Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2010., 10:28   #61
Užasno. ...pretpostavljala sam da je tako. Sad, svaka čast što izdržavaš tamo, ja osobno ne bi mogla ili jako teško. Što se tice miraza, gledala sam dokumentarac o tome. radilo se o Indiji gdje je miraz jako bitna stavka. I kako se zloupotrebljava. Primjerice obitelj dobije miraz i onda počnu zlostavljanja žene, nerijetko i ubojstvo. Jer eto, dobili su miraz i mogu se slobodno riješit žene.
Također tradicija miraza je dovela do toga da obitelji ne žele žensku djecu jer žensko košta ako se želi udati. pa se plemeniti izum poput ultrazvuka koristi za to da se na vrijeme vidi spol bebe, ako je žensko abortira se.
One koje nemaju te mogucnosti rode i ako je žensko ostavljaju bebu na ulici. prestrašno.
Ovo su naravno ekstremi ali pokazuju koja su to bolesna društva, i kako bolesne zabrane dovode do još bolesnijih radnji.

hmmm...sad vidim da miraz daje muž? nije praksa da miraz daje obitelj mladenke?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:30   #62
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Legione, dodala sam objašnjenje u naslov teme kako bi se rasprava fokusirala na ono što te, mislim, prije svega zanima. Zapravo tema najviše paše u Društvene znanosti, jer su sva ta ponašanja i prilagodbe u tim društvima, kao i naša percepcija drugih, uvjetovana društveno (strukturno) i objašnjiva povijesno, pa ću je s vremenom vjerojatno premjestiti tamo. O psihološkim procesima u svakodnevnoj socijalizaciji u takva društva možemo pretpostavljati, uglavnom iz naše vizure što može biti problematično s obzirom na spomenute probleme epistemološkog i moralnog relativizma, pa bi možda bilo zanimljivo analizirati neke konkretne primjere (dokumentarce, izjave, svjedočanstva) ili barem statističke pokazatelje koji govore o posljedicama, na tragu nekih postanih linkova.
Svojevremeno sam gledao dokumentarac, tajno sniman, u Teheranu a akteri su mlađi ljudi, mahom studenti.
Imaju oni i svoje tajne tulume koji izgledaju maltene kao i kod nas... gdje se toči i alkohol i gdje muškarci i žene slobodno komuniciraju (koliko dalje od toga idu ne znam niti je navedeno) ali rekli su da se to sve drži u strogoj tajnosti jer je na par takvih okupljanja upala policija i sudionici su pohapšeni... no to je Teheran, mislite da se u nekom manjem gradu, ili pak selu, ljudi tako ponašaju? A i veliko je pitanje koliko takvih druženja u stvari ima... jel to nešto maltene "pod normalno" (sumnajm), jel neka "javna tajna" da se to događa... (i u to mogu teško povjerovati), ili su to neke izolirane situacije u moru sasvim sutprotnih primjera...

A onaj primjer iz SA, o onom liku kojem su žene masovno slale sms-ove. Ok, neka su... ali možda baš zato što je stranac , čisto sumnjam da bi se tako ponašale prema nekom lokalnom.

Pa je svojevremeno bilo, čini mi se ona emisija sa Goranom Milićem - Idemo na put. Bio čovjek u Istanbulu... pričao sa ljudima i da, jesu oni poprilično liberalni, ima slobodnih konatakata muškaraca i žena, ima "prilaženja" na cesti, kafiću, klubu... ali opet, to je glavni grad. U drugu ruku nedavno sam čitao u novinama baš o ubojstvima iz časti, kažu da ih najviše ima baš u Turskoj. Ok, po nekim ruralnim krajevima ali...
Najgori primjer je "otac" koji je dugi niz godina silovao vlastitu kečerku a kad se to doznalo ubio ju je i tako sačuvao obiteljsku "čast"... i znate kaj mu se dogodilo? Baš ništa...
Ako tako nešto i dođe do policije to redovito bude okvalificirano kao samoubojstvo i gotova stvar

I baš me zanima kako bi svi oni koji pljuju po zapadu i uspoređuju ga sa društvima o kojima ovdje govorimo funkcionirali da tamo odu živjeti... vjerujem da bi već za 7 dana plakali da ih se vrati na njihov truli, pokvareni, otuđeni, dekadentni... zapad.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:32   #63
Indijska i muslimanska praksa su potpuno obrnute...

u indiji zena daje miraz...u islamu mushkarac placa miraz.

Nije bas da "izdrzavam", ali je trebalo dosta vremena prilagoditi se.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:37   #64
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Praksa pokazuje da većini nije.

.
a majke ti na čemu ti temeljiš te svoje zaključke? Da nisi i ti jedan od onih "teen" mrzitelja zapdane demokracije i tra, la, la... kaj got ti bilo tko napisao ti guslaš po svome. I sorry i najzatupljenija i najispranija kokoška na zapadu ima 1000000 puta više slobodne volje i mogučnosti od bilo koje npr. Afganistanke itd.
I da, sad ćeš napisati da je njena slobodna volja samo privid, da je ona kondicionirana ovim i onim... neke jesu, svakako, ali i te jednog dana mogu reći "ma goni sve u tri krasna" i okrenuti svoj život za 180 stupnjeva... a mnoge u muslimanskim zemljama to ne mogu... u tome i jest poanta.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:38   #65
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
A onaj primjer iz SA, o onom liku kojem su žene masovno slale sms-ove. Ok, neka su... ali možda baš zato što je stranac , čisto sumnjam da bi se tako ponašale prema nekom lokalnom.
mene recimo ako je to i istina uopce ne bi iznenadilo...

ako imash vremena guglati...meni se izraz totalno smetnuo s uma...deshava se to vec godinama...zene sa zenama, dobrovoljno..naime mushkarci su zabranjeni.

u zadnje vrijeme se pochesto o tome govori, jer sada vec i cure i srednjim skolama pochinju eksperimentirati.

Drugi tabu je naravno mushka homoseksulanost.

ima jedna vrlo popularna knjiga koju ti preporuche kad dodjesh ovdje, baram zene zenama..onak velkam buk..zove se Princess...a chitava serija nakon nje. o zivotu zene u KSA.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:40   #66
Quote:
rinaf kaže: Pogledaj post
To sto vi pisete ovde i koje ste prisili kuranu pola izmisljeno.Ja sam procitala i jos mnoge knjige islamske je pola zabranjeno to sto se radi npr brak nije dozvoljen ako je na silu.pola muslimana ne zivi po islamu a vi odmah to sve stavljate uvjeru.Ja kao zena i kao muslimanka sam ponosna na na svoju svetu knjigu i na propise.I zato ne govoriete u ime muslimanki.I jos nesto u vjeri nema droge, kurvanja ,krade ,kamate roditelj se mora postovat.
Ok, a dali bi pristala ići živjetu u Saudijsku Arabiju...?

Nitko ne govori da je cijeli muslimanski svijet takav, ali da bome ima itekako puno loših primjera ima, ne možeš to poreći.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:40   #67
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
eto za pochetak..zivim u emiratima, pa ako te zanima pitaj...
eto pitanje.
možeš li navesti kolika je stopa kriminala u UAE?
ili stopa silovanja?
tnx.
tranquility is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:41   #68
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Indijska i muslimanska praksa su potpuno obrnute...

u indiji zena daje miraz...u islamu mushkarac placa miraz.

Nije bas da "izdrzavam", ali je trebalo dosta vremena prilagoditi se.
To nisam znala
Mogu pitat koliko si tamo? Bi mogla ostat tamo zauvijek?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:41   #69
onolika koliko vlasti kazu da je.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:42   #70
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
To nisam znala
Mogu pitat koliko si tamo? Bi mogla ostat tamo zauvijek?
ide vec treca godina...i ne mislimo ostati zauvijek..niti mozesh..stranac ovdje nikad ne moze postati punopravni gradjanin.I dobiti drzavljanstvo.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:44   #71
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Momentalno mi ne pada na pamet neki pametniji naslov ali želio bih da ovdje razglabavmo primarno o konzervatvinim (da ne kažem neku grublju riječ) muslimanskim društvima u kojima su muškarci i žene strogo odvojeni.
Gdje muškarci imaju kontakt jedino sam majkom/sestrom a žene sa mužem/bratom... gdje ne postoje zajedničke škole, kafići u koje zalaze i žene, disko klubovi su potpuna nepoznanica, čak ni razgovor na cesti sa ženom koja nije iz užeg kruga obitelji nije dozvoljen...

Na ovo me ponukala priča mojeg prijatelja koji se vratio iz Afganistana i kaže da je maltene prva stvar koju su im tamo rekli da je u kontaktu sa lokalnim stanovništvom (primarno se misli na muškarce naravno jer s ženama i ne mogu stupiti u kontakt) jako paze na to da ne spominju žene, u bilo kojem kontekstu, isto tako bilo kakav razgovor, čak i u šali, o sexualnosti nije nimalo poželjan, pak štoviše smatra se uvredom.
Nadalje, zabranjeno je pitati "kako vaša supruga" čak i "kako su vaše kćeri"... i to se smatra uvredom. U razgovoru, a time možemo reći da praktički ni u društvu kao takvom, žene kao da ni ne postoje.
OK, nije u svim muslimanskim zemaljam tako (Turska, Sirija, Jordan...) ali u nekima bome je (Saudijska Arabija, Emirati, Afganistan, Iran, dijelovi Pakistana, Sudan...)
Osobno potpuno mi je nezamislivo takvo okružje, takva kultura, take društvene norme... koliko to utječen na psihu pojedinca, na njegove stavove kad su muškarci gotovo uvijek okruženi samo muškarcima a žene ženama, kad ne postoji gotovo nikakva interakcija-osim na relaciji majka/sestra/supruga i otac/brat/suprug, gdje nema izlazaka, druženja, prijateljstva, veza i vezica...
Na sociologiji smo čitali jednu knjigu s početka 20.st.
Tako je bilo i u nekim rubnim područjima Hrvatske i u Hercegovini,isto se dečki i cure nisu miješalitj. cure nisu smijele izlaziti iz kuća i slične,dok su dečki fijali gdje su stigli

Naravno kod nas se to promjenilo na bolje,u Islamskim zemljama možda i nagore
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:47   #72
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
onolika koliko vlasti kazu da je.
a to bi bilo?
tranquility is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:48   #73
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
jutros rano sam prochitala uvod....nisam stigla odgovoriti.

prvo...emirate i KSA stavljash u istu rechenicu...khmm razlika je kao socijalistichka juga sa mogucnosu putovanja i shopinga u trstu...i komunistichka poljska ili madjarska...
za to sto zena moze ili ne moze...moze ona puno toga u emiratima recimo...ali joj za puno toga treba dozvola muza/oca/brata/ujaka...itd.dok u KSA ne moze uopce voziti auto..itd..

meni je kao strancu i zeni, trebala pismena dozvola od supruga ne bi li pohadjala autoskolu(rh vozachka se ne priznaje) ....itd...chak ni rodni list kad se dijete rodi zena ne moze vaditi bez dozvole muza, odnosno posebna komisija odluchuje moze li se izdati dozvola za izdavanje rodnog ili ne.

eto za pochetak..zivim u emiratima, pa ako te zanima pitaj...


i da, zene i mushkarci uopce ne daju jedan drugome ruku, u smislu rukovanja(kao jedan od znakova podjele izmedju spolova)...meni je to u pochetku bilo onako..nevjerojatno...
Eto, , to se traži.
Osobe koje su živjele ili žive u takvim državam da kažu koju o tome.

Davnih dana bio sam u Londonu u školi stranih jezika. Bili smo smješteni po obiteljima. Jedan dečko iz Zagreba s kojiim sam se skompao bio je smješten sa jednim dečkom baš iz Emirata. Kažu da dolaze u kuću kod te obitelji, lik ženi nije ni dao ruku, uz to ostavio je torbe na ulazu i očekivao da mu ih ona odnese do sobe. Isto tako sve vrijeme što je temo boravio (10 dana ako me sječanje dobro služi) praktički joj se nikad nije ni obratio...

Jedan drugi frend je nedavno bio u Tunisu... kaže da su on i žena iznajmili auto i išli vidjeti ruševine nekog rimskog grada. Malko su se izgubili i stanu oni da pitaju lokalce kako da dođu do tamo, žena otvori prozor od auta i pita neka dva relativno mlađa tipa. Kaže da ovi prvo nisu mogli vjerovati da im se, pored muškarca u autu, njima obrača žena... onda je jedan prstima pokazao rogove (znak Šejtana ili ti ga đavla ) i nešto su između sebe mrmljali... tek kad im se on obrati dobio je odgovor...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:48   #74
Quote:
tranquility kaže: Pogledaj post
eto pitanje.
možeš li navesti kolika je stopa kriminala u UAE?
ili stopa silovanja?
tnx.
Mislim da je stopa velika, jer žena ni na koji način po meni nije zaštićena zakonom. Ako doživi silovanje, on ce biti kriva za to pa sumnjam da žene to uopće prijavljuju. Happygoose je dobro odgovorila.

Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ide vec treca godina...i ne mislimo ostati zauvijek..niti mozesh..stranac ovdje nikad ne moze postati punopravni gradjanin.I dobiti drzavljanstvo.
A da znam da ne možeš, mislila sam više da li bi htjela kad bi mogla. Jel osjetiš "neprijateljstvo" nemam drugu rijec, od lokalnog stanovništva, podcjenjivanje, omalovažavanje ili su korektni prema strancima?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:52   #75
Quote:
tranquility kaže: Pogledaj post
eto pitanje.
možeš li navesti kolika je stopa kriminala u UAE?
ili stopa silovanja?
tnx.
no pitanje je kojeg kriminala...?


cyber crime im je jedan od najvecih u svijetu,

trgovanje ljudima im je slaba tochka(mislim pricahmo o zemlji koja je ropstvo ukinula negdje kad sam se ja rodila)

prostitucija je onako..na svakom koraku...tochno znash gdje idesh da popkupish prostitutku...istochna europa, filipinke...itd..

curice iz iraka/pakistana odvedene na prevaru ili prodane...pa svako malo chitash kako su se bacile s prozora vishekatnice..

ubojstva

silovanje

kradje

pedofili...djechak od tri godine silovan u dzamiji i zadavljen...ceka se svaki dan potpis shejha na njegovu smrtnu presudu...

droga..pa zemlja je susjed afganistanu eto jucher javili da su ulovili nekoliko stotina kg hasha


tretman radnika iz juzne azije


e da i ne zaboraviti pranje novca...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:58   #76
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Mislim da je stopa velika, jer žena ni na koji način po meni nije zaštićena zakonom. Ako doživi silovanje, on ce biti kriva za to pa sumnjam da žene to uopće prijavljuju. Happygoose je dobro odgovorila.



A da znam da ne možeš, mislila sam više da li bi htjela kad bi mogla. Jel osjetiš "neprijateljstvo" nemam drugu rijec, od lokalnog stanovništva, podcjenjivanje, omalovažavanje ili su korektni prema strancima?
korektni su prema strancima.IMHO.Treba razumjevati i kulturu...i poshtovati tudje.

Ali nazalost..ja se osobno ne mogu pohvaliti nekim poznanstvima sa lokalnim ljudima.Jednu dvije mame iz skole.I to onako povrshno.Jedna je udana za indijskog muslimana, a druga za argentinca koje revertirao.Zato sam ranije i napisla gotovo im nije dozvoljeno...ali uglavnom moraju biti muslimani...imam dojam da se ne gleda blagonaklolno na to...ja sam pak bila pod dojmom da se svi muslimani mogu zeniti medjusobom, bez onzira od kuda su...no postoje valjda te kulturoloske prepreke.

No da ima "problema" ima i ima i talasanja...ali posto je ovo drustvo koje ne zivi po istim nachelima kao sto smo mi navikli ili zivjeli, problemi se rijeshavaju drugachije.



Recimo...napokon mozemo gledati slike sa flicr-a...bio je blokiran...ali su stavili nekakv filter i vele da se moze...jutros chula..

pa meni je jedno vrijeme i 24 sata bio blokiran
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 29.09.2010. at 11:04.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 11:01   #77
happy... kakav je tamo "društveni život" žena... pretpostavljam da u neke mall-ove mogu ići slobodno, ali isto tako vjerujem da ne mogu u kafiće, klubove (valjda ih ima)... da preformuliram pitanje koliko uopće postoji kontakata između muškaraca i žena? Naravno mislim na lokalne muškarce i žene...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 11:04   #78
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
korektni su prema strancima.IMHO.Treba razumjevati i kulturu...i poshtovati tudje.

Ali nazalost..ja se osobno ne mogu pohvaliti nekim poznanstvima sa lokalnim ljudima.Jednu dvije mame iz skole.I to onako povrshno.

No da ima "problema" ima i ima i talasanja...ali posto je ovo drustvo koje ne zivi po istim nachelima kao sto smo mi navikli ili zivjeli, problemi se rijeshavaju drugachije.



Recimo...napokon mozemo gledati slike sa flicr-a...bio je blokiran...ali su stavili nekakv filter i vele da se moze...jutros chula..

pa meni je jedno vrijeme i 24 sata bio blokiran
Da. Decko je bio u Iranu 2 tjena poslom, nije uopce mogao na vecinu stranica. fejkbuk nema šanse
Nekako imam dojam da se ljudi tamo pretjerano ne druže ni međusobno, ni sa strancima, ne znam zašto. U smislu da su žene frendice što je normalno na zapadu. Da je sve u krugu obitelji. Imaš i dijete tamo? Spomenula si školu.

Sve je ok dokle možeš na forum
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 11:08   #79
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Eto, , to se traži.
Osobe koje su živjele ili žive u takvim državam da kažu koju o tome.

Davnih dana bio sam u Londonu u školi stranih jezika. Bili smo smješteni po obiteljima. Jedan dečko iz Zagreba s kojiim sam se skompao bio je smješten sa jednim dečkom baš iz Emirata. Kažu da dolaze u kuću kod te obitelji, lik ženi nije ni dao ruku, uz to ostavio je torbe na ulazu i očekivao da mu ih ona odnese do sobe. Isto tako sve vrijeme što je temo boravio (10 dana ako me sječanje dobro služi) praktički joj se nikad nije ni obratio...

Jedan drugi frend je nedavno bio u Tunisu
... kaže da su on i žena iznajmili auto i išli vidjeti ruševine nekog rimskog grada. Malko su se izgubili i stanu oni da pitaju lokalce kako da dođu do tamo, žena otvori prozor od auta i pita neka dva relativno mlađa tipa. Kaže da ovi prvo nisu mogli vjerovati da im se, pored muškarca u autu, njima obrača žena... onda je jedan prstima pokazao rogove (znak Šejtana ili ti ga đavla ) i nešto su između sebe mrmljali... tek kad im se on obrati dobio je odgovor...
Negdje sam čuo da su u Tunisu malo mekši,ali očito sam krivo mislio...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 11:12   #80
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Ali zapadna društva ti daju mogučnost izbora... pa brate ako želiš biti ne znam kako moralan, poštovati "prave vrijednosti" itd, samo naprijed. Nitko ti ne brani... dok ti u Saudijskoj Arabiji brane da se na cesti obratiš ženi i pitaš ju, kaj ti ga ja znam, kako da dođeš do tamo i tamo...
Čak i u konzervativnoj i relativno zaostaloj Hrvatskoj, curica može obući minicu i cijelu noć "igrati" na narodnjacima, i nitko joj neće pisnuti.

Naravno tu su i druge prednosti,studiranje,karijera ne svodi se sve na seks i minice(nažalost )

Biti žena na Zapadu je danas odlična stvar.

U muslimanskoj zemlji bi se najradio ubio da sam žena
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:42.