Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2006., 11:49   #1
Tenkovi u HV-u (T-72, M-84, M-84D i M-95)

Legion imaš kakve podatke o našem Degmanu? Što misliš o njemu? Jel se proizvodi uopće?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 12:07   #2
Degman...
To ti dođe nekaj poput urbane legende

Još tamo od sredine devedesetih svako malo se čuju razni glasovi da će Đuro Đaković proizvoditi ili 84. ili Degmane... pa nikad ništa.
Jednom prigodom na vojnoj izložbi-mislim na Jarunu (nisam bio prisutan ali rekao mi frend koji također voli i proučava tenkove) bio je prikazan Degman... on tvrdi da je to bila "najobičnija" osamdesetčetvorka na koju su našarafili reaktivni oklop.

Prava istina je da Đuro sam za sebe nemože proizvoditi tenkove, jer u doba Juge na njima je radilo poprilično kooperanata.

Kaj bu iz toga - nitko nezna, no priznajem da se već više godina nisam zanimao za Degmana niti za proizvodnju 84. u Đuri... možda se u međuvremenu nekaj i promijenilo ali iskreno sumnjam
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2006., 20:13   #3
Quote:
Legion kaže:
Degman...

Kaj bu iz toga - nitko nezna,
Projekt je do daljnjega suspendiran što u prijevodu znači da nikad neće ugledat svijetlo dana, osim ovih par prototipova šta su se pojavili. I bolje da je tako.

Moj osobni favorit je Leopard 2 i nadam se da će naši u bližoj budućnosti(pošto su prioriteti avioni i oklopnjaci) bacit u nabavu 100-injak komada ovih ljepotana...
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 15:46   #4
Degman???

Dali će ikad biti išta ili ništa s tim projektom?
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 17:05   #5
Sumnjam. Ionako je bacanje love.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 23:24   #7
Pa, morh službeno još uvijek u svojim planovima dugoročnog razvoja ima modernizaciju svih m-84ki na m-84D standard do (čini mi se) 2012., koji bi trebao biti više ili manje nekakva inačica degmana. Novih tenkova teško da će biti no modernizacija mi se čini moguća, iako je upitno koliko će točno komponenti biti domaće a koliko strano, no integracija svega toga bi svakako morala biti domaća.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 13:42   #8
Degman je M-84D. Nema nikakve razlike između ta dva imena...
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:12   #9
Quote:
Animal Mother kaže: Pogledaj post
Degman je M-84D. Nema nikakve razlike između ta dva imena...
Ilitiga M-95
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:13   #10
Kakva je razlika između M-84A4 standarda i M-84D?
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:25   #11
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Kakva je razlika između M-84A4 standarda i M-84D?
Rafael ERA u kombinaciji sa SLAT armorom na pozadini kupole. Gotovo sam uvjeren da ono iza nisu košare kako jer M-84D ima produženu kupolu. Daljinski upravljana strojnica na kupoli(zapovjednik nemora izlazit iz tenka), električno pokretana kupola, gusjenice od njemačkog Diehla, moderna elektronika, jači motor itd... Spominjao se i Rheinmetallov L55 120mm top ali mi to više zvuči ko nečija fantazija.

Iskreno, ovaj tenk uopće nije tako loš sa svim tim dodacima. Ja bi ga smjestio na ljestvici ispod današnjih zapadnih MBT-ova.

Evo i slikica:
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:26   #12
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Kakva je razlika između M-84A4 standarda i M-84D?

M84A4


M84D(M95 Degman)
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:31   #13
Evo ga i iznutra:
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:32   #14
Fala. Čiji je FCS? Izraelski, ili čiji? Također, što imamo od municije za njega, koje penetratore? BM-32?
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:33   #15
uz male preinake bilo bi to dobro radno vozilo tipa traktor.
sad ce trebati gusjenicari kad pocnu raditi kanal sava-dunav.

il mozda nesto za razminiranje?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:34   #16
Quote:
Animal Mother kaže: Pogledaj post
Degman je M-84D. Nema nikakve razlike između ta dva imena...
Netočno!

M-84D je posljednja inačica modernizacije M-84AB tenka nastala u Đuri Đakoviću, dok je Degman M-95 dosta napredniji pokušaj modrnizacije, gdje se na podvozje tenka M-84AB ugrađuje zavarena kupola umjesto one lijevane.
zutaib is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:37   #17
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Fala. Čiji je FCS? Izraelski, ili čiji? Također, što imamo od municije za njega, koje penetratore? BM-32?
Ne bih znao reć, informacije o njemu se daju na kapaljku a do sad ništa nisam o municiji našao...
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:42   #18
Quote:
zutaib kaže: Pogledaj post
Netočno!

M-84D je posljednja inačica modernizacije M-84AB tenka nastala u Đuri Đakoviću, dok je Degman M-95 dosta napredniji pokušaj modrnizacije, gdje se na podvozje tenka M-84AB ugrađuje zavarena kupola umjesto one lijevane.


Ova prva slika koju sam stavio je zadnja slika M-84D tenka uopće, slikana prije nekoliko mjeseci. Jednostavno M-95 Degman je preimenovan u M-84D.
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:44   #19
Da bi se pojasnila razlika, dat ću vam fotke!

Modernizirani M-84AB na nivo M-84D sa ostavljenom lijevanom kupolom
(snimljeno ljetos kod poligona Slunj tijekom posjeta Kuvajtske delegacije).





Verzija "Degman M-95" sa zavarenom kupolom umjesto lijevane, kao što imaju M-84AB i M-84D.



Znači, osnovna razlika je u tome što je M-84D samo modernizirana i nadograđena verzija od M-84AB gdje je dodat reaktivni okolp oko kupole i na prednji dio i normalno, uvedeni elektronski sklopovi, laser, termovizija i sustav upravljanja vatrom zapadne proizvodnje.

Za razliku od toga, M-95 Degman ima potpuno novu, zavarenu kupolu kao i svi zapadni tenkovi na podvozju od M-84AB, sa također svim ovim novim zapadnim sklopovima.
zutaib is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:47   #20
Je li mijenjana pogonska skupina?Vidim nove su gusjenice(zapadni đir sa gumenim umetcima)
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.