Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2016., 21:04   #341
Quote:
loncart kaže: Pogledaj post
.....A ulaganje nekih velikih novaca u hobby nije baš najpametnije. Ono što me razočarava danas jesu ljudi, ako smijem malo mimo teme.....
Ako imaš neki hobi onda ne računaš na lovu nego na zadovoljstvo. Uvijek, ako si takav tip, ima nešto za napraviti ili popraviti.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 21:28   #342
Oprostite, ako sam temu izbombardirao s hrpu linkova s Njuškala pa to nekoga iritira...ali evo ovo mi je promaklo:

http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-7111126

Što mislite o ovome?

Koliko vidim staze se u dijelu koji se najviše troši daju skidati? To bi onda trebalo bitno pojednostaviti reparaciju, ne bi li?
Samo što je ovaj lik to detaljno raskopao...Ove vodilice gdje je držač noža su oštećene koliko vidim...
Mogu li se takva oštećenja popraviti navarivanjem pa obradom nekog tipa (glodanjem, brušenjem, grecanjem?) dovesti u mjeru??

Ali to bi bilo nešto što ja tražim....te novce bih dao.
Dajte još molim vas stručno mišljenje o ovome...

Zadnje uređivanje loncart : 19.01.2016. at 21:42.
loncart is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 22:02   #343
Reparacija odnosno tuširanje kliznih staza nije baš jeftino.Trebalo bi posložiti neke zupčanike i ostalo.U ovakvom stanju stroj ti ne možeš provjeriti odnosno možeš čovjeku vjerovati na riječ ali kaj ako...Stroj je na Krku ali ako nisi blizu moraš platiti prijevoz.To je dobra prilika za one koji znaju reparirati ali za one koji su početnici, definitivno, ne.
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 22:11   #344
Quote:
Damir66 kaže: Pogledaj post
Reparacija odnosno tuširanje kliznih staza nije baš jeftino.Trebalo bi posložiti neke zupčanike i ostalo.U ovakvom stanju stroj ti ne možeš provjeriti odnosno možeš čovjeku vjerovati na riječ ali kaj ako...Stroj je na Krku ali ako nisi blizu moraš platiti prijevoz.To je dobra prilika za one koji znaju reparirati ali za one koji su početnici, definitivno, ne.
https://www.youtube.com/watch?v=REeGn4hN1Bg

To je to... Koliko vidim najveći problem je imati ravnu referentnu površinu,
a zatim mi se čini da je sve stvar strpljenja....Skužio sam kako se radi grecanje u slučaju ravne površine...ali kako se to izvodi u slučaju staza koje su pod kutem? Ali da, ovo je prevelik zalogaj... da barem nije rastavljen... Prikolicu bih iznajmio, auto s kukom imam...

Šteta, da imam mrvicu više vremena, riskirao bih i (na) učio grecati...
https://www.youtube.com/watch?v=nOJrhrne80s
https://www.youtube.com/watch?v=plF7yW6A_Tw
https://www.youtube.com/watch?v=plF7yW6A_Tw
https://www.youtube.com/watch?v=pNlZuQ6S8yY

Ako bih se igdje to naučio onda bi se to dalo na ovakvom pokusnom uzorku. Ti znaš kako se to radi? Bi li imao volje pomoći savjetima?

Što se tiče amerikanera...ako ležajevi imaju lufta - onda se mijenjaju samo oni ili isto postoji neki ručni postupak?
Koliko mogu koštati takvi ultraprecizni ležajevi?
Znam da ovako postavljajući pitanja djelujem pomalo naivno, ali kad se primim nečeg, znam to pedantno odraditi.
3000 kn .... pa da s vremenom uložim još toliko i dobijem skroz ispravan takav masivni tokarski stroj
- to će nadživjeti uz pravilno održavanje i mene i unuke...

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ako imaš neki hobi onda ne računaš na lovu nego na zadovoljstvo. Uvijek, ako si takav tip, ima nešto za napraviti ili popraviti.
Slažem se. Međutim uvijek je u životu sve pitanje mjere. Kako kod tokarskog stroja, tako i kod hobby-a.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.01.2017. at 12:16. Reason: spajanje postova
loncart is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 23:24   #345
Grecanje ne možeš naučiti gledajući video, već ti mora neko pokazati i sigurno da ti treba više od mrvicu vremena da bi bar donekle savladao postupak.Treba imati strpljenja ali i dobra leđa jer ona dosta trpe.
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 23:43   #346
Quote:
Damir66 kaže: Pogledaj post
Grecanje ne možeš naučiti gledajući video, već ti mora neko pokazati i sigurno da ti treba više od mrvicu vremena da bi bar donekle savladao postupak.Treba imati strpljenja ali i dobra leđa jer ona dosta trpe.
Naravno da ne mogu gledajući video. Nisam ni rekao mrvicu vremena, nego puno strpljenja...

Koliko negdje može koštati reparacija da mi to netko drugi napravi?
loncart is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 12:06   #347
Quote:
loncart kaže: Pogledaj post
Oprostite, ako sam temu izbombardirao s hrpu linkova s Njuškala pa to nekoga iritira...ali evo ovo mi je promaklo:
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-7111126
Što mislite o ovome?...
Ja bih to kupio, za tu lovu! Samo provjeri ima li vreteno ili vratilo za posmak suporta - na slici se ne vidi!
Stroj je poznata "koza" (naziv zbog nogu).
Ležajevi na glavnom vratilu su klizni izrađeni od bronce, ako imaš materijala možeš ih sam napraviti na tom stroju.
Stroj ima škare i vrpu zupčanika koje mijenjaš ručno. Provjeri postoji li zupčanik sa 127 zuba. Ako imaš taj, možaš narezivati colovske navoje.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 20:46   #348
Prosil bi ak netko ima shemu od Prvomajske TNP 160 da ju skenira/poslika.
Frenda nekaj zajebava, a meni se neda cukat žice
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 21:39   #349
pozdrav majstori, eto odlučih se na kupovinu malog tokarskog stroja. Za oko mi zapeo HOLZMANN ED400FD, pa me zanimaju mišljenja iskusnijih ljudi ovdje, a ako netko već ima takav strojčić cijenio bih dojmove i preporuke.
stampio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 08:29   #350
1. zašto trebaš stroj?
2. taj HOLZMANN ED400FD ima "previše šminke" za početnika.
3. ako tek počinješ sa tokarenjem kupi nešto jednostavnije - pa čak i onaj bez nortona (gdje ručno mijenjaš zupčanike na škarama)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 09:41   #351
Pa stroj mi treba za tokarenje manjih komada, prvenstveno aluminija, plastike, nešto malo inoxa. Ajmo reć hobistički.
Sami navoji mi i nisu presudni, ograničen sam prostorom, pa ne mogu kupit veći stroj. Na što konkretno misliš pod "šminkom".
Gledao sam te strojeve, i ispada mi ovaj cjenovno odgovara.
stampio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 12:21   #352
Pod šminkom mislim LCD i sve vezano uz to što je popapalo € bez veze!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 12:32   #353
Ha čuj, moram priznat da me taj lcd nije nešto posebno privukao. To je samo displej za broj okretaja. Gledam više to kroz neku prizmu cijene. Ako imaš neku alternativu slobodno iznesi, nisam još do kraja odlučio.
stampio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 20:21   #354
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
...
2. taj HOLZMANN ED400FD ima "previše šminke" za početnika.
3. ako tek počinješ sa tokarenjem kupi nešto jednostavnije - pa čak i onaj bez nortona (gdje ručno mijenjaš zupčanike na škarama)

ad 2. uz elektronsku regulaciju broja okretaja nekako mi je logično da je postoji i pokazivač te veličine, a LCD je danas zanemariva stavka
ad 3.Prema slikama nema nortona, a i u opisu se navodi da je u opremi set izmjenjivih zupčanika za rezanje navoja (Wechselrädersatz).

O kvaliteti ne bih davao mišljenje bez osobnog iskustva, ali prema opisu trebalo bi biti OK (kaljene vodilice i glavno vreteno, podesivi konični ležajevi, točnost glavnog vretena <0,009mm).

Preporučio bih odmah nabavku okretnog šiljka za konjić, glavu za bušenje s MK2 prihvatom, centrirna svrdla i početni set noževa (5-6 komada, HSS ili sa navarenim HM (vidia) oštricama
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 23:10   #355
Ovo mi se čini kao koristan post, sad se još dvoumim da li kupiti te alate nove, ili se malo potrudit pa s njuskala pokupit određene stvari u hodu, jer svaka je kuna bitna... Uglavnom, dosta sam tražio i istraživao, i u tom razredu cijene nisam našao ništa bolje, ali kao što rekoh, dobro došli su alternativni prijedlozi...
stampio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 08:36   #356
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
ad 2. uz elektronsku regulaciju broja okretaja nekako mi je logično da je postoji i pokazivač te veličine, a LCD je danas zanemariva stavka
ad 3.Prema slikama nema nortona, a i u opisu se navodi da je u opremi set izmjenjivih zupčanika za rezanje navoja (Wechselrädersatz).

Preporučio bih odmah nabavku okretnog šiljka za konjić, glavu za bušenje s MK2 prihvatom, centrirna svrdla i početni set noževa (5-6 komada, HSS ili sa navarenim HM (vidia) oštricama
Uz elektronsku regulaciju.....to znači da stroj ima "motor na četkice"
A ovaj pribor se može kupiti na Jakuševcu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 23:36   #357
Ne nužno. Uz današnje cijene frekventnih regulatora (za takvu snagu) nije problem staviti asinhroni motor.

http://www.aliexpress.com/item/adjus...308.4.2.WHISKh.


Koliko vidim na slici, izbor područja brzina ide preko stepenaste remenice, a onda se kontinuirano podešava u tom području.


S Jakuševcom sam već godinama razočaran, posebno otkad se može taj sitni pribor naručiti preko ebaya i sl.

Npr. ovako nešto:

http://www.banggood.com/6pcs-Carbide...p-1042612.html

ili

http://www.aliexpress.com/item/10mm-...7-ca4fe2ef571f
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 11:04   #358
Za te novce možeš kupiti 4 osni cnc s kojim možeš i tokariti.
Ali to je sasvim druga priča, ako želiš samo ručno vršit obradu onda cnc ne dolazi u obzir.
I taj cnc je samo za plastiku i obojene metale, čelik no way...
AKG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 11:25   #359
Hvala na odgovoru AKG, međutim svakako tražim klasičan tokarski stroj.
zadnjizeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 17:27   #360
@zadnjizeleni, nije dozvoljeno kopirati identični post na više mjesta. Isto tako, potražnja (kupi/prodaj) se obavlja nešto niže, na pdf-u Mali oglasi. Na ovoj se temi samo raspravlja o tokarskim strojevima. Zbog toga su ti postovi obrisani.


Ova se obavijest ne komentira na temi.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.