Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2017., 09:33   #1661
Quote:
discoHR kaže: Pogledaj post
Žako kad odleti, jednostavno odleti i ne namjerava se vratit. Zašto?
Zanimljiva rasprava. Naravno ne tiče se samo žakoa, nego i svih drugih vrsta.
Pa tako s jedne strane imamo jednog od najpoznatijih internetskih žakoa Tui-a. Čovjek bi rekao da nema pametnije ptice na svijetu i eto uslijed jednog od treninga letenja, odleti nepovratno.
Mislim da si mi baš ti discoHR skrenio pozornost na taj slučaj.

S druge strane imamo kojekakve udruge diljem svijeta koje okupljaju vlasnike papiga na slobodna letenja po livadama (koga zanima više, neka u youtube utipka npr. "Adventures of Roku" ili "German Flight Club Harness").

Ajd kako je to moguće? Ovisi li zaista od vrste do vrste ili se tu jednostavno radi o tom divljem genu, divljem instinktu koji je odgovoran i da divlja mačka ili medvjed nakon godina i godina umiljatosti u jednom trenu jednostavno podivljaju i ozlijede (ili usmrte) svog vlasnika?
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 10:10   #1662
Monday afternoon Andrew Dobson was training Tui, his parrot, for free flight when a gust of wind carried the bird away.
Where the African grey Congo parrot is now, Dobson is uncertain.
"It was the first time I ever let her outside," Dobson said. "She hadn't learned how to negotiate with the wind yet."
Dobson, 35, a New Zealand native, has walked several hours a day in his neighborhood near the Boardwalk Apartments asking neighbors if they've seen Tui.


Eto, što vidimo iz te priče.
Prvo, dogodilo se nešto iznenadno, što ptica nije još doživjela, a to je vjetar.
Moglo je biti bilo što, a ovog puta to je jači vjetar, ptica se preplaši i iznenadi od toga.
Drugo, mladi gospodin Dobson je definitivno u nečemu jako pogriješio u obuci jer je to prvi puta da je "uopće pticu pustio van".
Iz silne ljubavi i želje da ljubimcu bude što bolje desila se tragedija i nije to prvi puta da vlasnici na taj način naštete svojim ljubimcima (npr. vrlo tipično je pogrešna ishrana ljudskom hranom iz silne ljubavi, pogotovo kod pasa jer ne možeš odoliti kada te gledaju te tužne oči molećivim pogledom).

U takvim uvjetima, jači vjetar, prvi puta vani slobodan da maše krilima, većina bi ptica odletjela ili barem jače zalepršala krilima a to je već veliki incident kada je slobodan vani.
Moj Koko će i 20 puta zaredom tvrdoglavo ići na vrata ili sliku (mada ga ja uvijek maknem od toga) ako ga zanima i nema toga što će ga u tome spriječiti, dakle ako vani vidi nešto interesantno - ode on po to i gotovo.
Također, dovoljno je da npr. u sobi upalim ili ugasim svjetlo i na taj zvuk šaltera i promjenu u rasvjeti on već malo trepne krilima, dakle ako ga nešto preplaši ili dođe do neke veće promjene, a vani ih može biti puno - ode on u zrak gdje je najsigurniji.
papagajkoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 11:15   #1663
https://www.youtube.com/watch?v=OKlxjZQUueQ
Eto to je taj ponedjeljak prije puno godina kada je otiša Tui, mada se na videu ne vidi trenutak kada je odletio.
Sve je bilo jako super dosta dugo vrijeme i onda odjednom ode Tui nakon što je vlasnik poslušao "bad advice from a birdtrick website".
Po videu vidimo da ptica uopće nije imala neku želju odletjeti nego je pratila gazdu potpuno normalno kao da su u stanu, međutim u jednom trenutku došlo joj nešto u glavu i ode.
Vjerovatno kada je postala malo sigurnija u stranom okruženju htjela je isprobati što tamo još novoga ima misleći da će i u daljini uvijek naći gazdu kada će joj trebati kao što ga je dosada nalazila.
Vjetar je samo pospješio stvar, zamislite samo kućnog žakoa prvi puta na jačoj buri ili jugu, nema šanse da se vrati na ganbu taman i da hoće.
Gazda nam svima nam daje savjete da ne pokušavamo isto.
Bilo je to prije 9 godina i ne vidim neke nove videe na tom accountu, pa pretpostavljam da se tipu život zgadio i nije više nabavljao drugu pticu, jer bi vjerovatno u svakoj tražio Tui koja je bila posebna i izrazito pričljiva.
Tui je bio star oko dvije godine kao i moj Koko sada, dakle još mlad, možda neki jako stari papagaji ne bi odletjeli, tko zna.

Idem ja danas na more, imam sada uskoro stavljanje Koka u transporter (rađe bi milom, ali morat ću silom) i vožnju par sata u autu, pa privikavanje na novu okolinu, ajoooj, biti će ljutnje na mene.
Više posla sa time nego sa svom ostalom prtljagom.
Sva sreća da danas auti imaju klima uređaje.
papagajkoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 13:23   #1664
Quote:
papagajkoko kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=OKlxjZQUueQ
Eto to je taj ponedjeljak prije puno godina kada je otiša Tui, mada se na videu ne vidi trenutak kada je odletio.
Sve je bilo jako super dosta dugo vrijeme i onda odjednom ode Tui nakon što je vlasnik poslušao "bad advice from a birdtrick website".
Po videu vidimo da ptica uopće nije imala neku želju odletjeti nego je pratila gazdu potpuno normalno kao da su u stanu, međutim u jednom trenutku došlo joj nešto u glavu i ode.
Vjerovatno kada je postala malo sigurnija u stranom okruženju htjela je isprobati što tamo još novoga ima misleći da će i u daljini uvijek naći gazdu kada će joj trebati kao što ga je dosada nalazila.
Vjetar je samo pospješio stvar, zamislite samo kućnog žakoa prvi puta na jačoj buri ili jugu, nema šanse da se vrati na ganbu taman i da hoće.
Gazda nam svima nam daje savjete da ne pokušavamo isto.
Bilo je to prije 9 godina i ne vidim neke nove videe na tom accountu, pa pretpostavljam da se tipu život zgadio i nije više nabavljao drugu pticu, jer bi vjerovatno u svakoj tražio Tui koja je bila posebna i izrazito pričljiva.
Tui je bio star oko dvije godine kao i moj Koko sada, dakle još mlad, možda neki jako stari papagaji ne bi odletjeli, tko zna.
Ma znam ja za taj slučaj, on mi je u biti i ubio sve iluzije da se papiga može bezbrižno puštati u otvorenom prostoru. Jedino što se sad više ne sjećam odakle liku ideja da bi odmah od prve bilo dobro Tui-a baš na otvoreno odvesti. Koliko sam ja gledao neke tutorijale, papige se prvo u nekim halama i dvoranama trenira na duže letenje pa tek onda na otvorenom. A ne ovako odmah u glavu.

Isto tako, opet se nameće pitanje radi li se tu samo o žakoima ili općenito o svim vrstama. Jer ne viđam baš puno žakoa po youtubeu kako bezbrižno lete vani i vraćaju se vlasnicima... dok are i kakadui to uredno rade.
Quote:
papagajkoko kaže: Pogledaj post
Idem ja danas na more, imam sada uskoro stavljanje Koka u transporter (rađe bi milom, ali morat ću silom) i vožnju par sata u autu, pa privikavanje na novu okolinu, ajoooj, biti će ljutnje na mene.
Više posla sa time nego sa svom ostalom prtljagom.
Sva sreća da danas auti imaju klima uređaje.
Sretno
Poznato nam je to jako dobro, to natezanje. Ja svoju papigu doduše uvijek uspijem hranom namamiti na ulazak u manji, transportni kavez, ali to često zna potrajati i preko 10 minuta. Tu mi nekako najviše do izražaja dolazi njena inteligencija, jer baš me onako zajebava i nječka se hoće li ući u kavez ili ne, a i iz aviona se vidi da napreže moždane vijuge i smišlja kako do hrane, a bez posljedica
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 16:31   #1665
Žakoi izgleda vole letit dalje od drugih vrsta. Kad je ovaj iz videa prvi put poletio, mislio sam da se neće vratit.
https://www.youtube.com/watch?v=QiOkz6Rkz7A
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 00:11   #1666
Bit će vam zanimljivo:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-...pruga/6387464/

Papiga svjedok na sudu.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 19:10   #1667
Uff, više ne kupujem pakiranja hrane od 15 kg. U ovoj vreći je sve bilo puno jaja indijskih moljaca pa sad imamo invaziju u stanu. Morao sam Critterkill zamke nabavljat (obična ljepljiva traka s feromonima, ništa otrovnog). Nisam nikad takvo što doživio no malo sam progooglao i ispada da je to s jajima moljaca normalno kad se kupuje sjemenska hrana u većim količinama jer se sjemenke ne špricaju pesticidima, a i dobro je da se ne špricaju jer bi to naškodilo papigama. Jaja, crvi i leteći moljci nisu štetni ni za papige ni za ljude (ovo su indijski moljci, njihovi crvi ne jedu odjeću kao kod "običnih" moljaca). Manje vreće (1 kg i slične) u tvornici pune dušikom koji istisne zrak pa se jaja ne mogu izleći bez kisika, a kod većih papirnatih vreća (10+ kg) to ne rade pa je neophodno hranu zamrznuti na 48h ili dulje prije uporabe. S obzirom da nemam toliko velik zamrzivač, od sad pa nadalje kupujem samo manja pakiranja po 1 kg. A i od onih 15 kg je ostalo možda još 4 kg nakon samo 3 mjeseca. Užasno puno bacamo, još više nego kad kupujemo po kilu. Naručio sam sad hranu u manjim pakiranjima, a ovo što je ostalo od velike vreće sam upravo ubacio u zamrzivač, nadam se da će to u kombinaciji sa zamkama zaustavit invaziju.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 10:22   #1668
ja sam se sa tim problemom sreo još davnih dana ... ali ovih dan se srećem opet . ja sam to inače riješavao tako da bi hranu (sjemenke) pretumbao u veliku pvc kantu sa poklopcem, tako da su moljci mogli van jedino kad ja otvorim poklopac kante.(pažljivo bi ga otvarao i grabio hranu tako da moljci ne zbrišu)
s malim pakiranjima ti je ista stvar čim ga otvoriš dođe do kisika i evo ih opet...
popajx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 12:22   #1669
a zaboravio da je moj počeo s prvim riječima - KUKU i druga riječ je PUSA
popajx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 13:32   #1670

Sad će naučit pričat i ono što ti ne bi htio, a za koju godinu će slagat smislene rečenice od riječi koje nikad ranije nije čuo u istoj rečenici. Majstori su za proučavanje ljudskog ponašanja i analiziranja govora te zaključivanja što je prikladno reć u kojoj situaciji.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:11   #1671
Nego, sinoć je moj negdje oko ponoći (dok smo još gledali tv) pao u kavezu.
Dakle bio je pokriven kavez i papiga je spavala već nekih 3-4 sata.
Taj udarac nas je naravno uplašio pa sam otišao provjeriti što se događa i vidim papigu dolje u kavezu, penje se polako prema gore.

Trebam li biti zabrinut?
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 15:25   #1672
Spavao je, nešto ga je preprašilo ili je ružno sanjao pa je počeo paničarit. To se zove "night fright" i specifično je za neke vrste, uključujući i IRN-ove, žakoe, tigrice...
Možeš mu ostavit neku slabu žarulju upaljenu, ne da svijetli u njega nego po zidu tek toliko da nije u potpunom mraku.
Moj isto ponekad ima takve epizode ako ostavim otvoren prozor (moram preko ljeta) pa ga probudi nekakva buka izvana. Taman zaspim, probudi me pa u ne-znam-ni-kako-se-zovem stanju moram ustajat iz kreveta, otić do njega i tješit ga. No moj se ne penje odmah nego mora proć preko pola sata da bi se počeo penjat. Zato otkrijem i otvorim kavez, on zakorači na ruku pa ga malo tješim, vratim ga na gornju prečku i pokrijem kavez, a usput mu ostavim uključenu slabu štednu žarulju.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 02:18   #1673
Padanje sa prečke i "night fright" su dvije različite stvari. Ovo drugo je kad recimo auto prolazi ulicom (ili nešto slično) pa se sjena na zidu pomiče a papiga u polusnu to percipira i onda nastane šou.
Mostly_Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 10:16   #1674
Udarac je samo zavšni dio procedure. Moj prvo skoči u prazno, maše krilima u panici, sav se izudara po prečkama i igračkama i pod svojom težinom padne na metalne rešetke na podu, a to se najjače čuje. Vidio sam u početku uživo kako to izgleda kad sam išao po nešto u blizini kaveza pa sam ja bio to što ga je probudilo i prepalo. Od onda mu se najavim prije nego po noći dolazim/prolazim blizu kaeza pa nema problema.
Brick Top je gledao TV u to vrijeme pa je vjerojatno čuo samo udarac.
Padanje s prečke na koje misliš bi se dogodio i po danu, ne samo po noći. Ako usred dana pada onda bi to bio razlog za brigu.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 10:48   #1675
zadnjih par dana imam problem takav da mi rasturi sipinu kost u roku 20min.
ne jede je, nego je samo rasturi... ima netko neku pametnu ideju kako to da riješim?
popajx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 11:37   #1676
I to je bolje nego ništa. Moj uopće ne obraća pažnju na sipinu kost i mineralni blok.
Možeš mu nožem naribat sipinu kost pa posipat prah po hrani.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 16:00   #1677
Pozdrav, pitanje vez za malog Aleksandra.. Sada ima godinu i koji mjesec (mužjak je). Počeo je i pričati, zna nekih 10tak rječi. Pitanje je dali se on sa godinama smiri u smislu kreštanja, dozivanja, hiperaktivnosti Ima faze u danu, kad smo prisutni u prostoriji a on u kavezu da ne staje po satipo-dva pričat-kreštat, ma svašta nešto. A najveći problem što bi tu prije pomoglo kad bi kavez prekrili, al sad je potpuno isto, pokriven ili ne - on po svome dribla ispod.. Jedino ga u datom trenutku omete hrana, al samo dok ne ne smaže. Dali se radi o tome da je još "beba" pa luduje ili je stanje za godinama nepopravljivo?

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Peras007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:30   #1678
Kupnja kaveza za edela

Bok,čekam edela početkom listopada prije 15dana sam dobio kavez na poklon.Kavez je montana havana
66*52*165.unutar.dimenz!.Hoće li to biti ok ili moram kupit veći?
SHADOWSCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 09:50   #1679
Pozdrav,
Evo, vratio se Koko s mora, izdržao je bez problema oba puta u transporteru, čak i jučerašnju gužvu od pet sati vožnje (umjesto tri).
Dobro je da današnji auti imaju klimu i da ipak put do mora traje puno kraće nego nekada davno (to bi možda prije u takvim uvjetima gužve bilo 7-9 sati bez klime).
Neće uzimati vodu ni hranu u transporteru niti nakon pet, sati, ali čim je došao doma u gajbu napio se vode ko nikada do sada.
Dobra mi se jako pokazala rešetka iznad dna jer je uvijek izašao potpuno čist van transportera (bez govana na nogama i repu).
Klinci su ga pokazivali tamo na moru nekakvim prijateljima kako priča pa je jedan klinac koji ima veze u Dinamu rekao "ajd nauči ga da viče Dinamo, Dinamo" i stavit ćemo ga na stranicu.
Naučio je za tjedan dana i dospio na Dinamove stranice:
https://www.instagram.com/p/BXz-5ZNH...n-by=dinamozag
papagajkoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 10:17   #1680
Bravo Koko.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.