Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2004., 09:07   #1
promjena u skoli i oko nje!!

O.S. koju pohada moje djete, jedna je u nizu skola koje imaju velikih problema s delikventima.Razbijanje, krada, droga, ostavljene sprice i boce alkohola....slika su svakodnevnice koju nalazi osoblje koje vodi racuna o cistoci skolskog dvorista.

Jucer je bio prvi roditeljski sastanak.
Izmedu ostalog povukla se i tema: kako zastititi skolu i djecu u njoj od sacice narkomana i alkoholicara koji svoje potrebe za opojnim sredstvima najradije zadovoljavaju u sigurnosti mracnog skolskog dvorista ( da ne spominjem da je viden i narkoman koji se u pol bijela dana pikao iglom u venu na ocigled djece i uciteljica. Ishod tog dogadaja nije mi poznat ali vjerujem da je sve zataskano!!!!)

MOLIM vas kao roditelje i prijetelje vase djece da mi spomenete barem jednu skolu u Hrvatskoj kojoj su roditelji svojom inicijativom uspijeli skolu i skolsko dvoriste svesti u granice sigurnog teritorija; da je to dvoriste sigurno mjesto za okupljanje djece i da ne branite djeci zadrzavanje na istom ( kao sto je slucaj u nasoj skoli, jel roditelji koji barem malo drze do svoje djece STROGO zabranjuju sakupljanje u blizini skole?!?!?!)

Na koji nacin «prisiliti» skolu da postave zastitara koji ce nadgledavati skolu i dvoriste?
Treba mi savjet!!

Vjeciti sam optimista i vjerujem da se uz pomoc roditelja, medija i jako puno dobre volje moze djetinjstvo provedeno u skoli i oko nje uciniti sigurnijim ( i na taj nacin biti uzor drugima i vlastitoj djeci).

Hvala!!!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 09:57   #2
promjena u skoli i oko nje!!

Pa zar nitko ne moze odgovoriti na moj post???
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 10:01   #3
ja se sjecam da sam citala za skole koje imaju zastitare. treba nazvat agenciju i pitat koliko to kosta. ako skola nece platit, neka roditelj, ali svi.
bitno je da su roditelji slozni i rade pritisak na ravnatelja, onda se nesto moze.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 11:29   #4
"drago" mi je da ste se raspisali na moju temu

Evo, dok vi razmisljete sto cete napisati ja sam zivkala skole po zapadnom djelu Zagreba.
Rezultat - O.S. u Selskoj ulici je prije par godina zapocela inicijativu na dobrovoljnoj bazi roditelja da se placa zastitar koji dezura od 9-21 sat radnim danom.
Novcani prilozi su 10-15 kn/mj i nije obavezno ali napominju da je veliki broj roditelja ukljucen!!!
Rezultati su pozitivni.
Smanjio se broj delikvenata koji se skupljaju oko skole. Navodno su postavili i reflektore, takoder na dobrovoljnoj bazi roditelja, oko skolske dvorane kako skola ne bi bila u mraku.

Veliki je angazman ravnatelja i definitivno mu radno vrijeme nije od 8-16.

Svaka pohvala svima koji su ukljuceni u angazman za poboljsanje uvijeta u skoli!!!!

tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 12:26   #5
Tonka,
probaj dobiti informaciju i u O.Š.Ivan Gundulić.
Ako se ne varam, i tamo roditelji plaćaju zaštitara, a mislim da su rijetki oni koji na to ne bi pristali, ako to znači sigurnost njihove djece.
Sretno!!!
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 12:41   #6
Hvala ti Bobica!!!!

Vjeruj mi da sam jako rezignirana. Na kraju roditeljskog ispalo je da nema nade da se ista napravi.
Vjerujem da se moze puno, puno napraviti samo treba imati volje i potrositi pokoji sat slobodnog vremena u ostvarenje ideje.
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 18:57   #7
Evo mrvica iskustva iz bijelog svijeta.
Zastitare ( jednog ili vise) placa skola da bi na ulaznim vratima legitimirale ljude koji tokom skolskog dana dolaze u skolu; sprijecavale eventualne tuce medu djecom, da reagiraju ako do njih dode; da nadziru skolske hodnike i skolski "teritorij" koji je ovdje jasno definiran ogradom i oznakama.
Roditelji su ovdje vrlo ali VRLO aktivni - pogotovo od 1-8 osnovne , nesto malo manje ako jos uvjek vidno u srednjoj skoli.
U slucaju da ima frke od nepoznatih u skolskom dvoristu roditelji se organiziraju na dobrovoljnoj bazi i grupa redovito "dezura" oko skole i u skoli dok kriza ne prode.
U tvom slucaju ako skola, ministarstvo tko god, ne moze ili zeli platiti zastitare onda se roditelji moraju sami organizirati sto prije to bolje - novcano i vlastitim prisustvom u skolskom dvoristu.
Mislim da je krajnje vrijeme da se i u HR osnuje nekakva roditeljsko-nastavnicka udruga nalik na PTA u US - na dobrovoljnoj bazi uz vrlo simbolicnu godisnju clanarinu.
Na mjesecnim sastancima uvjek prisustvuje direktor skole, zamjenici, pedagog, predstavnik nastavnika , vijece roditelja i svi koji zele doci na sastanak.
Sastanci se odrzavaju u skoli i raspravlja se o raznim problemima - tipa maltretiranje djece medusobno, tuce, problemi sa nastavnicima - ako svi imaju isti problem, razni ekscesi.
Razradi se godisnji plan "akcije" PTA uvjek ima nesto - ili se prodaju kolaci ili se organiziraju nekakve zabave za djecu, nastavnike i roditelje tipa zakuska i ples sa muzikom, bingo vecer, sportska vecer, piknik za kraj skolske godine, dan sportskog natjecanja gdje sudjelujeu svi razredi u skoli, prikupljanje odjece ili hrane o blagdanima za siromasnije obitelji.
Sve u cilju da se ucenici, nastavnici i roditelji upoznaju, povezu na neki vanskolski i neobavezni nacin.
Tako svi bolje funkcioniraju kad se ukaze kakva krizna situacija.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 08:29   #8
Da sam na vašem mjestu , predložio bih da se angažiraju zaštitari. da se napravi radna akcija učenika i roditelja i uredi i očisti okoliš škole i postavi rasvjeta i ako je baš neophodno - da se organiziraju očevi , pa kad njih dvadesetak dva-tri puta uleti među te huligančiće i narkiće - vjeruj mi da bi brzo naučili lekciju. Ako nebi uspio u svemu tome, ODMAH bih ispisao klinca iz te škole.
__________________
JE T'AIME BOUREQUE!
oskar kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 10:32   #9
Prije nego se postave zastitari trebalo bi postaviti osnovno, zarulje......nece oni tamo gdje ima svjetla i reflektora...pa onda ograda, pa onda zastitari...



Ono sto je opisala "diadora" kako se to izvodi u SAD-u je jedna od najboljih ideja.
Konocno suradjuju roditelji i skola, i daje se na znanje roditeljima da i oni moraju sudjelovati u radu skole, i svi imaju pozitivno iskustvo, zadovoljni su i znaju da su im djeca na sigurnom.

Da bih rijeci dodala

Diadora
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 11:05   #10
Vjerujte mi da cu pokusati sve da se napravi barem mali pomak u rijesavanju problema oko skole....
Bilo bi puno lakse kada bi bila i podrska roditelja...
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 11:26   #11
U zadnjih godinu dana vecina skola u St-u je dobila rasvjetu i video nadzor prostora oko skole. Zastitari su puno veci trosak jer se ovo plati jednokratno + ev. odrzavanje a rezultati su definitivno vidljivi jer se nakon toga oko skola prestalo skupljat sumljivo drustvo a skolsko igraliste je osvjetljeno dobilo novu funkciju - do neke ure klinci a do kasno u noc oni malo stariji igraju balun i basket.
Takodjer mislim da je i financijski bilo isplativo vec nakon nekoliko mjeseci jer su se znatno smanjile materjalne stete na skolskim zgradama (razbijena stakla, vrata, kradje i sl...)
TriviA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 11:36   #12
Bravo TriviA,
svaka pohvala ST.

Meni je jasno da me mozemo promjeniti svijet...ali vrijedi pokusati...barem od svog skolskog dvorista.

I kod nas u skoli su velike stete nastale kradom...Stalno se provaljuje i otuduju tehnicke stvari...
Nije mi jasno zasto u cjeloj hrvatskoj skoro svi vrtici i skole su mracnoh dvorista ...Sve je napravljeno samo za okupljanje olosa.

tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 12:19   #13
To se da sprijeciti najobicnijom "deterant" mjerom, odnosno svjetlom, i meni uopce nije jasno da tako nesto jednostavno poput reflektora sa senzorom, koji kosta 150 kuna nema barem na svkom kutu zgrade, a da ne pricam da se uvedu alarmi.....ocito je lakse nadoknadjivati stetu nego jedanput uloziti

Ali za to treba i inicijativa i podrska roditelja. cini mi se da direktori i profesori mogu uciniti jako malo ili gotovo nista....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 12:35   #14
Zvala sam skolu u Selskoj...gospoda mi je rekla da je ravnatelj prije nekoliko godina napravio roditeljski sastanak sa svakim razredom posebno. Dogovoren je novcani prilog na dobrovoljnoj bazi od skoro svakog roditelja.

Rezultati su vidljivi.

Problem je u tome sto radno vrijeme ravnatelja NE zavrsava u 16,00. On radi 24 sata dnevno i o tome SE MORALO RAZMISLJATI KAD JE NETKO PREUZIMAO TU FUNKCIJU!!!

Ravnatelj + profesori su ti koji moraju stalno kopati i pokusati uz pomoc roditelja napraviti cudo!!

Ne bi trebali bitioni koji nakon svog radnog vremena pokupe stvari i odu doma!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 21:45   #15
Quote:
tonka kaže:
.....

Problem je u tome sto radno vrijeme ravnatelja NE zavrsava u 16,00. On radi 24 sata dnevno i o tome SE MORALO RAZMISLJATI KAD JE NETKO PREUZIMAO TU FUNKCIJU!!!

Ravnatelj + profesori su ti koji moraju stalno kopati i pokusati uz pomoc roditelja napraviti cudo!!

Ne bi trebali bitioni koji nakon svog radnog vremena pokupe stvari i odu doma!
Ma sve je to lijepo ali i ravnatelji i profesori , koliko god voljeli svoj posao, postanu nakon nekog vremena umorni od jurisanja na vjetrenjace.
Velika vecina njih ima i vlastite obitelji i djecu koji ih cekaju doma nakon zavrsenog radnog dana. Ili je za ocekivati da im je dosta ona dva mjeseca preko ljeta?
Uz suradnju skole i roditelja moze se puno toga postici ali je previse od prosvjetara ocekivati da sami izvedu cudo.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 13:52   #16
Problem je kada imas skolu u kojoj se svaki profesor brine samo za sebe, gdje ravnateljica ceka mirovinu i ne da joj se natezati i stalno slijeze ramenima i kaze "sve sam ucinila sto sam mogla, ali Grad/Ministarstvo nema sluha" i gdje roditelje ne zanima gdje su im vlastita djeca a kamo li da ih od necega treba zastititi.

Osobno, smatram da sve pocinje od vrha. Kada bi na vrhu bila osoba kojoj je STALO, mogla bi pokrenuti i profesore, vecinu sigurno a onda bi se i roditelji mogli pokrenuti, isto vecina. Ovako, svi pokusaji odozdo, barem u nasem slucaju, zavrsavali su neuspjehom uz etiketu stalnih bundzija. Mada mi se fucka za to sto ce netko misliti.

A mediji su prica za sebe. Dok imaju drugog materijala, boli ih djon, a onda se pojave nakon 6 mjeseci i pitaju "sto je ono bilo"?
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 14:11   #17
Raspitala sam se...Ravnatelj ima sve ovlasti pokusati drzati skolu u sto sigurnijem stanju.
Duzan je kontaktirati policiju i zahtijevati pojacanu patrolu u vecernjim satima.
Nadalje, duzan je suradivati s opcinom ( ili kako se sada to zove), i ima ovlasti roditeljima prenjeti problem.
Moze predloziti da se skupljaju novcani prolozi na dobrovoljnoj bazi...bez prisile roditelja da se to mora!!!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.