Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2010., 22:21   #221
Agar pahuljica ima u bio&bio. Prah nisam vidjela u Hrvatskoj, kupujem ga u Kalceku u BTC-u u Ljubljani (ima i u Grazu u trgovinama zdrave hrane). Tamo sam vidjela i neko zredstvo za zgusnjavanje od rogaca.

Zar se tebi agar zgelira u kiseloj smjesi?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 23:21   #222
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Agar pahuljica ima u bio&bio. Prah nisam vidjela u Hrvatskoj, kupujem ga u Kalceku u BTC-u u Ljubljani (ima i u Grazu u trgovinama zdrave hrane). Tamo sam vidjela i neko zredstvo za zgusnjavanje od rogaca.

Zar se tebi agar zgelira u kiseloj smjesi?
Upotrebljavao sam ga u kombinaciji s kuzuom kod breskvi, kruški, i hokaido tikvi. Trebao mi je za jako zgušnjavanje, do guste,pomalo elastične, a ipak još tekuće, teško lijevajuće konzistencije i tu sam bio zadovoljan. Također mi je djelovao kod smokve, gdje pektin ne djeluje ni malo.
Nije mi bila potrebna kruta želatinasta konzistencija, kao u drhtalica.
U nekim jelima pokazao mi se jako dobar u kombinaciji s brašnom tapioke.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 23:23   #223
Ja sam ga probala s tapiokinim skrobom za zgusnjavanje sojinog jogurta, i to u kolicinama koje su u receptu, pa sam dobila masu konzistencije zvakace gume koju sam morala zblendati da bih ju mogla jesti.

Cisti narancin sok mi se nimalo nije zgelirao s agarom.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 23:24   #224
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
..... bobice berem svake godine i radim od njih žele.
......
ima na tvom selu trnine?
sok od njih nakon kaj ih popari mraz je savršenstvo, a ja ne volim sokove
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 23:51   #225
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
I ja koliko je moguće.
Ali naše hr tržište je organizacijski totalni šit. Neki dan tražim agar-agar-nema, tržim čisti jabučni pektin-nema, u trgovinama tzv. zdrave hrane tražim sjemenke rogača-nikad čuli......
U subotu, vadim frendici-susjedi jedan recept i žalim joj se zbog opisanog sranja. Ona mi od doma donosi mljevene sjemenke rogača koje je kupila u nekoj bio-šit trgovini u Beču; čitam deklaraciju: zemlja porijekla:Croatia,Hvar !

.
Idem ja na Hvar sutra. Da potražim rogača?

P.S. uz ove tvoje opise voćnih prerađevina čak i ja dolazim u napast napuniti koju teglicu, makar bi mi to bila prva u životu. Totalno sam imuna za ovakve stvari
sram me priznati, ali i na sladolede sam isto imuna
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 23:56   #226
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Idem ja na Hvar sutra. Da potražim rogača?
P.S. uz ove tvoje opise voćnih prerađevina čak i ja dolazim u napast napuniti koju teglicu, makar bi mi to bila prva u životu. Totalno sam imuna za ovakve stvari
sram me priznati, ali i na sladolede sam isto imuna
Nemoj se gnjaviti s cijelim, očisti mi kilu sjemenki.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 00:01   #227
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Nemoj se gnjaviti s cijelim, očisti mi kilu sjemenki.
Ak budu predavanja na kongresu dosadna i dvije stignem očistiti
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 03:54   #228
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
... šta ću, idem po Želin..-nema; teta u Konzumu kaže; nije još sezona. Odem u Dionu-imaju samo želirajuči šećer 1:1, uzmem telefon i zovi; nađem Želin u Konzumu u Sarajevskoj; trčim na drugi kraj Zagreba- kupujem posljednjih 8 vrećica Želina od prošle godine...
I ja sam tražila želin...i nisam ga našla. Nisam baš neki fan jagoda, al me ova tema sjetila na pekmez, pekmez od jagoda mi je super. Mislila sam si kupit na glavnom jagoda i nabrzinu skuhat teglicu-dvije. Dobro da sam prvo išla u dućan tražit želin jer ne znam kaj bi sad sa svježim, dragi ih voli još manje od mene. Užas, morala bi... kolač peći

Jel ima još gdje želina u zg il je Pellaprat svih 8 pokupovo?
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 09:47   #229
Nova sam i htjela bih pitati koliko da stavim na 1 kg višanja šećera , radim džem od istih? Samo da ne bude jako slatko već dosta resko i jel je dobro staviti malo ruma radi arome..ili nešto drugo ?
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 11:26   #230
Quote:
coco zoe kaže: Pogledaj post
I ja sam tražila želin...i nisam ga našla. Nisam baš neki fan jagoda, al me ova tema sjetila na pekmez, pekmez od jagoda mi je super. Mislila sam si kupit na glavnom jagoda i nabrzinu skuhat teglicu-dvije. Dobro da sam prvo išla u dućan tražit želin jer ne znam kaj bi sad sa svježim, dragi ih voli još manje od mene. Užas, morala bi... kolač peći

Jel ima još gdje želina u zg il je Pellaprat svih 8 pokupovo?
Došli jučer u Konzum. Taze !
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 11:27   #231
@paula,na svaku kilu očišćenog voća ide kila šećera. možda možeš malo smanjiti, ali ne previše, šećer ti čuva džem od kvarenja. ruma da, dapače, jedna moja kolegica stavljala je i cimet u višnje
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 11:47   #232
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ima na tvom selu trnine?
sok od njih nakon kaj ih popari mraz je savršenstvo, a ja ne volim sokove
U Zagorju ima ali su dosta sitne.
Zato ih u Lici ima velikih ko trešnje.Obožavam ih u likeru ili u umaku uz divljač.
Sok sam pravila prije par godina.
Slažem se da je poseban,a niti ja ne volim sokove.
Mješali ga s votkom i sodom - prekrasno.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 11:53   #233
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
@paula,na svaku kilu očišćenog voća ide kila šećera. možda možeš malo smanjiti, ali ne previše, šećer ti čuva džem od kvarenja. ruma da, dapače, jedna moja kolegica stavljala je i cimet u višnje
Misliš kila šećera na bilo koju vrstu voća?
Ja imam različite količine ovisno o vrsti voća.
Recimo za breskve i marelice mećem 1/2 kg i nikad se ne kvari.Na šljive stavljam 700g ,na jagode također...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 11:57   #234
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Misliš kila šećera na bilo koju vrstu voća?
Ja imam različite količine ovisno o vrsti voća.
Recimo za breskve i marelice mećem 1/2 kg i nikad se ne kvari.Na šljive stavljam 700g ,na jagode također...
ma ne na bilo koje! al moram reći da kad bi stabila 0,5kg na marelice ili breskve morala sam ponovo prokuhavat i dodavat šećer.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 12:16   #235
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ma ne na bilo koje! al moram reći da kad bi stabila 0,5kg na marelice ili breskve morala sam ponovo prokuhavat i dodavat šećer.
ozbiljno?
Ja narežem voće i pomijšam sa šećerom.Ostavim nekoliko sati ili preko noći.
Onda niš ne miješam nego samo 15 -20 minuta kuhanja na jaku vatru i samo tresem posudu bez miješanja,posuda treba imati deblje dno ili gusnata.
Makneš s vatre pokupiš pjenu ,kad se ohladi kuhaš još oko pola sata na laganoj vatri .Nikad mi se nije pokvario.
na tajnačin kuham breskve,marelice,višnje...
Ili radim sirup od šećera pa u njega dodajem suho(obrisano i osušeno od vode u kojoj se pralo) voće.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 12:25   #236
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
I ja koliko je moguće.
Ali naše hr tržište je organizacijski totalni šit. Neki dan tražim agar-agar-nema, tržim čisti jabučni pektin-nema, u trgovinama tzv. zdrave hrane tražim sjemenke rogača-nikad čuli, meni ostala još kila mog ekstrakta dunjine kore, šta ću, idem po Želin..-nema; teta u Konzumu kaže; nije još sezona. Odem u Dionu-imaju samo želirajuči šećer 1:1, uzmem telefon i zovi; nađem Želin u Konzumu u Sarajevskoj; trčim na drugi kraj Zagreba- kupujem posljednjih 8 vrećica Želina od prošle godine.
U subotu, vadim frendici-susjedi jedan recept i žalim joj se zbog opisanog sranja. Ona mi od doma donosi mljevene sjemenke rogača koje je kupila u nekoj bio-šit trgovini u Beču; čitam deklaraciju: zemlja porijekla:Croatia,Hvar !

Cvijetove bazge, lipe, bagrema, vrijeska, lavande, borača itd,itd, doživljavam kao specifične začine pogotovo kod izrade džemova i pekmeza.

Ja ne mogu pretjerati u količini. Ono čega vidim da ima viška od lani, izmiksam s vrhnjem,mlijekom,žumanjcima i u Slatkač, a njega nikad previše.

Ak' te tjesi, nije ni van Hr puno bolje!
Zivim u Dojcu i zadnjih par tjedana sam svijet okrenula naopacke trazec zacin asafoetidu. Pri upitu ljudi su me gledali kao da sam pala s Marsa.
Nekim cudom sam ga nakon dobrih mjesec dana u jednoj indijskoj trgovini pronasla.
Cijena 1 €, a goriva sam u medjuvremenu potrosila za najmanje 10 €.

Sad mi opet treba jedna vrsta sjemenki (bockshornkleesamen - ne znam prevesti ), bojim se ici uopce pitat.


Negooo, ja imam kod kuce agar-agar. Mogu li njega u dzem stavljat i ako da koliko?
Bunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 12:28   #237
To ti je piskavica na hrvatskom. Mozes naruciti na ebayu, fenugreek na engleskom.

Ja ju isto trazim, ali cekam da mi se skupi vise zacina za naruciti, pa da kombiniram postarinu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 12:40   #238
Hvala!
Na netu sam vec pronasla, al' lijepse mi je glavinjat po gradu.

Moja lista trazenih zacina se iz dana u dan povecava.
Najgore mi je kad se nabrusim na neko jelo i onda mi fali nesto (k'o juce kod onog spinata.. grrr )
Bunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 15:35   #239
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
To ti je piskavica na hrvatskom. Mozes naruciti na ebayu, fenugreek na engleskom.

Ja ju isto trazim, ali cekam da mi se skupi vise zacina za naruciti, pa da kombiniram postarinu.
U ponedjeljak kupio je u biljnoj apoteci u Zvonimirovoj, 200g/28 kn.
Za što ju ti koristiš ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 15:39   #240
Jos nista, osim sto se nalazi u nekim mjesavinama zacina koje kupim gotove.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.