Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2013., 18:26   #5841
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Raymond Chandler - Farewell My Lovely

Chandler mi definitivno postaje jedan od drazih autora klasicnih krimica. Ono sto ga izdvaja je kvalitetan humor koji najcesce izlazi iz usta glavnog detektiva, Phila Marlowea.

Ipak moram reci da mi je ovo djelo za nijansu slabije od ostalih, cisto zbog pomalo nevjerojatnih situacija iz kojih se Marlowe stalno izvlaci. Al sve ostalo stima i zato knjigu preporucujem svima, prvenstveno ljubiteljima old school krimica
Za Chandlera mogu imati samo riječi pohvale,iako sam ga davno čitao.
A ako nisi dosad,preporučujem ti Ross Mcdonalda.On je došo malo poslje Chandlera na scenu,ali i njegovi su old school krimići sa odličnim zapletima.Osobno mi je najdraži među tim autorima američkih krimića iz zlatnog doba.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 11:38   #5842
Rod Rees: "PoluSvijet: Zima" - PoluSvijet je najnaprednija računalna simulacija, stvorena za uvježbavanje američke vojske. Negdje u njemu nalazi se i kćer američkog predsjednika, koju drži Čvrsti Rajh (nacisti PoluSvijeta). Kako bi je spasili, Ameri u PoluSvijet šalju Ellu Thomas... Prva knjiga iz serijala me nije nešto pretjerano oduševila, ali ću svakako posuditi i drugu knjigu jer te priča ipak uvuče. Fino je to Rees osmislio, povukao zgodne paralele s našim svijetom, a sama knjiga završava s nekoliko cliffhangera, tako da čovjek ne može a da se ne zapita što će biti dalje. Sve skupa me dosta podsjeća na izvrstan serijal "Otherland" Tada Williamsa (koji je ipak nešto i bolji i kompleksniji, ali dobro, Rees ima prilike dostići ga u narednim knjigama).
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 13:34   #5843
Nisam ih mogla ispustiti iz ruku! Što rijetko kad za koji ljubić kažem!Totalna ovisnost. Sumnjam da je autorica u iluminatima
50 nijansi sive & 50 nijansi mračniji

Što reći, sadržaj je poznat, načuli ste barem, mlada Anastasia upoznaje bogatog i prekrasnog Christiana, osim što je bogat i lijep, s*eban je u 50 nijansi. Hoće li Ana podnijeti njegovu tajnu? Na njihovom putu, ispriječit će se teški karakteri, bivše i prijatelji, šefovi i štošta drugo... dalje ne želim otkrivati.

Zapaljujuće, simpatično, duhovito, dirljivo, otkrivajuće po pitanju karaktera i veza općenito.

Zamjerke:
sve se tiču onoga po čem je ovaj roman postao popularan, nakon nekoliko puta opisa seksa, daljnje detaljno opisivanje odvraća od radnje i može postati iritantno (ja sam ih počela preskakati u 2. dijelu), također, nerealnost Aninog neiskustva u krevetu (može on bit dr. seksologije i bog Apolon, koliko je realno da žena svrši prvi put ili svaki put?)

Pohvale: U prvom dijelu, naročito, email prepiske su jako duhovite, karakterizacija Greya i njegov odnos s Anom, nekoliko romantičnih scena i nekoliko zapaljujućih ideja
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 18:01   #5844
Izbor iz antičke poezije: Grčka (uredila: Tamara Škiljan).
U ovom ludom svitu, stvarno je odušak čitat ovako jednostavne, nepretenciozne stihove. Ljubav, žena, vino, poezija, glazba, ples. Šta ti drugo triba?

Hesiod: Postanak bogova.
Geneza svijeta po Grcima. Bog jedan, drugi, treći itd, s ponekim podatkom i epitetom onih najvažnijih. Zbog silnog nabrajanja ponekad zamorno ali vrlo zahvalno svakom ko želi saznat nešto više o grčkom panteonu.
Jako volim naš prijevod Homera i Hesioda: ljepooka, bistrooka, hitronogi, zemljotresni, daljnometni streljač, ... To me obara.
Brne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 00:38   #5845
Odred za baštinu - Robert Edsel
Na eng.
Knjiga govori o pripadnicima posebne jedinice koja je skupljala umjetnička djela u 2. svj. Ratu kako ih nacisti ne bi uništili.
Po stilu knjiga je dosadna, ali po sadržaju iznimna.

Sent from my kanta za smeće with problems
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 20:33   #5846
Andrej Platonov - Iskop

(mogući spojler)

Platonov mi je otkriće godine (i općenito je 'otkriven' tek 90-ih), već dugo mi neki tekst nije tako sjeo. 'Iskop' je neka vrsta anti-utopije (dakle, kome se sviđaju Huxley, Orwell i Zamjatin, neće pogriješiti ni sa Platonovljevim djelima - koja su stilski, prema mojoj procjeni, mnogo snažnija od djela navedenih), u kojoj grupa radnika radi na iskopu temelja za veliki toranj, zgradu koja će zbrinuti pripadnike radničke klase. No kako u tom nerealnom cilju često bivaju i ometani, te kako se broj radnika na Iskopu s vremenom povećava - što znači da i zgrada mora biti veća, a to opet znači da temelje stalno treba proširivati - radnici do kraja ne uspijevaju ni saliti temelje zgrade. Ukratko

Međutim, stil, fabulativna struktura, jezik (a Platonov je poznat po tome što ga je vrlo neobično koristio), ugođaj... sve je nesvakidašnje i to čini ovaj roman (prema nekima pripovjetku) vrhunskom književnom poslasticom. Preporučam.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 08:23   #5847
momentalno mi je u rukama: first family - david baldacci.

iako sam prešao tek prvih stotinjak stranica usuđujem se ustvrditi da je ovo zanimljiv triler a poznavajući baldaccija sumnjam da će se dojam kasnije pokvariti...
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 11:31   #5848
Quote:
nenadmašiva27 kaže: Pogledaj post
Elizabeth Haynes U najmračnijem kutu.Odlična knjiga,napeti triler.Catherine upoznaje muškarca po imenu Lee,na početku je predivan prema njoj skoro savršen da bi bilo stvarno,ali njihova veza se pretvara u opsesivnu ljubomoru.Lee će ju dovesti u najmračniji kut njezina života,kad shvati s kim ima posla pokušat će pobjeći...
upravo pročitala! Hvala!
freckles is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 12:48   #5849
Quote:
freckles kaže: Pogledaj post
upravo pročitala! Hvala!
Hajde baš mi je drago što ti se svidjela! Ja sad trenutno čitam Žena koju je volio prije mene, Dorothy Koomson.Jučer sam krenula čitati i toliko je zanimljiva da sam već na 103.-oj str.Probaj i s tom jako je zanimljiva!
nenadmašiva27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 14:55   #5850
Kaskam, kaskam, svi već čitaju "Drhtaj" i "Krhotine", a ja sam tek ovih dana pročitala Zaslijepljenu - Karin Slaughter

Dijelom je to standardan krimić - dogodi se brutalno ubojstvo u malom, inače mirnom okrugu, istragu vode lokalni šerif, čija je bivša žena mrtvozornica i sama uključena u istragu i to na više razina, i detektivka čija je sestra ubijena.
Iako radnja nema posebno napetih obrata, ono što mi se svidjelo jest lakoća kojom je roman napisan i lakoća kojom se čita, vrlo je "pitak", zanimljiv i bilo mi je vrlo zanimljivo vidjeti tako odlično uklopljene opise i popratne priče u krimiću. Jeste li vi čitali, kako vam se svidio?
BookLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 14:39   #5851
Vladimir Bartol - Alamut
Nisam je bas lako nasla, knjiga je popularnija van ex yu prostora. Prica je sama po sebi interesantna tako da je piscu preostalo samo da odabere nacin da nam je isprica. A on je odabrao da nas kroz Halimu, devojcicu dovedenu u Hasanov harem, i Ibn Tahira, mladica koji ce se prikljuciti fedajima, uvede u taj svet Starca sa planine. Naravno ovo je pre svega knjiga koja se trudi da nam pojasni politicke i filozofske stavove koje stoje iza kreda " Nista nije istina, sve je dozvoljeno" koji, iako se vezuje za ismailite, krasi mnoge politicke teorije u sustini. Interesantno delo . Narocito me je dotakla prica o Mirjam Hasanovoj ljubavnici i partneru koja je uz njega tokom celog projekta stvaranja laznog dzeneta, ali cije granice ljudskosti i izdrzljivosti nisu povucene tako daleko kao Hasanove. Hasan duboko veruje da samo najveci hodaju brdom Araf i vide i dzenet i dzehenem i iznad su i jednog i drugog ma koja kod cena bila placena. Iako je knjiga postala popularna opet posle 11/9 kao u svetlu tumacenja islamskog fundametalizma,terorizma ja sam je dozivela vise kao recimo Attonement ( jako dobra knjiga )tj ispitivanje nacina i ugla kreiranja istine za pojedinca i kako je to zapravo vrlo krhko i podlozno manipulaciji
Red Coat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 18:06   #5852
Kataloniji u čast / Homage to Catalonia - George Orwell (1938.)

Orwell opisuje svoje dogodovštine u Kataloniji tijekom Građanskog rata. Priključuje se miliciji nezavisne anti-staljinističke partije POUM i odlazi na front. Opisi borbi, revolucije, kolektivizacije, frakcijskih sukoba untar Popularnog fronta, staljinističke čistke... Ovaj dio Orwellova života je imao velik utjecaj na njegovo kasnije stvaralaštvo, ponajprije na "Životinjsku farmu" i "1984."

Knjiga je inače priznata i kao kvalitetan povijesni izvor, pa bi ju trebao pročitati svatko zainteresiran u Španjolski građanski rat i revoluciju, a služio je i kao predložak za film Land and Freedom.

1968.-godina koja je uzdrmala svijet - Mark Kurlansky

Priča o posljednjoj revolucionarnoj godini u bližoj povijesti. U knjizi su opisani svi prosvjedi, štrajkovi, atentati i općenito događaji 1968. - od Praškog proljeća i pariškog generalnog štrajka, do pokreta za ljudska prava i antiratnih prosvjeda u SAD-u. Odlično napisano, lako čitljivo, preporuka
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 10:45   #5853
Rod Rees: "PoluSvijet: Proljeće" - radnja se u drugoj knjizi iz serijala poprilično zahuktala i razgranala. Uprao mi je jedna od primjedbi za prvi dio bio nedostatak kompleksnosti (recimo u usporedbi s veoma sličnim serijalom Tada Williamsa "Otherland"), ali u ovoj knjizi je Rees to ispravio, tako da mislim da će zadnje dvije knjige biti pravi bombončići.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 22:49   #5854
Bucay - Priče za razmišljanje, upravo pročitana.

Naročito mi se svidjela rečenica iz onog opisa pisca na pozadini knjige gdje kaže da ''priče služe da uspavaju djecu i probude odrasle''. Mislim da on svojim pričama definitivno može probudit, osvijest čovjeka, navest ga na razmišljanje. Jednostavno daje najbolji priručnik za bilo koju situaciju u životu i uvijek me nanovo oduševi jednostavnim, sažetim i genijalnim konstatacijama.

Unatoč svemu, njegova knjiga Ispričat ću ti priču je ipak još uvijek na tronu
Betty Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 10:10   #5855
Max Brooks "Svjetski rat Z" knjiga koja je ovdje puno puta spomenuta i pohvaljena je došla i do mene. Pročitala sam je u dahu. Odlična knjiga, neobično pisana u vidu ratnih izvještaja, ali skroz me je obuzela i oduševila. Prije knjige sam gledala film i na svu sreću potpuno je drugačija od filma, kao da se uopće ne radi o istom djelu.
Soleiol is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 11:33   #5856
Steven Erikson: "The Crippled God" - eto, nakon 10 knjiga i 10000+ stranica, napokon sam se i ja probio do kraja serijala "The Malazan Book of the Fallen". Što na kraju reći? Ponavljam se k'o papagaj u ovim svojim "recenzijama" serijala, pa ću se još jednom, posljednji put ponoviti. Dakle, prve četiri knjige su genijalne i obavezno štivo za svakog ozbiljnog ljubitelja fantasyja. Nakon toga Erikson definitivno gubi kompas i kreće s uvođenjem hrpetine nepotrebnih likova i sporednih radnji, gotovo svi likovi postaju larger than life i mislim da na svijetu ne postoji osoba koja suvislo može ispričati radnju cijelog serijala (pa čak ni sam Erikson). E sad, moram ipak priznati da mi je zadnja knjiga dobro sjela, jer se Erikson u njoj donekle vratio korijenima serijala i opisivanju običnih vojnika u vrtlogu rata. A u tome i jest najbolji. Kraj je fino zaokružen, premda je ostalo nekih loose endova, što nije iznenađujuće, s obzirom na količinu likova. Naravno, nije to na razini prvih knjiga, ali ipak dovoljno da na cijeli serijal ipak gledam s nekakvom prolaznom ocjenom, premda zaista ne mogu preporučiti čitanje svih 10 knjiga (osim mazohistima koji su pročitali sve ostalo vrijedno čitanja u ovom žanru).
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 15:53   #5857
nedavno sam pročitala Igru Andersa de la Motte. Nije me baš oduševila. Teorije zavjere i slična tematka, radnja mi nije baš bila uvjerljiva. i živciralo me što ima puno dijelova na engleskom zbog čega mi se činilo za čitam dvojezičnu knjigu. iako mi nije bio problem razumijevanje teksta, to mi je odvlačilo pozornost
crazyAndLikeIt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 16:05   #5858
yossi peled, vojnik.
biografija poznatog izraelskog genarala. slusala o njemu u raznim emisijama, i tko voli biografije, ovo je dragulj. od pocetaka, teskog djetinjstva, do manjka samopozdanja pa time teznji prema savrsenstvu, profesionalnosti u svemu sto radi. jako zanimljva biografija.
p.s. molim preporuke za jos neke biografije koje obozavam, a cini se da ih je jako malo u knjiznicima, i opcenito.barem kvalitetnih
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 17:20   #5859
Quote:
crazyAndLikeIt kaže: Pogledaj post
nedavno sam pročitala Igru Andersa de la Motte. Nije me baš oduševila. Teorije zavjere i slična tematka, radnja mi nije baš bila uvjerljiva. i živciralo me što ima puno dijelova na engleskom zbog čega mi se činilo za čitam dvojezičnu knjigu. iako mi nije bio problem razumijevanje teksta, to mi je odvlačilo pozornost
Ni meni se knjiga nije svidjela,usprkos dobroj ideji loše je i trešasto napisano.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 11:21   #5860
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Ni meni se knjiga nije svidjela,usprkos dobroj ideji loše je i trešasto napisano.
Meni je bila sasvim ok.
Sjajna ideja,malo trešast stil,ali mislim sasvim namjerno.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:49.