Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2014., 18:42   #1
Kontrola hrane

Željko Tomašić, predsjednik regionalne organizacije ROZP-a, koji je ujedno i tajnik Saveza "Potrošač", izjavio je Hini kako je obveza tih udruga pratiti čime se hrvatski potrošači hrane, a informaciju da se u mnogim trgovačkim centrima nalazi limun tretiran opasnim fungicidima uvezen iz Turske, dobili su od svog članstva na terenu.

Današnjom provjerom u nekim velikim trgovačkim centrima ustanovio sam također da je u prodaji i limun, tretiran imazalilom - jednim od najpoasnijih pesticida, podrijetlom iz Španjolske. Štoviše, taj je limun dvostruko skuplji od onog iz Turske, iako je II. kvalitete, izjavio je Hini Tomašić.


Iz ROZP-a navode da imazalil fungicid prodire kroz koru limuna na cijeli plod, da je kancerogen, da kod dojenčadi i male djece izaziva probleme u središnjem živčanom sustavu, a kod odraslih djeluje loše na reproduktivne organe.

http://www.ezadar.hr/clanak/tomasic-...pravnost-hrane

Ovo je kontrolirala Regionalna organizacija za zaštitu potrošača (ROZP).
Gdje su državne institucije, sanitarci, inspekcije, kako uvoznik može uvesti tako što?

Danas je to limun, sutra tko zna što
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"

Zadnje uređivanje Saharun : 02.11.2014. at 18:49.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 19:19   #2
Izgleda kako nitko ne kontrolira.

Pri uvozu u EU svu hranu moraju pratiti propisane analize koje dobavljac mora prilozitii i moraju biti od ovlastenih licenciranih institucija. To se kod prelaska granice EU kontrolira od strane fitipatologa, veterinara, sanitaraca te oni mogu naloziti analizu u domicilnim institucijama.

Kod prekogranicnog prometa unutar EU takoder se prilazu analize, no tu robu ne kontroliraju domicilni inspektori jer se koristi analiza na nivou EU, no mogu je kontrolirati uzevsi uzorak u vele ili maloprodaji.


Vjerojatno nema dovoljno inspektora, nemaju uvjeta jer je recimo inspektorat ukinut, te analize su skupe pa se recimo neki podobni trgovci ne kontroliraju.

Meni je muka od ove price sa agrumima. Moj limun ove godine ima samo jedan plod.

Da li se moze kupiti nespricani limun dostavom? Moze i na PP. Hvala
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 19:39   #3
joj dajte molim vas, limuni se već godinama tretiraju imazalilom, to što se tek sad reagiralo je druga stvar

svaki put piše na limunima - kora nije za jelo
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 19:43   #4
Gdje pise? Citam deklaracije, i sitna slova i nisam to procitala.

Da li je imazalil dozvoljen? Ako je, onda to novinari i Potrosac dizu frku bez potrebe.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 20:43   #5
Imazalil je na žalost dozvoljeno sredstvo.

Ove sezone još nisam kupio mandarine jer su one iz kontroliranog uzgoja bile nezrele i kisele, a ove iz TC-a i od nepoznatih prodavača s placa neću više nikada kupovati zbog prošlosezonskog iskustva moje žene. Nakon što je u Konzumu kupila i ogulila vrečicu od 3 kg mandarina nastupio je neizdrživi svrbež ruku popraćen crvenilom i žarenjem. Reakcija je bila toliko jaka da idućih 36 sati rukama nije mogla apsolutno ništa raditi, a pranje mlakom tekućom vodom i sapunom je samo pogoršavalo svrbež i žarenje. Sutradan ujutro, nakon što je uzela kalcij i ruke namazala synopenom došlo je do određenog poboljšanja ali još 24 sata koža je bila toliko iziritirana da nije mogla čak ni pisati. Očito da se radilo ne samo o agresivnosti nekog sredstva s mandarina nego i o alergijskoj reakciji na isto jer meni koji sam ih također gulio nije bilo ništa. Žena i ja smo se oprostili od agruma nepoznatog porijekla i kupujemo isključivo netretirane agrume od Mame Organice ili čisti sok limuna ili limete u DM-u.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 20:50   #6
Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Gdje pise? Citam deklaracije, i sitna slova i nisam to procitala.

Da li je imazalil dozvoljen? Ako je, onda to novinari i Potrosac dizu frku bez potrebe.
dozvljen je i godinama se upotrebljava
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 20:53   #7
na mom faksu se radila istraživanja o pesticidima i fungicidima i herbicidima.

najzagađeniji su se pokazali: agrumi, jagode i jabuke
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 21:02   #8
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Imazalil je na žalost dozvoljeno sredstvo.

Ove sezone još nisam kupio mandarine jer su one iz kontroliranog uzgoja bile nezrele i kisele, a ove iz TC-a i od nepoznatih prodavača s placa neću više nikada kupovati zbog prošlosezonskog iskustva moje žene. Nakon što je u Konzumu kupila i ogulila vrečicu od 3 kg mandarina nastupio je neizdrživi svrbež ruku popraćen crvenilom i žarenjem. Reakcija je bila toliko jaka da idućih 36 sati rukama nije mogla apsolutno ništa raditi, a pranje mlakom tekućom vodom i sapunom je samo pogoršavalo svrbež i žarenje. Sutradan ujutro, nakon što je uzela kalcij i ruke namazala synopenom došlo je do određenog poboljšanja ali još 24 sata koža je bila toliko iziritirana da nije mogla čak ni pisati. Očito da se radilo ne samo o agresivnosti nekog sredstva s mandarina nego i o alergijskoj reakciji na isto jer meni koji sam ih također gulio nije bilo ništa. Žena i ja smo se oprostili od agruma nepoznatog porijekla i kupujemo isključivo netretirane agrume od Mame Organice ili čisti sok limuna ili limete u DM-u.
sličnu reakciju kao tvoja žena sam imao i ja - ali na onaj suhi led u kojem riba dolazi - Beloderm je spasio moju kožu na rukama ....
ja ču i dalje kupovati mandarine - kaj te ne ubije ojača te - ili te ubije malo kasnije
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 22:31   #9
Pa znamo svi da se kora agruma iz ducana ne koristi za jelo ali da li je to oduvijek tak jako spricano ili je ovo sad neki izuzetak?

Radim u firmi koja uvozi neke proizvode i sve ide na analizu i ne smije u prodaju bez odobrenja.
Tko ke ovom limunu dao odobrenje? Kako je to smjelo zavrsit u prodaji?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 23:33   #10
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Pa znamo svi da se kora agruma iz ducana ne koristi za jelo ali da li je to oduvijek tak jako spricano ili je ovo sad neki izuzetak?

Radim u firmi koja uvozi neke proizvode i sve ide na analizu i ne smije u prodaju bez odobrenja.
Tko ke ovom limunu dao odobrenje? Kako je to smjelo zavrsit u prodaji?
Imamo dva slučaja

- uvezeš, analiziraš, odobriš i ide u prodaju, ali ta analiza ne dolazi do kupca i ne znaš ni što niti odakle dolazi to što kupuješ. Rijetki imaju zemlju porjekla i ništa više

- uvezeš, analiziraš, odobriš i ide u prodaju, ali te poslije otkriju, kao i ovo sa limunima. A masu je takvih.

I što sada? Tko će nadrljat radi ovoga?
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 23:34   #11
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
na mom faksu se radila istraživanja o pesticidima i fungicidima i herbicidima.

najzagađeniji su se pokazali: agrumi, jagode i jabuke
ono što se kod nas najviše troši
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 00:23   #12
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Tko ke ovom limunu dao odobrenje? Kako je to smjelo zavrsit u prodaji?
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post

I što sada? Tko će nadrljat radi ovoga?


A zašto bi netko nadrljao ? Limun je tretiran sredstvom dozvoljenim u EU i u skladu je s Pravilnikom o kontroli kvalitete voća i povrća. Sve je u skladu s propisima. A zašto imamo takve propise ? E, o tome smo trebali razmišljati kad smo se gurali u Uniju.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 07:56   #13
Možda količina sredstva čini razliku?
Jer nije svejedno dal se tretira nekom dozvoljenom koncentracijom ili nečim deset puta jačim. I u kojem trenutku se tretira - karenca.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 11:06   #14
Nadam se da ce se saznati da li je duplo tretiran, da li se postovala karenca ili novinari i Potrosac sad dizu paniku jer su skuzili fungicid.


Uvoz je van EU i to se kod nas uglavnom kontrolira ili barem svaka druga treca posiljka.

Prekogranicni promet je unutar EU i to se kod nas ne kontrolira tj samo ako uzmu uzorak koji je vec u prodaji.

Pa je tako taj limun iz Turske mogao doci preko neke drzave u EU, a ovaj iz Španjolske i mandarine iz Metkovica u miru bozjem bez kontrole.

Ja u trgovackim centrima jos nisam vidjela deklaraciju.

Da li se moze kupiti dostavom nespricani agrum? Molim preporuku ako netko zna. Hvala
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 11:11   #15
Cijena mu je krajem kolovoza bila 29,99 kn, da bi prvi tjedan u rujnu pala na 9,99.
Indikativno
Fubuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:49   #16
Zar ne bi deklaracija trebala biti na kašeti ako detalji već nisu istaknuti uz cijenu i klasu?
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:58   #17
već se godinama u konzumu kupuje limun koji je tretiran tim fungicidom, ali se sada graknulo zbog cijene.

da je "Potrošač" pravi, onda bi dignul buku godinama prije, a ne sad
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 19:36   #18
OPG Mataga ima nespricane limune i mandarine po ok cijeni. I u procesu dobivanja eko certifikata su. Da se naci i jagode, kad im je vrijeme, kod nekih proizvodjaca.
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 22:04   #19
sramota je da u Kanadi organsko i kovnecionalno voće i povrće imaju praktički istu cijenu, a kod nas 3 put skuplje

i sramota da je HR i dalje nema zakon o deklaracijama
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 23:16   #20
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
sramota je da u Kanadi organsko i kovnecionalno voće i povrće imaju praktički istu cijenu, a kod nas 3 put skuplje
i sramota da je HR i dalje nema zakon o deklaracijama
Pa zar nema barem zemlja porijekla i klasa na svakoj kaseti? A deklaracija sa imenima fungicida i pesticida se sjecam jos otprije desetak godina, posebno na agrumima.

Evo i u Turskoj, odakle dolazi ozloglaseni limun, organski limun iz eko uzgoja kosta 12 kuna za kg, a obicni 10. Ipak izgleda da je u Hrvatskoj manja osvijestenost i potraznja za organskim proizvodima. Cak i medju mojim frendovima vecina misli da je etiketa `organsko` porez na budale. Prije svega jer ne vjeruju institucijama koje bi takve deklaracije izdavale.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.