Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2015., 21:38   #201
Ljudski mozak i radi na kvantnoj razini, sve operacije se tu vrše. S obzirom da kvantna teorija ima modele kvantnih računala, barem na papiru, ne bi bilo iznenađujuće da čemo jednog dana igrati simulaciju života gdje će se neki lik iz igre pitati "što je to sve" i tražiti zakone kojima će objašnjavati si svijet
Damjan J is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 13:11   #202
Quote:
Damjan J kaže: Pogledaj post
Skrivena stvarnost ? b. ili g. greene ...
Neki dan sam je kupio ali nisam još krenuo sa čitanjem, predpostavljam da će biti dobra nakon prve dvije.
Ima i knjiga holografski svemir od talbota, i ta čeka u polici da je otvorim...
Otvaraj je što prije, izvrsno štivo ako si into those stuff.
Doduše ja te tek sad čitam, jer sam prije bio intelektualno tupkast da uopće shvaćam bit knjige...treba imati otvoren um za dotično štivo.
Odmah na početku se osvrće na holografsko svojstvo mozga i pohranjeno sjećanje, kasnije se nadovezuje na holografski vid.
Općenito, prvo poglavlje je zanimljivo i šteta da nije pobliže objasnio dotičnu problematiku...recimo pobliže pojasnio kako je to Pribram pobio Lashlyevu teoriju: da ako gledamo kvadrat, električna aktivnosti u vizualnom korteksu isto pokazuje oblik kvadrata. Nije recimo pojasnio kako je Lashley dosla do te teorije. To me zanimalo.
Ok, to mi može i guglj reći, ali nije to uvijek fora.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 20:12   #203
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
baš neki dan čitam novu knjigu g.greena, čovjeka koji je do nedavno važio za strogog mainstream čestičara , i čovjek kuje u zvjezde holografsku teoriju, i navodi je kao gotovu stvar, navodno nenadano ispada i iz same teorije struna.
To je točno. I Brian Greene je i dalje mainstream.


Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
Inače, ime Susskind zna vrlo mali broj ljudi, baš zato štio su ta njegova otkrića na razini kopernikanskih poimaka u shvaćanju stvarnosti, a mediji su puni Hawkinga
Istini za volju, kod entropije crnih rupa podjednako su važn radovi Bekensteina, Hawkinga, Susskinda, kasnije i t'Hoofta i Maldacene.


Quote:
A to ko što već prije rekoh, nemožete dat ljudima između sporta i vrem. prognoze- a sada vijesti - živimo u simulaciji...

Holografsko načelo zapravo i nije isto što i život u simulaciji.

To je popularni prikaz, ali nije baš previše točan.

Quote:
Damjan J kaže: Pogledaj post
Ljudski mozak i radi na kvantnoj razini, sve operacije se tu vrše
Atomi koji tvore mozak rade na kvantnoj razini, ali to nema nikakve veze sa načinom na koji mozak radi i načinom kako mi razmišljamo.

Ti procesi koji dovode do svijesti i uma su klasični, a ne kvantni.


Quote:
S obzirom da kvantna teorija ima modele kvantnih računala, barem na papiru, ne bi bilo iznenađujuće da čemo jednog dana igrati simulaciju života gdje će se neki lik iz igre pitati "što je to sve" i tražiti zakone kojima će objašnjavati si svijet
Nema samo na papiru. Postoje i 'prava' kvantna računala, ali samo od nekoliko qubita.

Međutim, čini se da nema veze s načinom na koji mozak radi.

Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Otvaraj je što prije, izvrsno štivo ako si into those stuff.
Doduše ja te tek sad čitam, jer sam prije bio intelektualno tupkast da uopće shvaćam bit knjige...treba imati otvoren um za dotično štivo.
Odmah na početku se osvrće na holografsko svojstvo mozga i pohranjeno sjećanje, kasnije se nadovezuje na holografski vid.
Općenito, prvo poglavlje je zanimljivo i šteta da nije pobliže objasnio dotičnu problematiku...recimo pobliže pojasnio kako je to Pribram pobio Lashlyevu teoriju: da ako gledamo kvadrat, električna aktivnosti u vizualnom korteksu isto pokazuje oblik kvadrata. Nije recimo pojasnio kako je Lashley dosla do te teorije. To me zanimalo.
Ok, to mi može i guglj reći, ali nije to uvijek fora.
Jako miješate stvari. Holografija o kojoj govori Greene je najmodernija fizika koja je objektivno vrlo teška za objasniti.

Ta holografija o kojoj Talbot govori čista je fikcija koja nema nikakvo uporište u fizici, logici i stvarnosti.

Nisi mogao dvije različitije stvari navesti
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 16:36   #204
Pročito meni je knjiga bila jako intersenatna i zanimljiva . Konkretno jebeš znanje bez primjene
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 17:11   #205
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Pročito meni je knjiga bila jako intersenatna i zanimljiva . Konkretno jebeš znanje bez primjene
I što si naučio i kako ćeš to primijeniti?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 17:29   #206
Thumbs up

Quote:
haram kaže: Pogledaj post
I što si naučio i kako ćeš to primijeniti?
još se učim , moja glava moji svemir
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 18:15   #207
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
još se učim , moja glava moji svemir
Nešto ti je kaotičan svemir. Nadam se da je to zato što je još jako mlad.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 18:35   #208
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Nešto ti je kaotičan svemir. Nadam se da je to zato što je još jako mlad.
vrijeme je relativno , i tko zna što misliš pod mlad , ako ti se da tu sam negdje napiso oodprilike kolikko imam godina (samo moraš tražit)

Pa šta sam naslov knjige nekaže , samo tu teoriju prebaciti u dijelo (ima nešto u tome , ja sam na svom primjeru to osvjestio i prešao preko toga(knkretan problem) a i život su krenule druge stvari ) idem stari živio ti meni , početi ću u slobodno vrijeme dolaziti ovdje a to onda postaje ovisnost
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 12:56   #209
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ta holografija o kojoj Talbot govori čista je fikcija koja nema nikakvo uporište u fizici, logici i stvarnosti.
Možeš li ovo pojasniti? Ipak je Bohm jedan od značajnijih teorijskih fizičara 20. stoljeća, pa me čisto zanima koji su najveći/najočitiji nedostaci holografskog modela? Odnosno, kakva je reakcija znanstvene zajednice o holografskom svemiru?
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:14   #210
Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Možeš li ovo pojasniti? Ipak je Bohm jedan od značajnijih teorijskih fizičara 20. stoljeća, pa me čisto zanima koji su najveći/najočitiji nedostaci holografskog modela? Odnosno, kakva je reakcija znanstvene zajednice o holografskom svemiru?
Treba razlikovati tzv. kvantni misticizam koji uključuje priče poput Talbotovog holografskog svemira od holografskog principa, koji je čista teorijska fizika.

Holografski princip je znanost, fizika. Konkretno, riječ je o svojstvu teorije struna koji kaže da kompletni opis volumena prostora sa D dimenzija može biti kodiran na njegovoj margini od D-1 dimenzija.

Općenito govoreći teorija sugerira da naš trodimenzioni svemir može biti svojevrsna projekcija fizikalne stvarnosti odnosno procesa koji se odvijaju na 2D površini koja okružje taj prostor. To nije baš ekvivalentno tome da živimo u nekakvoj simulaciji, ali u filozofskom smislu ima nekih dodirnih točaka.

Sama hipoteze dolazi iz proučavanja entropije crnih rupa i informacijskog paradoksa. Teorija je matematički vrlo elegantna i dosta 'lijepa' međutim za sad ne postoji konsenzus o tome kako bi se mogla testirati u eksperimentima. O tome postoje neki prijedlozi, o kojima ćemo više znati kad prorade detektori gravitacijskih valova.

Holografsko načelo je mainstream fizika i sasvim legitimna hipoteza čiju utemeljnost nitko ne dovodi u pitanje. Može se u eksperimentu pokazati točna ili netočna, ali hipoteza je sama po sebi sasvim znanstvena.

S druge strane, kvantni misticizam, kao što je ovaj Talbotov primjer je techno blebetanje i korištenje kićenih znanstvenih riječi i služi tome da zbunjuje laike. To je patološka imitacija znanosti koja ima za cilj prodavanje muda za bubrege.

Kao što vidiš, prava teorijska fizika je već maštovitija od onoga što šarlatani mogu izmisliti, tako da nema nikakve potrebe za fantaziranjem.

Prava fizika je već odavno na rubu znanosti i nema potrebe gurati je preko ruba u šarlatanstvo.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:31   #211
Hvala na odgovoru.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 20:09   #212
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
S druge strane, kvantni misticizam, kao što je ovaj Talbotov primjer je techno blebetanje i korištenje kićenih znanstvenih riječi i služi tome da zbunjuje laike. To je patološka imitacija znanosti koja ima za cilj prodavanje muda za bubrege.

Kao što vidiš, prava teorijska fizika je već maštovitija od onoga što šarlatani mogu izmisliti, tako da nema nikakve potrebe za fantaziranjem.
ljudi su 200 000 godina živjeli bez "prave fizike", i ništa im nije falilo.

U podlozi svake velike teorije u fizici je jednostavna ideja - u klas. fizici to da je prostorvrijeme vječno i nepromjenjljivo i da jabuka pada nadole, u relativnosti da je relativno, u kvantnoj da je sve vjerojatnost, u teoriji sturna da je sve vibracija. Isto tako je jednostavna ideja hol. svemira da je sve informacija ..

To je baš ono što što i ti "šarlatani" , a šarlatani su naravno jer nisu "pravi fizičari", tvrde , a do tog su došli praktičnim iskustvom i eksperimentom u drugim područjima .To možda zvuči "šarlatanski", ali samo unutar svjetonazora pogrešnog modela svijeta.

Ako je sve informacija, moraš biti konj a da ne shvatiš da to ima reperkusije na sva područja . "Telefonska telepatija" bi onda bila jednostavno objašnjiva, kao i mnoge druge stvari - reinkarnacija npr, uz već poznate stvari koje je proučavao bohm , talbot shelldrake , jung itd.
Ili npr. "remote viewing"; ili astrologija, za koju ja znam da radi u praksi, ali ne postoji objašnjenje. No unutar inf. teorije univerzuma to može biti samo uprogramirana tipka F1 za sudionike inf. simulacije.

Jedna od stvari npr. koja bi bila jako jednostavno objašnjiva je i ubrzanje širenja svemira, koje je otkriveno i izazvalo nevjericu jer se kosilo s očuvanjem energije svemira , bez uvođenja egzotičnih energija i sl. - jer za širenje inf.modela , drugim rječima za širenje ideje o svemiru nije potrebna energija .
Isto tako i očuvanje inf. crnih rupa. inf. je pohranjena na horizontu, dakle na granici. Svemir majka posjeduje svu informaciju u svom modelu, jednako kao i svemir djete , budući da je prema hol. teoriji 3d realnost svemira djeteta projekcija horizonta događaja.

Živimo još uvjek unutar njutnovske paradigme, još nismo integrirali ni koncepciju paralelnih svemira iz kvantne i strunske teorije, a kamoli hol./inf. svemir. Moja teorija zavjere je da centri moći namjerno opstruiraju integraciju filozofskih reperkusija fizikalnih teorija u model stvarnosti jer im ovakvo stanje odgovara više s aspekta odnosa moći. Jer znanje je moć, a zatupljivanje je uvijek bila jedna od metoda vlasti. Pogledajte samo sve ono zlato i dragulje u vatikanu, sve je ono plaćeno od strane moćnika za isporučene usluge zatupljivanja puka.

Supek je desetljećima pokuišavao otvoriti katedru filoz. fizike na FF-u pa mu nije uspjelo. Al zato popovi su dobili prek noći.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 25.05.2016. at 21:21.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 05:21   #213
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
ljudi su 200 000 godina živjeli bez "prave fizike", i ništa im nije falilo.
... osim onog drugog "sapiens".
grand poobah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 16:49   #214
Lightbulb

Šta ako gravitacija nije uzrok, već posljedica nekih jačih sila?






Quote:
https://astronomynow.com/2016/11/08/...n-dark-matter/

A new theory of gravity might explain the curious motions of stars in galaxies. Emergent gravity, as the new theory is called, predicts the exact same deviation of motions that is usually explained by inserting dark matter in the theory. Professor Erik Verlinde, renowned expert in string theory at the University of Amsterdam and the Delta Institute for Theoretical Physics, published a new research paper today in which he expands his groundbreaking views on the nature of gravity.


Quote:
https://arxiv.org/pdf/1611.02269v2.pdf

Emergent Gravity
and the Dark Universe


ABSTRACT

Recent theoretical progress indicates that spacetime and gravity emerge
together from the entanglement structure of an underlying microscopic theory.
These ideas are best understood in Anti-de Sitter space, where they rely on the
area law for entanglement entropy. The extension to de Sitter space requires
taking into account the entropy and temperature associated with the cosmological
horizon. Using insights from string theory, black hole physics and quantum
information theory we argue that the positive dark energy leads to a thermal
volume law contribution to the entropy that overtakes the area law precisely at
the cosmological horizon. Due to the competition between area and volume law
entanglement the microscopic de Sitter states do not thermalise at sub-Hubble
scales: they exhibit memory effects in the form of an entropy displacement caused
by matter. The emergent laws of gravity contain an additional ‘dark’ gravitational
force describing the ‘elastic’ response due to the entropy displacement. We
derive an estimate of the strength of this extra force in terms of the baryonic
mass, Newton’s constant and the Hubble acceleration scale a0 = cH0, and provide
evidence for the fact that this additional ‘dark gravity force’ explains the
observed phenomena in galaxies and clusters currently attributed to dark matter



Quote:

DOI: 10.1007/JHEP04(2011)029

On the origin of gravity and the laws of Newton

ABSTRACT

Starting from first principles and general assumptions we present a heuristic
argument that shows that Newton’s law of gravitation naturally arises in a theory in which
space emerges through a holographic scenario. Gravity is identified with an entropic force
caused by changes in the information associated with the positions of material bodies. A
relativistic generalization of the presented arguments directly leads to the Einstein equations.
When space is emergent even Newton’s law of inertia needs to be explained. The
equivalence principle auggests that it is actually the law of inertia whose origin is entropic.

......

It is well known that Newton was criticized by his contemporaries, especially by Hooke,
that his law of gravity acts at a distance and has no direct mechanical cause like the elastic
force. Ironically, this is precisely the reason why Hooke’s elastic force is nowadays not seen
as fundamental, while Newton’s gravitational force has maintained that status for more
than three centuries. What Newton did not know, and certainly Hooke didn’t, is that the
universe is holographic. Holography is also an hypothesis, of course, and may appear just
as absurd as an action at a distance.
One of the main points of this paper is that the holographic hypothesis provides a
natural mechanism for gravity to emerge. It allows direct “contact” interactions between
degrees of freedom associated with one material body and another, since all bodies inside a
volume can be mapped on the same holographic screen. Once this is done, the mechanisms
for Newton’s gravity and Hooke’s elasticity are surprisingly similar. We suspect that neither
of these rivals would have been happy with this conclusion.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:09.