Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kupovanje na internetu

Kupovanje na internetu Shopping iz fotelje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2016., 09:17   #1
Zaštita kod Internet Kupovine - Pitanja i odgovori

Bok,

ovu temu otvaram u kojoj ću pokušati objasniti koje su vam moguće opcije u onom trenutku kada Paypal dosudi u koristi online trgovine ili sellera. Osobno sam više puta vidio da je Paypal dosudio u korist sellera, a vi ste kao kupac ostali na cjedilu odnosno bez love.

Meni osobno se je desilo da je Paypal dosudio u moju korist i u onom trenutku kada su mi željeli vratiti lovu, to nisu mogli jer seller s Ebay-a nije imao love na računu. Te su mi tada javili e-mailom da će oni pokušavati i dalje dok seller ne stavi lovu na svoj račun, što naravno nije. i na taj način sam ostao bez love i bez proizvoda.

Tada sam malo istraživao i došao do zaključka da mi jedino preostaje da pokrenem chargeback odnosno reklamaciju transkacije u banci. Ali o tome malo kasnije.

Isto tako postoji niz drugih slučajeva gdje je Paypal dosudio u korist sellera, a među najnovijim je ovaj s DPD dostavnom službom i Giztop online trgovinom. Točno se ne može precirirati gdje je nestao mobitel iz paketa ali kao što vidite Paypal je bez pol beda dosudio u korist Giztopa i na taj način oni više nemoraju niti mrdnuti prstom za vas što dokazje kakav after sale support imaju.

Uglavnom da ne duljim, ako ste doista iscrpili sve moguće opcije kod Paypala i kod trgovine kod koje ste kupili proizvod, a niste dobili pravedno rješenje. Tada vam preostaje da pokrenete chargeback.

Što je to chargeback ?

Chargeback je reklamacija transakcije koju pokrećete u banci u onoj gdje vam je izdana kartica koja je povezana s paypal računom. To je nešto vrlo slično postpupku Paypal dispute.

Zato je vrlo bitno da kod plaćanja s Paypalom novac bude povućen s kartice odnosno da ne plaćate s paypal balancom. jer ako platite s paypal balacnom onda tu transkaciju banka ne vidi.

Recimo u mojem slučaju ja imam u PBZ-u izdanu karticu koja je povezana s paypalom. Te kod pokretanja postupka reklamacije sve sam uspio putem e-maila prosljediti i dogovoriti. Sad za druge banke ne znam, ali to vrlo jednostavno saznate.

Proces je vrlo sličan jer također trebate navesti sve dokaze, činjenice, screenshots i sl. Te detaljno navesti zbog čega tražite reklamaciju transkacije. Postupak reklamacije traje cca 30 dana gdje bi ako je sve ok trebali dobiti lovu nazad na račun.

Npr... za Giztop slučaj, bitno je navesti da je Paypal dosudio u njihovu korist i da od toga nema pomoći, dok DPD u Hrvatskoj ništa ne poduzima po tom pitanju, a Giztop također neće ništa poduzeti niti nije ništa poduzima niti prije konačne presude. Da je je paket bio otvaran i naknadno ljepljen. uglavnom da ste prevareni.

Hvala

Zadnje uređivanje BundyBoy : 09.03.2016. at 08:27.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 21:33   #2
Vezano uz nedavni slučaj s DPD-om, pojma nemam zašto je kolega forumaš ignorirao savjet:

— odmah po primitku oštećenog paketa (i mobitela koji nedostaje u istom) otići u prvu policijsku postaju i prijaviti krađu. Policijski zapisnik (dokument) potom priložiti u sklopu svih žalbi (dostavnoj firmi, selleru/Giztopu i Paypalu)

To je prva i osnovna stvar. Druga bi bila dobro proučiti opće uvjete poslovanja DPD-a: http://www.dpd.com/hr/home/siteutilities/opci_uvjeti

Krucijalna rečenica glasi: "Svi DPD paketi su automatski osigurani do iznosa od 520 €, a prema srednjem tečaju HNB-a." Nadalje, "10.1. U unutarnjem prometu, Pružatelj Usluge odgovara: (a) za gubitak ili oštećenje paketa ili umanjenja njegova sadržaja, (b) za prekoračenje roka za prijenos i uručenje paketa, (c) za neizvršenje usluge i (d) za djelomično izvršenje usluge."

Članak 16.
Otvaranje, povrat, iskorištavanje i uništavanje paketa

16.1. Pružatelj usluge može otvoriti i pregledati sadržaj poštanske
pošiljke uz pristanak pošiljatelja ili primatelja.

16.2.3. kada je poštanska pošiljka oštećena tako da je ugrožen
njezin sadržaj;

Sve kristalno jasno. Paket je bio oštećen; trebali su ga otvoriti; uvjeriti se da u istom nedostaje mobitel (a to se vidi i po kilaži); paket staviti na stranu i napraviti zapisnik za osiguranje (ponavljam, svi DPD paketi su automatski osigurani do iznosa od 520 €). Krpanje oštećenog paketa DPD trakom i isporuka istog bilo je van svake pameti i izravno krši uvjete poslovanja DPD-a.

Ne žališ se onoj glupoj babuskari na centrali hrvatskog DPD-a, ne razgovaraš ni s kočijašima koji su ti dostavili paket, direktno kontaktiraš voditelja hrvatske podružnice i obraćaš im se pismenim putem. Sve objašnjeno u sklopu PDF dokumenta: http://www.dpd.com/hr/content/downlo...07.10.2015.pdf

U slučaju bilo kakvog zastoja, obraćaš se direktno njemačkom DPD-u: https://www.dpd.com/

Još jedna stvar, ako je seller/Giztop odbio pokrenuti istragu (a dužan je to napraviti, sve kreće od sellera), Paypal nije mogao presuditi u njihovu korist. Nešto tu jednostavno smrdi.

Savjet ostećenom forumašu, odmah otići na policiju i ponovo pokrenuti cijeli postupak opisan iznad.
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 15:42   #3
Platio sam revolving karticom cipele sa http://www.townandcountrypramcentre.co.uk.
Stranica je lažna, a to sam nažalost tek kasnije otkrio. Da li postoji mogućnost povrata novca preko banke?
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 22:20   #4
svakako se javi svojoj banci.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 16:53   #5
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
Platio sam revolving karticom cipele sa http://www.townandcountrypramcentre.co.uk.
Stranica je lažna, a to sam nažalost tek kasnije otkrio. Da li postoji mogućnost povrata novca preko banke?
da, moraš pokrenuti reklamaciju transkacije odnosno chargeback.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 18:44   #6
Jesam danas pokrenuo reklamaciju u banci. Kolike su šanse da mi vrate lovu?
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 22:09   #7
to ti nitko ne zna reći.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 06:56   #8
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
Jesam danas pokrenuo reklamaciju u banci. Kolike su šanse da mi vrate lovu?
ako imaš čvrste dokaze, dobiti ćeš lovu. samo da te ne brine proces može potrajati i 30 dana.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 13:13   #9
lova mi vračena! nije pošlo ni tjedan dana od podnesene reklamacije u banci (addiko), vratitli su mi novac uz uvjet da je tako kako sam naveo (lažna trgovina na internetu). već sam se bio pomirio sa lovom.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:27   #10
Ja imam isto jedno pitanje. Na ovoj stranici http://www.brandtimberland.com. Medjutim kod plaćanja tih cipela naplaceno mi je 45e kolika je i cijena plus 301kn u korist Gpay*Been-LineBilling, Guiyang. CN.. Znaci u isto vrijeme mi je skinut taj iznos tako da mi naplaceno oko 675kn tj skinuto sa računa. Naravno ja sam im poslao mail zašto je to učinjeno ali nema odgovora. Poslije sam na FB stranici video da je to lazna trgovina da su mnogi bili osteceni ali to nisam mogao vidjeti jer su oni brisali komentare ljudi koji su se žalili pa mi je jedna cura dala informaciju da je ona isto tako prosla kao i ja da je prevarena da je stranica lažna. Da li postoji mogućnost da preko banke moje zatrazim pomoc da mi se vrati taj novac ili sam ostao bez novca?

Moj kolega ima slučaj da je prije mjesec dana preko http://offerward.com naruio patike i vec je proslo mjesec dana nema ni traga od pošiljke. Na toj stranici kada se loguje pa u opcijama order nigdje nepiše da je posiljka poslana tj nista ne piše. Posle je kontaktirao te osobe koje su mu trazile da uslika svoju kredintu karticu kojom je latio ali tako da prikaze prvih 4 i zadnjih 6 brojke a ostale da prekrije što on naravno nije htio da uradi i odma je shvatio da je lažna stranica a u prilog tome ide i to da ih je 5 puta u mailu pitao da li su poslali pošiljku oni su u odgovoru uvjektrazili da uslika karticu... Ovo pisem za njega da vidimo da li ima tu ikakve pomoci ili je novac izgubljen.
Naravno ovo nam je škola i više nikad nema narucivanja nista preko interneta robe i tako to..

I da nije plaćano preko pay pall nego direktno preko kartice..
boki084 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:52   #11
Mene živo zanima koje su vam bile reference za te stranice? Kako ste nabasali na njih?

Kupovina preko interneta može biti jako sigurna, ako se zna gdje i kako kupovati.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:21   #12
A znam na greskama se uči. Moras nekad poginuti ...
boki084 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 08:27   #13
Quote:
boki084 kaže: Pogledaj post
Ja imam isto jedno pitanje. Na ovoj stranici http://www.brandtimberland.com. Medjutim kod plaćanja tih cipela naplaceno mi je 45e kolika je i cijena plus 301kn u korist Gpay*Been-LineBilling, Guiyang. CN.. Znaci u isto vrijeme mi je skinut taj iznos tako da mi naplaceno oko 675kn tj skinuto sa računa. Naravno ja sam im poslao mail zašto je to učinjeno ali nema odgovora. Poslije sam na FB stranici video da je to lazna trgovina da su mnogi bili osteceni ali to nisam mogao vidjeti jer su oni brisali komentare ljudi koji su se žalili pa mi je jedna cura dala informaciju da je ona isto tako prosla kao i ja da je prevarena da je stranica lažna. Da li postoji mogućnost da preko banke moje zatrazim pomoc da mi se vrati taj novac ili sam ostao bez novca?

Moj kolega ima slučaj da je prije mjesec dana preko http://offerward.com naruio patike i vec je proslo mjesec dana nema ni traga od pošiljke. Na toj stranici kada se loguje pa u opcijama order nigdje nepiše da je posiljka poslana tj nista ne piše. Posle je kontaktirao te osobe koje su mu trazile da uslika svoju kredintu karticu kojom je latio ali tako da prikaze prvih 4 i zadnjih 6 brojke a ostale da prekrije što on naravno nije htio da uradi i odma je shvatio da je lažna stranica a u prilog tome ide i to da ih je 5 puta u mailu pitao da li su poslali pošiljku oni su u odgovoru uvjektrazili da uslika karticu... Ovo pisem za njega da vidimo da li ima tu ikakve pomoci ili je novac izgubljen.
Naravno ovo nam je škola i više nikad nema narucivanja nista preko interneta robe i tako to..

I da nije plaćano preko pay pall nego direktno preko kartice..
pročitaj prvi post ove teme
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 15:40   #14
Javila sam se Customer serviceu da sam izgubila kabel i ponudili su mi poslati novi samo uz plaćanje poštarine. ALI traže me informacije o kreditnoj kartici.
Tvrtka je Kanadska, skupe brendirane igračke, al me trta.


Ne bi si zaposlenici jedne takve tvrtke dopustili da dobe otkaz zbog prevare jelda?
Je li gmail encrypted?
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction

Zadnje uređivanje BlackLotus : 30.11.2017. at 16:13.
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 17:00   #15
Talking Kupnja alata

molim za pomoć..muž mi stalno pokazuje neku stranicu na face za kupnju alata a po mojim mjerilima i iskustvu imam osjećaj da je lažna...sve mi je tmao prekeftino, pa onda mi je čudno da se ne bi plaćao shipping na tako velike stvari kao što je alat...
da li iko ima iskustva s tom stranicom ili jel mi vi iskusniji možete išta napisati o istoj...
http://simeline.com/index.php?main_page=login (ovako ju otvara preko fejsa)
simeline.store (ovako sam našla na google-u)


Spasite me od svađanja s mužem....

Hvaaalaa
Jelica 777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 22:03   #16
kaži ti mužu da se okani fejsbuka ili barem kupovanja preko njega
stranica je scam da veći biti ne može. stara punih 13 dana, nikakvih podataka o načinima plaćanja, iskreno sumnjam da ima ssl enkripciju prilikom plaćanja... robu sigurno neće dobiti, bonus može biti samo krađa podataka kartice kojom plaća.

zlatno pravilo: ako izgleda imalo sumnjivo - bježi od toga. a ovo ne da samo izgleda već maše rukama i nogama.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2018., 21:18   #17
Pozdrav svima ovdje.. Imam jedno pitanje.. Bilo mi dosano i uclanio sam se na stranicu za upoznavanje recimo sex kontakti. Uplatio sam pztem ekash visa kartice na svu srecu mjesec dana clanarine i recimo poslije par dana shvatio sam da je to sve veliki fejk i kontaktiram njihovu sluzbu za korisnike i tad pocinje sou... prvo postavim pitanje zasto predstavljaju nove clanove a vec sam h vidio prije par dana.. Dobro muljaju kazem budala sam.. I trazim brisanje profila i tu krece prica salju mi mail da miram pismenim putem to zatraziti na nekakvu svicarsku adresu i da je mjesecna pretplata automatska hehe i da uslucaju nemogucnisti naplate kontaktiraju agenciju za potrazivanje dugova...Jesam u opasnosti i kome da placem... ako trebam... jel postoji kakva agencija kod nas...
__________________
vino voda kruh sloboda
naval is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2019., 10:05   #18
Jel postoji kakva obveza mene kao kupca da prodavatelju vratim proizvod GLS-om jer oni nude besplatan povrat. Nemam volje čekati ih i želim vratiti HP-om o vlastitom trošku kako kaže i zakon. Iskustva?
mezzzzzo is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2019., 11:16   #19
Quote:
naval kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima ovdje.. Imam jedno pitanje.. Bilo mi dosano i uclanio sam se na stranicu za upoznavanje recimo sex kontakti. Uplatio sam pztem ekash visa kartice na svu srecu mjesec dana clanarine i recimo poslije par dana shvatio sam da je to sve veliki fejk i kontaktiram njihovu sluzbu za korisnike i tad pocinje sou... prvo postavim pitanje zasto predstavljaju nove clanove a vec sam h vidio prije par dana.. Dobro muljaju kazem budala sam.. I trazim brisanje profila i tu krece prica salju mi mail da miram pismenim putem to zatraziti na nekakvu svicarsku adresu i da je mjesecna pretplata automatska hehe i da usmucaju nemogucnisti naplate kontaktiraju agenciju za potrazivanje dugova...Jesam u opasnosti i kome da placem... ako trebam... jel postoji kakva agencija kod nas...
Pa budala i jesi.
Tako nešto ideš plaćati direktno preko visa kartice. Što nisi koristio posrednika, kao što je npr. paypal.
__________________
Ja mislim da je barem tako...
Davero is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 12:44   #20
Samo da na ovu temu i za ovu firmu napišem Vaša prava od HUZP-a:
Vi ste dobili proizvod koji ima materijalni nedostatak i imate rpavo vratiti proizvod iz tog razloga , ali i kada je prošlo manje od 14 dan od dobivanja proizvoda ako je on ispravan.
Prema članku 43.stavak 5. i 6. Zakona o zaštiti potrošača- ZZP (NN 41/2014) i Zakonu o obveznim odnosima-ZOO (NN 35/2005) i članku 410.ako proizvod ima materijalni nedostatak (ZOO čl.401.) imate pravo u tijeku cijelog jamstvenog roka, odnosno do dvije godine od dana prodaje proizvoda da Vam trgovac proizvod treba prema Vašem zahtjevu zamijeniti, popraviti , sniziti cijenu ili vratiti novac i raskinuti ugovor, a Vi određujete redoslijed. Zatražite od trgovca kada proizvod ima materijalni nedostatak da Vam isti zamijeni ili ako želite raskinite ugovor i tražite povrat novca.

Ako bi trgovac tražio da proizvod pregleda servis onda Vi u potvrdi o predaji proizvoda inzistirajte da se napiše „ne želim popravak“, ako traže dokumentaciju fotokopirajte si da ne ostanete bez dokaza.

Ukoliko trgovac ne želi postupiti po Vašem zahtjevu napišite mu i pošaljite preporučeno pismo s povratnicom u kojem ćete zahtijevati povrat novca u određenom roku. Mora vam odgovoriti u roku 15 dana, a ako to ne učini prijavite ga državnim inspektorima.

U prvih šest mjeseci trgovac treba dokazati da nema materijalnog nedostatka (makar i vještačenjem) i to treba platiti bez obzira na nalaz vještačenja. Poslije šest mjeseci vještačenje plaća strana koja je u krivu.
Trgovac je odgovoran za materijalne nedostatke do dvije godine od dana prodaje proizvoda.

Kada prođu rokovi prijavite trgovca ponovo na
DRŽAVNI INSPEKTORAT , ŠUBIĆEVA 29, 10000 ZAGREB, (01) 237 5100 , WEB : https://Inspektorat.gov.hr , e-mail: [email protected] ; [email protected]; [email protected])


S poštovanjem
Tomislav Lončar, tajnik
www.huzp.hr , [email protected]
Hrvatska udruga za zaštitu potrošača
Ozaljska 93/II, 10 000 ZAGREB
+ 385 (0) 1 46 333 66 (telefon/faks/automatska tajnica)
Hrvatska udruga za zaštitu potrošača prva osnovana udruga za zaštitu potrošača u Republici Hrvatskoj
 Vodite računa o okolišu. Ne tiskajte ovu poruku ako nije neophodno.

Mislim da vam ne trebam reći zašto sam ovo napisala i zašto je bitno da to znate... Samo se pozovite na svoja prava i sve će se okrenuti u Vašu korist. Svježe mi je pa eto znam...
lp
mmarina.249 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.