Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2017., 19:50   #1
Zastarani rok?

imam dva pitanja:

1. Prestaje li smrću jamca, jamčeva obveza ili prelazi na nasljednike?

2.U slučaju kada jamac ispuni obvezu umjesto glavnog dužnika, na jamca prelazi vjerovnikovo potraživanje prema dužniku. Sad...koji je zastarni rok u ovom slučaju,u pogledu potraživanja jamca na kojega je prešlo vjerovnikovo potraživanje ?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 20:57   #2
1. U načelu prestaje jer je jamstvo osobni odnos.

2. Mislim da je 5 godina od dana isplate.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:25   #3
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
1. U načelu prestaje jer je jamstvo osobni odnos.

2. Mislim da je 5 godina od dana isplate.
Ali kojega dana isplate....recimo npr. da se jamcu skida odredjeni dio plaće svaki mjesec i tako recimo godinu dana, sad zastarijeva li svaki od tih iznosa (znači za prvi,drugi, treći mjesec itd.) u roku od 5 godina ili ide zastara od posljednjeg isplaćenog iznosa?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 22:58   #4
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
Ali kojega dana isplate....recimo npr. da se jamcu skida odredjeni dio plaće svaki mjesec i tako recimo godinu dana, sad zastarijeva li svaki od tih iznosa (znači za prvi,drugi, treći mjesec itd.) u roku od 5 godina ili ide zastara od posljednjeg isplaćenog iznosa?
Od posljednjeg.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 01:14   #5
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Od posljednjeg.
ali zašto samo od posljednje? ima li neka zakonska odredba koja upućuje na to? znači li to da se tužbeni zahtjev ne bi mogao postaviti ovako:

"Dužan je tuženi isplatiti tužitelju za:
-ratu isplaćenu u 1 mjesecu iznos od 1000kn za z.z kamatom od 31.01.2016 do isplate
- ratu isplaćenu u 2 mjesecu iznos od 1000kn za z.z kamatom od 31.02.2016 do isplate --" itd.

Jer u ovom slučaju bi morala teći zastara za svaku ratu posebno ili se baš mora utužiti za cijeli iznos odjednom?
Ne kontam ovo.....
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 02:01   #6
U ZOO u članku 120. stoji da jamac može tražiti od dužnika regres nakon što je umjesto njega podmirio dug.
Ja osobno to tumačim tako da od dana završetka isplate cijelog duga jamcu teče rok za zastaru. Ako me netko želi ispraviti, slobodno.

Ovo gdje se zastara gleda za svaku ratu stoji kod odnosa dužnika i banke, gdje on svaki mjesec mora plaćati ratu kredita. Onda je zastara za svaku ratu 3 godine.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 03:19   #7
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
ali zašto samo od posljednje? ima li neka zakonska odredba koja upućuje na to? znači li to da se tužbeni zahtjev ne bi mogao postaviti ovako:

"Dužan je tuženi isplatiti tužitelju za:
-ratu isplaćenu u 1 mjesecu iznos od 1000kn za z.z kamatom od 31.01.2016 do isplate
- ratu isplaćenu u 2 mjesecu iznos od 1000kn za z.z kamatom od 31.02.2016 do isplate --" itd.

Jer u ovom slučaju bi morala teći zastara za svaku ratu posebno ili se baš mora utužiti za cijeli iznos odjednom?
Ne kontam ovo.....
Upravo kako zekoslav navodi.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 21:26   #8
To mi zvuči čudno. Ako možeš tražiti kamate otkad si platio, onda ti i zastara počinje tada kad si platio i to bi se trebalo odnositi na svaku pojedinu ratu.

Čl. 215/1 ZOO kaže da zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je vjerovnik mogao tražiti ispunjenje. Ako platiš dio duga, možeš taj dio regresnom tužbom tražiti natrag. Ako možeš tražiti natrag, trebala bi krenuti i zastara. Vjerojatno postoji praksa oko toga, ali nemam sad prilike pretražiti.

Čl 120/1 ZOO se sigurno odnosi i na djelomična plaćanje.

EDIT: GŽ-2583/11 ŽS Rijeka govori o razdoblju tijekom kojeg je jamac platio dug.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 21:36   #9
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
U ZOO u članku 120. stoji da jamac može tražiti od dužnika regres nakon što je umjesto njega podmirio dug.
Ja osobno to tumačim tako da od dana završetka isplate cijelog duga jamcu teče rok za zastaru. Ako me netko želi ispraviti, slobodno.

Ovo gdje se zastara gleda za svaku ratu stoji kod odnosa dužnika i banke, gdje on svaki mjesec mora plaćati ratu kredita. Onda je zastara za svaku ratu 3 godine.
ok ali gledaj....ako se regres može tražiti samo nakon što je podmiren cijeli dug.. onda bi to praktički značilo da npr. jamac koji je vratio samo dvije ili tri rate (pa je onda dalje dug nastavio plaćati glavni dužnik) ne bi mogao tražiti regres budući da nije vratio cijeli dug već samo dio duga.
Ne vidim zašto se ne bi mogao utužiti i dio duga....meni je ovdje samo nejasna zastara....
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 22:29   #10
Malo sam gledao po ius info sudsku praksu. Može se za dio duga, cijeli dug, tijekom otplate, na kraju otplate,...
U teoriji onda možeš kad platiš pola duga sudski tražiti povrat. Pa onda opet kada platiš cijeli dug.

Prije nego se osoba odluči postati jamac ionako se treba posavjetovati s odvjetnikom pa će razmotriti sve opcije. Svaki slučaj je drugačiji.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:28   #11
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Malo sam gledao po ius info sudsku praksu. Može se za dio duga, cijeli dug, tijekom otplate, na kraju otplate,...
U teoriji onda možeš kad platiš pola duga sudski tražiti povrat. Pa onda opet kada platiš cijeli dug.

Prije nego se osoba odluči postati jamac ionako se treba posavjetovati s odvjetnikom pa će razmotriti sve opcije. Svaki slučaj je drugačiji.
a jesi li našao išta u vezi zastarnog roka?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:18   #12
Zastara ti počinje teći od svake tvoje isplate vjerovniku i svako pravo traženja regresa ti zastarijeva zasebno u roku pet godina.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 14:29   #13
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Zastara ti počinje teći od svake tvoje isplate vjerovniku i svako pravo traženja regresa ti zastarijeva zasebno u roku pet godina.
nije da ti ne vjerujem..ali može li izvor
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 14:57   #14
Pogledaj poruku #8
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 23:55   #15
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
To mi zvuči čudno. Ako možeš tražiti kamate otkad si platio, onda ti i zastara počinje tada kad si platio i to bi se trebalo odnositi na svaku pojedinu ratu.

Čl. 215/1 ZOO kaže da zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je vjerovnik mogao tražiti ispunjenje. Ako platiš dio duga, možeš taj dio regresnom tužbom tražiti natrag. Ako možeš tražiti natrag, trebala bi krenuti i zastara. Vjerojatno postoji praksa oko toga, ali nemam sad prilike pretražiti.

Čl 120/1 ZOO se sigurno odnosi i na djelomična plaćanje.

EDIT: GŽ-2583/11 ŽS Rijeka govori o razdoblju tijekom kojeg je jamac platio dug.

U slučaju kada jamac ispuni cjelokupnu obvezu umjesto dužnika (tako je i postavljeno pitanje) zastarni rok teče od isplate.U ovom primjeru prakse, regres je unutar pet godina i za djelomično ispunjenje i radi se o više kredita. cca 100.000,00 kuna i 13.000,00 kuna datirano je na 2002. godinu. Po toj logici na te anuitete je nastupila zastara????? Uvijek oprezno sa sudskom praksom, a ova je bitna samo iz razloga koji uopće nije sporan i o kojem ZOO jasno govori, a to je da anuiteti nisu povremene tražbine.

A naravno da sukladno ZOO-u dolaze u obzir sve što navodiš (dio, cijeli, tijekom otplate), ali tada se i zastara drugačije računa.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 18:52   #16
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
U slučaju kada jamac ispuni cjelokupnu obvezu umjesto dužnika (tako je i postavljeno pitanje) zastarni rok teče od isplate.U ovom primjeru prakse, regres je unutar pet godina i za djelomično ispunjenje i radi se o više kredita. cca 100.000,00 kuna i 13.000,00 kuna datirano je na 2002. godinu. Po toj logici na te anuitete je nastupila zastara????? Uvijek oprezno sa sudskom praksom, a ova je bitna samo iz razloga koji uopće nije sporan i o kojem ZOO jasno govori, a to je da anuiteti nisu povremene tražbine.

A naravno da sukladno ZOO-u dolaze u obzir sve što navodiš (dio, cijeli, tijekom otplate), ali tada se i zastara drugačije računa.
Mislim da se nismo razumijeli. Ne mislim da zastara teče od dospijeća tražbine vjerovnika, već od dospijeća pojedine tražbine jamca prema dužniku. Dakle, ako sam ja jamac koji plaća umjesto dužnika rate kredita banci, počinje mi zastara za regres teći odvojeno za svaku pojedinu isplatu koju izvršim, a ne nakon što vjerovniku umjesto jamca platim zadnji dio duga.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 22:09   #17
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Mislim da se nismo razumijeli. Ne mislim da zastara teče od dospijeća tražbine vjerovnika, već od dospijeća pojedine tražbine jamca prema dužniku. Dakle, ako sam ja jamac koji plaća umjesto dužnika rate kredita banci, počinje mi zastara za regres teći odvojeno za svaku pojedinu isplatu koju izvršim, a ne nakon što vjerovniku umjesto jamca platim zadnji dio duga.
A kada dospjevaju tražbina jamca prema dužniku?

Zoo govori o zakonskoj subrogaciji tražbine vjerovnika na jamca kada jamac ispuni tražbinu vjerovniku... Da li to znači ako je jamac isplatio vjerovniku tražbinu, nakon nastupa zastare za pojedine anutitete, on ne može tražiti po ispunjenju cijele tražbine i te anuitete? Ja mislim da može.

Oprezno sa praksom.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 09:56   #18
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
imam dva pitanja:

1. Prestaje li smrću jamca, jamčeva obveza ili prelazi na nasljednike?

2.U slučaju kada jamac ispuni obvezu umjesto glavnog dužnika, na jamca prelazi vjerovnikovo potraživanje prema dužniku. Sad...koji je zastarni rok u ovom slučaju,u pogledu potraživanja jamca na kojega je prešlo vjerovnikovo potraživanje ?
Kada jamac traži isplatu od dužnika, zastarni rok je tri godine od svake otplate, ukoliko se radi o otplati anuiteta, jer se radi o povremenim tražbinama koje zastarijevaju u tom roku.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:29.