Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2007., 19:08   #41
Nisam citao romane. Citao neke price i to mi je onako pomalo "starmalo". Ima potrebnu da bude dopadljivo, da se svidi publici.... podilazi ocekivanjima. "Jos jedna topla prica o Sarajevu i necijem djetinjstvu...."
Vezano za banderasovu tiradu -- Jergovic jest (kulturnjacki) ratni profiter, doduse milion puta manje iritantan od Drakulicke npr.
Kao komentator (mislim na Globus samo) -- uglavnom irelevantan, doduse takvi su gotovo svi u Hrvatskoj.
__________________
teenage dreams/so hard to beat...
zhabotinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 19:44   #42
jergovic je vazan jer je u svijetu potaknuo interes za bosanskohercegovacku knjizevnost, paralelno s cim je stasao cijeli jedan val mladih bosanskih pisaca (dosta njih je izdao durieux, neke i feral), koji bi se mogao ocijeniti mozda najkvalitetnijim dijelom ex-jugoslavenske knjizevnosti od 90-ih naovamo.
koliko god suvremena hrvatska knjizevnost bila smrtno dosadna, bez ideja, smisla, identiteta i doticaja sa stvarnoscu i koliko god se srbi tesko probijali iz kulturne i politicke izolacije, toliko su se mladi BiH autori uspjeli izboriti za mjesto na svjetskoj knjizevnoj sceni i formirati prepoznatljivo pismo.
jergovic je bitan jer je, uz nekoliko starijih kolega, bio predvodnik tog vala.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 19:52   #43
Sve se nesto premisljam ima li uopce smisla sudjelovati na temi ciji naslov bolje odgovara podforumu "Politika", u zapecku dno-bez-dna "Luda Kuca". Cakstavise drugi dio balansiranoga naslova, naslova koji bi da je htijenja i zelje, mogao nepromijenjen krasiti naslovnicu "Arene" ili nekog slicnog respektabilnog tjednika, taj naslov nosi dvostruku osudu - jer, izgleda nije dovoljno bilo reci da je precijenjen; jos bolji efekat na "raspolozno" forumasko pucanstvo ima ideja da se radi o skribomanu (dakle, da prostis, precijenjenost mogu podnijeti, ali sto moze pisat). A sto dodatno potvrdjuje moje prenemaganje o smislu komentaranja na temi jest cinjenica da se uglavnom radi o ad hominem napadu od strane kvalificiranih character assasins kojima je literatura kao konju zdrave noge - ne mogu zivjet bez nje. No, redovni jurisnici mogu se braniti da su zapravo bili prozvani pa ih u tome podrzavam.

Jergovicevi poceci slice svim pocecima mladca izuzetnih opservacijskih sposobnosti u sredini koja se mijenja samo ratovima. O njegovu opusu kad je bio mlad covjek, nestrspljiv i pun energije, zelje za promjenom i sto sve ne (dakle... Polet, Nasi Dani i slicno) mogu samo reci da je mene osobno pogodio u zicu jer prvi znak jest negiranje vlastite okoline, potreba za promjenom, za odlaskom, arogantno i mladalcki ignoratno. I sto?! To je recept za bilo koga tko imalo bolje "vidi" stanje stvari posebice 80-ih u bivsoj drzavi. I sto ako je zvao Sarejevo rupom. Jest, uvijek je bio i bice. I sad je. Ali, ima i ono nesto neistrazeno, samo gradu svojstveno sto se spozna i osjeti kako vrijeme prolazi. Tvrditi da je sad on kao okrenuo plocu je potpuno ignorirati sto se zapravo desilo Sarajevu i njemu kao dijelu toga grada. Temeljna razlika je u slijedecem... kad ga on "napada" on ga napada jer ga voli, cetnicke bande i divljaci su ga napadali jer taj grad mrze. Taj grad je i on ce to priznati bio u njemu prije nego je on shvatio da je on u tome gradu. Neke od najupecatljivijih opisa zivota pod opsadom napisao je Jergovic tih godina u Feralu kao podlistku Slobodne kad je tko zna kojim nacinom slao rukopis faxom. Na tu temu nemam vise sto reci jer zapravo takvu vrstu evaluacije necijega opusa mogu samo s gnusanjem popratiti.

O komparaciji s jednim Hemonom, ne znam, sva mi se kosa dize na glavi od uopce potrebe da se i na to osvrnem. Na eseje i kartke price tipa koji kad pise o zivotu u Sarajevu kao da ga gleda s razglednice. A i ne gleda dugo. Stavljati Hemona u nekakvu komparativnu studiju s Jergovicem je kao prvo nepristojno, kao drugo otkriva autora komparacije kao totalnu neznalicu i kao trece, bijedan pokusaj da se zvuci upuceno.

O ovome zadnjeme upisu, zbrda-zdoljanom i uvijenom u jedan navodno ozbiljan i striktno knjizevni uvid u "vrijednost" Jergovica kao pisca najvise govori sama autorica upisa:
Quote:
Zbog nesklonosti takvim i sličnim eheheeeej-stari-moj osjećajno-pripovjedačkim eskapadama nisam niti veliki ljubitelj Meše Selimovića, na primjer, pa mi nikada neće past na pamet da Selimovića zbog nepoklapanja mog i njegovog senzbiliteta prozovem lošim piscem.
je mozda najbolji primjer da prije nego sam zapocnes pisati, prvo pronadjes kompas. Pa kartu. Pa jos stosta. Inace, cijeli upis je prozet podbadanjima tipicnim za zuti tisak pa tako, osim naslovnice za Arenu nadjosmo i kolumnisticu.

A moj odgovor na temu... dao Bog da dobije Nobela ne bili neki odustali od pisanja u znak prosvjeda. That will be the day!
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 20:08   #44
Quote:
newcomer kaže: Pogledaj post
O ovome zadnjeme upisu, zbrda-zdoljanom i uvijenom u jedan navodno ozbiljan i striktno knjizevni uvid u "vrijednost" Jergovica kao pisca najvise govori sama autorica upisa:
Navodno ozbiljan i striktno književni uvid? Ti nisi normalan

To je SAMO i ISKLJUČIVO moje mišljenje. A ti bi se svađao? Zašto?
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 20:09   #45
@newcomer!

za cijeli tvoj post.

pitam se, što li bi se i kako razgovaralo na ovu temu kada bi na podforumu Književnost dobili i jedan topic Jergović, razgovori ugodni... Bilo bi gužve.
 
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 22:01   #46
Meni je Jergović jako dobar. Nekako tečan, iskren, human, duhovit, bez imalo patetike. Mama Leone mi je predobra.
Oslikava ove naše južnoslavenske prostore bez mržnje, a pogađa u bit.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 22:51   #47
Quote:
newcomer kaže: Pogledaj post
O komparaciji s jednim Hemonom, ne znam, sva mi se kosa dize na glavi od uopce potrebe da se i na to osvrnem. Na eseje i kartke price tipa koji kad pise o zivotu u Sarajevu kao da ga gleda s razglednice. A i ne gleda dugo. Stavljati Hemona u nekakvu komparativnu studiju s Jergovicem je kao prvo nepristojno, kao drugo otkriva autora komparacije kao totalnu neznalicu i kao trece, bijedan pokusaj da se zvuci upuceno.
Samo pitanje "Jergovic, buduci nobelovac?" i tvrdnja da je on vodeci moderni pisac sa sarajevskim korijenima, automatski izaziva komparaciju.
Drugi put razmisli prije nego pojuris napisati neki kvazi kriticki osvrt.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 00:17   #48
Saće bit šou po meni.

Jergović je plagijat Krleže. I po 'opusu' i po stilu pisanja - samo loša i preloša i preblijeda kopija.

__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 00:21   #49
Kaže, Krleža iz našeg sokaka.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 00:25   #50
Quote:
salvador2 kaže: Pogledaj post
Kaže, Krleža iz našeg sokaka.
Koji sokak eeej.
Čaršija, da ne kažem ciganska mahala.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 00:29   #51
Imaš praf.
Može onda avlija.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 00:44   #52
Aj pokušat ću...brrr, valjda me neće brisat.
Ako može jedan vizualni doživljaj Jergovića, budući da me pod prijetnjom čupanja jaja niko ne može natjerati da ga čitam, jebiga..kad ga vidim nakvoga i kad se sjetim njegovih gostovanja i seruckanja na OTV-u kod Bolkovića, nekako mi se želudac okreće. Nekako mi to baca na mirise ispod nozdrva kad gledam "Kruške i jabuke", za desnim stolom recimo neka dobra sisata plavuša
radi školjke na buzaru, zaliva ih domaćim maslinovim uljem, lagano peče frišku tunjevinu i pijucka "Babić" iz Primoštena Bjurnog...a s live strane stoji neočešljani smrduljak i peče 5 čavapa i dvi polpete i pije rakiju.
Jebiga, vizualni sam tip
osamnaestica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 01:36   #53
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Mama Leone mi je predobra.
Oslikava ove naše južnoslavenske prostore bez mržnje, a pogađa u bit.
To mi je najbolja domaća knjiga napisana u zadnjih desetak godina i baš si mislim da bih je mogla opet prolistati jer ima par nezaboravnih epizoda, od kojih mi je najdraža "Kako sam počeo vikati u snu".
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 02:21   #54
..ako dobije nobela jergovic, to ce bit iz fizike..

..amo se dogovorit i poslat mu knjigu.. http://www.amazon.com/Beginners-Guid...345820-0726333 ..
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 02:32   #55
Quote:
osamnaestica kaže: Pogledaj post
Aj pokušat ću...brrr, valjda me neće brisat.
Ako može jedan vizualni doživljaj Jergovića, budući da me pod prijetnjom čupanja jaja niko ne može natjerati da ga čitam, jebiga..kad ga vidim nakvoga i kad se sjetim njegovih gostovanja i seruckanja na OTV-u kod Bolkovića, nekako mi se želudac okreće. Nekako mi to baca na mirise ispod nozdrva kad gledam "Kruške i jabuke", za desnim stolom recimo neka dobra sisata plavuša
radi školjke na buzaru, zaliva ih domaćim maslinovim uljem, lagano peče frišku tunjevinu i pijucka "Babić" iz Primoštena Bjurnog...a s live strane stoji neočešljani smrduljak i peče 5 čavapa i dvi polpete i pije rakiju.
Jebiga, vizualni sam tip
Neću ti izbrisati post jer time što si napisao puno preciznije opisuješ sebe nego Jergovića. Usput me i silno zanima kakve veze tvoj "vizualni doživljaj Jergovića" i popratno stanje tvog probavnog trakta imaju s raspravom o onome što taj čovjek piše?
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 02:42   #56
Quote:
Cyn kaže: Pogledaj post
Neću ti izbrisati post jer time što si napisao puno preciznije opisuješ sebe nego Jergovića. Usput me i silno zanima kakve veze tvoj "vizualni doživljaj Jergovića" i popratno stanje tvog probavnog trakta imaju s raspravom o onome što taj čovjek piše?
Opa...znao sam. To što kroz ovaj moj opis Jergovića puno preciznije opisujem sebe nego njega OK, jebiga, pročitaj još jednom što sam napisao
pa skontaj. I moj probavni takt je skroz u redu ako ne volim čavape i polpete, takav sam. Ne volim ni burek ni meki Marlboro, ni rakiju. A i njuh mi je skroz u redu. Jasno?
Neš mi valjda nabit 100 bodova zbog ovoga?
osamnaestica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 02:51   #57
Ne znam ima li smisla da sudjelujem u raspravi jer sam od Jergovića pročital tek Sarajevski Marlboro i hrpu novinarskih uradaka iz Jutarnjeg, Globusa itd.
Nisam nešto impresioniran. Slovenci imaju izraz "všečan" tj. u smislu onaj koji se želi svidjeti. Tu mi se Jergović čini jak. Očito ima puno energije za gradnju vlastite karijere. Al pisac... nemrem se otet dojmu da imamo jednog puno jačeg pisca na susjednom topicu. Samo njega manje-više boli ona stvar za vlastitu književnost.
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 11:13   #58
Quote:
newcomer kaže: Pogledaj post
...
vjerojatno zaslijepljen pravednickim gnjevom i gorucom zeljom spustiti ga sto vecem broju ljudi u sto konciznijem upisu, autor gornjega citata je zaboravio izreci makar i jednu rijec o jergovicevoj knjizevnosti, usmjerivsi se radije na pljuvanje drugih sudionika u razgovoru, jer oni, je li, napadaju jergovica ad hominem. cime se jos jednom potvrdjuje da balvan u svome oku ne vidimo...

p.s. pominjanje arene i drugog zutog tiska u datom kontekstu nije nuzno onoliko omalovazavajuce koliko bi autor gornjega citata zelio. pa sjetimo se na trenutak da je i predmet naseg razgovora rado podebljao mjesecna primanja honorarima za tezge iz slicnih tiskovina, a u jednoj je, pace, stalno zaposlen.
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 12:19   #59
Baš sam poslije Mame Leone čitala Marquezovu "Dvanaest hodočanika" i imaju mi njih dva nešto slično-lakoća pripovijedanja, istu tu toplinu, lišenu patetike, ...slična poetika...
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 12:28   #60
Quote:
rompepe kaže: Pogledaj post

p.s. pominjanje arene i drugog zutog tiska u datom kontekstu nije nuzno onoliko omalovazavajuce koliko bi autor gornjega citata zelio. pa sjetimo se na trenutak da je i predmet naseg razgovora rado podebljao mjesecna primanja honorarima za tezge iz slicnih tiskovina, a u jednoj je, pace, stalno zaposlen.
Ali je dobro primjetio da je naslov tendenciozan,isključiv i da je istina vrlo vjerojatno u njegovoj u sredini .
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.