Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2011., 21:22   #21
još mi je jedna stvar čudna- što spominjete da neke kuće imaju fasade neke nemaju?? ili sam ja nešto krivo shvatila
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 21:39   #22
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
oooooo, da barem samo saraju po cesti.

nego uz to gusak/racak dolazi unakazavanje dvorista perjem, smecem, wc papirom i slicno.
Kod nas se navedeni običaj zove "štrajenje" i zbog istog mm se nije usudio reći na poslu da sam trudna.
Dečki su već počastili par kolega medom i perjem po prozorima, zacementiranim prilazom za auto i dvorište ispunili konfetima i stiroporom.

Neeee dolazi u obzir, skrivamo me do posljednjeg trenutka od tih štetočina, samo će ih počastiti nakon što se sigurno vratim kući i prođe par dana.

Da ne zaboravim napomenuti; nakon što ti unište dvorište i naprave nepopravljivu štetu, trebalo bi se te iste štetočine pozvati u kuću i počastiti ih hranom i pičem

Emmm, počastila bih ih rafalnom paljbom ak 47
__________________
Sometimes, the greatest way to say something is to say nothing at all!
charm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 22:10   #23
nikad čula, ali sam se baš nasmijala čitajući ovo...a pogotovo:"tata ima miša......."
a nemam pojma, što da kažem, ako nama na kraju uspije ta sreća da dobijemo bebu ja bi im sama dala boju i perje pa neka se zabavljaju . u sjevernom primorju lijepe naše ovo nije običaj.
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 22:22   #24
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
još mi je jedna stvar čudna- što spominjete da neke kuće imaju fasade neke nemaju?? ili sam ja nešto krivo shvatila
a cuj, ne stave svi odmah fasadu dok grade kucu.
kuca u kojoj trenutno zivimo je gradjena 60-ih, a tek tamo negdje 93 - 94 je stavljena fasada na nju.
susjedi do mene dan danas nemaju fasadu, a kuca izgradjena valjd u 70-ima.

pa onda, posto nema fasade, rulja zakljuci da nije steta sarat po ciglama pa ti osvane racak/gusak ispod prozora

meni su ti obicaju groooozni, najvise zato kaj u mojim krajevima ekipa to obicava raditi TEK kad mama i beba dodju doma iz bonice. i isto kao i kod Charm, ocekuju da ih nakon tog cina pozoves u kucu na zderilo i pilo

kad je kuma rodila, kum je isti dan okrenuo odojka bas u nadi da ce izbjeci te parade, jer je kuma rekla da zeli mir kad dodje doma.
vecina je komentirala da je to bezveze, da je odojka trebao okrenuti kad ona dodje doma..

i ne, svejedno nisu izbjegli perje i cascenje taj dan kad je kuma dosla doma
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 23:01   #25




Evo, ovo sad našla....nema baš slika...

I ja ih najviše vidjela u području Pitomače, ali ima toga i u Međimurju, samo što ne šaraju po kući, već po cesti. Ima jedan natpis tamo negdje u potezu iza Sv. Ivana Zeline i Brezničkog Huma, ako se ne varam....ma tu negdje, uglavnom na sred ceste su strelice i vidi se na jednoj strani cijela riječ, a na drugoj strani GUS i tragovi kočenja.....

Prvo kaj mi palo na pamet kad to vidjela da je gusak ostao bez glave.....Mislim, ono, glavna prometnica od ZG prema VŽu i idu crtat po cesti....

Ima još da pišu na kućama:

ŽIVJELA KĆI
ŽIVIO SIN

ili
ŽIVIO NAM (pa sad ime djeteta)....
ili

RODI/O/LA SE SIN/KĆI...

U županiji di sad živim (ZG) u dva navrata pred kućom, znači tik do ceste i ispred ograde stoje ogromne rode.....na jednoj je beba u kljunu a kod druge nisam vidjela da ima, imala je neku plavu mašnu oko vrata.

Ovo je valjda modernija varijanta.....
Roda - figura je velika ko manji čovjek ili veće djete...

Samo mi je to lijepše vidjeti od onog šaranja svuda i posipavanja.
__________________
////Ovo moderiram
Laura74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 08:52   #26
Bez uvrede bilo čijim običajima i tradiciji, ali, majko mila, kakve kretenarije...
Sreća pa toga kod mene nema, mislim da bih nekog ubila.
__________________
Lavče stiže u kolovozu...
Yehane is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 09:58   #27
A ja mislila da sam Kuzerica

prvi put cujem

Bolje da umre selo nego obicaji
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 16:29   #28
majko moja...

bez uvrede ikome, al ovo mi je skoro u rangu sa meni regionalno bliskim zatakanjem živog pijevca na barjak prilikom vjenčanja...
kaktusic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 21:48   #29
ja sam to davno vidjela oko Bjelovara, baš je bilo dosta tih natpisa po selima.

za ove koje su pisale da su i same išle u takve "pohode", zanima me koje svrha takvog običaja? mislim na ovo pravljenje nereda s perjem i piljevinom i slično? okretanje odojka i feštu još i mogu shvatit.
livadica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 23:43   #30
Prvi sam put za to čula kada mi je dragi počeo radit na hitnoj u Križevcima.
Prolazimo kroz mjesta i gledam po kućama išarano "GUSAK" po svuda.
Meni je to UŽAS. Ne da je kriminalno, nego primitivno i užasno ljudima tako uništiti kuću, dvorište, auto... Užas.
Vidjela sam ljudima po novim pvc prozorima, roletama, vratima išarano sprejevima, dvorišta krcata smećem...
Podivljala bi da to meni netko napravi.
Mislim da to nije tradicija već vandalizam i alkohol
__________________
I'm not quiet, I'm plotting.
Annie Lou is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 00:39   #31
Stvarno nikad čula za takve običaje
Grozno,kod nas je običaj poslije svadbe da te dočeka neki nered što mi je odvratno a ovo tek,da ženu koja dođe doma nakon poroda dočeka tako nešto
Teški primitivizam,toga ima samo u HR..
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 00:53   #32
kad putujem k svekervi redovito vidim takve nebuloze.... naš kum je to doživio kad mu se rodilo prvo dijete.... sve je bilo puno perja, wc papira i naravno svi su došli jesti i piti....

dva dana smo čistili dvorište od toga... bilo je posvuda... po voćnjaku, vrtu, dvorištu, kući, prilazu....

i onda za god dana dobio sina... pa jovo na novo....

srećom ovdje gdje ja živim toga nema...
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 02:35   #33
Nedavno mi nije bilo jasno kako neke cure s jedne teme nisu čule za tradiciju davanja dote kod udaje.
Totalno su se čudile.
Moje trenutno čuđenje je nadvladalo sva njihova čuđenja skupa za jedno 95.8%


i moram dodati
__________________
Kad ti je teško, pogledaj kroz prozor. Vidjet ćeš, i s drugih prozora gledaju.
.točka. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 08:08   #34
to o čem pričate je običaj u mom kraju.
i to ne dočeka ženu tj mamu, već tatu...
većinom ga uz perje dočeka i metla kojom tata mora sve pomesti...

wc papir i ina sranja se bacaju zadnjih par godina kak je pravog perja sve manje..

u "originalu" se posipalo perjem...

i samo perjem...

nadalje, cilj i poanta je posipati isto dok te nitko ne vidi, tak da tata sumnja tko je ali ne zna...
ove fore s feštom nakon toga nisu dio običaja, jer je u to vrijeme već mala beba doma...

dio običaja je fešta za "muške" isti ili dan nakon što se beba rodi, baš zato da beba ima mir...
__________________
DreamTeam
dublin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:05.