Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2003., 19:15   #41
Sorry, imam samo jedan. Ali vrijedan.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 19:19   #42
Ah..imam ja vec jedan svoj jezik, osim ovog vlastitog

Tak da ruski ide za 40kn po satu
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 19:21   #43
Ja svoj ne naplaćujem, nisam Richard Gere.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 18:37   #44
najbolja knjiga ever.....
bufalo32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 09:54   #45
Quote:
bufalo32 kaže: Pogledaj post
najbolja knjiga ever.....
Isuse. Dižeš temu staru 5 godina radi ovog upisa, daj ga malo nadogradi, will ya? A još ni kavu nisam popila, nećem kartonirat. Ajd.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 16:16   #46
Ajde kad nađoh topic, pomozite mi.
trebam napisat za sastav: zašto je ovaj roman:
1) obiteljski
2) ljubavni
3) društveni
4) socijalni

ako imate kakav site, dajte link.....
(već sam riješio zašto je moralistički)
__________________
Trpaju Nijemci židove u plinsku komoru, i trpaju, trpaju... kad neko iz mase dreknu: "Sta gurate vise, pogusicemo se ovde!!!"
Inquisitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:14   #47
Voljela bih znati što mislite o ovom romanu.Je li aktualan i danas? Što mislite o Ani i Vronskom? Krivite li ga za njezinu smrt? Kitty i Levin? Mislite da je Vronski trebao oženiti Kitty ili je dobro učinio kad je sjeo u vlak i krenuo za Anom? Moto romana?Treba li ovaj roman biti uvršten u lektiru?Evo meni najdražeg citata.

... ali na pogled tog djeteta bilo joj je još jasnije da ono čuvstvo, koje je osjećala prema njoj, nije ni bilo ljubav u usporedbi s onim, što je osjećala prema Serjoži.Sve je u toj djevojčici bilo milo, no sve to zbog nečega nije hvatalo za srce. U prvo dijete, makar i od neljubljena čovjeka, bila je utrošena sva snaga ljubavi koja nije zadovoljena;djevojčica je bila rođena u najtežim uvjetima, i na nju nije bio utrošen ni stoti dio one brige koja je utrošena na prvo.

Za Tolstoja
hedonistica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 02:02   #48
Quote:
hedonistica kaže: Pogledaj post
Voljela bih znati što mislite o ovom romanu.Je li aktualan i danas? Što mislite o Ani i Vronskom? Krivite li ga za njezinu smrt? Kitty i Levin? Mislite da je Vronski trebao oženiti Kitty ili je dobro učinio kad je sjeo u vlak i krenuo za Anom? Moto romana?Treba li ovaj roman biti uvršten u lektiru?Evo meni najdražeg citata.

... ali na pogled tog djeteta bilo joj je još jasnije da ono čuvstvo, koje je osjećala prema njoj, nije ni bilo ljubav u usporedbi s onim, što je osjećala prema Serjoži.Sve je u toj djevojčici bilo milo, no sve to zbog nečega nije hvatalo za srce. U prvo dijete, makar i od neljubljena čovjeka, bila je utrošena sva snaga ljubavi koja nije zadovoljena;djevojčica je bila rođena u najtežim uvjetima, i na nju nije bio utrošen ni stoti dio one brige koja je utrošena na prvo.

Za Tolstoja
Što se Tolstoja tiče, meni je od suicidalne pametne ljepotice Ane mnogo zanimljiviji njegov roman "Uskrsnuće", te novela "Smrt Ivana Iljiča". Remek djela, baš da se čovjek osladi i dobro zamisli...
hrizolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 20:38   #49
Quote:
hrizolit kaže: Pogledaj post
Što se Tolstoja tiče, meni je od suicidalne pametne ljepotice Ane mnogo zanimljiviji njegov roman "Uskrsnuće", te novela "Smrt Ivana Iljiča". Remek djela, baš da se čovjek osladi i dobro zamisli...
Moram priznati da nisam pročitala Uskrsnuće tako da ću ovo ljeto morati ispraviti tu pogrešku.Zašto uz Karenjinu vežeš pridjev pametna? Bi li taj roman izbacila s popisa lektire?
hedonistica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 20:56   #50
Quote:
hedonistica kaže: Pogledaj post
Moram priznati da nisam pročitala Uskrsnuće tako da ću ovo ljeto morati ispraviti tu pogrešku.Zašto uz Karenjinu vežeš pridjev pametna? Bi li taj roman izbacila s popisa lektire?
Ne može se Ana Karenjna izbaciti iz lektire, to bi bilo svetogrđe.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 21:18   #51
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Ne može se Ana Karenjna izbaciti iz lektire, to bi bilo svetogrđe.
Slažem se, samo me zanima što drugi ljudi misle o tome.Ja sam čak pisala maturalnu radnj na temu [I]Tragičnost lika Ane Karenjine[I].Prvi sam put roman pročitala u šesanestoj godini i odmah me oduševio. Većinu učenika roman odbija svojom opsežnošću,a i mora se priznati da sa svojih sedamnaest godina nisu dovoljno zreli da bi mogli shvatiti književno djelo takvog kalibra. Za to sam da ih se pusti neka se pate, bar neki će se tom ramanu vratiti u nekim zrelijim i pametnijim životnim razdobljima.
hedonistica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 09:19   #52
Lightbulb

Quote:
hedonistica kaže: Pogledaj post
Moram priznati da nisam pročitala Uskrsnuće tako da ću ovo ljeto morati ispraviti tu pogrešku.Zašto uz Karenjinu vežeš pridjev pametna? Bi li taj roman izbacila s popisa lektire?
Ok, Ana je eruditskog obrazovanja, istančane pameti i ukusa, međutim nije mudra, a mudrost je najviši oblik znanja. Pustila je da je poharaju kojekakva romantična tornada, a to je raspušteno i egocentrično. Ona je lik praznine. Pa di ćeš se ići ubiti samo zbog poremećaja samo jedne od mnogih funkcija duše - osjećaja? Na stranu činjenica da je roman napisan genijalno i da se od njega može mnogo naučiti o stilu, nezaboravno je izveden Anin tok svijesti prije samoubojstva.
hrizolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 09:31   #53
Quote:
hedonistica kaže: Pogledaj post
Slažem se, samo me zanima što drugi ljudi misle o tome.Ja sam čak pisala maturalnu radnj na temu [I]Tragičnost lika Ane Karenjine[I].Prvi sam put roman pročitala u šesanestoj godini i odmah me oduševio. Većinu učenika roman odbija svojom opsežnošću,a i mora se priznati da sa svojih sedamnaest godina nisu dovoljno zreli da bi mogli shvatiti književno djelo takvog kalibra. Za to sam da ih se pusti neka se pate, bar neki će se tom ramanu vratiti u nekim zrelijim i pametnijim životnim razdobljima.
Spremam se čitati ponovo Anu
A istina je što si rekla . Nije jednostavno čitati kad imaš malo godina ..to mi je priznala i moja profesorica književnosti..totalno drugačije poimanje djela imaš kad si gimnazijalka i kad su odrasla osoba..
milla karolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 17:15   #54
Quote:
hrizolit kaže: Pogledaj post
Ok, Ana je eruditskog obrazovanja, istančane pameti i ukusa, međutim nije mudra, a mudrost je najviši oblik znanja. Pustila je da je poharaju kojekakva romantična tornada, a to je raspušteno i egocentrično. Ona je lik praznine. Pa di ćeš se ići ubiti samo zbog poremećaja samo jedne od mnogih funkcija duše - osjećaja? Na stranu činjenica da je roman napisan genijalno i da se od njega može mnogo naučiti o stilu, nezaboravno je izveden Anin tok svijesti prije samoubojstva.
Za Anu je živjeti značilo voljeti, zato su je emocije tako preplavile.Kad malo bolje promisliš, shvatiš da njezin život prije Aljoše uopće nije bio loš i većina bi žena bez problema proživjela takav život.Ne i Ana, ona je bila posebna i jednostavno je od života tražila više.Je li bila sebična?Jest, samo što ja ne mislim da je to loše.Ljubav je pitanje srca, a ne mudrosti.Mislim da je donijela ispravnu odluku kad je otišla s Aljošom.Također mislim da je skupo prodala svoju kožu,izbor muškarca zbog kojeg će počiniti preljub joj je dobar. Aljošu jako poštujem kao žena.Mogao je oženiti Kitty i mirno proživjeti život, ali je odabrao drugačiji put. Sviđaju mi se njegova odlučnost i izravnost koje pokazuje kad upozna Anu.Svidjelo mi se to što nikako nije prihvaćao ne kao odgovor i tako uspio dobiti ono što se činilo nemogućim.Zašto se ubila?Istaknula bih dva razloga. Željela se osvetiti Aljoši, osveta je moja i ja ću je vratiti!Drugi je razlog što sama sebi nije mogla oprostiti napuštanje sina.Tako nekako ja razmišljam.
hedonistica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 19:57   #55
Quote:
hedonistica kaže: Pogledaj post
Slažem se, samo me zanima što drugi ljudi misle o tome.Ja sam čak pisala maturalnu radnj na temu [I]Tragičnost lika Ane Karenjine[I].Prvi sam put roman pročitala u šesanestoj godini i odmah me oduševio. Većinu učenika roman odbija svojom opsežnošću,a i mora se priznati da sa svojih sedamnaest godina nisu dovoljno zreli da bi mogli shvatiti književno djelo takvog kalibra. Za to sam da ih se pusti neka se pate, bar neki će se tom ramanu vratiti u nekim zrelijim i pametnijim životnim razdobljima.
Ana Karenjina maturalna
Moj maturalni o E.A.Poeu bi pojeo tvoga


Većina učenika odbija književnost uopće, i to je trend koji se širi.
Sjećam se da je meni Tena od Kozarca bila najmilija lektira
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 02:08   #56
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Većina učenika odbija književnost uopće, i to je trend koji se širi.
moja iskustva su drugačija. često dođu s predrasudama, ali onda se oduševe.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 14:01   #57
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Ana Karenjina maturalna
Moj maturalni o E.A.Poeu bi pojeo tvoga


Većina učenika odbija književnost uopće, i to je trend koji se širi.
Sjećam se da je meni Tena od Kozarca bila najmilija lektira
Da, Ana Karenjina maturalna. Čemu preokretanje očima? Taj me roman fascinirao još kao gimnazijalku. Pokušat ću objasniti zašto.

Ana i Vronski su mi još od prvog čitanja romana provokativni i fascinantni.Divim se Vronskom što je ušao u vlak za Petrograd i pošao za Anom. Kitty je bila lijepa, mlada,pametna, iz dobre obitelji, zaljubljena u njega... Ana je bila udana žena i majka zaljubljena u svog sina nesklona izvanbračnim izletima. Nudila je ljubavne okove. Kad je ušao u taj vlak, Vronski se odrekao mirnog obiteljskog života.Što je uopće mogao očekivati, čemu se nadati? Već sam napisala da je Ana bila udana žena i majka nesklona preljubu. Baš mu se zato divim. Volim odlučne, izravne i strastvene ljude koji znaju što žele. Vronski je bio takav, Ani je jasno dao do znanja da od nje ne očekuje prijateljstvo. Imao je gotovo godinu dana strpljenja. Ono, što je za Vronskoga bilo gotovo svu godinu dana isključivo jedina želja njegova života, koja je zamijenila sve prijašnje želje; ono što je za Anu bio nemoguć, užasan, i zato to čarobniji san sreće, ta želja bila je zadovoljena.Svojom je odlučnošću, izravnošću i strpljivošću skinuo masku s Anina lica. Ana je postala ono što je doista i bila. Prepustivši se strasti, Ana je izgubila unutarnji mir, čistu savjest, sina, društveni status... Koliko bi on morao voljeti da joj sve to nadoknadi? S vremenom je njegova ljubav poprimila realističniji oblik i to mu Ana nije mogla oprostiti. Volim njezinu strastvenost, hirovitost i činjenicu da je bila izrazito zahtjevna žena... Mogla bih još puno toga napisati, ali forum nije mjesto za to.

Kozarčeva Tena mi se sviđa, ali više volim Opravu.

Zadnje uređivanje hedonistica : 22.05.2010. at 14:09. Reason: pogreška u fontu
hedonistica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 14:50   #58
Quote:
hedonistica kaže: Pogledaj post
Da, Ana Karenjina maturalna. Čemu preokretanje očima? Taj me roman fascinirao još kao gimnazijalku. Pokušat ću objasniti zašto.



Kozarčeva Tena mi se sviđa, ali više volim Opravu.
Šala, šala. Priznajem vrijednost Ane Karenjine, prije svega autentičnost i utjecaj na buduće pisce, iako osobno smatram par drugih, djelomično marginaliziranih, bar u nas, autora realizma boljim piscima(stendhal,...)

ps. Ja bi u lektiru uveo cjelokupni kozarčev stvaralački opus
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 18:07   #59
Jučer su čitatelji Jutarnjeg lista dobili na poklon prvi dio ovog romana. Napisali su da je to najveća ljubavna priča svih vremena. Slažete li se s tim? Ja da,smatram da je to najveća ljubavna priča ikad napisana.
hedonistica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 22:09   #60
Quote:
hedonistica kaže: Pogledaj post
Jučer su čitatelji Jutarnjeg lista dobili na poklon prvi dio ovog romana. Napisali su da je to najveća ljubavna priča svih vremena. Slažete li se s tim? Ja da,smatram da je to najveća ljubavna priča ikad napisana.
Ti to ozbiljno?
Koja to ljubavna prica? Ona Ane i Vronskog ili Kitty i Levina? Meni nijedna od tih nije najveca ljubavna prica.
Ima puno boljih ljubavnih prica, tipa Orkanski visovi ili Ponos i predrasude.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.