Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2005., 14:10   #21
Quote:
Alopex kaže:
znam curu koja je vježbala oči, i stvarno joj se dioptrija (-) smanjila i to poprilično, tipa se sa -3 na -0,5 ali joj se nakon godinu dana što nije vježbala, na jednom oku vratila a na drugom ne. zašto i sama ne probam vježbati pa zato jer me kao prvo nekako neugoda hvata da neću uspjeti ništa postići (znam, znam...) a kao drugo za to vrijeme ne smiju se nositi ni leće ni naočale a ne mogu zamisliti da ne mogu se odvesti na posao niti raditi na njemu jer ne vidim. dakle, vježbanje očiju -- ne znam!
sto bi to tocno bilo vjezbanje ociju? nisam nikad cula pa rekoh, bolje da pitam..

ja sam sad dobila nova stakla i osjecam da mi je trunkicu prevelika dioptrija. ne bih stvarno htjela da mi se pokvari zbog stakala.. nikako se ne moze izbjec?
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 10:20   #22
Određenim vježbama za oči dolazi do jačanja očnih mišića, a samim tim i do promjene oblika očne jabučice i otklanjanja uzroka kratkovidosti (atrofija očnih mišića). Problem je u tome što treba biti dosljedanj u vježbanju, te u tom periodu ne bi trebalo korisititi nikakva druga sredstva za korekciju vida.

Mana je u tome što učinci takve metode ispravljanja kratkovidosti nisu trajni, pa je nužno stalno vježbanje.

Kako znaš da ti je dioptrija 'malčice prejaka' ?
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 14:57   #23
trunkicu mi se maglilo iz pocetka, a jos uvijek imam taj neki (al stvarno mali) osjecaj `zaostajanja` slike kad vrtim glavom. sad ne znam kak sam ja to povezala..hm..

a gdje se moze saznat za te vjezbe? meni je dioptrija 1,5 i 1,25 a imam tek 18
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 16:19   #24
Ljudi dragi... aj mene pitajte koliko ja imam.... Minus 11.
Ali rekao mi je doktor da rade lece do -30, pa se (jos) ne brinem.
Ma vraga se ne brinem, i vjerojatno cu otici na lasersku, bas skupljam infoe o tome.

BTW, za one koji tvrde da se dioptrija ne moze popravit: muz mi je imao -0,75 i -1 kao pubertetlija. Odbio je nosit naocale. Sad ima 37, bio je na ocnom pregledu sa mnom i ustanovili su mu +0,50, starceku jednom
Subjektivno, kaze da vidi bolje nego dok je bio mlad. I da, ni dalje nece nosit naocale...
Dr je potvrdila da oce to tako sa sitnim dioptrijama (do -2), al da ako je vise od toga, nema sanse...
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 17:43   #25
ja sam blento sto se tica ocnih pomagala, koristim ih tek...9 mjeseci. pretpostavila sam da bi nosenje naocala kao do neke mjere sprijecilo tj. usporilo daljni rast dioptrije. znaci, ne? mogla bih ne nosit naocale, radit te vjezbe i sve pet?

opet pitam gdje se mogu informirat o tome jer mi okulist naravno nije nista ni spomenuo.
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 17:56   #26
Quote:
Veky kaže:

Što se tiče vježbanja, da nimalo se ne šalim. Često probleme sa astigmatizmo imaju košarkaši. Uglavnom se radi o nepravilnom razvoju očne jabučice i zbog toga dolazi do nejednolikog loma svjetlosti po osima. Težak rad i jak fizički napor dokazano povećavaju deformaciju oka, dakle mijenjaju dioptriju. Ekstremni napori, razlike tlakova i sl. mogu izazvati slijepoću no to je ipak nešto drugo.
odakle ti to?
prvo postavis pitanje, a onda sam sebi odgovaras??

ja sam procitao ovako:
...kod osoba koje boluju od miopije nije problem u tome da ce se vid pogorsat sa naporima, to nema bas nikakve veze, jer bi svi oni koji se bave sportom duze vrijeme a boluju od miopije vec davno oslijepili, nego je problem u odvajanju retine od ocne stijenke sto moze dovesti do slijepila.
uglavnom kod miopije vece od 5 trbalo bi ne pretjerivat sa
naporima a pogotovo sportovima u kojima dolazi do naglog promjena smjera kretanja tijela i naglih zaustavljanja kao sto su sve vrste skokova (u vodu, padobranstvo, banji), razni moto sportovi, itd, kao
sto se ne preporucuje rad sa neprimjerenim utezim (sta to znaci...-to je
vrlo relativno)...
Pepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 12:44   #27
moja super frendica odbija nositi naočale i još uvijek ima sličnu dioptriju (valjda zadnjih 20 godina) a ja sam svaki put trčala okulisti koji mi je pojačavao dioptriju pa mi eto sad!

uglavnom, za vježbanje oka postoje neke knjige, ja sam išla kod nekog "doktora" koji mi je pokazao neke vježbe i dao naočale socijalke s kojima kao treba vježbati. zvuči logično i svima koji nemaju veliku dioptriju bih svakako to preporučila mada mi je i on rekao da što je veća dioptrija da su rezultati bolji jer one male dioptrije često ostanu. Mislim da se ne može ništa izgubiti sa vježbanjem, pa ako ti uspije super a ako ne opet si na istom. Ako ste zainteresirani posudim vam svoju "opremu", pokažem vježbe pa samo naprijed!

što se tiče fizičkih napora, kod velikih napora pri porodu zna doći do takvog odvajanja i zato se ženama koje imaju veliku dioptriju preporučuje carski rez. nije obavezno niti će svi doktori to ponuditi.
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 20:06   #28
sad ste me podsjetili da i ja nisam bio na kontroli više od godinu dana. aj jel neko može preporučit nekog okulista u zg, po mogućnosti u zapadnom dijelu grada, ne da mi se jahat negdi daleko
noćni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 22:52   #29
Quote:
Alopex kaže:
moja super frendica odbija nositi naočale i još uvijek ima sličnu dioptriju (valjda zadnjih 20 godina) a ja sam svaki put trčala okulisti koji mi je pojačavao dioptriju pa mi eto sad!
blago njoj..
al mislim da je to individualno..
ja sam odbijala nositi naocale toliko dugo dok vec vise nisam ljude prepoznavala na cesti osim ak mi ne bi dosli na manje od 2 metra udaljenosti
a i skolski uspjeh mi je opadao jer recimo nisam vidjela projecirane zadatke za ispit sa grafoskopa iako sam sjedila u prvoj klupi..
tada sam vidjela da je vrag odnio salu.
__________________
I'm busy right now. I'll ignore you later.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 15:11   #30
Evo svježeg "veselja" sa današnjeg kontrolnog pregleda za moje leće:

Lijevo: -1,25 Dsph + -3,00 Dcyl (što hoće reći - 4,25 dioptrija)
Desno: -4,25 Dsph + -3,50 Dcyl (što hoće reći - 7,75 dioptrija)

Lijevo je već 3 godine mirno, desno se nakon 1.5 godinu ponovno pogoršalo za 0,5D

Polagano mi dolazi da ga sam izoperiram nekom vilicom... ili kukom od afingera
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 23:13   #31
Ja sam počela nositi naočale davno nakon šta sam izašla iz puberteta, sa 22 godine. "Početna" dioptrija mi je bila - 0.5. Godišnje se povećavala za pola do jednu dioptriju. Sad imam 25 god i -2,5. Do kad će rasti, ne znam, ali dok sam ispod -10 zadovoljna sam
billie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2005., 12:12   #32
A za svoju kratkovidnost (-1 na oba oka) sam isključivo ja kriva!
Zaradila sam je s 21 godinom, nakon u svakom slučaju previše buljenja u knjige, ponekad sam cijele dane učila i čitala.
Odjednom mi je vid postao mutan, gotovo preko noći.
No, nimalo mi se više nije povećala dioptrija, već više od 10 godina.
Nosim meke leće, ponekad (doma naravno) male 'očalice', ali ne podnosim naočale na licu, gotovo pa ni one sunčane.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2005., 15:09   #33
od kad radim po cijele dane na kompjuteru u prosjeku 10 sati na dan...primjecujem da na desno oko nekako lose vidim, dok na lijevo je zasad ok.. morat cu i ja na pregled...
__________________
Zaplaci kad te nitko ne vidi....
Kleine is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2005., 17:17   #34
Meni je dioptrija skocila za vrijeme faksa, kasnonocnih ucenja i napinjanja ociju!1 i to od -0,5 na -3,50.

ma sta, od samo jednog (velikog) ispita mi je otisala za 0,5 gore.

u vjezbe i preventivno nenosenje naocala ne vjerujem - ja ih jedno vrijeme nisam nosila, osim u kinu i na predavanjima i nista, povecala sa svejedno.

al dioptrija na lecama i naocalama uvijek treba biti bar za 0,25 manja od stvarne, jer se oko ne smije 'ulijeniti"
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 21:28   #35
Pozdrav ja imam -12 na lijevom oku od rođenja ... naravno i balacija je bila na oba oka, i šlag na kraju strabizam na lijevom, dakle koma ...


Doktori na Rebru su mi rekli da na -12 ne ugrađuju leću jer nema koristi ... ima li tko kakav savjet što se da raditi laser nula bodova jer , ablacija to ne dopušta ... uskoro idem na operaciju onih mišića, jer godine i godine gledanja u pod i izbjegavanja pogleda su uništile moje samo pouzdanje i eto idem pokušat barem estetski to koregirati za sada ne vidim izlaz iz ovoga, ako ga netko zna neka javi please ...
Marcus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 22:14   #36
Evo ja imam 14 godina i dioptriju -4,50 a naočale sam dobio prije 2.5 godine ( u2.5 god mi je dioptrija otišla s -1,25 na -4,50 Dsph)
Šta će biti za još 2,5 god -9.0??
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.