Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2016., 01:13   #1
Dužina leta zrakoplova

Možda pitanje zvuči smješno, no doista mi nije posve jasno. Ili sam prespavao čas na kojem je predavač možda nekad govorio o tome.
Naime, pretpostavka je da duž ekvatora imamo točku A i točku B udaljene međusobno - recimo 10.000 KM.
U prvom slučaju zrakoplov leti od točke A do točke B brzinom koju njegov brzinomjer pokazuje 1.000 km/h
U drugom slučaju leti iz točke B u točku A. Obrnuto dakle, ali istom brzinom koju pokazuje njegov brzinomjer.

Ključna stvar koja me interesira poljedica je činjenice da u jednom slučaju se zrakoplov kreće u smjeru okretanja planete zemlje, a u drugom slučaju u smjeru suprotnom od okretanja zemlje.
Da li dakle postoji razlika u duljini vremena putovanja zrakoplova u navedenim slučajevima i kolika bi bila.
Na pitanje bi mi jednostavno odgovorili neki prijatelji koji često putuju na linijama od istoka ka zapadu i obrnuto, ali nemam takvih prijatelja trenutno na raspolaganju.
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 01:39   #2
Zajedno sa Zemljom vrti se i atmosfera.
U idelanim uvjetima (bez vjetra) nema razlike u trajanju leta bez obzira na koju stranu se leti.

https://www.youtube.com/watch?v=3gNkgj9h2oM
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 23:49   #3
Quote:
odgovorko kaže: Pogledaj post
...
Na pitanje bi mi jednostavno odgovorili neki prijatelji koji često putuju na linijama od istoka ka zapadu i obrnuto, ali nemam takvih prijatelja trenutno na raspolaganju.
Ne bi, jer su dominanti vjetrovi na sjevernoj polutci smjera zapad - istok pa ti put iz amerike u evropu traje kraće od onog obrnutog iako ideš paralelno sa vrtnjom zemlje. To možeš i sam vidjeti prema vremenima dolaska i odlaska aviona.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 15:55   #4
Quote:
odgovorko kaže: Pogledaj post
Možda pitanje zvuči smješno, no doista mi nije posve jasno. Ili sam prespavao čas na kojem je predavač možda nekad govorio o tome.
Naime, pretpostavka je da duž ekvatora imamo točku A i točku B udaljene međusobno - recimo 10.000 KM.
U prvom slučaju zrakoplov leti od točke A do točke B brzinom koju njegov brzinomjer pokazuje 1.000 km/h
U drugom slučaju leti iz točke B u točku A. Obrnuto dakle, ali istom brzinom koju pokazuje njegov brzinomjer.

Ključna stvar koja me interesira poljedica je činjenice da u jednom slučaju se zrakoplov kreće u smjeru okretanja planete zemlje, a u drugom slučaju u smjeru suprotnom od okretanja zemlje.
Da li dakle postoji razlika u duljini vremena putovanja zrakoplova u navedenim slučajevima i kolika bi bila.
Na pitanje bi mi jednostavno odgovorili neki prijatelji koji često putuju na linijama od istoka ka zapadu i obrnuto, ali nemam takvih prijatelja trenutno na raspolaganju.
Zemlja i taj avion predstavljaju jedan sustav koji se jednoliko giba po pravcu. Također taj avion se u oba slučaja također giba jednoliko po pravcu unutar tog sustava. Zamisli to kao da se voziš vlakom koji se giba stalnom brzinom po ravnoj pruzi. Ti u tom vlaku možeš hodati prema kraju ili prema početku vlaka, ali nećeš osjećati nikakvu razliku.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 11:07   #5
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Zemlja i taj avion predstavljaju jedan sustav koji se jednoliko giba po pravcu. Također taj avion se u oba slučaja također giba jednoliko po pravcu unutar tog sustava. Zamisli to kao da se voziš vlakom koji se giba stalnom brzinom po ravnoj pruzi. Ti u tom vlaku možeš hodati prema kraju ili prema početku vlaka, ali nećeš osjećati nikakvu razliku.
Usporedba sa kretanjem unutar vlaka bi bila najprikladnija. Posebice ako je praksa pokazala da putovanje u oba slučaja traje jednako.
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 15:09   #6
procitaj ovaj clanak https://en.wikipedia.org/wiki/Hafele...ing_experiment
trebo bi ti odgovoriti na neka pitanja
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.