Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2016., 11:21   #101
Jel ima negdje neka ažurna mapa svjetlosnog onečišćenja.

Ok, znam guglati i svašta mi otvara mene zanima da li netko ima iskustva sa tim mapama i da mi preporuči neku pouzdanu mapu. Našao sam ovo ali ne znam da li je pouzdana.

Probat bih ulovit Mliječni put samo sa fotoaparatom i stativom
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 10:26   #102
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Jel ima negdje neka ažurna mapa svjetlosnog onečišćenja.

Ok, znam guglati i svašta mi otvara mene zanima da li netko ima iskustva sa tim mapama i da mi preporuči neku pouzdanu mapu. Našao sam ovo ali ne znam da li je pouzdana.

Probat bih ulovit Mliječni put samo sa fotoaparatom i stativom
Jao, oprosti, tek sada vidim poruku Ovo na linku je dovoljno dobro, ali pokazuje samo izvore svjetla, ne i koliko daleko se prostire svjetlosno onečišćenje. Nova karta je ovdje, samo je male rezolucije.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 10:56   #103
Eh, morat ću malo pričekati, moram uzeti neki objektiv sa kojim bih to mogao uslikati. Ulovio sam jednog koji bi mogao poslužiti svrsi (Sigma 28mm f1.8) ali je prodan
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 12:41   #104
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Eh, morat ću malo pričekati, moram uzeti neki objektiv sa kojim bih to mogao uslikati. Ulovio sam jednog koji bi mogao poslužiti svrsi (Sigma 28mm f1.8) ali je prodan
Uzmi nešto širokokutnije ako je moguće.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 13:38   #105
A kad je sve skup a ovaj objektiv ima problema sa autofokusem pa je bila dosta smanjena cijena.

Jedino prihvatljivo cijenom bi bio Canon EF 24mm f/2.8
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 18:38   #106
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
A kad je sve skup a ovaj objektiv ima problema sa autofokusem pa je bila dosta smanjena cijena.

Jedino prihvatljivo cijenom bi bio Canon EF 24mm f/2.8
Istina, širci su skupi, no za astro-pejzaže najbolji. Ja bi rekao 24mm minimum za full frame. Ima i jeftinijih kineza manualnog fokusa, dosta ljudi ih koristi u te svrhe.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 18:40   #107
Usput, složio sam te(k)st konverzije astrofotografija iz RAW sa malo filozofiranja o šumu i redukciji istoga. Radio sam u Nikonovom Capture NX-D softveru, ali će se sve moći primjeniti i na druge konvertere uz malo pažnje oko postavki.

http://www.astrobobo.net/?p=1595
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 16:30   #108
Pozdrav ekipa,

je li tko fotkao perzeide ove godine? Ja sam ih uspio uhvatiti šezdesetak!

Fotka na linku jer je prevelka za forum: http://www.astrobobo.net/?p=1632
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 12:17   #109
Pozdrav svima.
Pošto nisam imao vremena zadao sam ocu da mi napravi barndoor. Zanima me:
1. Kamo okenuti tj. na koju stranu svijeta i slikati zvijezde
2. Koliko brzo okretati poklopac

Hvala
Obelisk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 20:20   #110
Quote:
Obelisk kaže: Pogledaj post
1. Kamo okenuti tj. na koju stranu svijeta i slikati zvijezde
Os barndoora treba usmjeriti u Sjevernjaču.


Quote:
2. Koliko brzo okretati poklopac
Obično se šaraf postavi na udaljenost na kojoj ga je potrebno okrenuti jednom u minuti da bi praćenje bilo odgovarajuće.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 18:33   #111
Čast mi je najaviti da će u četvrtak, 29.9. u 19h biti otvorenje moje izložbe astrofotografija "Croatia Full of Stars". Izložba će biti postavljena u legendarnom kafiću "Pod starim krovovima" na zagrebačkom Gornjem gradu gdje su snimane scene iz kultnog filma "Tko pjeva zlo ne misli". Uvodnu riječ će održati Ante Radonić, voditelj "Andromede", radio emisije o astronomiji.

Više infoa ovdje ili na Facebook eventu. Izložba će biti postavljena do 25.10.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 13:16   #112
Cres, 2015.


Cres StarTrails by Boris Štromar, on Flickr
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 08:45   #113
Budući da često dobivam pitanja o astrofotografiji kroz teleskop, napisao sam o tome jedan članak. Nadam se da je dovoljno dobro objašnjeno zašto se ne može samo uzeti bilo koji teleskop i u fokuser pknuti fotaparat

Slobodno pitajte i komentirajte ako vas još nešto zanima. Tekst ću povremeno polirai i nadopunjavati, pa provjerite!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:26   #114
Uočio sam par greškica

Odabira teleskopa, montaže i aparata...

Naime, da bi dakr frameovi bili efi...


Osim toga članak je dobar kao ona CCD kanera na Pentaxu
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:40   #115
Joj da, vidio sam jučer i zaboravio promijeniti!

Thanks
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 20:58   #116
Dark Horse Nebula zapravo je više tamnih Barnardovih maglica koje na širokokutnim fotkama opisuju zamišljeni oblik konja. Donji tamni dio poznat je i kao Pipe Nebula, a točno u sredini je i malena Snake Nebula.

Ova fotka je 10x3 min ekspozicije, piggyback, Nikon D5100, ISO 1600, Nikkor 100mm @ f/5.6. Korišteni su samo flat frameovi. Obrada PI + malo PS. Trebalo bi se još poigrati s obradom.

Snimljeno na PG, 29./30. 4. 2017.

Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 00:52   #117
Uf, odlično
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 15:01   #118
Sjajno!
Još kad bih ja tu vidio konja hehe
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 15:16   #119
Ne znam jel ovaj pdf namjenjen samo amaterskoj fotografiji ili su linkovi na profi stvari ok.

Naisao na ovaj link na internetu, Mali Magelanov oblak slikano 1.6 Gigapixelnom kamerom. Moze se i zumirati isprika ako je link vec bio objavljen

https://www.eso.org/public/images/eso1714a/zoomable/
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 15:36   #120
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Sjajno!
Još kad bih ja tu vidio konja hehe
Evo ti ocrtano:



Iako ovak je više ko mravojed ili ne znam kaj

Quote:
Wog Boy kaže: Pogledaj post
Ne znam jel ovaj pdf namjenjen samo amaterskoj fotografiji ili su linkovi na profi stvari ok.
Pa može sve, zašto ne Fora je fotka!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.