Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2017., 10:33   #1
RAW zapis

evo jedno pitanje za "znalce"...

daklem,
ako bi bilo moguce pod istim studijskim uvjetima isprobati ff senzor od istog proizvodjaca, npr sony-a, na nikon i sony tijelima, sa istim staklima i istim otvorom blende, da li bi raw fajl bio identican?
ili...
ili svaki od provoizodjaca fotica ipak pomalo "prcka" po raw fajlu..., pa ce konacni rezultat ipak bit drukciji?

btw,
je li od svakog branda raw fajl 14 bitni, ili i tu ima razlika...?
__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 19:50   #2
Quote:
17+ kaže: Pogledaj post
evo jedno pitanje za "znalce"...

daklem,
ako bi bilo moguce pod istim studijskim uvjetima isprobati ff senzor od istog proizvodjaca, npr sony-a, na nikon i sony tijelima, sa istim staklima i istim otvorom blende, da li bi raw fajl bio identican?
ili...
ili svaki od provoizodjaca fotica ipak pomalo "prcka" po raw fajlu..., pa ce konacni rezultat ipak bit drukciji?

btw,
je li od svakog branda raw fajl 14 bitni, ili i tu ima razlika...?
Ne bi, jer svaki ipak radi neki "processing". Neka me netko ispravi ako sam u krivu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 14:08   #3
znas li mozda jesu li raw fajlovi od svih ili vecine u 14-bitnom zapisu?
ili su neki raw fajlovi 10,12 ili 14 bitni ovisno o klasi fotoaparata i proizvodjacu?

koliko znam svi jpezi su u 8 bitnom zapisu, neovisno o klasi aparata i proizvodjacu.
__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:08   #4
Ovisi. Vecina(citaj skoro svi) m43 fotica ima 12 bitni raw. Mislim da tvoj e-m1ima 14 bitni raw. Svi noviji apsc i full frame fotici imaju 14 bitni, a medium format 16 bitni raw. 10 bit i raw nitko ne koristi, ali ako u m43 svijetu koristis elektricni shutter, a ne mehanicki, raw ti ima 10 bita.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 18:35   #5
Hvala @toni_os!

Jos da postoje i 14 bitni monitori (hmmm...mozda i postoje...), to bi bilo to!
__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 22:44   #6
Quote:
17+ kaže: Pogledaj post
Hvala @toni_os!

Jos da postoje i 14 bitni monitori (hmmm...mozda i postoje...), to bi bilo to!
ja imam Della 14 bitnog ali nema koristi bez NV Quadro ili AMD Fire grafičke
__________________
5dIV|EF 16-35|EF 24-70mm f/2.8 II|EF 70-200/f2.8
II|EF100-400|EF 85/f1.2 II|Σ 15mm f2.8 fish|600EX-RT
Brada13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 19:00   #7
Quote:
17+ kaže: Pogledaj post
evo jedno pitanje za "znalce"...

daklem,
ako bi bilo moguce pod istim studijskim uvjetima isprobati ff senzor od istog proizvodjaca, npr sony-a, na nikon i sony tijelima, sa istim staklima i istim otvorom blende, da li bi raw fajl bio identican?
ili...
ili svaki od provoizodjaca fotica ipak pomalo "prcka" po raw fajlu..., pa ce konacni rezultat ipak bit drukciji?

btw,
je li od svakog branda raw fajl 14 bitni, ili i tu ima razlika...?
A svaki proizvodjac malo nesta ipak dira raw fajl, no klasnicnom ili cak naprednijem amateru to nije neka vidljiva razlika. No npr definitno mozes vidjeti razliku izmedju starijeg ccd senzora i cmos senzora u rawu, kao i razliku izmedju zapisa na ff i apsc senzoru no sad da uzmes 2 fotica(canikon) istog ranga tesko bi skuzio razliku.
Inace canon je stalno koristio 14bitni zapis na cr2 formatu dok je to nikon tek nedavno uveo, nikonov d3200 koji je relativno nov jos fotic ima 12bitni zapis rawa, no ne vidi se razlika izmedju 14 i 12 bita..
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 17:12   #8
da ne vidi se razlika jer jos nemamo monitore/graficke i ostalu opremu da bi vidili svo bogastvo boja i tonova skrivenih u raw zapisu.
s vremenom ce se i to mjenjati...

karikiram, pa me nemojte drzati za rijec ali 8 bitni zapis ima cca 16 milja mogucih boja, a 14 bitni nekoliko trilijuna.
razlika je nemjerljiva!
ja sam se iznenadio kad sam sa oly e-510 i kit objektivom fotkao u raw fortmatu na iso 1600, prije 10-ak g. skoro neupotrebljivo.
sada L.R. izvuce fotku kao da je fotkana na iso 200!
dakle i softwer za obradu raw zapisa je ohohooo napredovao!

negdje sam procitao da bi i RAW zapis bilo pametno konvertirati u DNG, zbog musicave podrske proizvodjaca hardwera/softwera starijim raw zapisima.
meni se bas i ne da, jer raw je cca 12 mg., a isti dng zapis cca 80 mb.!
__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 08:49   #9
Quote:
17+ kaže: Pogledaj post
negdje sam procitao da bi i RAW zapis bilo pametno konvertirati u DNG, zbog musicave podrske proizvodjaca hardwera/softwera starijim raw zapisima.
Nemoj to raditi ni u ludilu.
Da si to napravio sa svojim rawovima iz Olyja E-450 pred par godina, danas ti Lightroom ne bi mogao izvući baš ništa više iz raw fajlova, jer bi koristio tadašnji raw konverter koji bi uredno odbacio sve podatke koje ne zna interpretirati, a koje danas zna iskoristiti. DNG konveerter je Adobeov komad softvera, koji zna o određenom fotiću samo ono kaj zna Adobe, što je uvijek manje nego što zna sam proizvođač. Također, originalni raw znaju interpretirati i drugi raw konverteri, koji možda rade drugačije - npr. DxO ili DCraw. Jednom kad prebaciš u DNG, osuđen si samo na Adobeovu interpretaciju.

DNG ima smisla kad je in-camera, kad sam proizvođač zapiše u DNG raw sve kaj zna.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 12:22   #10
upsss...
sta ga zakomplokovase!!!

stari moj, hvala jos jednom na prosvjetljenju!
__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 00:54   #11
To je sve na kraju TIFF format. Prebaci u njega i to je to.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 08:20   #12
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
To je sve na kraju TIFF format. Prebaci u njega i to je to.
Skoro točno tak, da.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 16:09   #13
zna li ko ko je proizvodjac senzora za oly e-m1 i e-m1 m2? (panasonic ili sony?)
ja nikako ne mogu iskopat tu informaciju...

plus sta negdje pise da je senzor e-m1/e-m1-m2 12, a negdi 14 bitni...
svakako se fotke u raw formatu mogu jebeno silovat dok boje ne popizde, bez obzira je li 12 ili 14 bitni senzor.
btw,
usporedjivao sam neke raw fajlove od sony-a 6000 i oly e-m1 i cini mi se da se
skoro identicno ponasaju prilikom obrade.
fotkane su vrlo kontrastne fotke zalazeceg sunca, tako da bih odoka zakljucio da je u pitanju ipak sony-ev senzor.
__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 16:40   #14
e-m1 ima panasonic senzor Klik.

Za dvojku ne znam, ali mislim da je sony..
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 17:22   #15
hvala toni-os na linku!

gotovo da sam siguran bio da je u pitanju sony-ev senzor, kad vidi sad ovo...
kad sam ga silovao do krajnjih granica, kao i sony a6000, ponasao se vrlo, vrlo slicno.
znas li mozda je li 12 ili 14 bita, jer sam nailazio na kontradiktorne info. (napisao si prije da mislis da je raw u 14 bitnom zapisu)
__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:34   #16
Ajme bio sam uvjeren da je 14 bitni raw, jer sam i sebi gledao taj fotić, ali otišao sam na manje tijelo (e-m10), ali evo na samoj olympusovoj stranici piše da je 12 bitni raw..

http://www.getolympus.com/us/en/e-m1.html

Dolje pod Memory/Image recording (File format)
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 09:00   #17
jep..., i em-1 m2 ima 12 bitni raw zapis.

jedna zanimljiva recenzija raw 14 b./vs raw 12 bita!

https://photographylife.com/14-bit-vs-12-bit-raw/
__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 15:50   #18
fotka je snimljena u orf (raw) formatu, i sa olympus viewer-om iscitani su exif podaci.
zanima me sta znaci "number of bits per component" - 16!?


__________________
KLiKNi
17+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 18:32   #19
Pa, fotić mora nekako zapisati fajl, i mora ga zapisati u cjelobrojnom broju bajtova. Jedan bajt ima 8 bita, dva bajta je 16 bita. Dakle, nije moguće zapisati fajl od 12 ili 14 bita, samo 8 ili 16. I to ti je to - fajl je zapisan s 16 bita informacija po kanalu. E sad, jel fotić popunio 2 ili 4 bita s nulama, to je već drugi par čarapa.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 11:54   #20
svaki raw je baza podataka za sebe. jedini standardni raw format za kojeg ja znam je DNG, dakle native canikony formati su native za pojedinu firmu i model fotića.
raw nije fotka btw, jer nema bitmapu u sebi, osim tu i tamo kao embedani mali jpeg koji def nije reprezentativan za cijeli file.
btw DNG ima losless verziju gdje u sebi ostavi netaknut originalni raw, pa onda možeš koristiti zadnje verzije ACR-a za kvalitetnije stvaranje fotke. sad samo zamisli lossless DNG napravljen od d800
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:38.