Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2010., 12:14   #1
Što prvo: žbukanje ili glazura?

Dakle, da li prije ožbukati zidove ili napraviti glazure na podu?
Naravno svaki majstor ima neku svoju varijantu (i uvijek sugeriraju da se prvo radi njihov posao ).

Meni se nekako čini logičnije da prvo napravim podove pošto su sve instalacije u podu - da se nebi nešto oštetilo kad se žbuka?
emulator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 13:16   #2
Quote:
emulator kaže: Pogledaj post
Dakle, da li prije ožbukati zidove ili napraviti glazure na podu?
Naravno svaki majstor ima neku svoju varijantu (i uvijek sugeriraju da se prvo radi njihov posao ).

Meni se nekako čini logičnije da prvo napravim podove pošto su sve instalacije u podu - da se nebi nešto oštetilo kad se žbuka?
Znači već si proveo grijanje.
Ja sam išao ovim redom:
1. voda
2. struja
3. žbukanje
4. grijanje
5. glazura...točka na i.
Poslije glazure nema više čišćenja...nećeš valjda ostatke od žbukanja čistit sa glazure.
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 13:34   #3
može i prije ići s glazurom,ja sam išao da se posuši na vrijeme radi postavljanja parketa
nemo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 13:51   #4
Prvo žbukanje (i grubo i fino), potom glazura. Žbuku je teško očistiti sa glazure. Glazuru moraš nečime (spužva, stiropor, traka) odijeliti od okolnih zidova.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 14:35   #5
Vezano uz ovu temu...

što je prvo.. žbukanje ili knaufanje potkrovlja ?

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 14:47   #6
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Vezano uz ovu temu...

što je prvo.. žbukanje ili knaufanje potkrovlja ?

FF
Ja sad upravo radim knauf...nakon svih ostalih radova.
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 18:20   #7
Žbuka.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 19:20   #8
U svakom slučaju prvo žbuka.Dugi niz godina(18) bavim se strojnim žbukanje i ako me pamćenje dobro služi,a služi,samo sam jednom naletio da je glazura već bila postavljena.Na takav način žbuka je skuplja i teže ju radit.Znači u svakom slučaju prvo žbuka jer mora postojati neki red
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 19:24   #9
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Vezano uz ovu temu...

što je prvo.. žbukanje ili knaufanje potkrovlja ?

FF
Ista stvar kao i na gornje pitanje.Obavezno prvo žbuka.Ljudi pa mora postojati neki red a red je:zidanje,instalacije, žbuka,glazure ,knauf itd
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 08:52   #10
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Prvo žbukanje (i grubo i fino), potom glazura. Žbuku je teško očistiti sa glazure. Glazuru moraš nečime (spužva, stiropor, traka) odijeliti od okolnih zidova.
ja sam napravio plivajući pod i odijelio stirodurom od zidova,ali zbog razloga sušenja glazure smo prvo nju riješili,prije na zidove nabacali samo špric;ma kaj bi bilo problem postrugati friški mort s glazure;inače se naravno potpuno slažem da ide prvo žbukanje pa onda pod; dok se požbukalo sam na friško špahtlom odijelio stirodur od žbuke da nema prijelaza zid-pod
nemo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 11:28   #11
Ok, hvala,

a sada, što je prije:

instalacije centralnog po podu i po zidu ili žbukanje ?

Thnx

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 11:52   #12
OK, znači žbukanje pa glazure

inače ja sam sve instalacije provukao po podu
emulator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 12:19   #13
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Ok, hvala,

a sada, što je prije:

instalacije centralnog po podu i po zidu ili žbukanje ?

Thnx

FF
Ako instalacija centralnog ide po podu,znaći da je zid ranije požbukan!

Zašto?

Samo dio instalacije ide po zidu,dovod - odvod (polazni - povratni vod) do radijatora ili do razdjelnika. Ti se dijelovi kasnije poprave.
U protivnom se gazi po instalaciji ako je u podu,a nije ožbukano.

Alo se radi instalacija po zidu,tada sve mora biti ožbukano i buše se rupe samo za obujmice i prodore kroz zid,što ne zahtjeva velike popravke.

ako ide instalacija u pod, pretpostavka je da su cijevi od plastike,izolirane i učvršćene (sve prema pravilu struke,da sada sve ne opisujem) , tada se na njih polaže glazura.

Naravno ,instalacija mora biti svakako ispitana!! Da kasnije nema problema kada se poćne sa punjenjem iste.
Ukoliko sve ostaje prazno preko zime,istu se ne smije ispitivati sa vodom,nego sa zrakom da se izbjegne eventualno zaleđivanje ostataka vode u cijevima.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 12:30   #14
Quote:
majstor52 kaže: Pogledaj post
Ako instalacija centralnog ide po podu,znaći da je zid ranije požbukan!

Zašto?

Samo dio instalacije ide po zidu,dovod - odvod (polazni - povratni vod) do radijatora ili do razdjelnika. Ti se dijelovi kasnije poprave.
U protivnom se gazi po instalaciji ako je u podu,a nije ožbukano.

Alo se radi instalacija po zidu,tada sve mora biti ožbukano i buše se rupe samo za obujmice i prodore kroz zid,što ne zahtjeva velike popravke.

ako ide instalacija u pod, pretpostavka je da su cijevi od plastike,izolirane i učvršćene (sve prema pravilu struke,da sada sve ne opisujem) , tada se na njih polaže glazura.

Naravno ,instalacija mora biti svakako ispitana!! Da kasnije nema problema kada se poćne sa punjenjem iste.
Ukoliko sve ostaje prazno preko zime,istu se ne smije ispitivati sa vodom,nego sa zrakom da se izbjegne eventualno zaleđivanje ostataka vode u cijevima.
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 21:05   #15
Instalacije po podu prije žbuke se povlače samo nužne,struja ako treba, voda ali obavezno zaliti betonom,grijanje ne jer je suviše osjetljivo.Nekažem da se i grijanje nemože napraviti ali u pravilu NE
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 11:37   #16
Posto si instalacije vec provukao onda je bolje glazuru uraditi , jer zbukatori nesto ne paze na druge radove. Imao sam iskustva na gradilistu da su ostetili cijevi od grijanja i vode.
pvc folija nije skupa pa zastiti glazuru prije zbukanja.

Quote:
emulator kaže: Pogledaj post
OK, znači žbukanje pa glazure

inače ja sam sve instalacije provukao po podu
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 12:58   #17
koka il jaje

žbukanje je postupak u kojoj se troši relativno velika količina vode, tako da će glazura povući dio vlage nakon skidanja zaštitne folije i biti će ti isto vrijeme sušenja. Bolje je zaštititi cijevi mortom, ožbukati i staviti glazuru, a možeš i raditi sa TOPCEM glazurama
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 19:02   #18
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
žbukanje je postupak u kojoj se troši relativno velika količina vode, tako da će glazura povući dio vlage nakon skidanja zaštitne folije i biti će ti isto vrijeme sušenja. Bolje je zaštititi cijevi mortom, ožbukati i staviti glazuru, a možeš i raditi sa TOPCEM glazurama
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 20:02   #19
Sorry na dizanju teme iz mrtvih.

U fazi skoro pa potpune adaptacije kuće (ostali su samo temelji i 4 vanjska zida) došli smo do ove točke; strojnog žbukanja i podne glazure.

Iz većine već prijašnjih odgovora i iz onog što je meni osobno logično (makar to nije nikakva referneca jer nisam iz struke, jel) kužim da ide žbuka prije esteriha. Međutim zanima me kako se onda izradi dio hidroizolacije?
Došli smo do krajnjeg poda (sve je skinuto od prije, makar nije ni ničeg posebnog bilo) i od izolacije planiramo resitol na čistu podlogu pa ljepenku v3 vjerojatno (hidro) pa stirodur i eps (termo) pa cementni esterih.

U takvom slučaju ide može li ići dio sa ljepenkom, pa se to nekako zaštiti folijom, pa pozovemo ekipu za strojno žbukanje, pa termoizolacija i onda esterih. Jer nikako mi nije logično sve prvo ožbukat pa stavljat ljepenku na žbuku umjesto na ciglu (ni h od hidroizolacije onda). Ili griješim....?
__________________
...sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi, ljubav nikad ne prestaje...I. i J. <3
drea_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 20:09   #20
Prvo hidroizolaciju poda i zidova (sokli). Strojni žbukeri su relativno čisti a tu i tamo treba eventualno dosanirati (dokrpati) horizontalnu hiz i nakon procjeđivanja ugraditi glazuru - estrich sa podlogama
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.