Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2017., 11:00   #1
Fraktura i luksacija donje celjusti

Lijep pozdrav svima, ako trazilica ne laze, izgleda da ovakvu temu nemamo

Zanima me da li ima netko tko je to prosao sa svojim ljubimcem? Prvenstveno me zanima za mace, s obzirom da je moja maca sad u tom stanju.

Nestala je i nije je bilo 5 dana. Inace ima godinu dana i kastrirana je sa 6 mj starosti. Uglavnom, vratila se sama kad je valjda dosla k sebi, jer je ocito od udarca u glavu negdje u komi lezala danima. Smrsavila 3 kg, bila u katastrofa stanju popljuvana od muha... Odma smo ju odveli u ambulantu gdje je pregledana detaljno. Ustanovljeno je da je doslo do frakture mandibule (donja celjust). Također isla joj je krv i gnoj na nos te joj je bjeloocnica desnog oka bila krvava. Na RTGu se jasno vidjelo da su i nosni sinusi popucali i da su puni tekucine. Predpoistavka je da je dobila gadan udarac u glavu, e sad da li auto ili tko zna sta... U anesteziju ju tad nismo htjeli staviti jer je bilo upitno kak ce ju podnjeti u tom stanju. Nije doslo do pomaka kod frakture pa je odluka pala da pokusa samo srasti, bez operacije.
Prvih par dana sam ju hranila na spricu, a ubrzo je pocela i sama jesti, ali samo mekanu hranu. Prvo je samo umak mogla lizati a one komade je ostavljala jer su joj ispadali iz usta, no kako su dani prolazili tako je prvo pocela samostalno pastetice jesti a na kraju i onu mekanu hranu u komadicima. također je primala terapiju cijelo vrijeme, od vitamina, antibiotika te protiv bolova.
Proslo je sad vec mjesec dana, ona i dalje samo mekanu hranu moze jesti, bez problema, no i dalje joj vilica otvoreno visi i jezik je vani. Ovako se dosta oporavila, dlaka je opet lijepa, dobila je jednu kilu natrag, vesela je i zeli se igrati. No eto usta ne moze zatvoriti do kraja i vidi se da je zagriz nepravilan.
Neki dan smo zato otisli na kontrolni pregled, tada smo ju uspavali tako da se moze bolje pogledati. Ustanovilo se da joj fraktura nije zacijelila i da ni ne moze sama, a razlog je vrlo vjerojatno to sto uz frakturu ima i luksaciju (iscasenje) temporomandibularnog zgloba (zglob gdje se spaja donja celjust sa gornjom).
Tako da sad ipak ide na operaciju (termin je sutra). Fiksirati ce frakturu i namjestiti zglob.

Vise manje sve znam sta me ceka, slicno kao i do sad s hranom itd... No ipak bi voljela cuti iskustva vas koji su mozda to prosli, ili znaju nekoga s takvim slucajem. Zanima me kad ce ona konacno moci jesti suhu hranu? Jer kako vec mjesec dana jede samo mekano i ne moze zvakati nista, vec joj se poceo stvarati plak po zubima.
Morat ce i ovratnik nosit, sto ne mogu zamislit kako ce ona to prihvatit. Dosta je prgava maca i ajmo reci osvetoljubiva... Ima netko neki savjet kako sto bolje doci do oporavka.
I hrana me dosta muci, dosta patim na kvalitetu hrane, a sve hrane tu kod nas imaju jedva 5% mesa... Zato je ona jela suhu hranu koju narucujem preko neta, sadrzi 70% mesa. No sad ju mjesec dana ne moze jesti, vec jede samo ove lose vrecice koje skoro ne sadrze meso. Jednostavno ne mogu naci mekanu hranu koja je bas kvalitetna. Dobila je ona ove dane malo jetrica i cistog mesa, ali vecinom se hranila tim, doslovno smecem sad zadnjih mjesec dana Pa eto usput ako netko zna za neku kvalitetnu mekanu hranu. Sad znaci jede uglavnom Dein Bestes, Gourmet, Felix i Friskas tu i tamo, sve te mekane hrane imaju samo 4% mesa sto je po meni za macku koja je mesojed blago receno katastrofa...

Isprika za ogroman post, i hvala svima unaprijed na savjetima i pomoci
__________________
fool me once shame on you, fool me twice shame on me
Antaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 18:11   #2
A kuhano pa blendano?

Pogledaj sastav TOTW konzervi, valjda ima za mačke
i recovery paštete (veterinarske dijete)

sretno
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 21:19   #3
TOTW mekanu hranu za mace u Pet centru nisam nasla. Inace hranu narucujem preko Zooplusa i zadnje sam tamo narucila Carny za nju. No odkako joj se ovo desilo iz nekog razloga ju ne zeli jesti, zbilja ne razumijem zasto.
Nasla sam jos jednu ok hranu bas preko njih bas danas, nadam se da bu to htjela jesti. Zove se MAC's.
Nego, navodno se jetrica ne smiju davati precesto, jel znas koliko cesto joj smijem dat sirova jetrica? Obozava ih, a kad ih skuham malo (obicno za psa ih skuham), onda ih sad nece pojest. prije je, no nakon nesrece valjda su joj pretvrda kad su kuhana. Istina nisam ih probala bas izblendat.
__________________
fool me once shame on you, fool me twice shame on me
Antaria is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.