Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2017., 23:52   #81
Quote:
AtkoAtkovic kaže: Pogledaj post
Čiji je novac? I, zašto ga svi koriste ukoliko nije svačiji?
Bump!

Plus, pošto novac?
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 00:08   #82
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Izdavatelj je solidan (sad govorim o državama) kada svoje potrebe primarno namiruje kroz poreze (bez deficita je) ili deficit namiruje zaduženjem koje je bar dijelom vanjsko. Ako ih namiruje dobrim dijelom kroz primarnu emisiju, ubacuje previše novca u sustav i on postaje kvaran ko' neprokuhano mlijeko. Obično traje vrlo kratko vrijeme dok to ne izazove inflaciju, odnodno, dok ga stanovništvo ne počne zamjenjivati za nečiji tuđi, "čvršći" novac.
Da, to je klasičan stav utemeljen na praksi i iskustvu - onome što u stvarnosti funkcionira

Međutim, u teoriji država ne treba porez da bi financirala svoje potrebe, to je jasna stvar. Porez ima svoje druge funkcije koje su osnovnije od toga da bi se država dokopala novca koje sama izdaje da bi ga mogla potrošiti

Isto tako, svaka emisija novca ne znači nužno da će ga se ubaciti previše i izazvati inflaciju, tu imaš i praktične primjere, pogledaj quantitative easing u USA i GB. Naravno, ako znaš što radiš...

Ako ne znaš završiš kao banana države u kojima stanovništvo vježba velike brojeve i na kojima moraš u eksponencijalnoj notaciji pisati brojeve na novčanicama

Isto tako, deficit sam po sebi nije loš, bitnija je njegova struktura. U zatvorenom gospodarstvu (ako isključimo međunarodnu razmjenu) da bi privatni sektor u globalu imao ikakav višak, država mora biti u deficitu. To se može i matematički dokazati na vrlo lagan način. Govorimo o makroekonomskim agregatnim veličinama, naravno.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 13:10   #83
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Znam da je do ljudi. Braća ljudi su u principu bijesni, to nam je u prirodi. Po nekim mojim tezama o razvoju čovjeka, to je ujedno bio i presudni faktor za razvoj i dominaciju Homo sapiens sapiensa.

Pogledaj braću neandertalce, veći mozak od nas, mogućnost apstraktnog mišljenja, robusna tijela prilagođena za preživljavanje u teškim uvjetima.

Jedina razlika je u tome što su oni bili prirodno zadovoljni postojećim i nisu mijanjali način života, nisu svaki mjesec mijanjali oruđa i oružja, nisu lutali svijetom tražeći stalno nešto novo. Imali su određeni mir i zadovoljstvo postojećim, jer im realno de facto ništa nije niti falilo.

Razlika zaista jest u ljudima - u vrstama ljudi. Samo je naša vrsta toliko nemirna i prokleta da mora gurati do kraja - ili sa štitom ili na štitu...
Bolje "sa štitom". Dobro si argumentirao, možda i jest tako, ali me navodi na razmišljanje. Prvo, nekako mi se čini previše pojednostavljeno reći da svi u osnovi imamo istu prirodu, ima nas zaista svakakvih. Nije li osviještenost i spoznaja samih sebe ujedno put ka prevladavanju vlastite prirode? Drugo, ako nam je "nemir" u krvi, za razliku od braće neandertalaca, nije li onda i taj stalni nemir neka vrsta jednoličnosti? Možda bismo za promjenu trebali neko vrijeme biti zadovoljni postojećim, odnosno onime što je dobro u postojećem.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 13:57   #84
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Možda ovo što nam se događa i jest izlaženje iz civilizacije. Tamo gdje nema kontrole tržišta, gdje svatko grabi kako stigne, što je to drugo nego divljaštvo? Razlika je samo u drugim sredstvima kojima se služimo. Ja sam za povratak civilizaciji.
Krivo me shvacas onda cijelo vrijeme. Ja kad kazem civilizacija ne mislim na ono kad kazemo da je *netko* civiliziran, niti smatram da taj pojam primarno oznacava to.

U svim mojim tekstovima na ovoj temi civilizacija oznacava *sustav* koji smo stvorili. Infrastruktura, vrlo kompleksna podjela rada, zakoni, politika, drzava, novac itd.

Civilizacija je sustav koji nam nudi vise nego sto imamo bez nje, a da bi nam ponudio to vise moramo ulagati u njega kao kotacici/zupcanici sustava. Da bi si omogucili brz prijevoz izmedju lokacija moramo graditi infrastrukturu, moramo voziti vlakove, autobuse.
To je sustav u kojem su ljudi u jednom dijelu kotacici/zupcanici da bi stvorili tu civilizaciju iz koje nam se nude mogucnosti koje ne postoje izvan civilizacije.
I to je sustav koji evoluira u svojoj ponudi i zrtvi koju potrebuje za tu ponudu.

Ako je taj sustav los, onda ce trositi i drobiti kotacice kao da su nista a malo vracati nazad za to..a kotacici jednom kad udju, ne mogu izaci van, jer su potpuno delegirali nuzne poslove za osobno samoodrzanje prema civilizaciji. Vecina ljudi nije u stanju proizvoditi vise svoju hranu i osnovne potrepstine jer su delegirali vecinu vremena u to da bivaju kotacici, npr. voze autobus za placu a s placom se hrane.

Novac je nacin razmjene koji to omogucuje. Mozemo ga zamisliti kao zupce tih zupcanika recimo ili podmazujuce ulje. Ali civilizacija kakvu smo stvorili ne dopusta izlaz (ili ga skriva), preovisni smo o njoj. Sjetimo se pocetaka civilizacije, uzmimo grke, oni su bili na rubu, imali su civilizaciju ali ona nije bila toliko "obavezna".

Postoje 2 nacina kontrole "divljanja civilizacije" tj., jedan je sukob, a drugi je napustanje. Ako ljudi mogu izaci iz "podivljale civilizacije", to ce ju smiriti/ispuhati bez sukoba.
U svijetu gdje si mogao izaci iz jedne civilizacije i preci u drugu (iz drzave u drzavu recimo) i to moze funkcionirati kao kontrola divljine iako dosta slabo jer nije ni lako relocirati se, no danas, ususret globalizmu, cijeli svijet postaje jedna te ista civilizacija iz koje ne mozes izaci.

Ovo sto se desava danas globalno je bijes prema toj divljoj civilizaciji iz koje ne mozemo izaci. Ameri su bijesni, englezi su bijesni, svi su bijesni, odabiremo politicke opcije koje reprezentiraju taj bijes.

Kada bi se ljudi osposobili biti vise samostalni, samodostatni na manjim lokalitetima i osobno, imali bi vecu mogucnosti odbiti biti kotacic i tako kazniti divlje rasutuci sustav koji je danas u mnogocemu izrastao u labirinte besmisla. U vremenu koje bi se oslobodilo time da nisu vise kotacici moglo bi nastati vise novcem neopterecene umjetnosti, filozofije, dobrog lokalnog zivota i solidarnosti, lokalnog zajednistva, ono sto *zapravo* godi covjeku.

Drugim rijecima, sta je "ispravna civilizacija" - ne znamo, nego moramo osigurati nacin na koji cemo doci do toga sta je ispravno. Dugo vremena se demokracija podvaljivala kao ono sto moze regulirati civilizaciju ali po meni, a danas ocito, to ne funkcionira. Demokracija potrebuje neke temelje kao slobodno novinarstvo koji su se urusili u ovoj civilizaciji. Mora postojati mogucnost kontrole civilizacije i putem napustanja. Ljudi moraju biti u mogucnosti masovno i brzo napustiti civilizaciju, izolirati se od iste. Civilizacija je "added value"/"dodana vrijednost" zivotu, ne smije biti obavezna. Ako civilizacija evoluira kao neobavezna, mislim da ce to biti puno zdravija evolucija. Pri tom opet ponavljam, ne mislim na civiliziranost covjeka nego na sustav civilizacije.

Zadnje uređivanje addx : 21.01.2017. at 14:30.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 14:14   #85
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Spomenuo sam već. Bez obzira na značenja koja poprima, novac je uvijek broj, to je ono što je specifično. Istina je da subjektivno procjenjujemo da li nam je nešto skupo ili jeftino, ali je bitno da je vrijednost uvijek kvantitativno izražena. On sve čega se dotakne pretvara u broj. Ovo me podsjetilo na film "Tri Kondorova dana" u kojemu plaćeni ubojica sažima svoju životnu filozofiju: I don't interest myself in "why". I think more often in terms of "when", sometimes "where"; always "how much".
Ovo se zapravo ne tice novca nego naprosto odlucivanja. Proces odlucivanja, ako se ne moze odluciti ili zna da "osjecaj nerijetko zajebe", nerijetko pribjegava kvantifikaciji.

A ovaj citat koji si ponudio ide upravo ka onom sto sam napisao

Quote:
addx kaže:
Npr. ja sam izdvojio taj efekt civilizacije (koji omogucava novac) razdvajanja radnika od konacnog (nenovcanog) znacaja njegovog truda,
Jedan placeni ubojica ne bi mogao tako lako egzistirati u lokalnoj zajednici jer bi u njoj osjetio znacaj svoj rada jer bi ubio nekoga koga poznaje i tko je dio lokalne zajednice - znaci da ce i osjetiti njegov gubitak. Civilizacija je ono sto omogucuje placenom ubojici da zivi prakticki normalan zivot. Ubije nekog nepoznatog, dobije pare od nekog nepoznatog. Sto se tice savjesti ubojice, em ne pozna zrtvu, em nije on nalozio napad, em da nema njega, civilizacija bi vec omogucila nekom drugom da obavi taj posao. On je samo kotacic. Sve to pada u vodu bez civilizacije. S tim da bi tu dodao da je placeni ubojica ekstrmeni primjer.
Uzmimo jedan sasvim normalniji primjer sa ljudima koji imaju vise savjesti. Uzmi da si policajac koji delozira obitelj radi nekakvih smijesnih izmisljenih dugova. Ti kao policajac ne mozes uopce provjeriti da li je to sto ti radis u tom trenutku ispravno i moralno. Nemas uvid u spise, dugovanje, i da imas, ne razumijes ih, nego se moras svesti na to da se od tebe ocekuje da deloziras bez pitanja. To je civilizacija, u tom se gubi "savjest" tj. ljudskost, sto je dulji taj lanac "obavljanja zadataka" tj podjela rada, vise ni ne znas koji je *pravi znacaj* onog dijela rada koji je tebe zapao, nego tek mozes raditi to sto ti se kaze za pare. To je ono kad kazem da ljudi vise ne osjete znacaj onog sto rade, nego su im novci(i sve sto mogu kupiti s njima) nekakav zamjenski znacaj. To stvara danasnju kulturu koja se vrti oko novca. Sto je kompleksnija podjela rada i sto je vise "civilizacije" u svemu tome, sve postaje mehanizam koji lako moze postati monstruozan (pogotovo kad bitni dijelovi mehanizma dospiju u krive ruke).

Zadnje uređivanje addx : 21.01.2017. at 14:33.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 18:05   #86
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Prvo, nekako mi se čini previše pojednostavljeno reći da svi u osnovi imamo istu prirodu, ima nas zaista svakakvih.
Da, ali neke stvari su hard wired. Među njima su i konstantno nezadovoljstvo postojećim stanjem, odnosno stalna ambicija za napretkom i prihvaćanje stvari i stanja koje imamo zdravo za gotovo. To je opći obrazac razmišljanja. Nije da nema iznimki, ali je dominantno i duboko je u ljudskoj prirodi.

Quote:
Nije li osviještenost i spoznaja samih sebe ujedno put ka prevladavanju vlastite prirode?
Jest, ali to baš i ne ide preko noći.

Osim toga, paradoksalno je što je napredak ujedno i jedini put za dugoročni opstanak.

Ako stanemo, gotovi smo, baš kao i ostale vrste ljudi koje su nekad živjele.

Životinje da i ne govorimo, prosječan rok trajanja neke vrste i nije baš jako dug.

Quote:
Drugo, ako nam je "nemir" u krvi, za razliku od braće neandertalaca, nije li onda i taj stalni nemir neka vrsta jednoličnosti?
Može se i tako nazvati, ali rezultati su različiti. Ta jednoličnost je kod neandertalaca izazvala to da su im oruđa i oružja izgledala praktički isto po 100 000 g, dok su se kod nas mijenjala svaki mjesec.

Njima su ta oruđa bila dovoljno dobro, služila su svrsi i nisu ih mijenali.

Naša su isto služila svrsi, ali naši su morali stalno nešto mijenjati.

Za vjerovati da da se nandertalac nije mogao načuditi razmišljanju i načinu života Homo sapiensa. Kromanjonac je praktički izbio iz cipela nendertalca, ponegdje su ih doslovno izbacili iz njihovih pećina. Ovima nije bilo baš najjasnije što se to događa i zašto bi to netko radio kad ima mjesta za sve O nekim prednostima pri otvorenom sukobu u korist Homo apiensa neću ni govoriti.

Quote:
Možda bismo za promjenu trebali neko vrijeme biti zadovoljni postojećim, odnosno onime što je dobro u postojećem
Na razini pojedinca to često i jesmo, ali na razini vrste stvari se ne mijenjaju tako brzo, postoji određena inercija.

Uostalom, nejasno je zapravo i u kojem smjeru želimo ići, a kamoli što drugo, nema konsenzusa
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 22:15   #87
Ja mislim da novac služi za plaćanje poreza. Njegove druge funkcije su sporedne. Evo i dokaza.

VELIKA SVETSKA PREVARA
(“BLAGO ONIMA SA SIROMAŠNIM DUHOM”)


Priča....moja...

Nakon što Bog istera Evu i Adama iz raja i nakon što oni počeše da rađaju decu, oni i njihova deca se nađoše u velikoj nevolji, jer izvan raja nemadoše od čega da žive. U raju su imali sve što im je za život bilo potrebno, za džaba, bez ikakvog rada. Samo otvore usta, a med i mleko teku. A izvan raja slavine meda i mleka bejahu zatvorene, tako da su svi oni bili prinuđeni svojim radom da proizvode med i mleko da bi se u životu održali. I to beše ta njihova velika nevolja jer odmah shvatiše da su rad i proizvodnja meda i mleka jako teška i mukotrpna stvar, pa svi počeše da razmišljaju i traže rešenja kao da se “snađu” (da izbegnu rad), a da i dalje lepo, bez brige i rada, kao u raju, žive.

Najstariji sin, kojem Eva i Adam dadoše ime Političar, “snašao” se najbolje. Počeo je svojoj mlađoj braći da “prosipa” (prodaje) politiku i od politike da živi i bilo mu je dobro, a mlađa braća, obzirom da je kao najstariji bio i najjači, moradoše da ga slušaju.

Njegov mlađi brat, po imenu Sveštenik, pošto je bio slabiji od starijeg brata Političara, morao je svojim lukavstvom da se “snađe”. On je počeo da tvrdi kako je, navodno, uspostavio prekinutu porodičnu vezu s Bogom u raju i da ga je Bog ovlastio da bude Božiji zastupnik pred svojom braćom na Zemlji. To je bio njegov rad i takođe je i njemu bilo dobro.

Sledeća po starini dva mlađa brata, koji su se zvali Oficir i Policajac, bili su pod direktnom komandom najstarijeg brata Političara i njihov posao je bio da štite i brane Političara od mlađe braće ukoliko se ovi zbog njegove politike pobune. I oni su za svoj rad bili dobro nagrađeni i njima je bilo dobro.

E, sada se vi pitate, kakve su bile te njihove nagrade i kako je moglo da im bude dobro, kad su jedino od meda i mleka mogli da žive, a med i mleko nisu proizvodili?

Tu se brat Političar veoma dobro “snašao” i veoma uspešno je rešio taj problem, tako što je toj svojoj braći i sebi dodelio NOVAC, pa su oni za taj novac kupovali med i mleko na pijaci i supermarketu i tako nisu morali da se muče, rade i proizvode.

I sada se vi opet pitate, a odakle mu novac?

I tu se Političar dobro “snašao”. Zadužio je sledeća dva po starini mlađa brata, po imenu Bankara i Poreznika da štampaju i sakupljaju novac, tako da je novca bilo u izobilju.

Ali tu je sada iskrsnuo novi problem. Novac, ako na pijaci i supermarketu nema meda i mleka, ne vredi, pa su i tu braća morala nekako da se “snađu”.

Kako?

Lepo! Zadužili su brata po imenu Trgovac da otkupljuje med i mleko i njime snabdeva pijacu i supermarket.

Pitate kako; od koga da otkupljuju?

Imali su oni još dva brata, najmlađa, po imenu Radnik i Seljak. Oni su bili najgluplji od sve braće i nisu umeli drugačije da se “snađu”, već da zasuču rukave, pljunu u šake i počnu da proizvode med i mleko. Za svoje vlastite potrebe i naravno, za potrebe pijace i supermarketa. Da bi njihova starija i pametnija braća mogla za novac to da kupe i da i lepo i sretno bez rada žive.

Međutim, u celoj ovoj priči još nije sve čisto i jasno. Ima tu još jedno pitanje na koje je potrebno dati odgovor. Zašto su dva najmlađa brata, Radnik i Seljak, prekomerno radili i proizvodili med i mleko za potrebe pijace, supermarketa i svoje braće Političara, Sveštenika, Oficira, Bankara, Trgovca i Poreznika, kad od toga nisu imali nikakve koristi?

Morali su!

Pitate se zašto?

Zato jer je i njima bio potreban novac!

A vi se ponovo pitate, zašto, obzirom da su oni proizvodili med i mleko i nisu morali za novac da to na pijaci i supermarketu kupuju, niti da to za novac bratu Trgovcu na pijaci i supermarketu prodaju?

Da tačno je, nisu morali da kupuju med i mleko, ali su morali da ga na pijaci i supermarketu prodaju jer im je novac ipak bio potreban jer su jedino novcem mogli da plate POREZ na svoj rad na proizvodnji meda i mleka. Tako je odredio najsatriji brat Političar, da svako ko je glup, a to je uvek onaj ko radi i proizvodi med i mleko, mora da plati porez na svoju glupost, tj. na proizvodnju meda i mleka. A to je moralo da se poštuje jer tu su bili braća Oficir i Policajac da kazne svakoga ko brata Političara ne sluša, ne poštuje i na vreme ne plaća porez.

I tako se krug zatvorio. Braća Radnik i Seljak su proizvodili med i mleko za svoje potrebe i potrebe brata Trgovca na pijaci i supermarketu od kojeg su za to dobijali novac. Koji su odmah predavali bratu Porezniku za porez. Da bi on taj novac mogao da odnese bratu Bankaru u banku, da bi ovaj mogao da ga podeli braći Političaru, Svešteniku, Oficiru, Policajcu, Porezniku, Trgovcu i sebi naravno. Da bi oni, zatim, sa tim novcem trčali na pijacu i supermarket da od brata Trgovca kupe med i mleko. Sve zbog toga da bi brat Trgovac mogao taj novac da dadne braći Radniku i Seljaku za nove količine meda i mleka, da bi oni imali čime na vreme da plate porez.

I kako bi tada, tako i danas.

I eto, tako su Evini i Adamovi sinovi: Političar, Sveštenik, Oficir, Policajac, Bankar, Poreznik i Trgovac, a kasnije i njihovi potomci, nadmudrili Boga. Slavine meda i mleka su za njih i na Zemlji, isto kao i u raju, i dalje otvorene i med i mleko im i dalje neograničeno, bez rada, teku. Jedini koji u ovoj priči ostaše kratkih rukava bejahu braća Radnik i Seljak, zato jer bejahu “siromašni duhom” i ne umeše da se “snađu”.

Ali, ne sekirajte se jer za njih se pobrinuo i pomogao im Brat Sveštenik. On je po lukavstvu, pardon, po duši, bio najbolji od braće. Njemu je bilo “žao” braće Radnika i Seljaka pa je otišao kod Boga da moli za njih. I naravno, Dobri Bog se smilovao na Radnika i Seljaka i odredio da im bude dobro kada umru i odu kod Boga u raj.

I upravo zato, od tada, u Sveštenikovoj Bibliji stoji zapisano: “Blago onima sa siromašnim duhom jer njihovo je kraljevstvo nebesko.”
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 22:59   #88
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Osim toga, paradoksalno je što je napredak ujedno i jedini put za dugoročni opstanak.
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Uostalom, nejasno je zapravo i u kojem smjeru želimo ići, a kamoli što drugo, nema konsenzusa
S obzirom da je "nejasno u kom smjeru želimo ići" kako onda definiraš pojam napredak, za koji tvrdiš da nužan za dugoročni opstanak? Te dvije tvrdnje su mi pomalo u neskladu.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 00:12   #89
Novac je sredstvo, kojim se może pridobiti sve osim ljubavi, prijateljstva i besmrtnosti.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 00:30   #90
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Novac je sredstvo, kojim se może pridobiti sve osim ljubavi, prijateljstva i besmrtnosti.
A prodaja indulgencija?

BTW, gdje si našao Heraklitovu rečenicu iz tvog potpisa?

Zadnje uređivanje Jednostavko : 22.01.2017. at 00:47.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 00:42   #91
Udjelio sam odgovor prije pitanja.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 03:07   #92
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kada bi se ljudi osposobili biti vise samostalni, samodostatni na manjim lokalitetima i osobno, imali bi vecu mogucnosti odbiti biti kotacic i tako kazniti divlje rasutuci sustav koji je danas u mnogocemu izrastao u labirinte besmisla. U vremenu koje bi se oslobodilo time da nisu vise kotacici moglo bi nastati vise novcem neopterecene umjetnosti, filozofije, dobrog lokalnog zivota i solidarnosti, lokalnog zajednistva, ono sto *zapravo* godi covjeku.
Prijedlog ti je vrlo dobar. Slažem se.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 06:04   #93
JEDNOSTAVKO:

Quote:
Koja je najbitnija odredba novca?
Zavisi koga pitaš!

Za bogataše, novac je sredstvo bogaćenja.

Za političare i državne službenike, novac je sredstvo ubiranja poreza, mita i korupcije.

Za sveštenike, novac je sredstvo milodara.

Za bankare, novac je sredstvo ubiranja kamata.

Za mafijaše, novac je sredstvo ubiranja reketa.

Za industrijalce, novac je sredstvo profita.

Za trgovce, novac je sredstvo za maržu.

Za radnike, proizvođače materijalnih dobara, novac je sredstvo razmene.

A za siromahe, novac je sredstvo koje se najradije i najčešće sanja.

Zadnje uređivanje Ljubo : 22.01.2017. at 07:15.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 07:37   #94
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
JEDNOSTAVKO:



Zavisi koga pitaš!

Za bogataše, novac je sredstvo bogaćenja.

Za političare i državne službenike, novac je sredstvo ubiranja poreza, mita i korupcije.

Za sveštenike, novac je sredstvo milodara.

Za bankare, novac je sredstvo ubiranja kamata.

Za mafijaše, novac je sredstvo ubiranja reketa.

Za industrijalce, novac je sredstvo profita.

Za trgovce, novac je sredstvo za maržu.

Za radnike, proizvođače materijalnih dobara, novac je sredstvo razmene.

A za siromahe, novac je sredstvo koje se najradije i najčešće sanja.
Siromasi su uljez.
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 11:03   #95
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post



Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kada bi se ljudi osposobili biti vise samostalni, samodostatni na manjim lokalitetima i osobno, imali bi vecu mogucnosti odbiti biti kotacic i tako kazniti divlje rasutuci sustav koji je danas u mnogocemu izrastao u labirinte besmisla. U vremenu koje bi se oslobodilo time da nisu vise kotacici moglo bi nastati vise novcem neopterecene umjetnosti, filozofije, dobrog lokalnog zivota i solidarnosti, lokalnog zajednistva, ono sto *zapravo* godi covjeku.
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Prijedlog ti je vrlo dobar. Slažem se.
Kad bi...
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 11:19   #96
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Bolje "sa štitom". Dobro si argumentirao, možda i jest tako, ali me navodi na razmišljanje. Prvo, nekako mi se čini previše pojednostavljeno reći da svi u osnovi imamo istu prirodu, ima nas zaista svakakvih. Nije li osviještenost i spoznaja samih sebe ujedno put ka prevladavanju vlastite prirode? Drugo, ako nam je "nemir" u krvi, za razliku od braće neandertalaca, nije li onda i taj stalni nemir neka vrsta jednoličnosti? Možda bismo za promjenu trebali neko vrijeme biti zadovoljni postojećim, odnosno onime što je dobro u postojećem.
Foruaš Gaša je otvorio vrlo interesantnu temu pod naslovom: Terror managment theory (koja, na žalost, nije potakla raspravu, barem za sada) prema kojoj je osnovna 'pokretačka poluga ljudi želja za besmrtnošću.

Ako je to točno, ljudi se neće moći smiriti dok ne osvoje svemir (jer će naš sistem postati nepogodan za život) pa i dok ne osvoje i multisvemire (ako postoje) ili dok ne nauče sami stvarati svemire pogodne za život. Budući da je za istraživanje i osvajanje svemira potrebna ogromna snaga, odnosno potrebni su veliki ekonomski, znanstveni i svaki drugi kapaciteti, potrebno je čitavo čovječanstvo i sva njegova snaga koji može odvojiti, neko usitnjavanje civilizacija je nemoguće. Upravo suprotno, potrebno je okrupljivanje.

Naravno, postavlja se pitanje zašto ljudi ne mogu prihvatiti smrtnost. Pitanje je i da li je to točno, budući da ja osobno znam ljude kojima njihova smrtnost nije ništa loše, ali jednako tako znam i ljude koji bi željeli živjeti vječno.

Negdje sam pročitala da ljude pokreću želja, znatiželja i ljubav, odnosno da su ta tri osjećaja osnovna pokretačka snaga ljudi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 11:28   #97
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Jedan placeni ubojica ne bi mogao tako lako egzistirati u lokalnoj zajednici jer bi u njoj osjetio znacaj svoj rada jer bi ubio nekoga koga poznaje i tko je dio lokalne zajednice - znaci da ce i osjetiti njegov gubitak.
Ljudi, u pravilu, ni u malim ni u velikim zajednicama ne osjećaju značaj svoga rada.

Svjedoci smo da radnici koji rade u nekom poduzeću misle da su svojim radom ostvarili samo svoju plaću. Međutim, nisu svjesni toga da svojim radom grade poduzeće u kojem rade.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 11:40   #98
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Foruaš Gaša je otvorio vrlo interesantnu temu pod naslovom: Terror managment theory (koja, na žalost, nije potakla raspravu, barem za sada) prema kojoj je osnovna 'pokretačka poluga ljudi želja za besmrtnošću.

Ako je to točno, ljudi se neće moći smiriti dok ne osvoje svemir (jer će naš sistem postati nepogodan za život) pa i dok ne osvoje i multisvemire (ako postoje) ili dok ne nauče sami stvarati svemire pogodne za život. Budući da je za istraživanje i osvajanje svemira potrebna ogromna snaga, odnosno potrebni su veliki ekonomski, znanstveni i svaki drugi kapaciteti, potrebno je čitavo čovječanstvo i sva njegova snaga koji može odvojiti, neko usitnjavanje civilizacija je nemoguće. Upravo suprotno, potrebno je okrupljivanje.

Naravno, postavlja se pitanje zašto ljudi ne mogu prihvatiti smrtnost. Pitanje je i da li je to točno, budući da ja osobno znam ljude kojima njihova smrtnost nije ništa loše, ali jednako tako znam i ljude koji bi željeli živjeti vječno.

Negdje sam pročitala da ljude pokreću želja, znatiželja i ljubav, odnosno da su ta tri osjećaja osnovna pokretačka snaga ljudi.
Ljude pokreće infantilnost (da idu smjerom kojim idu).Želja za besmrtošću je samo posljedica te infantilnosti )
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 12:19   #99
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako je to točno, ljudi se neće moći smiriti dok ne osvoje svemir (jer će naš sistem postati nepogodan za život) pa i dok ne osvoje i multisvemire (ako postoje) ili dok ne nauče sami stvarati svemire pogodne za život.
Ako smo zaista takvi, onda nas ni osvajanje multiverzuma ni stvaranje novih svemira neće smiriti. Pohlepnima ni jedan svemir nije pogodan za život.

Quote:
Naravno, postavlja se pitanje zašto ljudi ne mogu prihvatiti smrtnost.
Nije teško prihvatiti vlastitu smrtnost, ali je teško prihvatiti smrtnost onih koje volimo. Želja za besmrtnošću proizlazi iz ljubavi.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Evo još jedne vesele pjesmice: Povratak Jacka Trbosjeka i ostalog zla
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 12:30   #100
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ljude pokreće infantilnost (da idu smjerom kojim idu).Želja za besmrtošću je samo posljedica te infantilnosti )
Postoje snage koje pokreću ljude, ali postoje snage i koje zaustavljaju ljude. Meni je pala na pamet jedna snaga koja je kočnica - to je strah.

Ne znam što za tebe znači infantilnost (svatko ima svoju definiciju čak i vrlo poznatih riječi) pa toliko.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.