Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2016., 17:55   #1
Volja za pisanje/čitanje

Lijep pozdrav. Najprije isprika ako postoji ista ili slična tema te isprika ako sam postavio temu na krivo mjesto.

Još jedna napomena. Znam da su pitanja pomalo čudna, ali nadam se da mi nećete zamjeriti na tome.

Trenutno pišem SF knjigu (novela ili roman, nisam još siguran što će biti) i tu nastaje problem. Znam kako će priča ići od početka do završetka i trenutno ima oko 30 tisuća riječi. U sebi zamislim i smislim neke nove stvari koje želim primijeniti odnosno uvrstiti u priču i odmah želim pisati o tome gotovo svaki dan.
No, kad dođe vrijeme za pisanje i gledam na zaslon računala/laptopa iz nekog razloga izgubim gotovo svu volju za pisanjem. Sjedim i čudim se zbog čega je to tako. No, to me ne smeta jer ja započnem pisati protiv svoje volje za pisanjem.
Ono što napišem iznenadi me kad bude gotovo jer mi se čini dobrim. To je meni svakako iznenađujuće. Kad pišem s voljom gotovi dio priče je isto tako dobar. Dakle, ne vidim neku razliku u tome.

U zadnje vrijeme baš i nemam neke volje za pisanjem ičega unatoč tome što želim pisati. Želim pisati i istodobno se time zabaviti. Dakle, želim imati češće volju za pisanjem kako bi se i pisanjem mogao zabaviti. Može li se nekako probuditi volja za pisanjem? Ako da kako i na koji način? Kako se može imati više i češće volje za pisanjem?

Unaprijed hvala na odgovorima.
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 19:00   #2
Quote:
MasterMan kaže: Pogledaj post
Dakle, želim imati češće volju za pisanjem kako bi se i pisanjem mogao zabaviti. Može li se nekako probuditi volja za pisanjem? Ako da kako i na koji način? Kako se može imati više i češće volje za pisanjem?.
Probaj stvoriti naviku. Pronađi doba dana kada ćeš moći pisati. Odredi vrijeme i pridržavaj se toga svaki dan. Čak i ako provedeš vrijeme gledajući prazan list papira. Pronađi nešto što će te vitalizirati, napuniti energijom prije pisanja. Bilo što; tuširanje, kava, neka lakša sportska aktivnost. Ne dopusti si bilo koju drugu aktivnost prije nego napišeš stranicu ili koliko si već odrediš.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 12:11   #3
Nekad je bolje kad ne znaš unaprijed što ćeš napisati. Ostavi si prostora da te iznenadi ono što nastaje. Ako već ne u fabuli, onda barem u formi.
zgdust is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 21:32   #4
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Probaj stvoriti naviku. Pronađi doba dana kada ćeš moći pisati. Odredi vrijeme i pridržavaj se toga svaki dan. Čak i ako provedeš vrijeme gledajući prazan list papira. Pronađi nešto što će te vitalizirati, napuniti energijom prije pisanja. Bilo što; tuširanje, kava, neka lakša sportska aktivnost. Ne dopusti si bilo koju drugu aktivnost prije nego napišeš stranicu ili koliko si već odrediš.
Pokušat ću stvoriti naviku. Hvala

Quote:
Nekad je bolje kad ne znaš unaprijed što ćeš napisati. Ostavi si prostora da te iznenadi ono što nastaje. Ako već ne u fabuli, onda barem u formi.
Hvala na ovoj preporuci za pisanje.
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 22:09   #5
Volja je kreativnost..Recimo kretanje kroz prirodu daje prostora zamahu kreacije..Ali bitan je i cilj.O čemu se govori.
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 00:22   #6
Quote:
MasterMan kaže: Pogledaj post
....

U zadnje vrijeme baš i nemam neke volje za pisanjem ičega unatoč tome što želim pisati. Želim pisati i istodobno se time zabaviti. Dakle, želim imati češće volju za pisanjem kako bi se i pisanjem mogao zabaviti. Može li se nekako probuditi volja za pisanjem? Ako da kako i na koji način? Kako se može imati više i češće volje za pisanjem?

Unaprijed hvala na odgovorima.


Meni puno znači glazba. I filmovi, knjige, ako su dobri. Ne u smislu da ih kopiram, već baš kao inspiracija, da sama stvorim nešto svoje. Ali najviše glazba, na slušalicama i u samoći, uz koju se potpuno isključim iz svakodnevice.
Samo, to je kreativan rad i ne možeš se narihtati kao sat da pišeš u tom i tom trenutku, kao robot. Bar ja ne mogu.



Ono što mene upravo "pojede" je ta svakodnevica, strka, obaveze, puno drugih ljudi. Kao da presušim od toga. Drugo je to što meni ni jedna moja zamisao nije dovoljno dobra da pomislim da konačno vrijedi sjesti i uvući se u pisanje. Par puta sam se tako uvukla i svaki put bih nakon hrpe ispisanog teksta zaključila da to ne valja, da nešto u temeljnoj strukturi treba promijeniti, i prestala bih s tim i počela istu priču iznova. I tako godinama, jedna te ista priča, neprekidno joj nešto fali da kažem to je to i stvarno započnem. Uz pravu malu knjižnicu samo bilješki o njoj.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 12:47   #7
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post


Ono što mene upravo "pojede" je ta svakodnevica, strka, obaveze, puno drugih ljudi. Kao da presušim od toga. Drugo je to što meni ni jedna moja zamisao nije dovoljno dobra da pomislim da konačno vrijedi sjesti i uvući se u pisanje. Par puta sam se tako uvukla i svaki put bih nakon hrpe ispisanog teksta zaključila da to ne valja, da nešto u temeljnoj strukturi treba promijeniti, i prestala bih s tim i počela istu priču iznova. I tako godinama, jedna te ista priča, neprekidno joj nešto fali da kažem to je to i stvarno započnem. Uz pravu malu knjižnicu samo bilješki o njoj.
Ono što te zapravo najviše koči su upravo "svakodnevica, strka, obaveze, puno drugih ljudi" - pokušaj se izvući iz toga i počni živjeti svoje likove (barem dok pišeš). Vidjet ćeš da će nakon toga tekst sam iskočiti na "papir".
sapporo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 12:59   #8
Postavi si cilj! Jednostavno želiš napisati knjigu jer to možeš, ali te sprečava ......što?....... Budi iskren prema sebi. Gužva, strka, obaveze...ponekad su samo izgovori. Meni su recimo bili izgovori jer ponekad nisam imala ideju šta i kako dalje. Ali me ipak neki vrag tjerao da se prisilim i sjednem i dovršim tu knjigu. Uz posao, obaveze ...trebalo mi je oko godinu i pol. Oko osam-devet mjeseci trebalo mi je da knjiga bude vani. Jer sam i to željela kad sam već napisala knjigu. U svakom slučaju, ako imate imalo vjere u sebe i talenta u pisanje, nikako ne odustajati. Sretno! :-)
creativa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 18:49   #9
Inspiracija...Kad bi barem postojala trgovina gdje se može nabaviti inspiracija.
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 16:13   #10
Hvala na svim odgovorima. Doista pomažu preporuke. U zadnje vrijeme malo više pišem nego inače, i to s guštom.
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 17:53   #11
Quote:
creativa kaže: Pogledaj post
Postavi si cilj! Jednostavno želiš napisati knjigu jer to možeš, ali te sprečava ......što?....... Budi iskren prema sebi. Gužva, strka, obaveze...ponekad su samo izgovori. Meni su recimo bili izgovori jer ponekad nisam imala ideju šta i kako dalje. Ali me ipak neki vrag tjerao da se prisilim i sjednem i dovršim tu knjigu. Uz posao, obaveze ...trebalo mi je oko godinu i pol. Oko osam-devet mjeseci trebalo mi je da knjiga bude vani. Jer sam i to željela kad sam već napisala knjigu. U svakom slučaju, ako imate imalo vjere u sebe i talenta u pisanje, nikako ne odustajati. Sretno! :-)
Treba odvojiti dva-tri sada dnevno neometano.
Ja sam neko vrijeme imao i volje i vremen i napisao sam skoro 200 stranica.

Sad već dugo nisam.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 23:37   #12
Quote:
MasterMan kaže: Pogledaj post

U zadnje vrijeme baš i nemam neke volje za pisanjem ičega unatoč tome što želim pisati. Želim pisati i istodobno se time zabaviti. Dakle, želim imati češće volju za pisanjem kako bi se i pisanjem mogao zabaviti. Može li se nekako probuditi volja za pisanjem? Ako da kako i na koji način? Kako se može imati više i češće volje za pisanjem?

Unaprijed hvala na odgovorima.
Glede volje... Romanopisac M. Selimović jednom reče da je pisanje 'težak rad'. Dometnuo bih - nekad je i zabava - ako sve ide kao podmazano
(ako riječi lagano teku iz pera...).

Imam razdoblja kad stvaram a imam i periode kad ništa neko vrijeme ne stavim na papir - a to sve ovisi o dnevnim obvezama, kao što netko spomene.
Ako se izmoriš na poslu - onda nema volje za još jedan napor, slaganje misli u rečenice...

Naš prevoditelj, Mate Maras (preveo je cjelokupnog Shakespearea, pa onda Boccaccia i još podosta autora) dugo se opirao ideji da objavi autobiografsku knjigu iako su ga prijatelji nagovarali na to. Njegovo je razmišljanje bilo: 'Pa zašto da ja nešto pišem i objavljujem kad takvo što nikad neće biti toliko dobro napisano kao što su pisali oni koje prevodim - Shakespeare i ostali?' Na kraju - knjigu je objavio - znači, savladao je taj otpor u sebi i stavio na papir svoje misli - nije ga više brinulo što njegova knjiga neće biti 'na razini' sa velikanima svjetske književnosti.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 23:12   #13
Quote:
MasterMan kaže: Pogledaj post
Hvala na svim odgovorima. Doista pomažu preporuke. U zadnje vrijeme malo više pišem nego inače, i to s guštom.
Ako nije naprasno pitati, o čemu pišeš?
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 21:56   #14
Quote:
Drezga Makljavn kaže: Pogledaj post
Ako nije naprasno pitati, o čemu pišeš?
Pišem SF/fantasy priču ali detalje o njoj ću za sada držati za sebe.
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 16:04   #15
Quote:
MasterMan kaže: Pogledaj post
Pišem SF/fantasy priču ali detalje o njoj ću za sada držati za sebe.
Ok...
Baš sam jučer gledao K-PAX..Ako je na tome tragu, to je što mogu provariti..
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 22:54   #16
Kad te uhvati inspiracija obično to bude i zaplet i onaj finalni šlag na kraju, završnica. Tako da kako je već gore navedeno, treba biti brz dok te uhvati inspiracija kad osjećaš da je to - to, da je zbilja dobro, zapisati kraj koji ti je u glavi u tom momentu inspiracije a kasnije se lako nadodaje sredina i zaplet, bitno da se ima generalna ideja i kraj, ta iskra koja te udari u kratkom trenutku inspiracije, treba ju zabilježiti što prije bar u natuknicama, a onda kasnije lagano dok je glavna baza prisutna u memoriji uvijek.
Crnobijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 16:07   #17
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Probaj stvoriti naviku. Pronađi doba dana kada ćeš moći pisati. Odredi vrijeme i pridržavaj se toga svaki dan. Čak i ako provedeš vrijeme gledajući prazan list papira. Pronađi nešto što će te vitalizirati, napuniti energijom prije pisanja. Bilo što; tuširanje, kava, neka lakša sportska aktivnost. Ne dopusti si bilo koju drugu aktivnost prije nego napišeš stranicu ili koliko si već odrediš.
Ovo je izvrstan savjet! Uzmi "alat" u ruke i piši. Odredi kojim "alatom" želiš kreirati svoje djelo. Bez obzira na duljinu sadržaja, pobrini se za njegovu formu i značaj.
Meni je u početku bilo bitno da imam rutinu, pogotovo što se tiče mjesta pisanja. Kad sam krenula s pisanjem svaki dan, radila sam to u doba koje meni najviše odgovara, bez obzira na mjesto na kojem se nalazim.
Great Shape is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 12:04   #18
Quote:
Great Shape kaže: Pogledaj post
Ovo je izvrstan savjet! Uzmi "alat" u ruke i piši. Odredi kojim "alatom" želiš kreirati svoje djelo. Bez obzira na duljinu sadržaja, pobrini se za njegovu formu i značaj.
Meni je u početku bilo bitno da imam rutinu, pogotovo što se tiče mjesta pisanja. Kad sam krenula s pisanjem svaki dan, radila sam to u doba koje meni najviše odgovara, bez obzira na mjesto na kojem se nalazim.
Da, ovo je dobar savjet koji se meni počinje, recimo to tako, isplaćivati. U proteklih pet ili šest tjedana nije prošao dan da nisam nešto napisao. Iako ja pišem na istom mjestu u otprilike isto doba dana.
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 20:47   #19
Ono što sam osobno shvatila je da kod pisanja moraš imati svakodnevnu rutinu tj. svaki dan nešto napisati kako ne bi izašao iz toka svega.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 18:15   #20
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Ono što sam osobno shvatila je da kod pisanja moraš imati svakodnevnu rutinu tj. svaki dan nešto napisati kako ne bi izašao iz toka svega.
Da, to je istina. Kada sam bio mlađi, čitaj u tinejđerskim godinama, znao sam pisati gotovo svakodnevno. Kada sam krenuo u srednju i nekoliko godina nakon nje nisam apsolutno ništa napisao. U zadnjih godinu dana se pokušavam vratiti pisanju. Malo po malo. Sada pišem, kao što sam gore rekao, svaki dan.
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:36.