Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2011., 18:41   #21
Woooooow, pa ima nas ovdje!!!! Ajme, gdje ja zivim da nisam imala pojma o ovom Forumu, sasvim slucajno sam naisla na ovo!!!!!!!
Ovak, i ja sam u S'poru, evo vec 7 godina, cijela obitelj (muz i 2 djece). Mi smo PR vec 4-tu godinu i po tom pitanju imam iskustva kako se dobiva.

PR (Permanent Resident) se ne dobiva automatski nakon 3 godine. Prvo se mora imati zaposlenje - moj muz radi i prvo je imao radnu dozvolu (work permit), a ja i djeca smo bili prijavljeni preko njega na 'dependent pass'. Zatim smo predali zahtjev za PR, sto (moram reci) nije bas tako jednostavno dobiti. Istina, nama je odobreno za 2 mjeseca, ali osobno znam covjeka (nizozemac) koji zivi ovdje 18 godina, ozenjen za singapurku i ima 18-god. sina, i bio je 3x odbijen da dobije PR - znaci, NEMA pravila. Ustvari, ima, ali to nitko ziv nema pojma koja su jer kad dobijes odbijenicu onda ti nikad ne kazu sta ti fali od dokumentata ili koji je razlog da ti nisu odobrili status PR......ovaj moj poznati je totalno izludio jer se svaki taj zahtjev nanovo placa, a nikad ne znas da li ce ti odobriti..... Uglavnom, ovdje imaju neki svoj sistem po kojem odlucuju tko je zasluzan dobiti taj status PR-a, ali to je toliko malih stvari koje cine cjelinu da se uvijek moze izvisiti jer su ovdje vrlo striktni i ne idu mimo pravila niti zakona. Nedavno sam cula da ce se jos poostriti odobravanje PR-a i da ce se gledati na kojem radnom mjestu tko radi, koliko zaradjuje (tj.samim time, koliko placa porez) te da li radi na radnom mjestu koje je od vaznosti za zemlju (da se ima takvih kadrova). Singapurci su vrlo domoljubni, vrlo cijene svoju drzavu i doslovno biraju kome ce dati cast da bude dio njihove populacije.
Nadalje, kada se i dobije status PR-a, on vrijedi 5 godina, nakon cega se opet mora dati molba za produzenje - to sto smo mi trenutno PR, to uopce ne znaci da cemo taj status dobiti ponovo jer nas mogu odbiti i ne produziti nam. U tom slucaju se vracamo na pocetak, tj.na 'work permit' i 'dependent pass' (sto se mora obnavljati svake 2 godine).

Putovnica - nemaju dvojno drzavljanstvo pa se onda mora odreci svoje 'stare' putovnice da bi se mogla dobiti njihova. ALI, isto nema pravila, tu su jos strozi u biranju tko ce biti 'singapurac'. Imaju milion dokumenata za ispuniti, mora se polagati test o povjesti S'pora, ici na razgovore, znati razne opce info o drzavi,......uglavnom, nije bas zezancija.
Da, imati njihovu putovnicu je vrlo prakticna stvar jer ja stvarno nemam pojma da li uopce ima drzava za koju oni moraju imati ulaznu vizu - za razliku od nase HR-putovnice. To je vrlo prakticno za ljude koji puno putuju, kao npr.moj muz koji je bar 4 mj./god. na putu okolo po svijetu (ne, nema S'pore putovnicu, ima HR, no zato ju mora vaditi novu svake godine jer mu se u roku od godine dana ispuni cijela sa raznoraznim vizama!!).
E, da, zaboravila sam napomenuti - ako imas njihovu putovnicu, onda si i njihov vojni obveznik. Tako je slicno i sa PR-om - ako npr.musko dijete dobije status PR-a onda mora ici ovdje u vojsku 2 godine, a nakon toga svaki PR ili s'purac mora ici na godisnje vojne vjezbe (2-3 tjedna, mislim) i to je obavezno do neke odredjene godine starosti. Nisam sigurna kaj ako si odsluzio vojsku u svojoj zemlji (i imas npr. 30-ak godina) pa ovdje dobijes putovnicu, da li onda trebas odguliti tih 2 godine ili ti priznaju ono od prije pa samo moras ici na te vojne vjezbe...

Klima? Eh...... nocu oko 27 C, danju oko 33 C, vlaga uglavnom oko 80% (osim kada pada kisa kada je 100%). Meni je OK, brzo sam se navikla (nakon par mjeseci), ali moj muz jos uvijek pati i cijedi se svaki dan....znaci, doslovno ovisi o covjeku kako podnosi visoke temp.i zrak pun vlage. Istina je da bez air-cona ne bismo mogli prezivjeti (u stanu ih imam 6!), ali ovdje su to fantasticno rijesili pa tako da ne postoji javni zatvoreni prostor koji nema air-con. Sve zivo je klimatizirano, od taxija i buseva, preko skolskih ucionica, pa do shop.centara i ureda (i moj lift u zgradi ima air-con!). Na otvorenim prostorima su vrlo cesto postavljeni ventilatori, kao npr.na terasama kafica ili na nekim drugim javnim mjestima gdje se okupljaju ljudi. Sve busne stanice (kao i taxi-stajalista) te prostori oko javnih zgrada (shop.centri, uredi i sl.) imaju krov koji sluzi kao za zastitu od sunca tako i za zastitu od kise koja (moram reci) ovdje pada gotovo svakodnevno - to su uglavnom oni kratkotrajni pljuskovi od sat-dva ali koji vrlo cesto znaju napraviti opci potop u pojedinim djelovima grada jer padne jako puno kise u kratko vrijeme.
Zimi su temp.za 2-3 stupnja nize, ali zato imamo monsunske kise koje su obicno oko Nove Godine i znaju neprestano padati po nekoliko dana i noci za redom.

Eto, ako jos uvijek ima koga ovdje u S'poru, bilo bi mi jako drago da mi se javi.
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 00:30   #22
mene zanima jos koji dijelovi grada imaju problema sa kisom
cula sam da je prosle godine i Orchard bio poplavljen.
Zanima me tak da znam di traziti stan Mi dolazimo za mjesec ili dva.
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 08:29   #23
Gle, kada pada kisa, onda pada i ti tu ne mozes nigdje pobjeci. Jedino ako imas krila ....... ma, zezam te malo .
Tu oko poplavljenih dijelova grada nemas bas pravila. Prosle godine u 6.mj. je bio poplavljen Orchard i Geylang, onda iza toga par garaza u nekim Condima na Bukit Timah, a prije toga je bilo poplava na Toa Payoh, a jos prije na Marine Parade (East Cost) - a to ti je sve na razlicitim dijelovima grada.
Uglavnom, razlog poplave na Orchardu je bio taj sto su podzemni kanali bili malo zastopani pa velika kolicina kise koja je pala u pola sata je napravila dar-mar u par shop.centara, prvenstveno u ducanima koji su bili u prizemlju (Hermes i jos par ducana su tuzili grad i dobili golemu odstetu jer im je roba bila unistena) pa je u medjuvremenu nivo ceste (asfalt) u tom djelu podignut za koji 30-ak cm da se omoguci bolji protok kisnih voda.
Ovih par Conda na Bukit Timahu su malo u nizini (ako se to tako moze nazvati jer ovdje nema brda i dolina, samo je visinska razlika terena u mozda par metara) pa su im podzemne garaze bile poplavljene od velike kolicine vode koja je navrla za vrijeme jednog veceg pljuska.
Prizemni stanovi u Condima su obicno uzdignuti od nivoa ceste, kao na polukatu jer je obicno ispod neka podzemna garaza za stanare Conda a one sve imaju one otvore za ventilaciju (velicine prozora, ali bez stakla) tako da su kod eventualnih poplava te garaze prve na udaru. Tako da se uopce ne moras zabrinjavati time gdje vise pada kisa jer je ionako cijeli otok na udaru tih crnih oblaka a stan ti sigurno nece biti poplavljen. Jedino, ako i dodje do poplave, ima problema oko javnog prijevoza jer su ceste pod vodom, no to vrlo kratko traje (mozda sat vremena), dok MRT vozi non-stop i jos nikad nisam cula da je njime bio obustavljen promet zbog bilo kakve kise.

Kod izbora stana bolje gledaj da si pored MRT-stanice (ako necete imati auto) ili barem da Condo ima svoj shuttle-bus do prvog MRT-a.
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 19:19   #24
Quote:
AndrejaB. kaže: Pogledaj post
Kod izbora stana bolje gledaj da si pored MRT-stanice (ako necete imati auto) ili barem da Condo ima svoj shuttle-bus do prvog MRT-a.
Condo

n da ... moj muz je obican sljaker, nema condo, nema auto, nema internacionalne skole, nema expat money Jedno 10 000 indijaca ga pokusava srusiti i uzeti njegov posao. Orchard budemo gledali iz aviona dok kruzi prije slijetanja i beljili se onim jadnicima dolje u skupim stanovima koji misle da su visoko.


I'm gonna be a HDB chick
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 09:57   #25
Orchard sigurno necete vidjeti iz aviona jer avioni slijecu iz drugog pravca, ne nadlijecu grad.......
Da, na Orchardu i u blizoj okolici su vrlo skupi stanovi, no Sentosa ih premasuje po cijeni.
Neznam koliki vam je budget niti koliko soba zelite imati niti gdje preferirate biti (mozda se zelite orijentirati blize muzevom poslu), ali mozes naci vrlo pristojan condo negdje na periferiji (Woodlands, Pasir Ris, manji condi na East ili West Coastu). Koliko gledam cijene, vec 2-sobni se nude od kojih 2800 SGD/mj., ali to je samo ponudjena cijena jer se uvijek moze iscijenkati za kojih 10-15% manje (naravno da ce traziti najvise sto se moze dobiti u njihovom condu, a na vama ili vasem agentu je da to spustite na sto je moguce manje!).
Uglavnom, stariji condi (10+ godina) su i jeftiniji, ali mogu ti reci da su im i sobe vece. Ovi noviji su svi skuceni jer se pocelo gledati da se na terenu stisne sto vise stanova tako da su u konacnici sobe u tim stanovima doslovno za staviti ormar i krevet, sa ulaznih vrata ulazis direktno na stol u blagavaoni, isl. Mi smo bili prije u jednom starijem condu i kuhinja je bila ogromna, a sobe super velike, visoki strop, pravi parket na podu, kupaona u mramoru,....
Neznam, ja sa djecom nikad ne bih isla u HDB, cisto zbog svih tih popratnih sadrzaja sto Condo nudi i ako postoji ikakva financijska mogucnost odlucila bih se za Condo, pa makar gdje bio, na kojem god kraju S'pora. Mislim, ja to gledam ovako; moj muz radi cijeli dan, otidje u 8 ujutro i dodje u 8 navecer (znaci, otidje u svitanje i dodje po mraku), najbitnije mu je da ima pristojnu kupaonu i cisti krevet, a sve ostalo mu je vise-manje. Ja sam sa djecom doma, oni odrade svoje u skoli, a popodne kamo sa njima? U Condu imas bazene, dj.igralista, gym, teniske terene - sve besplatno za koristiti a sve ti je 'doma'. Jos ako je Condo veci pa ima i mali ducan ili shuttle-bus, onda ti nista drugo ne treba. Sve sobe su sa air-conom, ima puno stranaca sa djecom pa klinci uvijek mogu naci drustvo za igru a tako se brze upoznas sa ostalim susjedima i uklopis u okolinu.
U HDB-u nemas nista od toga. Svi HDB-i su gradjeni bez air-cona, vlasnici stanova uglavnom ugradjuju stropne ventilatore a samo pojedini si stave air-cone. Neki nemaju niti lifta (pa se ti penji na 10. kat pjeske......), uglavnom svi imaju resetke na prozorima (zbog "sigurnosti da djeca ne padnu kroz prozor" - sto je meni grozno, kao u zatvoru!). Nema nikakvih bazena, teretana, shuttle-busa, obicno ima neko malo dj.igraliste. Susjedi su ti svakojaki, iz raznih drustvenih slojeva - da budemo jasni, ja apsolutno nemam nista protiv svih ljudi ovdje i najvise sto me odusevljava u S'poru (pored niskog kriminala) je to sto nema rasizma i sto svatko svakog postuje sve od religije do nacina i kulture zivljenja. ALI......ipak pored nekih ljudi ne bih htjela stanovati, bas upravo zbog tog njihovog nacina i kulture zivljenja koji je nama nezamisliv jer ih ima stvarno svakakvih. Ovo je multinacionalna drzava, ima ih od kineza pa sve do indijaca i pakistanaca, pa sad ti znaj tko ce ti biti susjed i od kud je on dosao, iz kojeg sloja drustva..... Cesto indijci dolaze 'coporativno' i njih zna biti po 10-ak clanova obitelji da stanuju u 2-sobnim stanovima......ma, uopce nemam pojma kako spavaju i zive, jadni nisu krivi sto ne mogu drugacije, ali vjeruj mi ne bih im htjela biti susjed! A, takvih ima dosta ovdje. Mislim, ne etiketiram indijce, ima ih i iz drugih zemalja takvih, ali oni su mi prvi pali na pamet. Isto tako, nije u svim HDB-ima tako, ima i "normalnih" ljudi, no sad ti znaj ......... nemas pojma tko je oko tebe dok ne pocnes zivjeti tamo, ali onda je vec kasno jer si prije toga vec morao potpisati ugovor na godinu ili dvije i nema sad da bi se selili......
Velim, mome muzu bi to sve bilo svejedno jer ionako ne bi vidio tu okolinu kada radi od jutra do navecer, ali meni koja bih bila doma cijele dane sa djecom .....pa, mislim da bih izludila..........

Ipak, ima neka sredina izmedju obicnih HDB-a i Conda a to su "executive condominiums". To su HDB-i koji su poboljsani u smislu da imaju te popratne sadrzaje Conda. Nema ih puno, mozda par, ali su po cijeni rentanja visi nego obicni HDB-i ali opet manje nego u Condima. Jedino je pitanje da li njihova lokacija odgovara onome sto se zeli ili trazi.


A, da, sto se tice usporedbi, ovako kaze jedna stranica:

- More than 80% of Singaporeans live in public housing. These apartments are mostly owned by the occupants. These HDB apartments are located in housing estates, which are self-contained towns with clinics, schools, supermarkets, food centres, as well as sports and recreational facilities. They are known as HDB flats because they are built and maintained by the Housing and Development Board (HDB). For the classification of HDB flats, the living room is counted as one room.

2-Room HDB Flat - 1 bedroom with a built-in area of about 45 sq m or 485 sq ft.
3-Room HDB Flat - 2 bedrooms with a built-in area of about 70 sq m or 754 sq ft.
4-Room HDB Flat - 3 bedrooms with a built-in area of about 90 sq m or 969 sq ft.
5-Room HDB Flat - 3 bedrooms with a built-in area of about 110 sq m or 1,184 sq ft.
Jumbo HDB Flat - 6 bedrooms which is joint by two 3-Room flats.
Executive Apartment (HDB EA) - 3 bedrooms with built-in area of about 150 sq m or 1,615 sq ft.
Executive Mansionette (HDB EM) - Same as Executive apartment, except it has two levels.

- Private condominiums and apartments, where residents share the common compound and facilities, are the preferred choices for most expatriates. They come in various sizes, ranging from low-rise blocks to extensive high-rise condo. The units range from studio, 1, 2, 3 and 4-bedroom units, penthouses. Condo and apartment start from as small as 500 square feet to as large as 8,000 square feet.
Most condos come with good-quality finishes, luscious landscaping, basement car park and full recreational facilities such as clubhouse, children's playground, gymnasium, swimming pool, squash, tennis courts, and sometimes even a putting green. Most developments have 24-hour security surveillance, intercom systems and some condos even have home automation systems.

APT - Apartment. The compound has smaller land area compared to Condominium. May not have recreation facilities.
CLUSTERHSE - Cluster House. Strata titled landed house with shared compound and recreation facilities.
CONDO - Condominium. The compound has bigger land compared to Apartment and usually has recreation facilities.
CONDO EXEC - Executive Condominium. Condominium restricted by HDB's rules and regulations on Rental & Sale.
HUDC - Privatised flat originally built by the Housing & Development Board (HDB). May not have recreation facilities.
PENTHSE - Penthouse. Biggest unit in the Apartment or Condo block. Usually on the top floor with two levels.
TOWNHSE - Townhouse. Apartment with ground level entrance and usually is 2 to 4-storey high.
WALKUP - Walkup Apartment. Low rise apartment without a lift or recreation facilities.
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 11:29   #26
Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
Condo

I'm gonna be a HDB chick
Pretpostavljam da ti je muz vec ovdje pa da ce se on dati u potragu za stanom prije nego sto vi dodjete.
Evo ti jedan savjet - S'pore je jedno veliko gradiliste, Condi se grade na svakom koraku, a sada je to jos "zacinjeno" i gradilistima za nove MRT linije. Svi stanovi u blizini tih gradilista (bilo HDB-i, bilo Condi) na neki su nacin "osteceni" jer se nalaze uz buku, kamione, prasinu, masineriju, otezano prometovanje cestom, ...... (ovo sve shvatili uslovno, ne doslovno!!). Na taj racun se cijena rentanja moze jako sniziti pa se prilicno dobar stan u dobrom Condu moze naci po vrlo prihvatljivoj cijeni. Neka tvoj muz prvo kupi "Street directory" (knjizica sa detaljnim planom S'pora, kosta oko S$ 12, a moze se naci na svakom standu novina, supermarketima, knjizarama kao i u "7-11") i onda nek se orijentira na oglase u Straits Timesu (najvise ih ima subotom). Oglasi su lijepo poredani po distriktima, ima i karta koji distrikt pokriva koje podrucje grada pa neka malo istrazi sta se nudi.
Ova buka i kamioni uz gradilista, to ne shvati kao doslovno tako. Ovdje su ti ljudi vrlo osjetljivi na svakakve stvari i navikli su da drugi oko njih mogu biti velike picajzle. Ja znam jednu obitelj koja je iznajmila stan u vrlo dobrom Condu za 25% nizu cijenu od prvobitne upravo na racun toga sto je pored bilo gradiliste jednog drugog Conda - sto oni nisu mogli vjerovati da je moguce no preporucili su im jedni prijatelji da pokusaju jer nista ne mogu izgubiti. Ispostavilo se da se stan bezuspjesno izjamljivao vec par mjeseci (upravo zbog toga sto gleda na gradiliste) i na kraju je vlasnik pristao na bilo sta samo da ga vec jednom izrenta. A cijenu u novinama je objavljivao agent jer je njemu u interesu da se stan izrenta za sto vise novaca da bi on sam dobio vecu lovu u odredjenim %.
Ljudi neznaju da se ovdje moze cjenkati za takve stvari i na koje trikove se mozes izvlaciti. Naravno, mozda ne upali uvijek, imas tvrdokornih vlasnika koji ne spustaju niti pod cijenu da im stan zjapi prazan mjesecima, ali imas i onih kod kojih to pali od prve - samo treba znati i pokusati. Agent vam sigurno to nece preporuciti jer je njima u interesu da se stan izrenta za sto vise jer ce tako oni vise zaraditi na tome.

Inace, mom muzu je trebalo 4 mjeseca da nam nadje stan. On je prvo nasao skolu u koju smo upisali djecu, pa je onda gledao neki stan u blizini da klincima nije daleko do skole (nismo im htjeli uzeti sk.bus je je to bilo brdo love) ali i da ima neku poveznicu do MRT-a da moze na posao a da ne koristi taxi. Condo nije bio blizu MRT-a, ali je imao shuttle do tamo tako da nije bio problem niti njemu na posao niti meni za ici u grad, a klinci su isli pjeske i u i iz skole (ako je bas tada padala kisa, onda su uzeli taxi).
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 08:37   #27
Evo samo da javim da smo dobili vizu i pakiramo kofere
ceka nas jedan prekrasan HDB na drugom kraju svijeta
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 02:32   #28
Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
Evo samo da javim da smo dobili vizu i pakiramo kofere
ceka nas jedan prekrasan HDB na drugom kraju svijeta
Vizu??????? Kakva viza, mi ne trebamo vizu za S'pore.........mozda mislis dependent pass......
Ajd, nema veze, glavno da ste vi sve sredili
Kad tocno dolazite? Javi se na PM pa da se dogovorimo za kavu. Ima nas ovdje par zenskica koje se redovito nalazimo svaki tjedan
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 15:31   #29
Pozdrav svima!
Supruga i ja ćemo posjetiti u veljači 2012 Singapur na 5 ( pet) dana. Molim vas može nekoliko savjeta kao npr. u koji hotel ići, što se isplali vidjeti i koja mjesta svakako obići, što se ne smije propustiti, što je nabolje kupiti ( za ponijeti doma ) da li je jako skupo..etc....... tj. kako provesti 5 dana. Uz malu napomenu da nismo baš ljubitelji noćnih izlazaka...više smo dnevni tipovi, rano spavanje i rano ustajanje.
Robertdeniro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 16:15   #30
Quote:
AndrejaB. kaže: Pogledaj post
Vizu??????? Kakva viza, mi ne trebamo vizu za S'pore.........mozda mislis dependent pass......
Ajd, nema veze, glavno da ste vi sve sredili
Kad tocno dolazite? Javi se na PM pa da se dogovorimo za kavu. Ima nas ovdje par zenskica koje se redovito nalazimo svaki tjedan
pa DP je vrsta obiteljske vize
i za bilo koju zemlju u kojoj se ostaje duze do 30-90 dana treba viza, bez obzira od kuda se dolazi.

a kava moze
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 20:50   #31
Quote:
Robertdeniro kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Supruga i ja ćemo posjetiti u veljači 2012 Singapur na 5 ( pet) dana. Molim vas može nekoliko savjeta kao npr. u koji hotel ići, što se isplali vidjeti i koja mjesta svakako obići, što se ne smije propustiti, što je nabolje kupiti ( za ponijeti doma ) da li je jako skupo..etc....... tj. kako provesti 5 dana. Uz malu napomenu da nismo baš ljubitelji noćnih izlazaka...više smo dnevni tipovi, rano spavanje i rano ustajanje.
Mislim da je najbolje da za hotele pogledas na TripAdvisor, ovisno o tome koliko ste spremni odvojiti za smjestaj http://www.tripadvisor.com/Hotels-g2...ACCOM_OVERVIEW . Tamo ces naci iskustva drugih koji su bili ovdje pa neka ti to bude najbolja nit vodilja. Pored toga, osim sluzbenih fotki, ima fotki i od turista pa stvarno mozes vidjeti sto pojedini hotel nudi.

I Agoda ti je dobra za pregledavanje http://www.agoda.com.sg/pages/agoda/...rchResult.aspx

Jedino ti mogu preporuciti da gledas neki hotel u blizini MRT-a ili u nekoj prometnijoj ulici (ovdje ti je preglednija mapa http://www.streetdirectory.com/ - upisi ime hotela gore u prazno polje), cisto zbog lakseg nalazenja taxija. Taxija ima jako puno, prilicno su jeftini, ali ako si u nekom hotelu u nekoj sporednoj ulici onda ga je vrlo tesko dobiti tokom "peak hour"-a (ujutro 8-10 i navecer 6-11) jer ljudi idu na i sa posla, pa onda ga mozes cekati i po sat vremena. A pogotovo je problem kada pada kisa, onda je kaos sa tim taxijima.
Na samom aerodromu (negdje kod Visitors Centra ili kod Informations) imas za uzeti free karte grada, kao i hrpu prospekata o raznoraznim atrakcijama. Kartu grada svakako preporucam uzeti.


Sto se isplati vidjeti i sta svakako obici????? Ajoooj....sta vas interesira - muzeji, zabavni parkovi (u stilu ZOO, Bird Park, Sentosa i slicno), shopping......

Ovo je sluzbena turisticka stranica, mozes naci listu svega atraktivnog za turiste http://www.yoursingapore.com/content...xperience.html

Mislim da bi svakako trebalo ici na S'pore Flyer http://www.singaporeflyer.com/ (voznja traje 38 min, ulaznica je S$ 29,50, u kabini dobijes kartu da znas sta ces vidjeti uokolo te slusalice kroz koje slusas snimljeni materijal /kao vodic/), te na SkyPark na 57.katu Marina Bay Sands Hotela http://www.marinabaysands.com/Singap...Sands-SkyPark/ (ulaznica je S$ 20, imaju organizirane ture sa vodicem u 10, 14 i 21h koje primaju max 50 ljudi po sistemu 'tko prvi dodje' ali se individualno moze doci kroz cijeli dan) .
Kip Merliona (znak S'pora) je u uvali Marina Bay, a posebno je atraktivan nocu kad je mrak a on osvjetljen - ovdje je mrak vec u 7, tako da vam to ne bi trebalo biti prekasno (a isto tako i svice oko 7 ujutro).

Turisti govore da je Sentosa pod "must" http://www.sentosa.com.sg/en/ (ima hrpu atrakcija a za svaku je posebna ulaznica koja se kupuje na licu mjesta, dok je ulaz na samu Sentosu S$1 ako ides 15 min pjeske preko mosta a S$ 3 ako ides vlakicem /monorail/ koji krece svakih 5 min iz shop.centra Vivo City), a tamo je prosle godine otvoren Resort World http://www.rwsentosa.com/language/en...udiosSingapore (sto bi ja rekla, Disneyland za odrasle - ulaznica je S$ 66/72 ovisno da li je za radni dan ili vikend).

Po meni, najbolji nacin za vidjeti grad je ici na voznju turistickim busom Hippo Tours. Imaju nekoliko ruta po gradu, cijena pojedinacne rute je S$ 23, dobijes popis stanica gdje se moze izaci ili uci u bus i mozes se voziti cijeli dan.
Znaci, ako npr. uzmes Purple Route onda mozes izaci u Chinatownu, malo prosvrljat tamo sat-dva, pa opet na bus, pa na Orchard Roadu imas nekoliko stanica (glavna shopping ulica sa 20-ak shop.centara), S'pore Flyer je isto pokriven tom rutom.
Red Route isto prolazi Chinatownom, obilazi cijelu Marina Bay uvalu te prolazi kroz Marina Bay Sands Hotel te krug kroz Little Indiu.
Yellow Route pokriva Botanic Garden (tamo ima uglavnom zelenih biljaka, ali svakako unutra vrijedi vidjeti Orchid Garden - ulaz u Botanic je free, jedino u Orchid se placa S$5), Orchard Road, S'pore Flyer te Marina Bay uvalu.
http://www.ducktours.com.sg/tours_aio.php
Imas za download i detaljnu mapu gdje koja ruta prolazi te koje su stanice za izaci/uci u bus. Vrlo je zgodno jer (ovisno koju rutu odaberes) mozes u jednom danu obici znacajnija mjesta na raznim krajevima.
Dobro prouci stranicu, pogledaj ono pod "View By Category" jer nude razne pakete za nekoliko atrakcija po vrlo povoljnoj cijeni. Tako npr. za ukupnu cijenu od S$ 63 mozes uzeti "Singapore Pass" koji ti vrijedi za 2 dana, a on ti osigurava voznju tim busem, ulaz na S'pore Flyer, ulaz u 5 muzeja, Chinatown Walking Tour i Little India Walking Tour, River Cruise,.......
Ima i drugih paketa, ovisno o tome sto bi vas interesiralo, ali svakako proucite detalje. Inace, karte se mogu kupiti i on-line.


Je li skupo? E, pa neznam na sta ciljas......definitivno ove ulaznice za atrakcije nisu jeftine .
Ali, klopa u "food court"-ovima je jeftina pa tako npr. rizu, komad frigane piletine, neko dinstano povrce i neki sok mozes dobiti za S$6 (S$2 = 1 EUR). Taj 'food court' mozes naci u svakom shop.centru u gradu, sve je cisto i sigurno za klopu. Samo nemoj ici u restorane jer tamo neces proci ispod S$30 za obicni rucak, a neces se nista vise najesti nego u bilo kojem 'food courtu'. Ti 'court'-ovi imaju puno manjh standova koji svaki nudi drugu kuhinju tako da mozes birati sve od korejske preko indijske pa do japanske, a naravno da ima nekoliko verzija kineske. U sredini svega toga su stolovi pa (nakon odabira hrane i placanja) mozes sjesti gdje god hoces, a iza tebe ce cistaci pokupiti tanjure.
Klasicnih ulicnih standova sa klopom nema, jedino ces u Little India i Chinatownu naci ulicne te 'food court'-ove - ali iskreno ja se bas ne bih tamo usudila jesti jer nisu bas najcisci....
Kafica tipa Cofee Bean, Starbucks i Spinelli imas na svakom koraku, a espreso je od S$ 3,50-4. Oni svi nude i nesto malo za klopu (tipa sendvica, paste, salata, kolaca) tako da i tamo mozes nesto pojesti usput.
Alkohol (pivo i sl.) je prilicno skupo, isto kao i cigarete (bijeli Marlboro kutija je S$12). Ne znam da li ste pusaci, ali kad ulazis u S'pore sa sobom od cigareta ne smijes imati vise nego samo jednu kutiju i to otvorenu. Ako ti nadju vise, onda ce ti ih oduzeti i jos ces platiti kaznu, a mozda ce te i optuziti za svercanje, zato nije se za zezati........
Za odjecu je vrlo sirok raspon cijena, iako su firmate vrlo povoljnije za kupiti nego u HR. Npr., conversice All Star (basic model) su ovdje S$59 (= 207 kn), dok su u HR 400 kn. A jos ako potrosis vise od S$150 u jednom ducanu(provjeri jos tocno u samom ducanu jer neki imaju min S$200, a neki S$100) , onda imas pravo na povrat GST-a (poreza).
Pred malo mi je bila prijateljica pa je ovdje kupila neki nakit od rijecnih perli (bisera) jer je to ovdje jeftinije nego nakit od morskih perli - a ona mi kaze da je u HR obratno i da su ovdje te rijecne perle smijesno jeftine u odnosu na ono na sto je ona nailazila doma........


Nekih autohtonih suvenira nema jer ovdje nema nikakvih malih obrta. Sve se uvozi iz Indonezije, Tajlanda, Malezije, a kako sam vidjela da vam je S'pore samo prva stanica prema tim zemljama onda ti se takve stvari ovdje uopce ne isplate kupovati jer su ziher skuplje nego u zemlji iz koje se uvoze.

Sto se tice "ranog ustajanja", neznam koliko je to vama "rano"...... Ovdje se svi shop.centri otvaraju izmedju 10 i 11h, a kafici rade tek od 9 (osim onih par na Orchard Roadu koji su otvoreni 24h). Isto tako ulaz u sve zabavne parkove i atrakcije je oko 9. Ali zato skoro sve to radi do 10 navecer, a ponesto i do ponoci - npr.neki shop.centri vikendom imaju "shopping night" pa rade do ponoci, a shop.centar Mustafa u Little Indiji je otvoren 24h/365 dana u godini......

Steta sto ne dolazite barem malo prije jer je ovdje Chinese New Year 23-24.01., a to je najveci praznik i predivno je svuda po gradu, a pogotovo u Chinatownu........
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 12:00   #32
Thumbs up

Sjajne informacije, najljepša hvala AndreaB.!! Sada supruga i ja upravo radimo cijeli plan putovanja ( vremensko i financijsko ).

Zoo definitivno obilazimo, to nam je baš važno, čuli smo da je jedan od najboljih u svijetu, a mislili smo da smo bili u najboljem....

Želimo odsjesti u Mövenpick Heritage Hotel Sentosa, odnosno spremni smo dati za hotel max 900 € s uključenim doručkom. Na žalost smo ograničeni budgetom ali nam je važno da je hotel čist, siguran i dobro lociran. Zanima nas da li je to zaista dobra lokacija?

Usput, volimo malo biti i na plaži i upiti malo sunčevih zrak...kakve su plaže u Singapuru, gdje je lijepo otići na plivanje? Da li se može piti pivo na plaži?

Nismo pušači....da li mogu unijeti nekoliko limenki piva i koju bocu vina? Koliko košta pivo i vino u dućanu?

Evo supruga mi govori da postavljam blesava pitanja jer ona kao zna....

Još jednom puno hvala na info! Pozz...
Robertdeniro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 17:42   #33
Quote:
Zoo definitivno obilazimo, to nam je baš važno, čuli smo da je jedan od najboljih u svijetu, a mislili smo da smo bili u najboljem....
Je, dobro ste culi . Stvarno je predivan http://www.zoo.com.sg/ .
Mene odusevljava sto zivotinje nisu u kavezima (osim, naravno zmija i pingvina - zmije znamo zbog cega, a pingvini jer su u klimatiziranim prostorima), nego su sve nastambe otvorene sa jarkom izmedju dovoljno sirokim da ga ga zivotinje ne mogu preskociti. Imaju vlakic kojim se zgodno provozati uokolo.
Tamo ima mogucnost da se hrane zirafe, majmuni, mali klokani, slonovi...... ima odredjen timing za hranjenje zivotinja, kosarice sa hranom (mrkva i banane) se kupuju na licu mjesta i kostaju S$5 no ogranicen je broj tih kosarica i ide po sistemu "tko prvi" jer da se zivotinje ne prenajedu http://www.zoo.com.sg/l2_t2.aspx?l1=2&l2=19&langid=1 (sa zvijezdicom su oznacene zivotinje koje je moguce hraniti iz ruke, a ostalo su one koje se samo mogu gledati kako ih hrane cuvari jer su opasne po ljude).
Ulaznica za ZOO je S$20, ali nude i pakete ulaznica 3-in-1 ili 2-in-1 za Bird Park ili Night Safari http://www.zoo.com.sg/l2_t2.aspx?l1=2&l2=10&langid=1 .


Quote:
Želimo odsjesti u Mövenpick Heritage Hotel Sentosa, odnosno spremni smo dati za hotel max 900 € s uključenim doručkom. Na žalost smo ograničeni budgetom ali nam je važno da je hotel čist, siguran i dobro lociran. Zanima nas da li je to zaista dobra lokacija?
Sentosa je odlicna lokacija za one koji hoce uzivati u hotelu, prziti na plazi i ne maknuti se dalje. Dobra je za zabavu jer je krcata raznoraznih atrakcija i sigurno cete tamo provesti cijeli dan (ako ne i dva...), no ja osobno ne bih tamo odsjela u hotelu. Iako, vidim da je hotel odlican, tu nema zamjerki, ali svejedno.....
Zasto? Zato sto treba vremena da se dodje do grada, a u gradu ima puno vise toga za vidjeti nego na samoj Sentosi i gubiti cete vrijeme prijevozom. Imati cete problema i sa taxijem jer ih malo njih voli ici na Sentosu jer je kolni ulaz samo preko jednog jedinog mosta gdje zna biti kolona, pogotovo vikendom i navecer..... Inace, svaki auto placa ulaz na Sentosu S$5 i to,ako se ulazi taxijem, placaju putnici sto je znaci extra povrh cijene same voznje.

Radje bih preporucila neki hotel u gradu jer ce vam stvarno biti lakse kombinirati prijevoz sa turistickim razgledavanjem. 900 Eur je S$ 1800, a za te novce mozete naci jako lijepi hotel i u samom centru grada odakle ce vam sve biti lakse za obilaziti, a pogotovo ako imate namjeru shoppingirati...... Na Sentosi cete u razgledavanju provesti jedan dan (mozda dva), a u obilazak ostalih atrakcija cete ici svaki dan pa je to cisto moje misljenje zbog prakticnosti.
Vise-manje su svi hoteli sigurni i cisti - osim onih koji su budget-hoteli i za backpackere jer je u njima jeftin smjestaj naustrb nekih drugih stvari. No, sto ljudi, sto cudi, nemam namjeru nikoga omalovazavati.
Vecina hotela (barem ovi bolji, koje si vi svakako mozete priustiti sa takvim budgetom) ima bazen i nudi dorucak.


Quote:
Usput, volimo malo biti i na plaži i upiti malo sunčevih zrak...kakve su plaže u Singapuru, gdje je lijepo otići na plivanje? Da li se može piti pivo na plaži?
S'pore je okruzen oceanom i svugdje je zabranjeno kupanje zbog jakih oceanskih struja. Ljudi vrlo olako shvacaju te tabele upozorenja i zabrane pa je bilo slucajeva utapljanja.
Jedino mjesto gdje se smije kupati su 3 plaze na Sentosi - Palawan, Siloso i Tanjong Beach. To su pjescane plaze, imaju spasioce, popratne facilities kao tusevi (prave kupaone, a ne tuseve!!), svlacione i sl. One su unutar Sentose (uvucene uvalice) i more je prilicno plitko, skoro da ga se moze pregaziti do otocica preko puta (barem na Palawan gdje sam bila). Zbog pjescanog dna, more je malo mutno.

Sunceve zrake cete upiti i najobicnijim setanjem po gradu jer smo mi ovdje blizu ekvatora (4-ta paralela) i sunce przi k'o ludo. Ako cete ici na Sentosu, u Zoo i slicne otvorene parkove, sigurno ce vas uhvatiti sunce pa imajte na umu da se namazete nekom kremom prije.

Na plazi se moze piti sta si god doneses, pa i pivo i alkohol. Na Sentosi na svakom koraku ima nekih standova sa picima ili kafica tako da se ne moze ostati zedan, no malo 'lupaju' sa cijenama....... Ali, na ovim vrucinama meni osobno je draze platiti koji $ vise za hladno pice nego piti neko toplo koje sam nosila u torbi cijeli dan.
Inace, imajte na umu da sunce przi kudikamo jace nego u HR i da cete biti zedni zbog pojacanog znojenja - hladne boce vode (S$ 1) se mogu kupiti u svakom ducanu ili kaficu ili "7eleven" (nesto kao nas nekadasnji Duhan) i pazite da ne dehidrirate.

Quote:
Nismo pušači....da li mogu unijeti nekoliko limenki piva i koju bocu vina? Koliko košta pivo i vino u dućanu?
GDJE da li mozes unijeti pivo i vino??? U S'pore ili na Sentosu????
U S'pore naravno da ne mozes samo tako jer vrijede isti propisi kao i za sve ostale aerodrome - samo ono sto je kupljeno u duty free shopu, pakirano u prozirnoj plasticnoj vrecici, sa prikeljenim racunom o kupnji.

Na Sentosu, kao sto sam rekla, mozes jer te nitko nista ne pita, nije da je na ulazu neki skener ili da ti pregledavaju torbe.....
Ljudi nose sa sobom i hranu, frizider-torbe, pa cijele obitelji znaju imati piknik u nekim od parkova samo da prodju sto jeftinije jer ako zele provesti cijeli dan, pogotovo ako imaju djecu, onda im tako jeftinije ispadne.
Iako, na Sentosi svugdje ima mjesta za pojesti nesto, od 'Koufu Food Court'-a preko par finih restorana kao npr. 'Tastes of Singapore' (kod "Images of Singapore", nesto kao muzej o nastanku S'pora), dok na plazama tih restorana i barova ima jedan do drugoga.....

Za cijenu piva i vina u ducanu cu ti reci sutra kad provjerim (mi bas nismo konzumenti toga pa neznam dok ne vidim).
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 04:06   #34
Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
Evo samo da javim da smo dobili vizu i pakiramo kofere
ceka nas jedan prekrasan HDB na drugom kraju svijeta
ma HDB-ovi nisu tako strašni. ja isto živim u HDB-u, ispočetka ti je malo šok kako to izgleda izvana, iako naš stan je čisto pristojan. Mene osobno smetaju te rešetke na prozorima i to definitivno nagrđuje zgrade i prozore. Ali sada sam se već navikla. Meni su susjedi singapurci i malezijci, i nemam problema sa njima. Pozdraviš ljude i ideš svojim poslom. Ovdje ti se ljudi udomaće na hodnicima, stave si fotelje, cipele, komodice i sl. Jako me podsjeća na Dalmaciju gdje se živi na pragu kuće odnosno ispred. Na kraju ti to postane i simpatično.

Ok, condo-vi su ljepši, iako meni osobno sterilniji. Podsjećaju me na hotele (dosad što sam vidjela), ali svako ima svoj osobni ukus i budžet naravno.
Meni se sviđa naš kvart, dosta je vjetrovit (što je jako bitno za sg), ima parkić za djecu i teretanu na otvorenom ( e to mi je super, mislim da bi to bila dobra ideja za hrvatsku iako ne znam koliko dugo bi opstali a da netko nešto ne strga). U blizini imamo (što svaki kvart ima svoj bazen a ne kao u zg tri bazena na cijeli grad) bazen koji je jako jeftini, 1sgd a za djecu i manje. Ja osobno ne volim baš bazene , pa idemo zbog djece 1 na tjedan.

Koji je Vaš kvart?

Kao što je Andreja rekla, javim nam se za kavu. Meni je to osobno puno značilo kada sam došla da sam se povezala sa našim curama i čuješ malo iskustva, savjete i lakše sam se prilagodila.
svrcolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 10:25   #35
Quote:
Koliko košta pivo i vino u dućanu?
Evo, saznala sam te cijene. Imaj na umu da je danasnji kurs otprilike 1 EUR = 1,72 S$ - to, naravno kao i kod nas, ovisi od banke do banke, a ja sam gledala kod Mustafe (shop.centar u Little India) za kojeg kazu da ima najpovoljniji kurs http://www.mustafa.com.sg/forex.asp .

Receno mi je da je po kaficima/restoranima/barovima cijena piva 0,35 od 7-10 S$, dok je vino od 0,2dcl 10-15 S$.

Danas sam u marketu ("Cold Storage", srednji po cijenama) vidjela ovako - limenke od 0,33:
- Heineken - S$ 3,50
- Tiger - S$ 2,80
- Calsberg - S$ 3,05
- Calsberg Gold - S$ 3,20
- Stella Artois - S$ 3,40

Vino u marketu (boce od 0,7 L):
- Chardonnay (Australia) - S$ 26,30
- Sauvignon Blanc (South Africa) - S$ 30,90
- Chardonnay ( France) - S$ 38,00
- Cabernet Sauvignon Merlot (S. Africa) - S$ 30,90

Quote:
900 Eur je S$ 1800
Uf, "malo" sam se preracunala, to je po danasnjem kursu S$ 1548 (1 Eur = S$ 1,72) , a i inace je kurs tu negdje samo koji cent gore-dolje.......
Naime, zbog lakseg racunanja, mi to zaokruzimo na omjer 1:2 i to ide OK sa manjim cijenama, no kad se racunaju vece cifre onda nije bas svejedno i uvijek pogledamo tocni kurs - sto sam ja zaboravila, nego samo bubnula od-oka..sorry

Nego, Robertdeniro, malo gledam hotele sta se nudi a da je u okviru vaseg budgeta, pa mi daju svakakve cijene jer neki imaju jedne za tjedne dane a druge cijene za vikend, pa neki imaju akcije za odredjene datume.... - uglavnom, trebao bi mi neki datum kada bi vi bili ovdje.

Zadnje uređivanje Katrin : 15.10.2011. at 17:25.
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 13:00   #36
moj muz je bio u ovom hotelu
http://www.aqueenhotels.com/accom.htm

lavander street

i taj je na dobroj poziciji. I nije daleko od MRTa kak se neki zale
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 17:20   #37
Quote:
AndrejaB. kaže: Pogledaj post
Uf, "malo" sam se preracunala, to je po danasnjem kursu S$ 1548 (1 Eur = S$ 1,72) , a i inace je kurs tu negdje samo koji cent gore-dolje.......
Naime, zbog lakseg racunanja, mi to zaokruzimo na omjer 1:2 i to ide OK sa manjim cijenama, no kad se racunaju vece cifre onda nije bas svejedno i uvijek pogledamo tocni kurs - sto sam ja zaboravila, nego samo bubnula od-oka..sorry

Nego, Robertdeniro, malo gledam hotele sta se nudi a da je u okviru vaseg budgeta, pa mi daju svakakve cijene jer neki imaju jedne za tjedne dane a druge cijene za vikend, pa neki imaju akcije za odredjene datume.... - uglavnom, trebao bi mi neki datum kada bi vi bili ovdje.

Ja malo kasnim jer sam bio na putu, ali hvala ti puno na svim informacijama. Neću te opterećivati da gledaš hotele, ipak to i mene zabavlja. Još ne znamo točan dolazak u Singapur, ali otprilike krajem siječnja.... Isprintao sam sve tvoje informacije pa sada radimo financijsku konstrukciju... biti će gusto ali dolazimo sigurno, vjerojatno ćemo malo uštediti na hotelu... hvala it punooooo!!!!
Robertdeniro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:52   #38
Quote:
Robertdeniro kaže: Pogledaj post
Ja malo kasnim jer sam bio na putu, ali hvala ti puno na svim informacijama. Neću te opterećivati da gledaš hotele, ipak to i mene zabavlja. Još ne znamo točan dolazak u Singapur, ali otprilike krajem siječnja.... Isprintao sam sve tvoje informacije pa sada radimo financijsku konstrukciju... biti će gusto ali dolazimo sigurno, vjerojatno ćemo malo uštediti na hotelu... hvala it punooooo!!!!
ja imam viska prostora ali nemam viska kreveta, inace bi mogli kod mene mi smo ugradili u ugovor da mozemo primati putnike namjernike Sad moram samo nabaviti krevete i posteljinu negdje
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 12:02   #39
Thumbs up

Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
ja imam viska prostora ali nemam viska kreveta, inace bi mogli kod mene mi smo ugradili u ugovor da mozemo primati putnike namjernike Sad moram samo nabaviti krevete i posteljinu negdje
Haha...baš ti hvala. Ne bacaj se u trošak mi ćemo već naći neki ugodan hotelčić
Robertdeniro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 17:02   #40
Kakve su mogućnosti za "working holiday" shemu u Singapuru, ali baš s naglaskom na holiday. Znači ne bi išao s ciljem da tamo ostanem duže već par mjeseci, a boravak možda djelom financiram i radom. Koliko je teško dobiti takve poslove tipa mcdonalds, dishwasher, itd.. za Hrvata, koji papiri su potrebni i koliko se plaćaju?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.