Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 23:57   #1121
Evo slike iz uputa:



Dakle faze 1,2,3 sam spojio preko kratkospojnika, ali nule 4,5 nisam kratko spojio, nego imam samo spojenu nulu preko 4 priključka.

Hvala na pomoći.
zločesto dijete is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 08:52   #1122
Spoji i drugu nulu.

Može i tako ostati, bitno da je dobar kabel do štednjaka (3x2.5mm2). Također je i nešto sretnije riješenje kutija za direktan spoj, ali radit će i sa utičnicom/utikačem.

I naravno štednjak bi trebao biti sam na tom osiguraču/vodu
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 14:29   #1123
Hvala na odgovoru.

Kabel do štednjaka je 3x2.5mm2. Fiksni spoj ne mogu napraviti jer je već utičnica postavljena.
zločesto dijete is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 14:48   #1124
Ekipa, trebao bih preporuku strujica da mi na dva tavana provede struju. Kutija je na tavanu ali nikad nije izvuceno svjetlo i/ili stekeri, a to bi vrlo dobro sada doslo no ne znam koga da zovem? Tresnjevka/Crnomerec

Moze i na PM.

Takodjer sto mislite koliko bi to trebalo kostat? Trebam bar jedno svjetlo i nekih 3 stekera i tako na svakom tavanu. Nije potrebna nikakva obrada zidova poput stemanja/gletanja itd.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 18:21   #1125
Quote:
zločesto dijete kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.

Kabel do štednjaka je 3x2.5mm2. Fiksni spoj ne mogu napraviti jer je već utičnica postavljena.
Imaš kutije za fiksni spoj koje idu na fi 60, tipa ovako:

http://www.schrack.hr/trgovina/kutij...-el999993.html
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:25   #1126
Ha eto, kupio sve uredaje, cekam kuhinju, cekam majstore, sve nesto stoji. Zamjenio bih sad jednu uticnicu sto mi je elektricar reko da je odvojena faza za pecnicu, al eto nikak da dode popraviti vec mjesec dana jer ima ubiti i veceg posla sta treba raditi.

Pa bih ja to napravio sam.

Imam ugradbenu pecnicu koja ima normalni kabel i utikac, na to ide indukcijska ploca koja ima zice direktno.

(kliknuti za vecu sliku)

uticnica


ovo mi je indukcijska ploca



pa dali bih ja sad spajao tu indukcijsku i ugradbenu pecnicu na tu istu uticnicu koja je odvojena od ostatka instalacije i na koji nacin?

Dali mogu prvo montirati neku normalnu uticnicu u zid koja ime dvije rupe za pecnicu i indukcijsku plocu, pa neki utikac na ovu indukcijsku plocu pa onda to ustekavati/istekavati ko covjek
ili skinuti utikac sa pecnice i oboje spojiti direktno sa zicama na neku uticnicu kao sto je postojeca

ako se ne skuzi, laik sam
znam osnove strujnog kruga i zamjeniti i montirati obicnu uticnicu/prekidac
jKicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:56   #1127
Problem je u tome što ti u toj kutiji imaš dovučene žice za trofazni spoj.....Znači imaš 5 žica. a tvoja peć (4 slika dole) sw spaja na jednofaznu struju (tri žice ) 230V.
I kad bi stavio jednofaznu utičnicu, morao bi ostale žice izolirati ili izbaciti osigurače; a zatim je dalje pitanje ; da li u ormariću imaš 32A osigurač, što po toj 4 slici zahtjeva peć. Ja bi ipak to prepustio stručnoj osobi.
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:18   #1128
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što ti u toj kutiji imaš dovučene žice za trofazni spoj.....Znači imaš 5 žica. a tvoja peć (4 slika dole) sw spaja na jednofaznu struju (tri žice ) 230V.
I kad bi stavio jednofaznu utičnicu, morao bi ostale žice izolirati ili izbaciti osigurače; a zatim je dalje pitanje ; da li u ormariću imaš 32A osigurač, što po toj 4 slici zahtjeva peć. Ja bi ipak to prepustio stručnoj osobi.
I ploča ima 5 žica dakle može se valjda spojiti trofazno nekaj tu fali na slikama
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:29   #1129
To definitivno treba promijeniti. Najbolje staviti novu kutiju za trajni spoj ili samo promijeniti luster spojke i staviti keramičke.

Dovod je trofazni i ako imaš tri faze, super.
U tom slučaju, ako pećnica ima na priključnoj pločici mogućnost razdvajanja po fazama, onda rasporediti prema snazi i vjerojatnosti istovremenog korištenja, a ako ne, onda pećnicu na jednu fazu, a ploču rasporediti na dvije.

Ako nemaš tri faze, već su samo tri osigurača na istoj fazi, onda korištenjem odvojenih dovoda ne dobijaš ništa, već zapravo povećavaš rizik.

Naime, kad su tri faze, struja kroz nulu se ne zbraja po apsolutnoj vrijednosti, već se uračuna i fazni pomak, pa je ona za omska trošila u najgorem slučaju jednaka najjačem trošilu, a u najboljem slučaju jednaka nuli. Zbog toga ti struja kroz nulu nikad neće biti veća od struje kroz bilo koji osigurač. Ako je naknadno instalacija prebačena na jednofaznu struju, te su sve tri faze prebrikane zajedno, te svaki dovod ima osigurač, recimo od 20 A, onda na nuli možeš imati struju do 60 A (ok, svakako bi prije glavni osigurač izbacio), što je previše za tu debljinu vodiča.

Ako imaš jednofazni priključak, pazi da ti netko ne predloži balkansko rješenje: da se stavi priključak na dva osigurača, pa se jedna crna žica prenamijeni za nulu. Koliko god takvo rješenje djelovalo "sigurnije", ono samo traži belaj: prvo je zemlja i dalje dijeljena (što ne bi trebao biti problem ako ne probiju istovremeno oba trošila, ali nije po standardu), a drugo, samo je pitanje kada će netko pogrešnu žicu uzeti za nulu.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:44   #1130
Koliko znam imam tri faze, to mi je reko, budem onda zvao nekog drugog majstora da mi slozi! hvala svima!
jKicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:09   #1131
Ja sam se bazirao na tu četvrtu sliku gdje je prekriženo crvenom taj gornji spoj ; i to dvofazni....
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:30   #1132
Imam dvopolnu sklopku koja prekida fazu i nulu (tem modul) i imam još jednu običnu sklopku za svjetlo. Jel normalno da probirštift (novi Unior 220v-240v) svijetli lagano kad su sklopke isključene? Kad su uključene svijetli jako, ali nema mi to smisla. Naravno, svjetla (žarulje) ne rade u isključenom stanju. Jel to loš probirštift ili?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:36   #1133
Može svijetliti. Indukcija.
__________________
Prepucavanje na internetu je kao specijalna olimpijada,cak i kada pobjedis retardiran si...
gorguc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 16:50   #1134
OK, hvala. Radi se o podrumskoj prostoriji koja će se koristiti rijetko i u kojoj postoji mogućnost pojave vlage (kao i u svakom podrumu), pa sam zato išao na soluciju s dvopolnom sklopkom koja bi isključila kompletnu struju. Može li se reći da je to sigurno tako ostaviti s isključenom dvopolnom ili da smislim nešto drugo?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:52   #1135
Ja sam se u osnovnoj školi igrao s probirštiftima i sličnim igračkama... Ustanovio sam da po mraku lagano tinja kad se prisloni na porculansko kučište osigurača.. Statički elektricitet je dovoljan za lagano tinjanje tinjalice.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:49   #1136
Post od @mirjanast i svi ostali odgovori na njezin upit premješteni u temu Osigurači
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 16:37   #1137
kod frendice žarulje rikavaju nenormalno, bar jedna mj...dok netko ne dođe pogledati/izmjeriti, jeli vam nešto pada napamet....novogradnja, 5 god.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 20:20   #1138
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
kod frendice žarulje rikavaju nenormalno, bar jedna mj...dok netko ne dođe pogledati/izmjeriti, jeli vam nešto pada napamet....novogradnja, 5 god.
koje žarulje, žarna nit, previsoki napon
ostalo , žnju kvaliteta
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 21:26   #1139
Neka ih mjenja malo po malo sa kvalitetnijim ledicama, ako želi istu boju kao i klasična žarulja neka gleda 2700K
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 22:25   #1140
Baš. Kakva se krama od klasićnih štednih žarulja kod nas prodaje to je čuso jedno. A i ove nove halogene koje glume stare okrugle žarne znadu biti opasne. Meni je jedna doslovno eksplodirala i skoro zapalila kuću. Progorila rupu na madracu, tepihu... stakla na sve strane, i to sve iako je bila u plahonjeri koja pobrala veći dio djelova.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.