Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2007., 16:34   #1
Question Sve o skenerima i skeniranju

Imam skener CanoScan 4200f koji ima dosta dobre mogućnosti za skeniranje negativa (do četiri u nizu), inače skener kao takav preporučam - za 750 kn se dobije dosta.

Međutim, nikako se riješiti sitnih čestica prašine koje se na skeniranom negativu manifestiraju kao bijele točkice. Da li ima kakav postupak pripreme negativa za skeniranje? Ili profesionalci nakon što neku sliku skeniraju to ručno očiste?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 19:46   #2
sve ručno.
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 20:27   #3
ocisti ga prije skeniranja
joop is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 20:51   #4
Sve o skenerima i skeniranju

Zanima me kako funkcionira skeniranje slika, negativa? koliko treba izdvojiti za dobar skener? molim pomoc svih onih koji su tisuću puta pogriješili, pa naučili, ili možda nisu
lubitel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 21:09   #5
ujedno, ako je netko probao uzeti koji uređaj koji može skenirati i printati fotografije, molim da nam povjeri svoje važno iskustvo
lubitel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 10:47   #6
DIGITALIZIRANJE NEGATIVA 36 mm

Poštovani ljubitelji fotografije trebam savjet.
Naime želim arhivirati sve svoje stare fotografije na PC pa mi je namjera digitalizirati sve svoje stare negative od 36 mm.
Na internetu sam naišao 2 zgodna modela za tu namjenu tvrtke CANON Skener Canoscan 8600F koji košta oko 1500 kn i Canoscan 4400F s cijenom oko 800 kn.
http://www.ksu.hr/canon_v2.aspx?cano...olni%20skeneri

Zanima me:
- Ima li ko kakvih iskustava s ovim Canon skenerima i s digitaliziranjem negativa?
- Da li je trajanje digitalizacije jednog negativ filma s 36 slika dugotrajno i da li se na kraju dobije zadovoljavajuća kvaliteta.

Postavljam sam sebi pitanje da li mi se zapravo isplati investirati u taj skener ( ne bih htio nekog mačka u vreći kupiti, ipak nije jeftin) za digitalizaciju negativa ili da jednostavno odskeniram pozitive tih istih filmova ili jednostavno da dam profi foto studiju da mi ih digitalizira što sam za probu već jednom napravio i kvaliteta fotki je bila zadovoljavajuća. Digitalizacija prvog negativa košta 20 kn a svakog sljedećeg 10 kn i sve se isporučuje na cd-u.
Hvala unaprijed na svakom savjetu!
SvGera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 09:31   #7
Oba modela su ti ok, i smatram da je to isplativa i korisna investicija, bez obzira na koji se model odlučio. Prednost bi dao skupljem modelu, ne samo zato što je malo brži već zato što uz njega dobiješ vrhunski Silver Fast software. Na pitanje o brzini skeniranja odgovor bi ti bio da to zavisi ponajviše o rezoluciji i izlaznoj veličini slike
__________________
Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present
panthera_leo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 09:04   #8
Molim sve one koji su u Foto labosima dali izraditi digitalne fotografije iz nagativa da ovdje napišu svoja iskustva. Koliko mega piksela su digitalne fotografije ? Jesu li na nivou originalne JPG datoteke napravljene digitalcem ili lošije. Ako su lošije koliko posto po slobodnoj procjeni.

Unaprijed zahvaljujem.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 09:09   #9
Dajte ljudi, ne mogu vjerovati da nitko nije radio prebacivanje sa negativa na digitalne fotke !

Please, please ! Dajte komentirajte ovaj post gore.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 13:00   #10
Lošije su, po slobodnoj procjeni lošije su za cca. 50%

Zašto mislim da je to tako:
1. Rezolucija fotki koje sam dobivao ne prelazi 2000pixela po duzoj strani
2. Fotke nisu čiste, dakle ima uvijek dosta šuma iako se iz negativa dobije lijepa čista fotka
3. Boje nisu kao na razvijenoj fotki ali to nije nužno samo do skenera već i do kalibracije monitora i slično no nisam ziher

Također uz ovo sve rečeno neka se uzme u obzir da sam u foto studiju samo napomenuo da mi skeniraju negativ, a nisam napominjao kako, šta i za koliko para tj. ne znam da li ima neki kvalitetniji sken, a s obzirom na kvalitetu koju sam dobio sumnjam da nema, samo je pitanje koliko košta.
__________________
Nijedan život nije promašen! Uvijek možeš biti loš uzor.
StetoCina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 12:49   #11
imali koji skener koji je namijenjen samo za negative
mehonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 09:11   #12
jel postoji način da se skeniraju negativi filma srednjeg formata, a bez kupovine extra-skupih skenera? jer ovi ostali skeniraju samo 35mm a po 7-10 kuna se naplaćuje u nekih studijima za sken srednjeg formata...malo bezobrazno , ali ih razumijem.
lubitel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 20:55   #13
Quote:
lubitel kaže: Pogledaj post
jel postoji način da se skeniraju negativi filma srednjeg formata, a bez kupovine extra-skupih skenera? jer ovi ostali skeniraju samo 35mm a po 7-10 kuna se naplaćuje u nekih studijima za sken srednjeg formata...malo bezobrazno , ali ih razumijem.
Sve sam ti napisao u onoj drugoj temi.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 23:34   #14
Arrow

Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Molim sve one koji su u Foto labosima dali izraditi digitalne fotografije iz nagativa da ovdje napišu svoja iskustva. Koliko mega piksela su digitalne fotografije ? Jesu li na nivou originalne JPG datoteke napravljene digitalcem ili lošije. Ako su lošije koliko posto po slobodnoj procjeni.

Unaprijed zahvaljujem.
Hm
malo vise pitanja u jednom.
mega piksela su onoliko koliko trazis samo sve ovisi o cijeni od kune za 9x13 do 30kn za A3.
Boje i bijela tocka se daju ustimati sad ovisi koliko tko pazi na to. Ako to rade priucene zenskice koje samo skljocaju vase negative i dijace nemojte ocekivati bog zna kakve rezultate.
ovisi isto koliko su stari negativi i kako su se cuvali. Pouzdano znam da sam vishe istih negativa dao razviti i dobio razlicite rezultate.
cak mislim da su priuceni automehanicari i tokari po bivsim cak i sadasnjim fotostudijima namjerno stedili na fiksiru.
CB negativi su jos super pogotovo oni s manje ASA i daju se odlicno povecavati u rangu s dijapozitivima, dok je s color negativima malo teza stvar.
Oni su mnogo meksi i papir na koji su se prije razvijali je bio meksi.
Rijetko cete na takvim fotografijama nekom moci prebrojati trepavice tako da su i rezultati u skeniranju slabiji i ti negativi uvijek imaju neki colorni stih.
Po mom iskustvu u skeniranju na vrhunskim CreoScitex skenerima od leica formata color negativa ako je korektno usnimljen, da je sa sto manje ASA bla bla bla sve ostalo korektno snjim napravljeno za profesionalnu upotrebu se moze izvuci A5 format cca 4-6MP. Moze se izvuci i vishe ali onda ne ocekujte perfekcionisticke rezultate u detaljima i shumu.
Uh, nisam ni sam znao da mogu biti toliko dosadan.
A sad malo reklame za kraj.
Ako vas zanima skeniranje dia pozitiva ili negativa posaljite upit na
[email protected]
__________________
Fotkam i zaradjujem
Suljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 23:55   #15
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Imam skener CanoScan 4200f koji ima dosta dobre mogućnosti za skeniranje negativa (do četiri u nizu), inače skener kao takav preporučam - za 750 kn se dobije dosta.

Međutim, nikako se riješiti sitnih čestica prašine koje se na skeniranom negativu manifestiraju kao bijele točkice. Da li ima kakav postupak pripreme negativa za skeniranje? Ili profesionalci nakon što neku sliku skeniraju to ručno očiste?
Problem je donekle rjesiv sa ciscenjem. Preporucam antistatic sprej Tetenal kojeg nema u slobodnoj prodaji nego samo u ducanima na veliko za graficku idustriju. Kao nadomjestak preporucam obicni metilni alkohol.
Rezultati su 20-30 posto losiji s metilnim alkoholom dok cjenovno su tu negdje s tim da je sprej mnogo elegantniji za doziranje i nanosenje na sam dijac ili negativ.
Nadalje su potrebne krpice koje ne ostavljaju dodatna vlakanca tako da pored bijelih mrljica ili tockica ne ostane jos i dodatnih bijelih dlaka.
Bijele tockice na dijacima nastaju iz same nesavrsenosti filma ili fiksira koji ne uspjeva izvaditi suvisno srebro iz tih dijelova. Na dijacima ce to manifestira sa crnim tockicama na bijelim povrsinama.
Pod uvjetom da dijac ili negativ nije ogreban u recimo idealnim uvjetima nakon ciscenja na flet skeneru je normalno da ostane do 0-30 bijelih tockica. Te tockice je bolje rucno retusirati u photoshopu nego dati po priucenim fotostudijima koji pri skeniranju imaju isprogramirani dust&sctrach removal koji retusira te bjeline automatski ali vam ubije i ono malo detalja koji se iz samog color negativa mogu dobiti.
Vise tockica ima na osjetljivijim filmovima s vishe ASA iliti DINa.
Eto nadam se da je bar malo pomoglo.
__________________
Fotkam i zaradjujem
Suljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 19:16   #16
kako skenirati negative?

sta je minimum od opreme i softvera koji mi treba. imam neki skener koji ima maximalno 1200 dpi

jel mogu s tim nesto dobiti? i dajte mi svoja iskustva, savjete itd... hvala!
400D is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 08:08   #17
Negative je škakljivo skenirati, uglavnom je problem u histogramima.
Ni ja još nisam našao adekvatan skener.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 13:09   #18
Sken negativa

Za skeniranje negativa treba ti skener koji ima ladicu za skeniranje transparentnih materijala, pozitiva i negativa. To su ti u pravilu malo skuplji skeneri, pa ako nemaš potrebu za skeniranjem veće količine negativa, idi u neki foto studio pa nek ti to odskeniraju oni.
__________________
Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present
panthera_leo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 22:43   #19
Za sad sam nasel jedino canoscan 8800f koji moze raditi s 120 formatom.
Ima li jos koji cijenovno prihvatljiv skener za 120 i ima li ko kakva iskustva sa skeniranjem u kucnoj radinosti?
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 11:04   #20
@rib@: pazi sam da to nije trik proizvodjaca jer cesto znaju reci kao oni mogu skenirati negative bla bla, a nista drugo ti ne daju osim neke plastikice u koju stavis negativ i onda ga stavis na skener. obicno ti to i ne treba vec mozes koristiti bilo koji drugi skener. jedino ne vidim da li je ovo flatbed skener ili je fakat "drugaciji" u nekom smislu, no za te pare sumnjam da je. najbolje bi bilo kada bi kod prodavaca mogao sve to testirati
__________________
Nijedan život nije promašen! Uvijek možeš biti loš uzor.
StetoCina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:10.