Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2008., 16:16   #1
Zagreb Parking

Ja ne znam dal postoji vec ova tema, ali ja sam ogorcena s povecanjem parkirnih zona. Mislim placam prirez jedno malo bogatstvo i jos ne mogu nigdje parkirati a parkirne zone se samo povecavaju. Pa jel zaista radimo samo da bi platili parking? Ne bi li bilo zgodnije da zagrepcani mogu kupiti mjesecnu kartu od 50kn i parkirat se bilo gdje a svi ostali da placaju parkirnu zonu? Osjecam se totalno nemocno sto ne mogu to promjeniti, pa zar zaista nikome nije stalo sto moramo placati toliko parkinga i jos ne spavamo mirno po noci jer razmisljamo dal ce nam staviti naplatu parkinga i u vlastitom dvoristu? Druga stvar su pauci, nigdje na svijetu nisam vidjela da pauk dize auto osim ako blokira promet ili smeta normalnom toku prometa. Ovdje mozes se slucajno popet na rizol i digu ti auto jer unistavas okolis i slicno. Nije mi jasno do kog stupnja ljudi to mogu trpiti ja sam luda i ljuta al se osjecam tako nemocno...
flora_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 20:14   #2
Ne isplati se nervirati. Plaćamo godišnje parkirne kartice i svaki dan isto - traži parking. Nekad mi dođe da se iselimo iz centra Bogu iza k.... samo da znam da kad se vratim doma mene čeka moje parkirno mjesto.

Uostalom ako su svjetske metropole mogle riješiti taj problem ne znam gdje je zapelo u Zagrebu. Vrlo je jednostavno zapravo. Parkirat se možeš po cijelom gradu do 17h. Nakon toga se u određenom kvartu mogu parkirati samo stanari tog kvarta. Ostali moraju u garaže. Naravno, da su naše garaže jeftinije to bi bila dobra logika...

Tako da mene ne živcira toliko cijena parkinga (koja je prepuhana) kao recimo subota navečer kad se svi naseru u centar jer je tlaka platiti parking recimo u Kaptol centru...
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 13:01   #3
Quote:
kisikana kaže: Pogledaj post
Ne isplati se nervirati. Plaćamo godišnje parkirne kartice i svaki dan isto - traži parking. Nekad mi dođe da se iselimo iz centra Bogu iza k.... samo da znam da kad se vratim doma mene čeka moje parkirno mjesto.

Uostalom ako su svjetske metropole mogle riješiti taj problem ne znam gdje je zapelo u Zagrebu. Vrlo je jednostavno zapravo. Parkirat se možeš po cijelom gradu do 17h. Nakon toga se u određenom kvartu mogu parkirati samo stanari tog kvarta. Ostali moraju u garaže. Naravno, da su naše garaže jeftinije to bi bila dobra logika...

Tako da mene ne živcira toliko cijena parkinga (koja je prepuhana) kao recimo subota navečer kad se svi naseru u centar jer je tlaka platiti parking recimo u Kaptol centru...
Jednostavna logika: ako je teško naći parkirno mjesto u Centru - parking je prejeftin
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 13:06   #4
Quote:
flora_sk kaže: Pogledaj post
Ne bi li bilo zgodnije da zagrepcani mogu kupiti mjesecnu kartu od 50kn i parkirat se bilo gdje a svi ostali da placaju parkirnu zonu?
!!!!!!!!!!
Pa pokušaj samo zamisliti kaj bi se dogodilo da zaista dođe do toga

Quote:
flora_sk kaže: Pogledaj post
Druga stvar su pauci, nigdje na svijetu nisam vidjela da pauk dize auto osim ako blokira promet ili smeta normalnom toku prometa.
Ni ja. Naime, u normalnim društvima nepropisno parkirana vozila koja ne ometaju promet rješavaju puno jednostavnije - lisičinama. Doista nema potrebe koristiti pauka u takvim slučajevima.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 15:07   #5
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Jednostavna logika: ako je teško naći parkirno mjesto u Centru - parking je prejeftin
I opet ponavljam - zato treba uvesti kvartovske parkirne kartice, zabraniti parkiranje iza 17h osim stanarima i smanjiti cijene garaže. Ne, parking nije prejeftin, nego su guzice prerazmažene. Osobno, iako živim u centru i imam parkirnu karticu za 2 zonu nikad mi nije palo napamet kružiti po Kvatriću (to je samo jedan primjer) tražeći slobodno parkirno mjesto za drugu zonu, kad mi je garaža pod nosom.
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 15:22   #6
Quote:
kisikana kaže: Pogledaj post
Ne, parking nije prejeftin, nego su guzice prerazmažene.
Dok god je teško naći slobodno mjesto - parking je prejeftin. Osnovni zakon ponude i potražnje. Osobno vrlo rijetko (gotovo nikad) ne idem autom u Centar jer mi je to jednostavno van pameti s obzirom da tramvajem brže stignem (ak uračunamo i vrijeme traženja parkinga), a i nije me sram vozit se tramvajem kao neke Ali, povremeno imam potrebu otići autom (recimo, kad vodim neke poslovne partnere na šetnju Centrom i/ili ručak), i u takvim prilikama bih volio imati dovoljno mjesta za parking, bez obzira na cijenu.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 22:51   #7
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Dok god je teško naći slobodno mjesto - parking je prejeftin. Osnovni zakon ponude i potražnje.
I opet - parking nije prejeftin. Da postoje kvartovske parkirne kartice da vidiš kako bi bilo mjesta. A ne da se netko tko živi na Trešnjevci a radi u Centru svaki put parkira u mojem kvartu jer ima karticu za istu zonu kao što je i u mojoj ulici, jasnije sad?
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 09:28   #8
Quote:
kisikana kaže: Pogledaj post
I opet - parking nije prejeftin.
I opet - dok god je teško naći slobodno mjesto - parking je prejeftin. Osnovni zakon ponude i potražnje. Dok svi kukaju "preskupo je, preskupo je", a mjesta ni za lijek, nešto nije u redu.

Quote:
kisikana kaže: Pogledaj post
Da postoje kvartovske parkirne kartice da vidiš kako bi bilo mjesta. A ne da se netko tko živi na Trešnjevci a radi u Centru svaki put parkira u mojem kvartu jer ima karticu za istu zonu kao što je i u mojoj ulici, jasnije sad?
To je drugi par rukava. I slažem se da bi uvođenje kvartovskih kartica bilo dobro rješenje, jer ovako će cijeli grad prije ili kasnije postati jedna od zona, pa će svi plaćat i moć parkirati gdje žele - isto kao i prije uvođenja naplate.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 09:42   #9
Quote:
I opet - dok god je teško naći slobodno mjesto - parking je prejeftin. Osnovni zakon ponude i potražnje. Dok svi kukaju "preskupo je, preskupo je", a mjesta ni za lijek, nešto nije u redu.
parking u tzv. "prvoj zoni" u zgu i treba biti skup. u stvari toliko skup da postane neisplativo ne koristiti podzemne garaze i posvecene parking zone, ili se ne koristiti JGPom.
__________________
Stop making unboxing videos
Default_user is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 11:30   #10
Upravo tako.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 11:40   #11
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
I opet - dok god je teško naći slobodno mjesto - parking je prejeftin. Osnovni zakon ponude i potražnje. Dok svi kukaju "preskupo je, preskupo je", a mjesta ni za lijek, nešto nije u redu.
samo što parking mjesta nisu roba na slobodnom tržištu - velika većina ih je nastala prije zagrebparkinga..

npr. zašto se parkiranje ispred velesajma naplaćuje i subotom od 7 do 22h po 8 kn sat (ne za vrijeme trajanja priredbi)?
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 12:28   #12
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
samo što parking mjesta nisu roba na slobodnom tržištu - velika većina ih je nastala prije zagrebparkinga..
Kakve to veze ima? Mislim, u pravu si, sve 5, samo ne kužim kak je to povezano s ovim?

Quote:
solar kaže: Pogledaj post
npr. zašto se parkiranje ispred velesajma naplaćuje i subotom od 7 do 22h po 8 kn sat (ne za vrijeme trajanja priredbi)?
Da posjetitelji Avenue Malla (koji mogu potrošiti partisuća kuna na precijenjene krpice, a ne mogu skucati 16 kuna za parking) ne bi zakrčili okolne ulice i zagorčali život stanarima.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 13:15   #13
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Kakve to veze ima? Mislim, u pravu si, sve 5, samo ne kužim kak je to povezano s ovim?




Da posjetitelji Avenue Malla (koji mogu potrošiti partisuća kuna na precijenjene krpice, a ne mogu skucati 16 kuna za parking) ne bi zakrčili okolne ulice i zagorčali život stanarima.


povezano je jer zagrebparking ne može formirati cijene kako se formiraju cijene za robu na slobodnom tržištu. parkirna mjesta nisu roba koju zagrebparking proizvodi ili uvozi na konkurentno tržište pa će potražnja i konkurentnost određivati cijene.
stoga se ni cijene ne mogu formirati prema zakonima tržišne ekonomije.
nema logike!


a parkiralište na velesajmu više koriste ljudi koji idu kupovati namještaj, u banku, u teretanu, na badminton.. potrošačima avenue malla je sigurno predaleko za hodati tih 500, 600 metara. redovno koristim taj parking i uvijek je bilo mjesta za sve (osim kad traje velesajam i kad ga papreno naplaćuju).
jedini razlog naplate je oderati ljude zbog još više love
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 14:04   #14
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
povezano je jer zagrebparking ne može formirati cijene kako se formiraju cijene za robu na slobodnom tržištu. parkirna mjesta nisu roba koju zagrebparking proizvodi ili uvozi na konkurentno tržište pa će potražnja i konkurentnost određivati cijene.
stoga se ni cijene ne mogu formirati prema zakonima tržišne ekonomije.
nema logike!
Prvo, ne radi se o robi nego o usluzi. A drugo, potražnja može itekako odrediti cijene - nismo li odabrali kapitalizam kao društveno uređenje?

Quote:
solar kaže: Pogledaj post
a parkiralište na velesajmu više koriste ljudi koji idu kupovati namještaj, u banku, u teretanu, na badminton.. potrošačima avenue malla je sigurno predaleko za hodati tih 500, 600 metara. redovno koristim taj parking i uvijek je bilo mjesta za sve (osim kad traje velesajam i kad ga papreno naplaćuju).
Oprosti, krivo sam pročitao. Mislio sam da pitaš zakaj je u cijelom Sigetu (a ne samo na Velesajmu) naplata do 22h i subotom.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 14:11   #15
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Prvo, ne radi se o robi nego o usluzi. A drugo, potražnja može itekako odrediti cijene - nismo li odabrali kapitalizam kao društveno uređenje?

naravno da može. ali to ne znači da mora. htio sam ukazati na nelogičnost tržišnog određivanja cijene parkinga. više mi se neda..
glede usluge: tko još u zagrebu nudi istu uslugu na istoj lokaciji pa da tržišno odredimo cijenu?

usluga je u ovom slučaju samo usluga naplate.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 14:26   #16
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
naravno da može. ali to ne znači da mora. htio sam ukazati na nelogičnost tržišnog određivanja cijene parkinga. više mi se neda..
glede usluge: tko još u zagrebu nudi istu uslugu na istoj lokaciji pa da tržišno odredimo cijenu?
Konkurencija <> tržište. To kaj netko ima monopol, ne znači da mu cijena nije diktirana tržištem. Sve dok ima dovoljno zainteresiranih za neku uslugu po određenoj cijeni, ta ista cijena je tržišno prihvatljiva.

Quote:
solar kaže: Pogledaj post
usluga je u ovom slučaju samo usluga naplate.
Još jedna u nizu.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:21   #17
Hm ja ne kuzim, na kraju ce ispasti da zagrepcani podrzavaju zagrebparking. Da budem iskrena rijetko odlazim u centar i kad odlazim trudim se parkirati dalje od samog centra zbog nedostatka parkirnih mjesta, ali sto mi to danas znaci kad i u Novom Zagrebu, gdje parkinzi stoje prazni moram placati parkirnu kartu od 8kn i ne od 7-21h kako je u centru nego 7-22h i to svim danima, ukljucujuci subotu i nedelju. Razumjem da se naplata parkinga stavlja tamo gdje se ljudi stalno parkiraju pa se stanari ne mogu normalno parkirati ali stavljati parking gdje zaista parkinzi stoje prazni to je zaista apsurd. I mogu naplacivati recimo za vrijeme trajanja velesajma, ako smatraju da se u tim danima stanari ne mogu parkirati, ali u svim ostalim danima, to je zaista...
flora_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 18:05   #18
Quote:
flora_sk kaže: Pogledaj post
Hm ja ne kuzim
To je bar jasno.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 18:41   #19
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
To je bar jasno.
Sto je jasno?
flora_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 15:39   #20
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Konkurencija <> tržište. To kaj netko ima monopol, ne znači da mu cijena nije diktirana tržištem. Sve dok ima dovoljno zainteresiranih za neku uslugu po određenoj cijeni, ta ista cijena je tržišno prihvatljiva.
zagrebparking je u gradskom vlasništvu, financira se dakle i iz gradskog proračuna, dakle iz onoga što nam uzimaju kroz prirez i samim tim nebi smjeli naplaćivati svoju uslugu po tržišnim uvjetima.. isto kao što ni zet ne naplaćuje kartu po tržišnim uvjetima!

i to kaj neko ima monopol upravo znači da mu cijena nije diktirana tržištem.. to je i poanta monopola.

osnove ekonomije.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:42.