogao s obzirom koliko se razumiju osnovni pojmovi za korištenje foto opreme sa Vaše strane
Pa kakve veze ima sto nista "ne razumijem"? Kao prvo vec je navedeno da sam totalni amater i sto zelim od aparata. Tebi puno hvala sto si se potrudio i objasnio ali meni to nista ne znaci, niti me bas puno brigaju detalji. Pitala sam osnovne normalne stvari sto bi pitao svaki amater. Zanima me samo da li je aparat dobar za te i te vrste slika i da li moze napraviti to i to. I u cem je problem? Da li moram znati enciklopediju fotografije da bi koristila aparat. Naravno da ne. Fotografijom se ne mislim baviti niti se bavim profesionalno, vec aparat kupujem za vlastite svrhe. Ako su vam moja pitanja "glupa" onda ih samo obidjite i sve 5! Zasto usporedjujem sa canonom? Zato jer sam canon jedino i koristila prije ovoga kojeg namjeravam kupiti. Sta bi trebala, usporedjivat ga sa necim sto nisam ni uzela u ruke. Jao!
Brundomendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 19:05   #15
Quote:
maks_hr kaže: Pogledaj post
Svaki objektiv može napraviti "zamućenu" pozadinu, samo je s nekima to lakše a s nekima teže
Preporuka, uzmi sony a51000 s kit objektivom i dodatni sony fe 50mm f1.8 koji će ti služiti upravo za portrete i ostale stvari gdje želiš "zamućenu" pozadinu. Umjesto tog 50mm f1.8 možeš uzeti i prije spomenutu sigmu 60mm f2.8.

A ako si već zagrizla u fotografiju, preporučam potražiti i proučiti osnove fotografije što će ti uvelike olakšati tvoj fotografski put a i neke buduće izbore opreme ...
Hvala! Mislim da cu to i napraviti. Nisam zagrizla, samo zelim nesto dovoljno dobro za svakodnevne potrebe i to je sve.
Brundomendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 10:05   #16
brundomedo detalje koje sam naveo da bi dobio zamućenu pozadinu fotografije sa spomenutim kit objektivom itekako su bitni,da nisam znao te detalje pozadina ne bi bila zamućena,ti detalji se mijenjaju ovisno o situaciji a ako želim zamućenu pozadinu moram znati kako i kada ih mijenjati,jao za tebe ako misliš potrošiti novce na foto opremu a ne misliš naučiti osnovne stvari kao što su blenda/brzina okidaća/udaljenost fokusa/iso.....,žalosno je kupiti takvu fotoopremu i fotić staviti na A postavku (i čuditi se kak nije fotka onakva kak si si zamislil-je pa fotić je na tom A mislil za teme jer ti nisi htio ućiti),razgovaraš kao da hoćeš ići od točke A do točke B i da želiš kupiti auto ali tebe ne zanima da najprije naučiš voziti auto,pa kako ćeš ga onda koristiti,sjedni u taxi i reci da te odveze od točke A do točke B i kraj priče,il kupi neki pametni (idiot) fotić koji će ti služiti kao taxi jer će on misliti umjesto tebe i fotke če biti bolje i jeftinije nego sa i na način kako trenutno razmišljaš,sve sam i ja to prolazio,od ograničenog buđeta pa želje fotkanja Sinjske gospe od kipa alkara do fotkanja djece u zatvorenoj svijetlom slaboj prostoriji,aha kupio i pročitao i par knjiga za fotografe početnike,samouvjereno kao i ti trenutno sada kupio sam nekad davni i knjige (dvije) od Scott Kelbya koji puno ne objašnjava zašto tako nego samo za takvu fotku treba to i to ,aaauuu žao mi novaca za njegove knjige (preprodao dalje pa povratio investirano) i kupio ponovno knige za početnike o digitalnoj fotografiji u kojima je to školski pisalo kako sa čime i zašto te kako si još na to sve pomoči fotošopom (u nekim knjigama je sve ilustrirano na olympusovoj fotoopremi a nikada nisam koristio tog olympusa i nije mi on bio mjerilo za bilo što od onoga što je mene zanimalo) ,nadam se da nećeš jaukati i dalje nego knijigu u ruke i početi učiti pa se tek onda upuštati u diskusiju,sretno
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 10:48   #17
Brundomendo, neka te ne brinu ovi odgovori. Digitalni fotoaparati su prepuni mogućnosti pa je početniku teško razabrati suštinu ali stvari su jednostavne ako ih netko zna ili želi na jednostavan način objasniti.

Osnova fotografije je otvor blende, brzina okidanja i osjetljivost (ISO).

Zamućenu pozadinu može se postići svakim fotoaparatom (uključujući kompakt) koji ima modus prioriteta blende (mod A na kotačiću, Aparture).

Blenda se postavi na najveći otvor (najmanji broj, to je obično 4 na kit objektivu). Motiv mora biti udaljen od pozadine. Treba se udaljiti i zumirati. Tako okinuta slika imati će zamućenu pozadinu.

Da li će pozadina biti lijepo zamućena, to ovisi o kvaliteti objektiva. A koliko će jako biti zamućena to ovisi o objektivu odnosno o maksimalnom otvoru blende na zoomu pa će f2.8 objektivi imati puno jače izraženo zamućenje od kita. Tu važi pravilo: više novaca, bolji objektiv.

Bilo koji suvremeni mirrorless ili DSLR je dobar, razlike su u nijansama.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:33   #18
Fotoguru pa nema potrebe mene ponavljati i to već u prvom sljedećem postu,nakon nekog vremena i nekome kome se ne da tražiti i čitata a ti imaš volje sa ponavljanjem onda je ok ,dovoljno je što i jesi argumentirano nastaviti diskusiju
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 09:41   #19
@Brundomendo meni je a5100 odlican fotic. Ubo sam ga zeni i presretna je s njim.

Fotke su odlicne, aparat je lagan za koristit, autofokus je brz i pouzdan, isti kao i na a6000. Kit objektiv je sasvim dovoljan za pocetak.

Za portrete ili fotkanje po losem svjetlu meni je 50mm f/1.8 sonyjev objektiv super, a nije ni skup.

a5100 je prilicno jeftin, senzor i elektronika ista ko u a6000, jedino ti fali trazilo i dodatni gumbi, a aparat je nesto mani i laksi.
crótach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.