Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2016., 16:26   #181
Quote:
Tourniquet_ kaže: Pogledaj post
Četvorka gornja mi je pukla prije par mjeseci i to na pola nekak, tj. unutrašnji dio (ona "špica"). Slikala sam i ostatak zuba je ok, tj. nisam ga morala vaditi, samo je taj dio skroz do korijena odstranjen i zubar mi ga je "liječio", čistio s iglicama i onda stavio plombu tj. taj dio zuba onak nadogradio (sad je onak ko minijaturan zub ). Uglavnom to je bilo prije 3 mj i ja imam osjećaj da me nekak smeta taj dio oko tog nadomjestka, meso me zna kao malo i peći i boliti..a kad četkam ili onak zagrebem noktom nekad mi ide malo krvi. Isto tako osjećam povremeno neku tupu bol kad pritisnem prstom taj zub zdrav koji je ostao. Onak kao kad ga stisnem prstom osjećam neku bol. Al nije to bol kao kad zub boli recimo od karijesa nego onak kao da me boli meso oko tog svega i nekak tupo i kao da ovom zdravom zubu "smeta" kaj sad samo na njega žvačem jer nema više ove druge polovice. Oko toga se ništa ne vidi, ništ nije upaljeno. To mi je tak od poč. bilo... ak je ko imao sličan problem..jer nema smisla da mi zubar taj zub otvara
možda imaš osjetljive desne, mene oni konstantno bole pri hladnom, krvarili su mi sve dok nisam počela koristiti one ultra soft četkice, anestezija me užasno boli
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 18:36   #182
Evo ima 15min mi je puklo pola zuba, u ponedjeljak ću se naručiti sta hitnije. Zanima me ako ima pola stijenke zuba, da li je moguć nadomjestak tj da li se može nadograditi zub. Ne boli me i mislim da će potrajati dok me zubar naruči pa bi samo info ako iko zna da li je moguća nadogradnja. Implantant je skup ko sam vrag
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 18:44   #183
Thumbs down Zub mi je naprosto propao!

Nisam znao u koju temu da stavim svoju malu anegdotu pa evo ako ima neka tema neka administrator prebaci i unaprijed se ispričavam.

Naime, noćas dok sam radio zub ( odmah prije umnjaka jedan, ne znam stvarno imenovati zube ) odjednom mi se raspao zub ( znam, znam, nije mogao odmah sam od sebe ali meni se tako činilo ) .

Počeo me boliti ali ne onako da se upalio živac nego jednostavno ona vrsta boli koja od tebe zahtjeva da ga čačkaš, mrdaš i klimaš do besvjesti.
Nije mi Bog dao mira i išao sam ga uslikati mobitelom ( da, gurao sam mobitel u usta! ) i skoro sam u nesvjest pao! Nikad gori zub nisam vidio! Crn ko katran, slabašan i beskoristan ali ima ga čak bih se usudio reći i više od pola jel mi je druga polovica tokom noći ispadala malo po malo.

Inače jako često perem zube i ispirem sa vodicom i tu nema problema ali pazite sada!:

Kada sam počeo prati zube skužio sam da njega uopće ne dodirujem i kada sam četkicu gurnio malo dublje tek sam tada došao do problematičnog zuba.
Dakle, odmah mi je na pamet pala činjenica da nikad zapravo taj zub dobro oprao jel nisam dovoljno duboko gurnio četkicu!!!

Jel je to moguće? Jel se to ikada ikome dogodilo? Dali su se stomatolozi ovdje susreli s takvim problemom?! Ili sam ja samo naprosto eto, retardiran!

Zadnji put sam bio kod stomatologa 08.12.2015. i vjerojatno od tada je počeo proces raspadanja zuba.
N Magnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 23:27   #184
odi kod zubara
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 13:47   #185
Ima li na ovoj temi netko tko bi mi sa rtg slike mogao vidjeti je li zub puknut negdje (ijedan dio koji se nalazi u mesu)?
sumnjam na to zbog nedavne traume glave i posttraumatske boli u području korijena tih zuba, zubi su na mjestu, ali zagriz na njih nije moguć, imam rtg sliku....
nisam u mogućnosti ići kod svojeg stomatologa
jagvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 19:33   #186
nemam pojma u koju temu pa eto ovdje

dakle, zub je imao dubok karijes, brušen, izvađen živac, napunjen i plomba sa nutarnje strane. sve u 2 dolaska. nakon toga stalno osjećam neugodu i bol. prvo sam mislila da je zubno meso, pa dok zaraste. 2 mj poslije i dalje. neugoda i bol je stalna, i kad prstom dotaknem zub i općenito pod pritiskom usnica. pod jezikom i pod noktom osjećam kao pukotinu uz zubno meso cijelim opsegom zuba, kao kad vam pukne nokat, a ne otpadne do kraja, jasna stepenica koja je sve oštrija sa vremenom, osim tamo gdje je plomba. slikan je, ispuna je super, nema ničega vidljivog, stomatolog misli da je sve ok. može li to što osjećam biti zaista puknut zub prilikom postave ispuna i plombe? i je li onda stomatolog odgovoran za puknuće? jer nagađam ako je pukao skroz ukrug uz zubno meso da me čeka u najmanju ruku nadogradnja i krunica. a već sam platila liječenje, ispun i plombu za njega... prije toga je imao karijes, ali i bio u komadu i bez boli.
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:02   #187
Veliko ostecenje zuba - vrsta plombe

Molio bih savjet oko popravka jednog jako oštećenog zuba.
Zub je popravljan nekoliko puta u zadnjih desetak godina - prvo je pukao jedan dio zuba, stavljena je plomba, kasnije je pukao drugi dio zuba, stavljena je plomba. Nakon nekoliko godina, plomba je ispala i pukao je još jedan komadić zuba. Ispostavilo se da ima duboki karijes tako da je zub dosta brusen i doslo se blizu pulpe. Dakle na kraju svega ostalo je malo zuba, otprilike kao na ovoj slici http://media.dentalcompare.com/m/25/...e/Ehrlich2.jpg (link na cijeli clanak - http://www.dentalcompare.com/Feature...Cracked-Tooth/).

Radi se o donjoj petici. Nakon posljednjih radova sam na njemu imao privremenu plombu i sada bi trebalo staviti nesto trajno. S obzirom da je ostala samo prednja strana zuba, zanima me moze li se u ovom slucaju stavljati kompozitni ispun i koliko će on biti dobar. Moze li lako doci po puknuca ostatka zuba? Prema informacijama koje sam pronasao, u ovom slucaju bi keramicki onlay / overlay trebao biti puno bolji izbor. Osim sto ljepse izgleda i trajniji je, ne bi trebalo doci do puknuca zuba. Istina? Ima li netko iskustva? Manje me brine estetika, a vise da sto dulje zadrzim zdravi zub.
flegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 15:33   #188
S obzirom na veličinu oštećenja prije bih preporučio punu krunu (pogotovo ako je liječen zub, onda i nadogradnju) jer se može desiti da se ta preostala stijenka odlomi
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 02:12   #189
Imam na donjoj petici metalni kolčić i ispun gore, nadogradnju. I sad mi je večeras sa strane puklo komad nečeg do zubnog mesa, ne znam jel ispun ili zub. Šta da radim? Moram li hitno zubaru. I može li se to ispuniti ili što će biti?
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 02:59   #190
Dakle svašta.. ovo još nisam doživjela pa možda me netko može bar malo umiriti prije nego se obratim zubarki sutra tj danas....
Sve nešto osjetljivo danas nakon ručka/večere, reagira na hladno, gledam kutnjak, niš ne vidim.. i idem prati zube i vidim u čemu je problem... dakle, puknuo mi je zub, valjda 6. dole lijevo i to ne plomba gore, bijela.. već dole sa strane, uz desni, prema donjem dijelu obraza...

Jel mi može netko reći kako je to moguće i kako se to riješava?! Neću valjda morati krunu sad stavljati, je li moguće sanirati samo taj dio i kako je uopće moguće da zub na tom dijelu pukne?! 1mm širina, cca.. i po dužini 2mm otprilike?!

Malo je reći da sam prestravljena jer mi nije jasno kako je to moguće?!? Nikada mi još nije puknuo zub, ajmo reći zdravi zub, živac je tu, bijela plomba, ali relativno zdrav

Ako i popravi to sa strane dole, tko garantira da neće opet puknuti - i zašto je puknulo baš tu? Ima li to veze s kamencem kojem sam sklona?!
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 23:44   #191
Agathos, kako si prosla ?

Ja vodim racuna o zubima, kao i vi verovatno, ali eto...pre par dana mama pravila kolac sa orasima...ja zagrizem, jedem, kada samo nesto krcnu...6-ica dole...Ima plombu, sivu i meni de te plome sa strane ispao, a danas sam shvatila da i delic zuba, isto sa strane se klima...E sada...tu gde je ispao delic plombe...tu prakticno i nije postojao zub oko plombe, vec je plomba bila vani...aa inace je plomba u sredin zuba, samo sa te strane na ivici i vani...a delic zuba koji se klim aje pokraj tog dela plombe sto je ispao i to ivica zuba, koja je dakle iza centralne plombe...Ostala polovina zuba saa plombom mi izgleda ok, ne boli me...i prekosutra moram kod zubara...Muci me zubar jer godinama idem kod istog. Super je, ali je kao covek malo dosadan, prica, ispituje, a mene to smara, al kud sada da menjam zubara...

Sta mislite da sledi, valjda ce sanirati to, izbrusiti zub i nadomestiti plombu ? A ta ivica zuba sto se klima na vrhu ? Znate kako, ja bas idem kod zubara cesto, al me ovoga puta mrzi, dosta mii vise mucenja, ali moram...
zvezdano nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 13:55   #192
Maloprije mi pukne komadić plobme na četvorci donjoj desno, i sad odma me tu zabolilo par puta(neki osjećaj kao da vilica boli ali znam
da je od četvorke) pa kud već, a nije ni rupa pa da ulazi zrak ni ništa gledao sam .. i dosad me nikad taj zub nije bolio, bijela plomba je tu
još od 2003 g. dobro je i izdržala toliko dugo .. ne mogu ići prije ponedjeljka popodne kad mi radi zubarica ..

Sad ako kažem da me malo zaboli onda me čeka ona dugotrajna procedura, ajmee više mi se gadi, svake godine idem kod zubara po nekoliko puta,
baš svake .. ova četvorka je bez živca pa barem neću morati antestezijiu dok mi buši ..

Zapravo nije mi napukla plomba, nego se nešto veći komadić urušio sa unutranje strane zuba prema petici koju nemam(izvađena)

Rekao bi da je zub još uvijek zdrav, biće da je malu traumu doživo kako sam zagrizao i odlomila se plomba .. od 2003 nikakvih problema nemam
s tim zubom.

Alveolitis pakleni sam imao u 11 mjesecu i sad opet ovo, svako godine nešto sa zubima ..
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 22:26   #193
U ponedjeljak sam slikao, kaže da je korijen dobar, da nije za vaditi, da se vidi na slici mala trauma
kako se odlomio dio, i mislila je da će mi staviti odma plombu ..
ali da mi je tu crveno zubno meso, tako nešto kaže i stavi mi lijek i naravno
kao da sam znao, svaki put isto, sad me evo od ponedjeljka lagano boli, znao sam da će tako biti .. po statistici sam prepostavio hah
kako to mrzim , bol je slična kao kad umnjak raste pa udara u drugi zub, živca nema ova četvorka ... zašto se meni uvijek ovo događa svake godine, prošli tjedan u ovo vrijeme dok nije to puklo, ništa me nije bolilo .. zašto mu sad taj lijek toliko smeta!? ... u sub. kad mi se odlomio taj komadić zuba par puta me tupo zabolilo, i onda je prestalo, nije 2 dana ništa bolilo, odem dobijem lijek i sad stalno lagano boli .. 8.3 sam naručen,
neću prije toga ići jer je laganija bol .. e da bol je onako kao da stišće, zaboli dosta puta u danu, nije konstantno ..

Toliko sam agoniju prošao sa zubima, iako redovito sam uvijek išao, pomogla bi mi zubarica, ali nakon što se dobro napatim i tamo nakon 4-5
posjeta tek onda prestane boliti.

Ako ikad završim na ludnici, to će biti radi zubiju .. kad se sjetim koliko puta su me bolili, volio bi da se nisam nikad ni rodio xD
ili da zubi ne postoje hahaha =))
upaljena rana nakon izvađenog zuba(alveolitis) mi je toliko bilo teško za podnositi da nisam tjedan dana oka sklopio, ajde bar je to iza mene,
ne ponovilo se više NIKAD.
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2018., 22:08   #194
8.3 mi je plombiran taj zub, evo još uvijek lagano zaboli, je li moguće da je to radi traume? jer boli od onoga dana otkad se odlomio, inače
je 14 g. mirovao ništa nije bolio .. zašto mu je to puknuće toliko zasmetalo i uznemirilio ga hm

Rekla je da mi nema više što raditi, ali da je pitanje kakav je korijen, slika je 2D, jedino da tražim da idem digitalno privatno slikati, tamo se bolje
vidi ..

Ne bio želio i ovaj zub vaditi, već ih imam dosta izvađenih -.-

mislio sam pričekati još par dana? ako se ne smiri onda idem opet ..

Nije mi bio otvoren zub pa da su ušle bakterije, kad se to odlomilo gledao sam nije bilo rupe ..

Znam da zubi bez živca bole kad ostanu nečistoće u kanalina, loše punjenje kanala, iritacija oko kosti, bakterije itd.

ali mislim da je najveći problem u tome kad mi se odvalio taj komad, automatski je zabolio 5-6 puta jače nakon toga, nisam mogao
vjerovati da odma boli ... valjda trauma ili što li već

Sad mi je bijela plomba , ali eto lagana bol se javi nekoliko puta u danu

ne znam što da radim .. neće mi ga htjeti ponovno otvarati, jedino slikati opet .. da budem siguran

Inače iz dugogodišnjeg iskustva odlasku zubaru najviše sam imao problema sa ovima zubima bez živca, jednom se na slici
vidjelo da punjenje nije uspilo (da je to razlog što ponovno boli) pa mi ga je ponovno otvarala a bolio me sve skupa nekoliko mjeseci,
i pogađate? tog zuba više nema
kasnije je pukao sav, i rekla je da truli i morao ga izvaditi, a mučio me godinu dana skoro, je li se isplatilo spašavati ga, e pa nije
bolje bilo da sam ga odma izvadio, ne bi prošao toliku muku! sad će netko reći da sam trebao otići stručnjaku endodoncije, ali
ne vjerujem ni da bi mi ga on spasio pa da mi traje bar 10 g. , i svi ostali koji su bez živca bili lječeni tamo negdje 2002/2003, sad
su svi izvađeni s vremenom su pukli i nisu se više mogli toliko puta popravljati, i morali su vani , bez živca lako pucaju, jedino krunicu
na njih staviti.
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 16:15   #195
Zub je izvađen prije sat vremena, tako da zanemarite ovo gore. U korijenu je bio napukao i zato je stalno bolio.
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 20:51   #196
Jucer mi je pukao zub dok sam jela kokice
Radi se o sestici gore desno, inace zdravi zub. Ne boli me nista i ne vidi se cak ni kad se nasmijem, ali zelim to rijesiti sto prije. Odlomila se, po mojoj procjeni, trecina zuba, cijela prednja ploha, rekla bih.
Problem je sto sam u Engleskoj. Cijena mi cak nije toliko veliki problem, ali ici kod nekog drugog zubara osim kod svoje zubarice u Zg me uzasava i bojim se
U Hr ne planiram dolaziti prije Uskrsa.

Sad me zanima da li bih mozda mogla to sama privremeno zalijepiti. Decko ima neku zubarski cement koji je kupio na Amazonu, ovaj. Englezi imaju takve stvari i valjda se doma s tim sami igraju svojih majstora, zato i imaju tako "divne" osmijehe
Ili da ne radim nista, samo da extra pazim na taj zub do Uskrsa?
Ili bas moram kod engleskog zubara?
Pomizite, molim vas
__________________
Ali ona to živi. Sve čakre su joj orkuglaste. Aura iznad nje je okruglasta. kad s njom pričam ja vidim onaj neki bijeli krug ispunjen onom pjenom od muchmallowa (Josuha o Alice)
AliceInMess is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 08:29   #197
Nemoj to radit

Nikako

Ovo je glasionomerni materijal. Ne kužim da li je konzistencije za ispune ili cementiranje krunica, ali svejedno. Ja ga za ispune ne koristim jer mi ga je kod većih restauracija teško napraviti urednog. Nemaš matricu iliti šalung unutar kojeg ćeš ga izlit, a kada se stisne tvrd je ko kamen i zahtjeva brusno tijelo za obradu. Raskeljit ćeš ga po susjednim zubima, nećeš moć zatvorit usta kad se stisne, potisnuti ćeš zubno meso što je nepopravljivo.

Odi tu kod stomatologa, zubi ne pucaju samo tak. Najčešće je karijes razorio dobar dio dentina, a onda se caklina uruši. Ma sve i da je čisti nekariozni lom, naj se zafrkavati sa profesionalnim materijalima. Nikad.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 10:08   #198
Quote:
AliceInMess kaže: Pogledaj post
Jucer mi je pukao zub dok sam jela kokice
Radi se o sestici gore desno, inace zdravi zub. Ne boli me nista i ne vidi se cak ni kad se nasmijem, ali zelim to rijesiti sto prije. Odlomila se, po mojoj procjeni, trecina zuba, cijela prednja ploha, rekla bih.
Problem je sto sam u Engleskoj. Cijena mi cak nije toliko veliki problem, ali ici kod nekog drugog zubara osim kod svoje zubarice u Zg me uzasava i bojim se
U Hr ne planiram dolaziti prije Uskrsa.

Sad me zanima da li bih mozda mogla to sama privremeno zalijepiti. Decko ima neku zubarski cement koji je kupio na Amazonu, ovaj. Englezi imaju takve stvari i valjda se doma s tim sami igraju svojih majstora, zato i imaju tako "divne" osmijehe
Ili da ne radim nista, samo da extra pazim na taj zub do Uskrsa?
Ili bas moram kod engleskog zubara?
Pomizite, molim vas

nikako ne čekati do Uskrsa (Uskrs je krajem travnja), to znači da je zub otvoren 3 mjeseca - na kraju ćeš morati vaditi zub. riješi si to odmah
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 16:59   #199
Hvala vam, necu se sigurno sama igrati svog majstora. Kasnije sam si razmisljala i palo mi je na pamet kako sigurno sama ne bih to precizno napravila i vjerojatno bi negdje ostavila kakav dzepic gdje bi bakterije imale party
Napravila sam prvi korak i guglala zubare u blizini
__________________
Ali ona to živi. Sve čakre su joj orkuglaste. Aura iznad nje je okruglasta. kad s njom pričam ja vidim onaj neki bijeli krug ispunjen onom pjenom od muchmallowa (Josuha o Alice)
AliceInMess is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2021., 22:45   #200
Jedinica se otkrhnula

Sretan Uskrs svima.

Na Uskrs lijepo, kada sam fino jela i to za dorucak.
Odkrhnem dio jedinice sa lijeve strane.
Dakle nista me ne boli, ali osjetim tu nepravilnost pod jezikom.
Jedva cekam sutra da se mogu naruciti.
Sta mogu ocekivati ?
Bila kod zubarke prije nekih mjesec i pol. I sad opet.
aniston is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.