Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2012., 20:32   #1
Život bez faksa? - Je li danas moguće živjeti dostojanstveno bez završenog fakulteta?

dali je danas uopće moguće, živjeti dostojno bez fakultetskog obrazovanja?
Ja sam odustao od faksa na 2 godini(iz privatnih razloga), to je bilo prije 3 godine. Nažalost se nisam uspio zaposliti, i zanima me dali je razlog mog neuspjeha u zaposlenju to što nemam faks?
Neki od vas će me sigurno optužiti da se nisam dovoljno trudio oko pronalaska posla, ali to nije istina . Redovito sam se javljao na zavodu za zaposljavanje, ali mi nisu uspijeli naći dostojan posao.
ivandee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 20:52   #2
Quote:
ivandee kaže: Pogledaj post
dali je danas uopće moguće, živjeti dostojno bez fakultetskog obrazovanja?
Ja sam odustao od faksa na 2 godini(iz privatnih razloga), to je bilo prije 3 godine. Nažalost se nisam uspio zaposliti, i zanima me dali je razlog mog neuspjeha u zaposlenju to što nemam faks?
Neki od vas će me sigurno optužiti da se nisam dovoljno trudio oko pronalaska posla, ali to nije istina . Redovito sam se javljao na zavodu za zaposljavanje, ali mi nisu uspijeli naći dostojan posao.
Nama su uvijek, još u osnovnoj, govorili kako je posao teško naći čak i s obrazovanjem. Zapravo, često su znali reći da osobe i sa dva fakulteta ne mogu naći posao. Vremena su takva da posla nema, a netko tko nema škole ni iskustva može raditi stvarno samo ono što neće nitko drugi.

Na zavodu za zapošljavanje je teško naći posao, a koliko sam shvatila poslovi koji tamo stoje često budu samo reda radi. Jesi li gledao oglasnike, stavljao ponude, pričao s prijateljima i ljudima koje znaš, gledao na internetu, obilazio mjesta na kojima bi direktno mogao popričati s ljudima?
Da sam u nevolji mislim da bih svaki dan obilazila restorane, kafiće, trgovine, uprave, kioske, ma baš sve dok ne bih našla posao.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 21:12   #3
ima jedan zanimljivi filmic koji sam bas danas pogledala mozda se nekom jos bude svidjao.

http://www.youtube.com/watch?v=A75KERKwEQM

a na pitanje fax ili ne..danas kazem da, iako se meni nije dalo ic na fax..ulaganje u znanje iako to opet ne garantira nista cak ni vani vise.

Zna se koji poslovi su konkurentni, i nakon kojih skola ces odmah dobit posao ovo sve drugo je sreca.


moloko* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 21:15   #4
Quote:
ivandee kaže: Pogledaj post
dali je danas uopće moguće, živjeti dostojno bez fakultetskog obrazovanja?
Ja sam odustao od faksa na 2 godini(iz privatnih razloga), to je bilo prije 3 godine. Nažalost se nisam uspio zaposliti, i zanima me dali je razlog mog neuspjeha u zaposlenju to što nemam faks?
Neki od vas će me sigurno optužiti da se nisam dovoljno trudio oko pronalaska posla, ali to nije istina . Redovito sam se javljao na zavodu za zaposljavanje, ali mi nisu uspijeli naći dostojan posao.
Faks je svakako dobro završiti no to ti nažalost nije jamstvo za pronaći dobar posao, danas je nažalost situacija takva da veliki broj visokoobrazovanih ljudi radi posao za koji nisu potrebne ikakve kvalifikacije, a još žalosnije je da ih puno ne može pronaći ni takav posao Život nije bajka, čim prije to shvatiš bit' će ti lakše... Ako se nadaš da će ti na zavodu za zapošljavanje pronaći posao i to još neki dostojan kako kažeš bojim se da ćeš se načekati...
Giovanna* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 21:59   #5
Quote:
moloko* kaže: Pogledaj post
ima jedan zanimljivi filmic koji sam bas danas pogledala mozda se nekom jos bude svidjao.

http://www.youtube.com/watch?v=A75KERKwEQM

a na pitanje fax ili ne..danas kazem da, iako se meni nije dalo ic na fax..ulaganje u znanje iako to opet ne garantira nista cak ni vani vise.

Zna se koji poslovi su konkurentni, i nakon kojih skola ces odmah dobit posao ovo sve drugo je sreca.


Nije ništa novo rečeno. Krediti su loši. Diplome nemaju težinu. Bogati se bogate, siromašni osiromašuju.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 22:07   #6
malo tko ce naci posao preko zavoda za zaposljavanje, oko toga se treba malo vise potruditi neovisno o tome imas li fax ili ne.
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 22:29   #7
Quote:
gnjavež kaže: Pogledaj post
malo tko ce naci posao preko zavoda za zaposljavanje, oko toga se treba malo vise potruditi neovisno o tome imas li fax ili ne.
slažem se s ovim i evo da nadopunim. recimo da su teška vremena i da stvarno ljudi teško nalaze posao. za ljude sa završenim fakultetom, posebno ako je neki 'jači' fakultet mogu razumjeti da ne žele raditi sve i svašta, ali tebi ako je stvarno stalo do posla, onda odustani od zavoda i kreni sam tražit bilo šta. ok, ne moraš čistit kanalizaciju (mada mi nije ni to za bacit), ali ako prosječan srednjoškolac uspije skemijat kakav honorarni poslić ljeti, onda bi se moglo nać nešto prosječno za radit. valjda jer ako nemaš završen faks, ne možeš se ni nadat nekom velikom poslu. bar kad se uzme u obzir današnja situacija i mogućnosti.
Trina Moe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 16:58   #8
Mislim da razlog nepronalaženju posla nije nezavršen faks. Osim ako si studirao nešto krajnje perspektivno! Ali ako je u pitanju bio neki prosječan faks, ili čak neki koji stvara suficitarni kadar, onda u nedostatku diplome sigurno nije problem.
Takva su vremena jednostavno...
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 17:20   #9
Gomila ljudi s nezavršenim fakultetima radi dobre poslove. Ja prvi, znam ih još nekoliko.

Dakako, trebaš znati nešto raditi, imati neke vještine, možda znati i par stranih jezika itd itd.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 17:21   #10
Nema veze-nema posla.
Uvijek bilo,uvijek bit će.
Pwnage is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 17:01   #11
Bitno je ulagati u sebe, bilo to studiranje, tečja stranog jezika ili nešto treće.
Diploma nije jamstvo za zgrtanje milijuna.
Ipak, profesorica kemije će zarađivati više od prodavačice.

Nedavno sam razgovarala sa dva prijatelja o studiranju i zapošljavanju nakon srednje škole. Jedan od njih dvoje i ja studiramo dok je drugi tek maturant i on nama kaže kako on ne želi studirati jer mu se ne da više učiti. Mi smo mu rekli da posla ionako neće naći a ako upiše neki faks ne samo da si može zaraditi neke novce preko SC-a već i da će jednog dana imat diplomu. Takav stav (ne želim na faks jer mi se više ne uči) mi je totalno neprihvatljiv i sumnjam da bi takva osoba, čak i ako nađe neki posao, mogla ga zadržat jer će i tamo itekako morat poteknut i učiti nove stvari.

Isto tako, slučajno sam jednom čula razgovor roditelja i njihove kćeri pred pnom obrtničkom (kozmetičarska ili tako nešto) školom u Savskoj gdje su roditelji rekli sljedeče: Pljujem ja na faks. Završi ovo i jednog dana si otvori svoj lokal.
A što je s onima koji nemaju novaca da otvaraju svoje lokale već će čitav život morati radit za nekog drugog. Mislim da je bolje raditi za nekog drugog kao odvjetnik, prevoditlej, programer nego kao pekar, frizerka, konobarica.

Postoje ljudi koji unatoč fakultetu i visokoj naobrazbi ostaju glupi a postoje ljudi koji sa srednjom školom znaju puno stvari i lijepo zarađuju. Kao što sam na početku rekla, važno je raditi na sebi.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 20:24   #12
pa eto kad se okrenem oko sebe, vidim mnoge s SSS-om koji ne žive loše. a bogme vidim ih puno s VSS-om koji smatraju da fakultet jednostavno nije isplativ, jer omjer uloženog i dobivenog nije ni blizu podjednak.
zanimljivo je da su se mišljenja ovih zadnjih značajno razlikovala u vremenu kad su još bili studenti i kasnije kad su izašli na tržište rada.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 20:40   #13
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Bitno je ulagati u sebe, bilo to studiranje, tečja stranog jezika ili nešto treće.
Diploma nije jamstvo za zgrtanje milijuna.
Ipak, profesorica kemije će zarađivati više od prodavačice.

Nedavno sam razgovarala sa dva prijatelja o studiranju i zapošljavanju nakon srednje škole. Jedan od njih dvoje i ja studiramo dok je drugi tek maturant i on nama kaže kako on ne želi studirati jer mu se ne da više učiti. Mi smo mu rekli da posla ionako neće naći a ako upiše neki faks ne samo da si može zaraditi neke novce preko SC-a već i da će jednog dana imat diplomu. Takav stav (ne želim na faks jer mi se više ne uči) mi je totalno neprihvatljiv i sumnjam da bi takva osoba, čak i ako nađe neki posao, mogla ga zadržat jer će i tamo itekako morat poteknut i učiti nove stvari.

Isto tako, slučajno sam jednom čula razgovor roditelja i njihove kćeri pred pnom obrtničkom (kozmetičarska ili tako nešto) školom u Savskoj gdje su roditelji rekli sljedeče: Pljujem ja na faks. Završi ovo i jednog dana si otvori svoj lokal.
A što je s onima koji nemaju novaca da otvaraju svoje lokale već će čitav život morati radit za nekog drugog. Mislim da je bolje raditi za nekog drugog kao odvjetnik, prevoditlej, programer nego kao pekar, frizerka, konobarica.

Postoje ljudi koji unatoč fakultetu i visokoj naobrazbi ostaju glupi a postoje ljudi koji sa srednjom školom znaju puno stvari i lijepo zarađuju. Kao što sam na početku rekla, važno je raditi na sebi.

Pametnije je završiti neko zanimanje u kojem se možeš prehraniti svojim rukama,a faks...pa ako ti je gušt,ali više stvarno radi želje za znanjem nego li iz neke koristi,posao sa faksa da budemo rezolutni će dobiti samo pojednici koji već za školovanja postignu velike rezultate (tipa onih klinaca i microsoftove stipendije),ostali su nažalost ništa i moraju se boriti za posao kao i varioc ili kozmetičarka
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 21:11   #14
Uzevši u obzir postotak visoko obrazovanih u nas, jasno je da znanje nije na cijeni.
Na cijeni je VIP, plava koverta i ono najgore: ono što čelnici naše Lijepe čine već godinama.
Poznato je i to da većina onih visoko obrazovanih ima diplomu ukrasa radi, a da o materiji ima manje pojma od mog psa.
Upravo takvi uvijek nađu dobro plaćen "posao".

Ne brini, kod nas još duuuugo neće biti bolje no što je danas. Stoga uzmi što stigneš. Imao faks ili ne, dođe ti na isto, jer naša država nema nikakvu ekonomsku politiku, ima samo uslužnu politiku. Zato se svake godine štancaju novi pravnici, ekonomisti, liječnici .....a koga briga za njih?
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 21:13   #15
Diploma ne garantira zaposlenje, samo stručnost na određenom području. Glupo je uopće očekivati da diploma "zapošljava" jer njome postajemo samo konkurentni u drugoj skupini poslova, sa srednjom školom postoji masa zanimanja i takva sprema je potrebna da bi i oni visokoobrazovani uspjeli, no takva je situacija da posla nema i to nema veze sa stručnom spremom. Također na pronalazak posla utječu i iskustvo, izgled, spol, mjesto rođenja, nerjetko i etnička pripadnost tako da je strucna sprema samo jedan od najvažnijih utjecaja. Uspjeti se može i bez faksa, ali ne možeš očekivati ne znam što, da ćeš biti ministar. Ako prodavačica nađe posao u svojoj struci, to je uspjeh! Isto vrijedi i za osobu s diplomom!
tanja888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 12:55   #16
Quote:
tanja888 kaže: Pogledaj post
Diploma ne garantira zaposlenje, samo stručnost na određenom području.
Papir niti jedan ne garantira ništa on samo upućuje ne neke stvari. Tako papir o sklapanju braka govori o zakonskoj vezi dvije osobe ali ne i o kvaliteti te veze.
Smatra se da se to dvoje ljudi vole...
Diploma govori o postizanju akademskog znanja ali ne govori o kvaliteti istog ali se predmijeva da osoba zna svoj posao.

No, zašto se o postizanju diplome govori kao da studiranje ima samo svrhu u zapošljavanju - koje se u korumpiranom susrtavu kakav je naš odvija po babi i stričevima. Učiš prvenstveno za sebe da nešto znaš i da se u cjeloživotnom procesu učenja usavršavaš u određenoj grani. Posljedica toga je da šira tvoja zajednica i društvo imaju od tvoga znanja koristi jer i ti sam imaš koristi i zadovoljstvo zbog toga.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 13:20   #17
Što se tiče naslova teme,naravno da je moguće. Samo što se kod nas uglavnom gleda na diplomu kao gotovu stvar,kao nešto što se mora imat' inače si glup ili u najboljem slučaju prosječan,a da ne velim kako stariji ljudi koji jedva imaju srednju školu,si uzimaju za pravo pljuvat po recimo društvenim fakultetima i takav brđansko-zatucano-primitvni stav prenijet na svoju djecu-moje vršnjake.
Studiram tehnički fakultet ali mi instantno dižu tlak izjave tipa: "Povijest? Šta će nekom to? Šta će predavat povijest možda?" dok ista ta osoba smatra(ili barem ja mislim tako) da će bit bogomdana čim dobije diplomu. Trenutno nijedna diploma nije garancija dobivanja posla.

Jedan asistent,koji je završio dosta težak smjer na mom faksu,rekao je jednom prilikom kako mu je bolje radit kao asistent(za cca.) 5 000 kn nego otić tražit posao kad se trenutna ponuda,za njegov smjer, sastoji od crtanja na kompjuteru u kancelariji za 4 000kn.
Čovjek je u pravu. Kod nas ionako nema industrije neke ni proizvodnje gdje bi on mogao primjenit to svoje znanje. (simulacije raznih procesa)
BRAB-STON is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 13:21   #18
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Pametnije je završiti neko zanimanje u kojem se možeš prehraniti svojim rukama,a faks...pa ako ti je gušt,ali više stvarno radi želje za znanjem nego li iz neke koristi,posao sa faksa da budemo rezolutni će dobiti samo pojednici koji već za školovanja postignu velike rezultate (tipa onih klinaca i microsoftove stipendije),ostali su nažalost ništa i moraju se boriti za posao kao i varioc ili kozmetičarka
Zajeb. Ako si dobar varioc sa certifikatima i još se kroz srednju potrudiš neki jezik naučiti natucati, vani takorekuć možeš birati posao i to za dobru lovu.

Nije stvar imanje ili nemanja faksa. Stvar je mudrog odabira ili faksa ili srednje škole jer kako ima fakseva i "fakseva" tako ima i škola i "škola".
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 13:22   #19
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Ipak, profesorica kemije će zarađivati više od prodavačice.
netočno

pripravnik u školi ima plaću 4400 a ja kao prodavačica u maloprodaji u butiku u shopping centru samo sto kuna manje. kad ta profesorica završi državni ispit imat će koliko - 5000? super samo što će zaglavit tamo i svaki dan strahovat da će je netko iscipelarit dok će meni plaća možda i ostat ista (iako se danas u jakim maloprodajnim lancima jako nagrađuje i novčano stimulira rad a lako se i napreduje) i uštedit ću novac jer se tamo oblačim praktično besplatno. kad se to u konačnici pozbroji zaradila sam više unatoč razlici od parsto kuna u plaći. također imam i božićnicu i dva dana tjedno slobodna. jest da se radi punom parom ali i profesori tako rade i uopće nije za usporedbu...

drugo ljudi se sjebu što vole neki predmet i onda ga upišu pa završe kao učitelji ili nastavnici i prestanu se aktivno bavit kretanjima u toj znanstvenoj domeni a postanu odgajatelji što je odgovoran posao za koji nisu spremni a vjerojatno i ne žele to radit. navale si na vrat ne samo razrede od 30ak đaka već i njihove razjarene roditelje koji su bijesni ako sve s njihovom djecom ne ide po planu. a koji je moj rizik? ups krivo sam naplatila - a niš jebiga uzet ću iz viška pa se zapisat, neš ti. ove šeme o velikoj društvenoj korisnosti i osobnom zadovoljstvu moš okačit mačku o rep ako nemaš šta jesti...
Hairdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 13:38   #20
@ Hairdo
Profesorica može držati repeticije i lipo zarađivati.
Jel ti možeš držati repeticije iz shoppinga?
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.