Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2017., 20:53   #2241
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Istra proglašena najboljom maslinarskom regijom na svijetu

Čestitke pobjednicima baš me zanima koliko će naplaćivati to ulje nakon ovoga.
Isto kao i lani. Već su drugi put proglašeni najboljom maslinarskom regijom svijeta. Ove je godine i nešto jeftinije jer ga ima više.

Ali zašto to tebe brine pa ti i tako ne kupuješ novotoskanske proizvode.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 23:10   #2242
Chiavalon, Ipsa i Belic vec godinama drze iste cijene ulja
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 15:26   #2243
Question Koje maslinovo ulje kupiti??

Pozdrav,

Nekoliko puta sam jela maslinovo ulje, jedan put odličnog blagog okusa i mirisa, drugi, pak, put kao neko ful domaće pa vrlo jakog mirisa i okusa (bljak) .

Treba mi neko maslinovo ulje koje mogu koristiti i za salate i za pečenje? Nemam mogućnost kupiti izravno od proizvođača pa sam osuđena na trgovine. Cijena nije bitna, bitno je da je jestivo i fino.

Molim vas preporuke.
ragazza curiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 19:40   #2244
Quote:
ragazza curiosa kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Nekoliko puta sam jela maslinovo ulje, jedan put odličnog blagog okusa i mirisa, drugi, pak, put kao neko ful domaće pa vrlo jakog mirisa i okusa (bljak) .

Treba mi neko maslinovo ulje koje mogu koristiti i za salate i za pečenje? Nemam mogućnost kupiti izravno od proizvođača pa sam osuđena na trgovine. Cijena nije bitna, bitno je da je jestivo i fino.

Molim vas preporuke.
Kao prvo, hrana nije bljak zato je se tebi ne sviđa.

Postoje razne sorte i načini prerade maslina o čemu ovisi jačina, okus, pikantnost, itd. Ako tražiš izuzetno blaga ulja traži ona koja se rade od potpuno zrelih maslina. Jedno izrazito blago, od takvih, potpuno zrelih maslina je Monini Delicato. Ima ga u Plodinama i Kauflandu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 19:46   #2245
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Ovo sa "maslinarskom regijom godine" je dodjeljeno po randomu ili je jednostavno igra slučaja, splet nerazjašnjenih okolnosti, utjecaj paranormalnih sila, srazmjer udaljenost od bermudskog trokuta, možda čak i posljedica lobiranja.

Istra u "svjetskom maslinarstvu" predstavlja ono što reprezentacije Burundija, Surinama, Lihtenštajna, Maršalovih otoka, Kiribatija... predstavljaju u svjetskom nogometu.
Gle Gaston, drugi put za redom događa se igra slučaja, splet nerazjašnjenih okolnosti, utjecaj paranormalnih sila, srazmjer udaljenost od bermudskog trokuta, možda čak i posljedica lobiranja.

Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 00:44   #2246
nema nikakavih nadnaravnih sila samo dobro odrađen posao:
Quote:
Posebnu pozornost iz ‘svijeta maslinovog ulja’ privukla je informacija o prosječnoj cijeni od 20 eura za litru koju maslinovo ulje iz Istre ima na tržištu, a koja ga svrstava u najskuplja maslinova ulja na svijetu.

To je apsolutno opravdana cijena, smatra Ivošević naglasivši kako je Istra među rijetkim maslinarskim regijama u svijetu koja je ‘brending’ svog ulja odradila na svim ‘poljima’, od web stranica do promotivnih materijala i nastupima na sajmovima te posebno organiziranim promotivnim prezentacijama. Dodatak uspješnosti istarskog maslinovog ulja, uz neupitnu kvalitetu čini prema riječima Ivoševića i dizajn boca i ‘etiketa’ koje je tržište prihvatilo a što rezultira s visokom prodajnom cijenom.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 08:07   #2247
ja predlažem da se uvede uredba o socijalnoj cijeni vrhunskog maslinovog ulja.
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 11:43   #2248
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
ja predlažem da se uvede uredba o socijalnoj cijeni vrhunskog maslinovog ulja.
Malo bi ga ostalo van uredbe...jbt pa koje god takneš je vrhunsko.....kao i vino.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 14:24   #2249
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Kao prvo, hrana nije bljak zato je se tebi ne sviđa.

Postoje razne sorte i načini prerade maslina o čemu ovisi jačina, okus, pikantnost, itd. Ako tražiš izuzetno blaga ulja traži ona koja se rade od potpuno zrelih maslina. Jedno izrazito blago, od takvih, potpuno zrelih maslina je Monini Delicato. Ima ga u Plodinama i Kauflandu.
Kao prvo, hvala na odgovoru.

Kad kažem jaki miris, onda je to miris užegle masline, koji je za vrijeme pečenja bio još i jači, čim otvoriš bocu miris prvo ide van, okusom gorči nego grejp. E sad, ako sam nekog uvrijedila, ispričavam se. Htjela sam dočarati osobno iskustvo da bi sve daljnje preporuke bile lakše. Naravno da mi nećeš preporučit to "jako" ulje ako napišem da mi ne odgovara ni pod razno.
ragazza curiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 14:36   #2250
pozdrav,

s obzirom da mi nece da radi trazilica, a bas >100 stranica da citam mi se ne da, pa evo pitanje odma u bulju

Imamo doma par litara maslinovog ulja kojeg smo dobili na poklon, tako da ne znamo porijeklo ni nista o njemu i sad gledamo, ima nekakvog taloga unutra... ne samo na dnu, vec bas i po okolnim stjenkama boce...
da li je to normalno i zasto se dogada i sta je to?
Mirko999B is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 17:56   #2251
Quote:
Mirko999B kaže: Pogledaj post

Imamo doma par litara maslinovog ulja kojeg smo dobili na poklon, tako da ne znamo porijeklo ni nista o njemu i sad gledamo, ima nekakvog taloga unutra... ne samo na dnu, vec bas i po okolnim stjenkama boce...
da li je to normalno i zasto se dogada i sta je to?
Nakon prerade ploda masline, u ulju nastaje talog koji se sastoji od sitnih krutih čestica, vegetabilne vode i nečistoća. Mjesec dana nakon prešanja ulje se treba odliti s taloga u čisti spremnik. Ponekad se to mora ponoviti više puta. Ukoliko se to ne učini, ulje će poprimiti miris taloga koji se naknadno ne može odstraniti. Mislim da je proizvođač tvog ulja skdanje s taloga loše proveo.

Na žalost, bojim se da je za tvoje ulje prekasno.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 17:06   #2252
Kupila nedavno nakon dugo vremena Ol Istria. Fino mi je, ali cep na onom najvecem pakiranju je presmijesan, podlijeva mi se. Ocekujem da se to na tako skupim uljima ne desava. Kupovati samo na akciji, ako uopce. Stari cep je bio ok.

Ulje poljoprivredne zadruge Cres: dobro je, ali meni malo preblago i "premasno" za na zlicu (sorry, ne znam se bolje izraziti), ima mi i finijih za tu cijenu. 100 kn/l u Sparu. Cep je takav da se sve blesavo okrece dok ga ne odrezete nozem od prstena, a ne pili mi se pretjerano po aluminiju. Ako naplacuju sto kuna, neka poboljsaju ambalazu.

Ne mozes ocekivati da te netko cijeni, a biti takva skrtica.

...

Ima li komentara na nova Orgula ulja? Imaju tri vrste, mene zanima ono najpikantnije.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 09:22   #2253
I mene zanima razlika tih Orgula ulja ? Jel neko probao ?

Isto tak, Grčka ulja Terra Creta , Mytholio ?
nick_diamond is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 21:55   #2254
Gdje kupiti ekstra djevičansko maslinovo ulje Gonnelli, Carapelli ili Monini, po mogućnosti nefiltrirano? Alternativno može i neka druga talijanska marka, a da je nefiltrirano.
marko7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:08   #2255
Quote:
nick_diamond kaže: Pogledaj post
I mene zanima razlika tih Orgula ulja ? Jel neko probao ?

Isto tak, Grčka ulja Terra Creta , Mytholio ?
Orgulu sam kupovala u njihovoj uljari u Marušićima sve dok mi nije dato na znanje da ljeti toče uvozno ulje u nedostatku vlastitog. imali su dvije vrste, djevičansko i komine.

sad više ne znam, odustala prije 6g.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 11:15   #2256
Prije nisam kupovala Orgulu, ali trenutno koristim ono "premium (intenzivno)", vrlo je pristojno, nije moje najdraze ulje, ali, evo, bas sam na drugoj boci. Oko 85 kn/l, mislim da je cijena korektna. Jedino u dosta ducana zna biti da drze samo one dvije blaze verzije. Ovog s crvenom etiketom ima u velikom Sparu i Kauflandu.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 18:29   #2257
Quote:
marko7 kaže: Pogledaj post
Gdje kupiti ekstra djevičansko maslinovo ulje Gonnelli, Carapelli ili Monini, po mogućnosti nefiltrirano? Alternativno može i neka druga talijanska marka, a da je nefiltrirano.
Monini sam vidjela za kupit u Interšapru.
polkagaist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 19:50   #2258
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
Prije nisam kupovala Orgulu, ali trenutno koristim ono "premium (intenzivno)", vrlo je pristojno, nije moje najdraze ulje, ali, evo, bas sam na drugoj boci. Oko 85 kn/l, mislim da je cijena korektna. Jedino u dosta ducana zna biti da drze samo one dvije blaze verzije. Ovog s crvenom etiketom ima u velikom Sparu i Kauflandu.
Kakva je gorčina tog ulja u odnosu na npr. ulja Ol Istria?
Je li okus po "travi" ili po maslinama?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 11:46   #2259
Jednom sam uzela domaće istarsko ulje koje je baš imalo taj okus po travi. Kako da ga znam prepoznati bez probanja da ga ponovo negdje ne uzmem jer mi se nije svidjelo? Thanks!
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 14:00   #2260
Meni su baš ta istarska domaća, gusta, s travnatim oksom najukusnija, isključivo za hladnu pripremu (salate, polijevanje ribe isl.).
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.