Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2016., 17:48   #1
Što svijetli na nebu?

Gledam prema SSW i vidim svijetlu zvijezdu na maglovitom nebu pa se pitam da li netko zna njezino ime. Lokacija promatranja je u vašoj bilizini. Applikacija SkEye ništa ne pomaže, možete li vi?
antisa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 17:51   #2
Venera, bas se dobro vidi ovih dana.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2018., 23:43   #3
Već dosta dugo se lijepo vidi Jupiter(kao i Venera) na večernje - noćnom nebu,dakako prostim okom,ali ne vidim,valjda je nemoguće,nijedan Jupiterov satelit da svijetli,od 8 ili koliko ih već ima...Da li možda netko vidi neki od Jupiterovih satelita kroz teleskop?
Ustvari,postoji jedno nebesko tijelo koje se vidi "nedaleko" od Jupitera,ali ta svjetlost treperi,pa sam uvjeren da je zvijezda u pitanju...
izdvojeno m is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 06:21   #4
Oko Jupitera se vide samo 4 njegova najveća satelita, ostali su pretamni. Međutim niti jedan od njih se ne vidi golim okom jer su previše blizu planetu i prevelika je razlika u sjaju. Oni s jako dobrim vidom mogu skužiti Ganimed kad je najudaljeniji od Jupitera. Sva 4 satelita se lako mogu vidjeti već i običnim dalekozorom.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 12:00   #5
Mali offtopic...

Steta sto se tema ne zove 'Sto na nebu sja visoko'
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 23:48   #6
Neću odgovarat, nije primjereno
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2018., 23:00   #7
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Oko Jupitera se vide samo 4 njegova najveća satelita, ostali su pretamni...
Da,to me zanimalo,hvala na odgovoru...Dalekozor,nažalost,nemam,mada sam nedavno gledao da bi nešto kupio,ali tada sam i shvatio da dobar dalekozor treba dobro i platiti,pa sam odustao...Ali da bi volio vidjeti Jupiterove satelite,to svakako bi...
Može li se još planeta vidjeti,i kada,golim okom na noćnom nebu?Mars sam vidio,prije par godina,ljeti,Jupiter sam prvi puta uopće vidio nedavno,i to je zaista impresivno,sada skoro svako večer pogledam taj fenomen,Veneru također vidim svako večer,vjerovatno sam je vidio i prije,ali nisam išao za tim...Dakle,možda se Merkur ili Saturn mogu nekad vidjeti?Što se tiče Urana i Neptuna,to je valjda nemoguće...
Da,vidio sam prije nekog vremena i ISS,sasvim slučajno - tražeći avion na noćnom nebu,a nakon što sam ga vidio na flight radaru 24 - ali nisam shvatio o čemu se radi,bilo je i poluoblačno,zbunilo me poprilično to svjetlo u pokretu...Da bi gledajući Nat Geo (Strange Rock) shvatio da je to bio ISS,i onda još jednom slučajno vidio ISS,ovaj puta na vedrom noćnom nebu,znajući o čemu se radi...Nezaboravno...
izdvojeno m is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2018., 23:10   #8
Sad se može promatrati svih 7 planeta Sunčeva sustava izuzevši Zemlju - Merkur i Venera navečer, Jupiter skoro cijelu noć, zalazi u ranim jutarnjim satima, Saturn cijelu noć, izlazi neposredno nakon zalaska Sunca, Mars skoro cijelu noć, izlazi oko 2,5 sata nakon Sunčeva zalska, Uran i Neptun ujutru.
Planeti od Merkura do Saturna imaju dovoljan prividan sjaj kako bi se lako vidjeli golim okom, Uran se može vidjeti golim okom samo kod povoljnih uvjeta, a za Neptun je uvijek potreban optički instrument.
Puigdemont is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2018., 23:19   #9
Dobri dalekozori se mogu naći već za 700kn, to i nije tako strašno. Puigdemont me pretekao da, sad je idealno za gledati planete navečer. Gdje se točno mogu pronaći pogledaj na Heavens Above karti ili skini Stellarium. Heavens above ima i točna vremena preleta ISS-a i drugih satelita.

Uran sam jednom bio vidio golim okom s Petrove gore, to je bilo jako fora. Ovih dana se mogla vidjeti i Vesta, ne znam je li još dovoljno sjajna.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2018., 23:29   #10
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ovih dana se mogla vidjeti i Vesta, ne znam je li još dovoljno sjajna.
Vesta je dovoljno sjajna, ali smeta Mjesec u velikoj fazi i prividno relativno blizu.
Puigdemont is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2018., 02:04   #11
TY na odgovorima i sugestijama,prije svega.

Puigdemont

Veneru vidim,nemoguće je ne uočiti na zapadnom nebu.Za Merkur nisam znao,ali svakako želim vidjeti,samo prije moram pronaći.Jupiter gledam već danima,pomiče se polako prema zapadu.Saturn,Uran???Ne mogu vjerovati da se i ti planeti vide,vjerovatno slabog sjaja,ali svejedno...

Pozabaviti ću se svakako sa tim,nadam se da mi potraga neće uzeti previše vremena...

Astrobobo

Ja sam gledao za dalekozor,ali uvijek neka mana,pa onda bi išao klasu iznad i shvatio da mi je preskupo.Volim više jednu pravu stvar nego četiri polovne.
Inače,za dalekozor sam tražio zbog aviona,ali je onda netko pametan napisao da je to nemoguće pratiti,jer pomakneš dalekozor za 1/10 milimetara i udaljio si se xy km od aviona,tako je i za planetima,tako da treba i stalak,što opet podiže trošak...

Pogledati ću Heavens Above kartu,,već i jesam na par sekundi,i odmah vidim što sam već i znao,tj.nije se laku tu snaći,treba neko predznanje ipak,a prioriteti su mi trenutno drugi...

Nekidan sam skinuo na mob neki Sky Map,kao usmjeriš mob prema nebu i taj program ti pomogne da shvatiš u šta gledaš,ali nisam puno pokušavao,već sam i zaboravio da je to u mobu...

Pogledati ću za Stellarium,možda je nešto jednostavnije...

Za ISS ima više sajtova gdje ga se može pratiti u real vremenu,par puta sam išao pogledati ali je bio sasvim na dr. strani planeta...Samo,grafički je to prikazano,putanja iza i ispred,sa velikom zakrivljenošću,to me začudilo,nisam shvatio...

Jedan dan sam vidio svijetli trag na nebu,shvati sam da nije ISS i pretpostavio da je satelit,i našao sam na netu stranicu sa podatcima prolaska satelita,ali,i tu treba predznanje,pogotovo što sam ja sa eng. osrednje,a još astro termini...Mislim,to je nauka,jedno vuče drugo,i trebalo bi dobro zaorati u taj ocean da bi se steklo malo osnovnog znanja...

Teleskop Hubble?,pretpostavljam sa velikom vjerovatnoćom da se ne može vidjeti.

Upravo sam uočio da je heavens-above na hrvatskom,što je odlično,to mi daje više volje da pokušam naučiti čitati noćno nebo,tj.shvatiti u šta točno gledam...
izdvojeno m is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2018., 02:27   #12
Instalirao sam Stellarium,na kratko pogledao i mogu reći da je prvi dojam odličan.Otvorio se preko cijelog ekrana i između ostalog pokazuje Mjesec,Mars i Saturn,te bezbroj nekih dr. podataka.Kasno je da sada idem tražiti planete na nebu,ali sutra ću...
Jedino što ventilator laptopa radi punom snagom,vjerovatno Stelarium iskorištava dosta od procesora,što mi nije po volji,jer imam osjećaj da će se laptop raspasti od zujanja...
izdvojeno m is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2018., 11:21   #13
na zapadsu u21 00 se vidi venera,u 21 0 na istoku jupiter sataurn iza 23 00 na istoku a mars crveni iza 1 00 na istoku
johnny londo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2018., 22:34   #14
Quote:
izdvojeno m kaže: Pogledaj post
TY na odgovorima i sugestijama,prije svega.

Puigdemont

Astrobobo
Samo mali savjet, kad odgovaraš raznim osobama, na svakoj od poruka na koju odgovaraš stisni znak navodnika, i na kraju onda klikni na quote. Tako će se citirati svaka poruka na koju želiš odgovoriti, pa će biti preglednije i jasnije na što i kome odgovaraš.

Inače, dalekozor s povećanjima do 10x nije uopće problem držati u ruci i pratiti avione. Zapravo puno jednostavnije nego na stativu.

Sretno s istraživanjem svemira, samo pitaj dalje što te zanima
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2018., 11:32   #15
jupiterovi mjeseci se vide io i europa
johnny londo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 20:20   #16
Navodno su neki ljudi u proslosti mogli vidjet golim okom jupiterove satelite
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2018., 02:04   #17
Upravo maloprije sam izašao na balkon,i vidim istočno od mjeseca planet,shvatim da nije Jupiter i,po crvenkastom sjaju,shvatim da je Mars,već sam ga prije par god. viđao na nebu,ali sada nisam bio 100% da je Mars.Pokrenem Stelarium i potvrdim da sam u pravu.Ali,sad Jupiter ne vidim ni na Stelariumu niti na nebu.Pored toga,Stelarium mi pokazje da je i Saturn na nebu,i to ne previše zapadno udaljen od Mjeseca.Jedno nebesko tijelo čija svjetlost ne treperi je na zalazu,malo iznad Učke,sad,sumnjam da je to možda Saturn,ali nisam siguran...Ne razumijem kako ne vidim Jupiter sada u 2 sata iza ponoći,niti ga Stelarium pokazuje...A ovo na što sumnjam da je Saturn,po Stelariumu je Antares,tako da...
izdvojeno m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2018., 02:19   #18
Pored toga,vidio sam jedan objekt (u prolazu),ali nije svjetlosti kao ISS,već malo tamnije,a nije ni avion,pošto je svjetlost ujednačena.Za svaki slučaj odem pogledati na Flightradar,aviona nigdje nema na toj putanji,pogledam ISS Tracker,ISS je negdje iznad juga Afrike.Vjerovatno sam vidio satelit,nema šta drugo biti...

Što se tiče Stelariuma,vidim da isti ima bezbroj raznih opcija i podataka,to djeluje stvarno impresivno i laiku kad pogleda,a vjerujem da onaj tko se zna služiti dotičnim programom,da je to jedno veliko zadovoljstvo,snalaziti se u svemu tome...Moćna stvar zaista,za onoga tko,što bi se reklo,pozna materiju...
izdvojeno m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2018., 02:47   #19
Maloprije sam opet izašao na balkon,i mislim da sam - po poziciji na Stelariumu - locirao Saturn.
Inače,Mars je zaista predivno vidjeti u ovo doba noći,baš blista na nebu,crvenkastim sjajem,fantastičan prizor,a još je i Mjesec u punom sjaju...
Tijela koja su bliže i imaju jači sjaj - Jupiter,Venera,Mars,Mjesec,Sunce - ostavljaju puno veći dojam,barem na mene...
izdvojeno m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2018., 07:10   #20
Jos si downloadaj Heavens Above, za identifikaciju kojekakvih satelita, ima ih zbilja puno.

Skuzio si da objekt koji te zanima mozes potraziti kroz search u Stellariumu (usmjeri te prema objektu i kada je ispod horizonta)? I da mozes podesiti i ubrzati vrijeme (zbog ove potrage za planetima)?

Jupiter ovih dana izlazi oko podneva, zalazi oko 9 navecer...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:57.