Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2014., 16:31   #21
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Imam canon 1ds3 i panasonic gx1 i jedan i drugi mi isto leze u ruci. Ja ne primjecujem tu nikakvu razliku. Obicno kad slikam koncentriran sam na ono kaj slikam, a ne kak sad lezi u ruci.
Bez uvrede, ali ovo gore navedeno je glupost u razini: Imam doma Porsche 911 i TAM 190, i jedan i drugi mi isto leze na cesti. Ne primjecujem nikakvu razliku. Obicno kad vozim koncentriran sam na cestu, a ne kak auto lezi na cesti.

Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Isto tako i sa trazilom, ds3 ima opticko na gx1 imam evf. Moja prednost jos uvijek ide optickom trazilu, mada neku bitnu veliku razliku koja bi smetala normalnog potrosaca nisam. Je, optico nemrem zakretat.
Inace, potreba za zakretanjem opticnog trazila je golema... a ako ne vidis neku bitnu razliku, ugasi svijetlo pa probaj ponovo... Ako ne vidis razliku onda si slijep...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 18:17   #22
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Bez uvrede, ali ovo gore navedeno je glupost u razini: Imam doma Porsche 911 i TAM 190, i jedan i drugi mi isto leze na cesti. Ne primjecujem nikakvu razliku. Obicno kad vozim koncentriran sam na cestu, a ne kak auto lezi na cesti.
Nemam Porsche 911, a ni TAM 190. De reci koji lezi od ta dva bolje na cesti?
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 18:44   #23
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Sinclar, Bronica i Haso su superudobni za rad jednako kao sto je cjepanica super udobna za nosanje uokolo... Odi molim te na tekmu ili na koncert i slikaj nesto sa superudobnim i superprakticnim srednje formatnim behemotima... Sretno ti bilo... gore navednei imaju smisla samo u studiju (a i to je vrlo upitno, i bas ti treba ogroman print da bi primijetio neku razliku u odnus na 35 mm) ili kod pejzaza... I to je vise manje to... Za sve druge primjene nemaju nikakvog smisla...

Sliku radi staklo, senzor je samo biljezi...
ne sinclar nego Sinar

naravno, koristio si sva tri ta fotica pa odmah znas kako super leze u ruci jelda? takodjer, fotic ne valja ako se sa njim ne moze fotkati tekma ili koncert, jelda? (fyi fotkao sam koncerte sa hassom i fotke su genijalne)

Danas nema digitalca koji moze napraviti to sto moze napraviti Sinar. Pri tome uopce ne govorim o rezoluciji (koja je i dalje nedostizna za danasnju generaciju komercijalnih digitalaca). Naravno da Sinara ne koristim za ono za sto nije namijenjen - nisam jedan od onih koji kad imaju cekic, okolo vide samo cavle
Poanta (koju si vj fulao) je ta da nema najboljeg alata za sve, i da mjerila po kojima vrednujes neki alat mozda uopce nisu smislena za vrednovanje nekog drugog alata.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 19:27   #24
True dat. Nemam kaj nadodati.
Da bar postoji rep sistem na forumu.
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 21:31   #25
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post

naravno, koristio si sva tri ta fotica pa odmah znas kako super leze u ruci jelda? takodjer, fotic ne valja ako se sa njim ne moze fotkati tekma ili koncert, jelda?
Poanta je da bar ona ekipa kaj fotka tekme drze aparat na stativu. Ne vjerujem da jedan DSLR lezi bas u ruci, ak imas gore 400/2.8 ili 500/4.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 22:42   #26
Mislim da je irelevantno koji fotić leži dobro u ruci.
Ovisi o ruci i fotoaparatu.
I piva leži dobro u ruci.
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 01:09   #27
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Nemam Porsche 911, a ni TAM 190. De reci koji lezi od ta dva bolje na cesti?
Ne tebaš ih niti imati da bi znao odgovor...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 01:24   #28
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
naravno, koristio si sva tri ta fotica pa odmah znas kako super leze u ruci jelda? takodjer, fotic ne valja ako se sa njim ne moze fotkati tekma ili koncert, jelda? (fyi fotkao sam koncerte sa hassom i fotke su genijalne)
Ne, niti jednog od navedenih... iskustvo s velikim formatom nula bodova... sa srednjeformašima sam s igrao... ništa više od toga... Ali tu je stvarno smiješno pričati o nekakvoj ergonomiji... Oblik cjepanice, pogled na dolje, invertirana slika... Horor a ne ergonomija... Da, ima svojih prednosti... Ali osim stvarno uskog, jako uskog kruga ljudi koji mogu iskoristiti prednosti koji format nudi (dakle studio ili pejzaž, sve drugo je bulšit)...tko god se ide s time baćkati s bilo kojim drugim razlozima osim ''old school hoby'' je izgubljen slučaj...

Što se ostalih referenci tiče, već dugo sam out... ali kroz pet godina koliko sam bio u poslu, kroz ruke mi je prošao sve i jedan DSLR koji bi se pojavio na tržištu, i svaki spomena vrijedan kompakt/hibrid/mirrorles (tek su kretali tada, Pen i Nex) pa mislim da sam kompetentan dati mišljenje... Odgovorno tvrdim da 80 posto ljudi kupuje aparate iz krivih razloga... Gledajući krive, njima potpuno nebitne karakteristike... ignosirajući ono što je zbilja bitno...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Danas nema digitalca koji moze napraviti to sto moze napraviti Sinar. Pri tome uopce ne govorim o rezoluciji (koja je i dalje nedostizna za danasnju generaciju komercijalnih digitalaca). Naravno da Sinara ne koristim za ono za sto nije namijenjen - nisam jedan od onih koji kad imaju cekic, okolo vide samo cavle
Danas u hrvatskoj nema posla koji možeš naplatiti jer si ga odradio sa Sinarom... To je činjenica....


Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Poanta (koju si vj fulao) je ta da nema najboljeg alata za sve, i da mjerila po kojima vrednujes neki alat mozda uopce nisu smislena za vrednovanje nekog drugog alata.
Naravno da nema... niti sam to igdje tvrdio.. Namjerno sam karikirao...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 05:01   #29
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ne tebaš ih niti imati da bi znao odgovor...
Ne znam kaj si htio sa usporedbom. Usporedivat nes kaj lezi bolje na cesti sa necim kaj lezi bolje u ruci nema bas nekog smisla.

Al nije bitno ko sto nije bitno kaj meni ili tebi bolje lezi u ruci. Da ponovim.
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Ko god se ne bavi profesionalno fotografijom dovoljan je i m43. Pogotovo za one koji bi presli sa mobitela na nes bolje. Sad uvalit takvom odmah DSLR sa dva kit objektiva nema bas nekog smisla
Cinjenica da mobiteli nemaju neku ergonomiju i da ti koji traze savijet nisu se zalili da im mobitel ne lezi u ruci kad fotkaju(a niti da im fali opticko trazilo), nego jednostavno hoce imat nes bolju kvalitetu fotki.

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
... a ako ne vidis neku bitnu razliku, ugasi svijetlo pa probaj ponovo... Ako ne vidis razliku onda si slijep...
kaj sad s tim hoces rec(samo da bi vidio kak se po mraku ipak vidi bolje sa optickim), kad fotkam rade upalim svjetlo vise nego da ih idem gasit. Ak je bas takav mrak ne trebam ni fotkat.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 08:20   #30
iskreno, ja bolje po mraku vidim kroz EVF nego kroz opticko trazilo
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 08:30   #31
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ne, niti jednog od navedenih... iskustvo s velikim formatom nula bodova... sa srednjeformašima sam s igrao... ništa više od toga... Ali tu je stvarno smiješno pričati o nekakvoj ergonomiji... Oblik cjepanice, pogled na dolje, invertirana slika... Horor a ne ergonomija... Da, ima svojih prednosti... Ali osim stvarno uskog, jako uskog kruga ljudi koji mogu iskoristiti prednosti koji format nudi (dakle studio ili pejzaž, sve drugo je bulšit)...tko god se ide s time baćkati s bilo kojim drugim razlozima osim ''old school hoby'' je izgubljen slučaj...


Kad god sam na neki fotoskup entuzijasta dofurao nesto srednjeformatno svi su odmah poludjeli od zelje imat, drzat i fotkat sa time. Naravno, prvenstveno radi horora ergonomije i kako bi fotkali studio ili pejzaz

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Što se ostalih referenci tiče, već dugo sam out... ali kroz pet godina koliko sam bio u poslu, kroz ruke mi je prošao sve i jedan DSLR koji bi se pojavio na tržištu, i svaki spomena vrijedan kompakt/hibrid/mirrorles (tek su kretali tada, Pen i Nex) pa mislim da sam kompetentan dati mišljenje... Odgovorno tvrdim da 80 posto ljudi kupuje aparate iz krivih razloga... Gledajući krive, njima potpuno nebitne karakteristike... ignosirajući ono što je zbilja bitno...
Dakle, imas zapravo relativno malo isksutva sa foticima koji nisu DSLRi i kognitivni bias prema fotografija=posao, pa ono sto nije dobro za vjencanja/sprovode/utakmice/koncerte nije dobro za fotografiju. Sad mi je jasno. Well, fotografija je gro veca, raznolikija i starija nego ovo gore nabrojano, pa nekako ispada da si uglavnom u krivu.



Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Danas u hrvatskoj nema posla koji možeš naplatiti jer si ga odradio sa Sinarom... To je činjenica....
Sto uopce ne utjece na cinjenicu da sa Sinarom mozes raditi stvari koje nemozes sa niti jednim danasnjim digitalcem. Zasita, koga briga jel mozes nesto u fotografiji naplatiti ili ne - to je bitno samo za posao, a fala djavlu fotografija je vecini ljudi hobi ili potreba, a ne posao. Tvoj nacin vrednovanja fotica (dobro je samo ono sto je dobro meni za posao) je izrazito uski i uglavnom neprimjenjiv na vecinu fotografa.

99% ljudi danas fotka mobitelima. Ta ce se brojka u buducnosti samo povecati. Trenutno su svi drugi nacini fotografiranja zapravo nisha ili antikni procesi - i ova tema je zapravo pogled na par tih antiknih procesa i kakvu malecku buducnost imaju. Raspravljati kako fotic bez pentaprizme i grba gripa ne valja je potpuno besmisleno.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 08:31   #32
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Ne znam kaj si htio sa usporedbom. Usporedivat nes kaj lezi bolje na cesti sa necim kaj lezi bolje u ruci nema bas nekog smisla.

Al nije bitno ko sto nije bitno kaj meni ili tebi bolje lezi u ruci. Da ponovim.
Pa meni osobno je ergonomija strahovito vazna stvar, ljudi to recimo uopce ne percipiraju... To se ne moze oznaciti brojem: uredno ce odustati od jednog aparata jer nudi ''samo'' 5 fps-a u burstu, uz buffer od pisljivih 20 RAW slicica, naostrub drugoga koji ima cak 8 fps-a... Pritom im uopce nece pasti na pamet da in ta funkcija po svojoj prilici nece trebati ama bas nista...

Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Cinjenica da mobiteli nemaju neku ergonomiju i da ti koji traze savijet nisu se zalili da im mobitel ne lezi u ruci kad fotkaju(a niti da im fali opticko trazilo), nego jednostavno hoce imat nes bolju kvalitetu fotki.
Nisu se zalili jer ne znaju bolje... I misle ako vide aparat od ''barem pola kile'' da je to WOOOOW jer da radi ne znam kakve slike... Po svojoj prilici ce im slike biti i losije... Jer mobitel u idiot modu oprasta puno gresaka... Senzori su danas dobri... Ja osobno ne znam niti jedan aparat koji ima los senzor... Sve te razlike koje se navode us obicno izdrkavanje... "Ovaj ima bolji ISO 6400 od onoga". Za bilo kojeg, ponavljam, za bilo kojeg amatera, sve sto je napravljeno od K10D/D70/30D naovamo je i vise nego dovoljno dobro.. Smisao DSLR-a je upravo ergonomina. Brzina okidanja, brzina fokusiranja, jednostavnost promjene parametara bez da aparat skidas s oka i kopas po meniju... S

Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
kaj sad s tim hoces rec(samo da bi vidio kak se po mraku ipak vidi bolje sa optickim), kad fotkam rade upalim svjetlo vise nego da ih idem gasit. Ak je bas takav mrak ne trebam ni fotkat.
Cim padne kolicina svjetla sve mane elektronskog trazila se potenciraju. Slika postane uzasno zrnata, laga, kontrastni AF skroz ode u kua... Rad postane bas mucenje... I to ne pricam o kmici, dovoljno je da ti bude polumrak u prostoriji, a tebi se bas igra sa sjenama i imas gore nesto u stilu 31mm F1.8 ili 50 mm f1.4... pa bi se malo igrao... Zaboravi... totalno mucenje...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 08:51   #33
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post


Kad god sam na neki fotoskup entuzijasta dofurao nesto srednjeformatno svi su odmah poludjeli od zelje imat, drzat i fotkat sa time. Naravno, prvenstveno radi horora ergonomije i kako bi fotkali studio ili pejzaz
Zanimljivo je da sam isti efekt dozivio kada se na skupu ''prvi'' put pojavila Holga.... Evo postavit cu ti pitanje... Srednjeformatni digitalci su van dohvata obicnih (u hrvatskoj i neobicnih) smrtnika... Dakle reci mi sto moze napraviti srednjeformatni vulgaris filmas, a da je superiorno bilo kojem od srednje levelnih FF-asa... Apsolutno nista... U pritanju je drkica i relikvija, foras igracka za ljude koji briju na retr, igru s umjetnickom fotografijom i grainom... I to je to... S tehnicke strane ovo je no brainer...


Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Dakle, imas zapravo relativno malo isksutva sa foticima koji nisu DSLRi i kognitivni bias prema fotografija=posao, pa ono sto nije dobro za vjencanja/sprovode/utakmice/koncerte nije dobro za fotografiju. Sad mi je jasno. Well, fotografija je gro veca, raznolikija i starija nego ovo gore nabrojano, pa nekako ispada da si uglavnom u krivu.
Nope... Upravo krivo... ono sto je dobro za sport, uglavnom nije dobro nizasto drugo (wildlife&birdhunting excluded)... Razlog, preskupo je... I pretesko... 70-200 F2.8 je sveti gral svakog zanesenjaka koji je tek krenuo malo ozbiljnije baviti se s fotografijom: a u pitanju je prevelika i preteska hrga za nekakvo svajodnevno klikenate. Fotografe specijalirane za vjencanja uglavnom ne pratim, ono malo sto sam i vidio, nije me impresioniralo... odradjuju ljudi posao, redovito za kikiriki... Po onome sto sam vidio do sada, uglavnom je o 5D ili D700, s 17-40F 2.8 ili 24-70... Dodju, poklikaju, odrade posao i to je to... kod nas ako platis fotografa 5000 kuna za cijeli paket vjencanja (fotkanje, video, editing, albumi) mislis da ti isti do groba trebaju biti zahvalni.... A u pitanju je smijesno malen iznos... kad pogledas da ti za popratiti (samo fotografija, video posebno) kako spada svadbu srednje velicine trebaju barem dva covjeka... od kojih svaki ako zeli bit i pokriven kako spada treba raditi s dva tijela... dakle barem 50-75K kuna opreme po glavi... vrlo brzo shvatis da ces konstantno biti u minusu... I sto onda svi rade... fusaju...


Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Sto uopce ne utjece na cinjenicu da sa Sinarom mozes raditi stvari koje nemozes sa niti jednim danasnjim digitalcem. Zasita, koga briga jel mozes nesto u fotografiji naplatiti ili ne - to je bitno samo za posao, a fala djavlu fotografija je vecini ljudi hobi ili potreba, a ne posao. Tvoj nacin vrednovanja fotica (dobro je samo ono sto je dobro meni za posao) je izrazito uski i uglavnom neprimjenjiv na vecinu fotografa.
A daj neki primjer? Evo, postaj sliku koju si napravio sa Sinarom, a da bas nisi mogao s nicim drugim... Odnosno da se cijeli taj cirkus rukovanja s tim cudom isplatio...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Raspravljati kako fotic bez pentaprizme i grba gripa ne valja je potpuno besmisleno.
Nisam to nigdje napisao... Ono sto sam napisao da ne vidim nikakvu ogromnu revoluciju i istiskivanje SLR--a od strane mirrorlesaa na vidiku... Ne vidim cak ni koje su to konkretne prednosti... Da jesu nesto manjih dimenzija, ali po poprilicno paprenoj cijeni... pritom ne mislim na novac, nego izostanak gore navedenih ''sitnica''. Nije to samo pentaprizma i grip. uostalno, ja mirrorless niti ne smatram zamjenom za SLR-e vec prvenstveno rangefindere... I to iskljucivo s nekim pancace objektivom kako bi cijela stvar ostala kompaktna. Kad vidim Nex-a s teleobjektivom dodje mi da se ozlijedim tupim predmetom...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 08:52   #34
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post


Kad god sam na neki fotoskup entuzijasta dofurao nesto srednjeformatno svi su odmah poludjeli od zelje imat, drzat i fotkat sa time. Naravno, prvenstveno radi horora ergonomije i kako bi fotkali studio ili pejzaz
Zanimljivo je da sam isti efekt dozivio kada se na skupu ''prvi'' put pojavila Holga.... Evo postavit cu ti pitanje... Srednjeformatni digitalci su van dohvata obicnih (u hrvatskoj i neobicnih) smrtnika... Dakle reci mi sto moze napraviti srednjeformatni vulgaris filmas, a da je superiorno bilo kojem od srednje levelnih FF-asa... Apsolutno nista... U pritanju je drkica i relikvija, foras igracka za ljude koji briju na retr, igru s umjetnickom fotografijom i grainom... I to je to... S tehnicke strane ovo je no brainer...


Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Dakle, imas zapravo relativno malo isksutva sa foticima koji nisu DSLRi i kognitivni bias prema fotografija=posao, pa ono sto nije dobro za vjencanja/sprovode/utakmice/koncerte nije dobro za fotografiju. Sad mi je jasno. Well, fotografija je gro veca, raznolikija i starija nego ovo gore nabrojano, pa nekako ispada da si uglavnom u krivu.
Nope... Upravo krivo... ono sto je dobro za sport, uglavnom nije dobro nizasto drugo (wildlife&birdhunting excluded)... Razlog, preskupo je... I pretesko... 70-200 F2.8 je sveti gral svakog zanesenjaka koji je tek krenuo malo ozbiljnije baviti se s fotografijom: a u pitanju je prevelika i preteska hrga za nekakvo svajodnevno klikenate. Fotografe specijalirane za vjencanja uglavnom ne pratim, ono malo sto sam i vidio, nije me impresioniralo... odradjuju ljudi posao, redovito za kikiriki... Po onome sto sam vidio do sada, uglavnom je o 5D ili D700, s 17-40F 2.8 ili 24-70... Dodju, poklikaju, odrade posao i to je to... kod nas ako platis fotografa 5000 kuna za cijeli paket vjencanja (fotkanje, video, editing, albumi) mislis da ti isti do groba trebaju biti zahvalni.... A u pitanju je smijesno malen iznos... kad pogledas da ti za popratiti (samo fotografija, video posebno) kako spada svadbu srednje velicine trebaju barem dva covjeka... od kojih svaki ako zeli bit i pokriven kako spada treba raditi s dva tijela... dakle barem 50-75K kuna opreme po glavi... vrlo brzo shvatis da ces konstantno biti u minusu... I sto onda svi rade... fusaju...


Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Sto uopce ne utjece na cinjenicu da sa Sinarom mozes raditi stvari koje nemozes sa niti jednim danasnjim digitalcem. Zasita, koga briga jel mozes nesto u fotografiji naplatiti ili ne - to je bitno samo za posao, a fala djavlu fotografija je vecini ljudi hobi ili potreba, a ne posao. Tvoj nacin vrednovanja fotica (dobro je samo ono sto je dobro meni za posao) je izrazito uski i uglavnom neprimjenjiv na vecinu fotografa.
A daj neki primjer? Evo, postaj sliku koju si napravio sa Sinarom, a da bas nisi mogao s nicim drugim... Odnosno da se cijeli taj cirkus rukovanja s tim cudom isplatio...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Raspravljati kako fotic bez pentaprizme i grba gripa ne valja je potpuno besmisleno.
Nisam to nigdje napisao... Ono sto sam napisao da ne vidim nikakvu ogromnu revoluciju i istiskivanje SLR--a od strane mirrorlesaa na vidiku... Ne vidim cak ni koje su to konkretne prednosti... Da jesu nesto manjih dimenzija, ali po poprilicno paprenoj cijeni... pritom ne mislim na novac, nego izostanak gore navedenih ''sitnica''. Nije to samo pentaprizma i grip. uostalno, ja mirrorless niti ne smatram zamjenom za SLR-e vec prvenstveno rangefindere... I to iskljucivo s nekim pancace objektivom kako bi cijela stvar ostala kompaktna. Kad vidim Nex-a s teleobjektivom dodje mi da se ozlijedim tupim predmetom...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 14:24   #35
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Cim padne kolicina svjetla sve mane elektronskog trazila se potenciraju. Slika postane uzasno zrnata, laga, kontrastni AF skroz ode u kua... Rad postane bas mucenje... I to ne pricam o kmici, dovoljno je da ti bude polumrak u prostoriji, a tebi se bas igra sa sjenama i imas gore nesto u stilu 31mm F1.8 ili 50 mm f1.4... pa bi se malo igrao... Zaboravi... totalno mucenje...
Ja sam probo evf od a77 i sa normalnom lampom trazilo je svjetlije nego kaj je svjetlo u sobi, moro sam trazit bas mrak (sto vise nije za fotkanje bez dugih ekspozicija) da bi postalo uzasno zrnato.
Obicno ekipa kaj pita za savjet ima prosjecno 3000-4000kuna za kupnju. Jest da bi taj 31/1.8 bio dovoljno sirok, al sa cijenom od 1000ojro tesko da im ulazi u taj budet. Nekom pricat kako porse 911 bolje lezi na cesti, a znas da nema za njega ni za postene ljetne/zimske gume kupit, nema bas smisla.
Cinjenica da u m43 sistemu danas mogu lakse dobit polovni aparat sa kitom i 20/1.7.
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Nisu se zalili jer ne znaju bolje... Po svojoj prilici ce im slike biti i losije... Jer mobitel u idiot modu oprasta puno gresaka...
I opticko trazilo ne oprasta, danas su za amatere povoljnija EVF trazila jer mogu odmah vidjet donekle te lose rezultate.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 18:27   #36
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da sam isti efekt dozivio kada se na skupu ''prvi'' put pojavila Holga.... Evo postavit cu ti pitanje... Srednjeformatni digitalci su van dohvata obicnih (u hrvatskoj i neobicnih) smrtnika... Dakle reci mi sto moze napraviti srednjeformatni vulgaris filmas, a da je superiorno bilo kojem od srednje levelnih FF-asa... Apsolutno nista... U pritanju je drkica i relikvija, foras igracka za ljude koji briju na retr, igru s umjetnickom fotografijom i grainom... I to je to... S tehnicke strane ovo je no brainer...
govorili smo o ergonomiji, jelda? e pa hass uvijek prouzroci buru odusevljenje prvenstveno jer je ergonomican do jaja. Predivno trazilo, vrlo jednostavne i logicne kontrole za blendu i shutter, i sve se nalazi tocno pod onim prstom gdje treba biti. Sta da ti kazem, i cure se vesele
Tehnicki, 40 godina stari hass i njegova 80tica planar ili 50tica distagon ti daju veci DR (ovisno o filmu) i vecu rezoluciju nego sve osim mozda 36mpx d800e sa top staklom. To naravno rade za djelic cijene. Da, nemaju autofokus. Koga briga.
I opet se vidi da gledas na fotografiju kao na posao i zaradu. Artsy retro spika je jedan veliki dio fotografije (zapravo, usudio bih se reci i najvazniji). Neke stvari danas mozes raditi u fotoshopu - fino, osim sto je vecini fotografa koje ja znam daleko veci gust fotkati nego sjediti ispred kompa. 750$ hassa ti daje nesto za sto bi trebao potrostiti jedno 4k$ u digitaliji, samo za pocetak.

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Nope... Upravo krivo... ono sto je dobro za sport, uglavnom nije dobro nizasto drugo (wildlife&birdhunting excluded)... Snip snip snip.... vrlo brzo shvatis da ces konstantno biti u minusu... I sto onda svi rade... fusaju...
Zvuci razumno dok covjek ne pogleda sto ti smatras bitnim kod fotica..i onda ispada da je tebi bitno upravo ono sto je bitno za fotografiju kao posao.

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
A daj neki primjer? Evo, postaj sliku koju si napravio sa Sinarom, a da bas nisi mogao s nicim drugim... Odnosno da se cijeli taj cirkus rukovanja s tim cudom isplatio...
S obzirom da sam trenutno jedno 6000km od mojeg harda sa skenovima, ne mogu. Mogu ti pokazati tipicne primjere koje ne mozes napraviti sa DSLRom, ali je trivijalno sa view camerom (ala sinar ili stagod):

http://www.flickr.com/photos/15481483@N06/9503988667

http://www.flickr.com/photos/kiddoki...n/photostream/

mozda na forumu nadjes jednu moju skupnu sa forumasima kod paromlina, kad smo ih postrojili u dijagonalu i napravili da su im svima ostre samo glave. Prilicno nemoguce za napravit sa DSLRom.
Mislim, guglaj pa vidi sta tehnicke kamere mogu. Osim sulude rezolucije imaju i dalje dosta drugih prednosti, pogotovo ako ti se neda stitchati miljone raw fajlova, ili umjetnicki blurati stvari u fotoshopu, ili klonirat si kameru iz ogledala u kadru
Za artsy fartsy fotografiju, onu koju ti ne vrednujes nimalo, su aposlutno zakon.

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Nisam to nigdje napisao...
da citiramo:

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
...Ja ne mogu prozvakati nista sto nije pentaprizma, jer sam tako navikao... i pentamirror mi ide na zivce, a kamolu elektronsko trazilo...

...nedostatak prednjeg diala na aparatu, to me neopisivo nervira... bas neopisivo...

Evo banalni primjer, K3 sa nekim pancace primeom (evo 40 mm da idemo u ekstreme), fantasticna i brza alatka, sjajno i brzo trazilo, vrlo kompaktne dimenzije, jako udoban grip, vrlo velika iskoristivost po noci i u uvjetima nikakvog svjetla (klubovi npr.) Meni stvarno ne pada na pamet niti jedna situacija u kojoj bi umjesto toga pozelio imati bilo kakav mirrorless.....
Dakle, posve je jasno sto je jedino sto vrednujes: dslr sa grba gripom i prednjim kotacicem i prizmom i visokim ISOm.


Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ono sto sam napisao da ne vidim nikakvu ogromnu revoluciju i istiskivanje SLR--a od strane mirrorlesaa na vidiku... Ne vidim cak ni koje su to konkretne prednosti... Da jesu nesto manjih dimenzija, ali po poprilicno paprenoj cijeni... pritom ne mislim na novac, nego izostanak gore navedenih ''sitnica''. Nije to samo pentaprizma i grip.
nisi bas to napisao ali nema veze.
Mirrorlesi su danas u pravilu iste ili manje cijene nego ekvivalenti DSLRi (zaista ne znam od kuda ti to da su skuplji), dramaticno su manji, i po kvalitete slike su isti ili bolji nego ekvivalentni DSLRi. Kad kazem ekvivalentni, mislim na istu generaciju senzora. Prakticki jedina mirrorless kombinacija koje jos nema je velkosenzorni (36x24mm) sa superbrzim autofokusom (ala zadnji fuji ili olympus), a i to je samo pitanje vremena kad ce ga sony izbacit.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 19:38   #37
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Cim padne kolicina svjetla sve mane elektronskog trazila se potenciraju. Slika postane uzasno zrnata, laga, kontrastni AF skroz ode u kua... Rad postane bas mucenje... I to ne pricam o kmici, dovoljno je da ti bude polumrak u prostoriji, a tebi se bas igra sa sjenama i imas gore nesto u stilu 31mm F1.8 ili 50 mm f1.4... pa bi se malo igrao... Zaboravi... totalno mucenje...

Tu si u krivu, ako ne znaš, ako nisi isprobao sve, onda nemoj generalizirati. Na E-M1 nema nikakvog zrna niti lag-a, evo baš sam sad isprobao, 3 fotića, E-3, Canon EOS 1n, E-M1, od svih, najbolje se vidi na E-M1, posvijetlio mi je okolinu, vide se detalji jako dobro, nema zrna, dok na ostalim fotićima bude tamno... Za AF ima pomoć crvenog svijetla...

Btw. spomenuo si svadbe, sve više fotografa u svijetu prelazi na m43 i ostale mirrorless fotiće sa D800 ili 5D, jer su toliko dobri, a puno lakši i jeftiniji.
__________________
Capture every day. There will never be another like today.
angelus984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 00:58   #38
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
govorili smo o ergonomiji, jelda? e pa hass uvijek prouzroci buru odusevljenje prvenstveno jer je ergonomican do jaja.
U pitanju je oblik kvadra... Kužiš, kvadra... Invertirana slika, nacin na koji drzis aparat i gledas u njega, fokus na polugu (moja osobna iskustva s mamiyom)... ma... sva ka tebi čast... nek te veseli... Mi ocito nemamo ista mjerila...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Tehnicki, 40 godina stari hass i njegova 80tica planar ili 50tica distagon ti daju veci DR (ovisno o filmu) i vecu rezoluciju nego sve osim mozda 36mpx d800e sa top staklom. To naravno rade za djelic cijene. Da, nemaju autofokus. Koga briga.
I što ti onda radiš s tom rezolucijom? Printove veće od metra? Nemoj samo da krenemo u rasprave o dinamičkom rasponu...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
I opet se vidi da gledas na fotografiju kao na posao i zaradu. Artsy retro spika je jedan veliki dio fotografije (zapravo, usudio bih se reci i najvazniji).
Kad netko nešto žei platiti... onda to potvrđuje neku vrijednost... Ljudi koji žive od fotografije su profesionalnci... Iako je to zanimanje kod nas doslovno na užasno niskim granama... Ja bih stvarno volio vidjeti nekoga tko će se s time baš ozbiljno baviti... tko će fotkati usključivo sa velikoformatnim behemotom, i to uspješno prodati upravo zato što to radi toliko bolje od ostalih... Takvi kod nas ne postoje, a i u svijetu su iznimno rijetki...

BTW. Artsy retro je leglo grozomornih fotografija, tehnički katastrofalnih, kamo kvazi umjetnici isfuravaju neke svoje spike.. U stilu, ja sam umjernih, sad ću malo prožvakati dvije tube boje i ispljunuti to na papir... I to je moje veliko umjetničko djelo... Jer sam ja umjetnik... Ne kažem da su svi takvi... ali od svih žanrova mi se od Artsy retra najviše sere... avršena crno bijela fotka koja odiše duhom starog vremena se može okinuti i bez izdrkavanja...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Neke stvari danas mozes raditi u fotoshopu - fino, osim sto je vecini fotografa koje ja znam daleko veci gust fotkati nego sjediti ispred kompa. 750$ hassa ti daje nesto za sto bi trebao potrostiti jedno 4k$ u digitaliji, samo za pocetak.
(Meni se osobno sere od fotošopa) Fora je u tome što ti Haso za tih 750 baksa daje možda 2% onoga šo vulgaris DSLR srednjeg razreda ne može ponuditi... S druge strane ti je ostalih 98% na koje Haso samo sliježe ramenima... Uostalom, zašto uspoređuješ nausporedivo... Koliko košta novi 80 mm objektiv medium formata?


Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Zvuci razumno dok covjek ne pogleda sto ti smatras bitnim kod fotica..i onda ispada da je tebi bitno upravo ono sto je bitno za fotografiju kao posao.
Točno... MENI BITNO, s naglaskom na meni. Mirrorlessi imaju praktično iste senzore kao i DSLR-ovi... Na većinu njih se (pomoću adaptera) mogu našrafiti i DSLR objektivi. Razlike u mogućnostima dakle nema... Jednako su sposobni zabilježiti sliku. TOčka, kraj rasprave... Osnova SLR-a je mehanika, zrcalo, shutterbox, prizma... EVIL s druge strane odbacuje mehaniku... i zasovan je na elektronici... Ako mogu birati (kao elektroničar po profesiji) ću uvijek odabratimehaniku. EVIL za nešto manje dimenzije žrtvuje previše toga (po mojem osobnom mišljenju i mojim osobnim kriterijima)


Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
S obzirom da sam trenutno jedno 6000km od mojeg harda sa skenovima, ne mogu. Mogu ti pokazati tipicne primjere koje ne mozes napraviti sa DSLRom, ali je trivijalno sa view camerom (ala sinar ili stagod):

http://www.flickr.com/photos/15481483@N06/9503988667

http://www.flickr.com/photos/kiddoki...n/photostream/
Evo barem smo po nečemu slični, ja sam na nešto više od 5000 kilometara od doma... BTW Ova dva primjera koja si naveo su meni osobno dvije grozne fotografije. Prva bi me da nosim naočale natjerala da ih skinem i očistim desno staklo, a druga me osim što ima totalno iskrivljenu percepciju dijelova tijela baš izirira nervoznim bokehom... Ali da, to se može s njima može. Protuargument jednake snage bi bio da ti ja sad pejstam polu uspjelu panoramsku fotku sklopljenu na idijotu od 500 kuna, uz komentar, "vidi, ovo srednji i veliki format ne mogu...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Mislim, guglaj pa vidi sta tehnicke kamere mogu. Osim sulude rezolucije imaju i dalje dosta drugih prednosti, pogotovo ako ti se neda stitchati miljone raw fajlova, ili umjetnicki blurati stvari u fotoshopu, ili klonirat si kameru iz ogledala u kadru
Obrati pažnju na riječ ''tehničke'', tilt šift je nešto što svoju primjenu (osim arsi fartsi izdrkavanja) ima u arhitekturi. Zapravo sjajnu primjenu, odnosno zadaću ispravljanja percepcije... I kao takvo nije rezervirano za veliki format...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Za artsy fartsy fotografiju, onu koju ti ne vrednujes nimalo, su aposlutno zakon.
Već sam izrazio svoje mišljenje o umjetničkoj fotografiji...


Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Dakle, posve je jasno sto je jedino sto vrednujes: dslr sa grba gripom i prednjim kotacicem i prizmom i visokim ISOm.
Za razliku od tebe koji se grozi glomaznosti SLR-a, i poštuje ergonomiju jednog kvadra...


Jao.. .rekao sam što sam imao na temu i bap mi se neda dalje...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 12:17   #39
Iso miki, pa koliko će ljudi još imati snage u ovim blesavim prepucavanjima?? Nekad imam dojam da svatko radi za firmu koju toliko gorljivo brani, a zašto?

Jel tu kenon nikon sony ili oly plaćaju nekome da ih "štiti"?? Nisam ni mislio, pa opet se nađe netko tko ima volje....
Neka rezultati govore za sebe.

A rezulati kažu da je izjednačeno jer od svih marki fotoaparata postoje remekdjela. Znači stvar je do fotografa.

Radove CrnogDjure sam vidio (barem neke, tu na forumu) i čovjek zna što radi. Riječanin, mogu li se vidjet gdje tvoji radovi, onako interesira me?
__________________
Čovjek uči dok je živ.....
del23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 17:02   #40
https://www.youtube.com/watch?featur...&v=PHYidejT3KY
__________________
Capture every day. There will never be another like today.
angelus984 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:41.