Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li TE na Peruči
Da 20 41.67%
Ne 28 58.33%
Glasovatelji: 48. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 23:56   #381
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Ok, nećemo graditi termoelektranu, što kažu na nuklearnu? Ona je ipak najčišća

Mene više zanima, ako je onako kako Tarzan Legović kaže, da je naš energetski sustav bio pred kolapsom ovo ljeto, kako ćemo tome doskočiti? Kupovanjem struje ili? Kakve će to posljedice imati?

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20171212
Legovic je u emisiji ispricao kako je znanstvenim cinjenicama dokazao kako je vec ranije projekt jedne hidroelektrane zaustavljen falsificiranjem cinjenica oko nekakve ribice koja uopce nije bila ugrozena elektranom, nego upravo suprotno....

Pa se treba upitati tko financira te izmisljotine? To je retoricko pitanje, pravimo se da ne znamo barem na Jadranu tko bi to mogao biti.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 00:02   #382
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Legovic je u emisiji ispricao kako je znanstvenim cinjenicama dokazao kako je vec ranije projekt jedne hidroelektrane zaustavljen falsificiranjem cinjenica oko nekakve ribice koja uopce nije bila ugrozena elektranom, nego upravo suprotno....

Pa se treba upitati tko financira te izmisljotine? To je retoricko pitanje, pravimo se da ne znamo barem na Jadranu tko bi to mogao biti.
Ma ok, ali pitam ja što sad? Kako ćemo riješiti problem koji imamo? Nisam čula fizičara da je išta predložio, ako je, ispričavam se.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 00:20   #383
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Ma ok, ali pitam ja što sad? Kako ćemo riješiti problem koji imamo? Nisam čula fizičara da je išta predložio, ako je, ispričavam se.
Pa rekao je nek se grade elektrane samo ne kod nas
Klasicno lupetanje
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 00:25   #384
Talking

Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
e jebiga, buraz, ja ostajem ovdje još neko vrijeme i fakat se ne želim vraćati u doba kada je struja bila luksuz. dakle, koja konkretna rješenja protivnici ovog projekta imaju spremne u rukavu? Ok, ne sviđa vam se naša ideja, što vi nudite?
Retro stil povratka prirodi
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 00:30   #385
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Ma ok, ali pitam ja što sad? Kako ćemo riješiti problem koji imamo? Nisam čula fizičara da je išta predložio, ako je, ispričavam se.
Nuklearka je najbolje rješenje - s jednom novom nuklearkom bi riješili sve probleme - lokacija? Dunav ili obala (na obali još ima djelova koji su nenastanjeni i nisu gurnuti u turističke svrhe zbog nepristupačnog terena, što zahtijeva dodatni ulog) - i tu nuklearku treba gradit HEP koji bez problema može servisirat kredit koji je nužan za gradnju (a ni slučajno milo javno-privatno partnerstvo koje u ozbiljnu proizvodnju energije ne smije ni prići - mater im veleizdajničku i njihova partnerstva) . A ionako trebamo izgradit jedno pravo odlagalište i riješit gorući problem nuklearnog otpada - što od krškog, a što nelegalnog otpada koji su nam istovarili naši dragi europski partneri, a mi ga pobacali po baniji....

Dosta je bilo polovičnih i kriminalnih rješenja - a ponajviše se to odnosi na divne strane investicije kao npr. kamena vuna u Istri... Država mora zadržati monopol nad proizvodnjom energije.... I da, nuklearna energija je najčišća, naravno ako nisi mrtvi krimos i ako izgradiš adekvatno odlagalište - ionako nam švercaju nuklearni otpad pa bi to ubilo dvije muhe....


I ključna je stvar što imamo onu usranu krilaticu koja glasi "knowhow" - u prijevodu nuklearku možemo izgraditi s našim firmama tako da bi zavrtili veliki dio investicije u našoj ekonomiji---

To je otprilike 4-5 milijardi eura - investicija koja nam dava bar 2-3 godine bez kuknjave o nedostatku investicija....
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 01:23   #386
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Ma ok, ali pitam ja što sad? Kako ćemo riješiti problem koji imamo? Nisam čula fizičara da je išta predložio, ako je, ispričavam se.
Predlozio je da se sve drugo "minira".

Jer je svojevremeno bio za prihvacanje prostornog plana po kojem bas Peruca treba graditi plinsku elektranu...
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 02:06   #387
Meni nije baš jasna logika koja se ovdje koristi. Gradila bi se TE na plin. Proizvodila bi struju i toplinu. Toplinu bi doslovno bacali u vodu a struju koristili za grijanje. Jer ako ne sagradimo TE nema struje nema grijanja.

Dok mi netko to bolje ne objasni držim da je cijela priča budalaština.

Prvo, ogroman dio Dalmacije grije se na drvo ili pelete za koje je išao poticaj zadnjih par godina.

Drugo zašto se ne grijati direktno na plin. Ide plinifikacija, svi gradići po unutrašnjosti Dalmacije su ovo ljeto bili raskopani jer se vodio plin u sve javne ustanove.

Čemu ciklus više? Samo da netko zavrti paru? Koliko se u ZG koristi TE a koliko plinsko etažno?

Dalje, ako je suša, onda ili TE ne radi ili radi i enormno zagrijava ono malo vode što ima. A ako nije suša, onda HE proizvode sasvim dovoljno.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 02:29   #388
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Mene više zanima, ako je onako kako Tarzan Legović kaže, da je naš energetski sustav bio pred kolapsom ovo ljeto, kako ćemo tome doskočiti? Kupovanjem struje ili? Kakve će to posljedice imati?
Legović je matematilčar/fizičar koji se bavi informatikom i modeliranjem okoliša (nije biolog dakle). Kako je on to kompetentan za donositi nekakve procjene o stanju hrvatskog energetskog sustava? To što radi studiju o okolišu ne čini ga stručnjakom za energetski sustav.

Zašto bi građani finncirali i obnovljive izvore i HEP-ove špekulacije i manipulacije na tržištu? Lani je HEP bio u plusu 2 milijarde kuna. Ove godine zbog manje kiše morao je uvesti struje za 250 miliona. I sad se prodaje priča da nam TE treba da bi kao bili energretski neovisni. A istovremeno sklopili ugovore s Kraljevom i Valjevom o opskrbi struje tim gradovima. Jer kao nema se
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 12:54   #389
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Legović je matematilčar/fizičar koji se bavi informatikom i modeliranjem okoliša (nije biolog dakle). Kako je on to kompetentan za donositi nekakve procjene o stanju hrvatskog energetskog sustava? To što radi studiju o okolišu ne čini ga stručnjakom za energetski sustav.

Zašto bi građani finncirali i obnovljive izvore i HEP-ove špekulacije i manipulacije na tržištu? Lani je HEP bio u plusu 2 milijarde kuna. Ove godine zbog manje kiše morao je uvesti struje za 250 miliona. I sad se prodaje priča da nam TE treba da bi kao bili energretski neovisni. A istovremeno sklopili ugovore s Kraljevom i Valjevom o opskrbi struje tim gradovima. Jer kao nema se
šta odgovoriti nekome na ove budalaštine ...a ništa samo vi slušajte Bulja strućnjaka
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 12:58   #390
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Meni nije baš jasna logika koja se ovdje koristi. Gradila bi se TE na plin. Proizvodila bi struju i toplinu. Toplinu bi doslovno bacali u vodu a struju koristili za grijanje. Jer ako ne sagradimo TE nema struje nema grijanja.

Dok mi netko to bolje ne objasni držim da je cijela priča budalaština.

Prvo, ogroman dio Dalmacije grije se na drvo ili pelete za koje je išao poticaj zadnjih par godina.

Drugo zašto se ne grijati direktno na plin. Ide plinifikacija, svi gradići po unutrašnjosti Dalmacije su ovo ljeto bili raskopani jer se vodio plin u sve javne ustanove.

Čemu ciklus više? Samo da netko zavrti paru? Koliko se u ZG koristi TE a koliko plinsko etažno?

Dalje, ako je suša, onda ili TE ne radi ili radi i enormno zagrijava ono malo vode što ima. A ako nije suša, onda HE proizvode sasvim dovoljno.
Na plin se niko ne grije jer je jednostavnije ukljućiti klimu nego platiti uvođenje plina (samo plinski kotao je nekih 10-15 000 kn)

E sad je problem što ekipa dole ne kuži da struja za klimu ne dolazi po duhu svetome....

Ostala objašnjenja su odavno dana i stvarno nema smisla ponavljati uvjek isto....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:33   #391
Blagi off topic... rikno blok 1 u TE Plomin. Mislim da će nakon ovog cirkusa sa Peručom, potajno ugradit novi blok i proglasit ka blokom 1. Najvjerojatnije da će radit na ugljen, pošto je tamo napravljena luka za uvoz istog. Jedino što mislim da će i ovaj blok imati snagu od nekih 200-250 MW.

Što mislite hoće li Vlada pokušati izgraditi nanovo blok 1 bez ikakve javne rasprave?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:43   #392
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Na plin se niko ne grije jer je jednostavnije ukljućiti klimu nego platiti uvođenje plina (samo plinski kotao je nekih 10-15 000 kn)

E sad je problem što ekipa dole ne kuži da struja za klimu ne dolazi po duhu svetome....

Ostala objašnjenja su odavno dana i stvarno nema smisla ponavljati uvjek isto....
Dodatni je problem s plinom u stanu/kući što moraš imati poseban dimnjak samo za odvod CO2, koji mora biti odvojen od običnog dimnjaka, plus problem zbog mogućeg ugljen monoksida u prostoru sagorijevanja, pa i ispuštanja plina u prostor i mogućnost eksplozije, plus se javlja problem sa čišćenjem dimnjaka zbog taloženja kristala, plus dodatni problemi sa sigurnošću bojlera/kotlovima...godišnji pregledi svega, certifikati, testiranja...

Plin ima smisla samo kao etažni, gdje je jedna kotlovnica za cijelu zgradu (grijanje, topla voda), a onda se vraćamo da je bolje provesti vrelovode od toplane direktno do zgrade, jer tako i tako moraš raditi nove zgradne instalacije za grijanje i toplu vodu.

Sve to vam nitko nije rekao prije no što su vam doveli plin do kuće, naravno.

PS: a ako nema struje za grijanje, niki problem. Uzećemo pare iz poreza pa uvesti struju koliko treba. (tm) by Hrelja.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:50   #393
Mene u vezi plina iz plinare muči jedna stvar. Što ako netko ostavi ručak da se krčka na laganom plinu, a dotok plina do njegovog štednjaka prestane iz nekog razloga. Dok se ručak krčka na tihom plinu ta osoba ode radit neki drugi posao.

I ne primjeti da e plina nestalo i da nema vatre u ringli. Kad plin opet počne teči cjevovodima, on opet počne izlaziti ovom nesretniku kroz ringlu, ali ringla nije upaljena.

I onda odleti kuća u zrak.

Ja se plina bojim ko groma. Osobito kad ručak na plinu kuha osoba koja ima mentalitet kako ćemo - lako ćemo.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:51   #394
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Meni nije baš jasna logika koja se ovdje koristi. Gradila bi se TE na plin. Proizvodila bi struju i toplinu. Toplinu bi doslovno bacali u vodu a struju koristili za grijanje. Jer ako ne sagradimo TE nema struje nema grijanja.

Dok mi netko to bolje ne objasni držim da je cijela priča budalaština.

Prvo, ogroman dio Dalmacije grije se na drvo ili pelete za koje je išao poticaj zadnjih par godina.

Drugo zašto se ne grijati direktno na plin. Ide plinifikacija, svi gradići po unutrašnjosti Dalmacije su ovo ljeto bili raskopani jer se vodio plin u sve javne ustanove.

Čemu ciklus više? Samo da netko zavrti paru? Koliko se u ZG koristi TE a koliko plinsko etažno?

Dalje, ako je suša, onda ili TE ne radi ili radi i enormno zagrijava ono malo vode što ima. A ako nije suša, onda HE proizvode sasvim dovoljno.
Smisao plinske TE je da je ona, zbog brzine aktivacije i deaktivacije, naimjenjena proizvodnji u vršnim periodima kada nedostaje struje iz bazične proizvodnje (ugljenarke, hidro, nuklearke), koje puno sporije mijenjaju razinu opterećenja. Plinska TE može mijenjati opterećenje onom brzinom kojom se toplinski kotlovi i generatori mogu grijati/hladiti, dakle tipično unutar par sati, za razliku od drugih izvora (ugljen, NE) kojima treba i nekoliko dana, te HE koje ovise o vodostaju.

Zato su idealne za pokrivanje rupa u proizvodnji, primjerice HE i vjetro ili fotovoltaika, ili pak za vršno opterećenje od par sati dnevno kada je sve na maksimumu. To se svojevremeno pokušalo sa Enronom u Slavoniji (Jertovec) i ruskim plinom, ali je stopirano prije no što se Enron raspao.

Raditi plinsku TE bez uporabe otpadne topline je moguće, ali suludo, jer je onda preskupo.

Pojednostavljeno, koeficijent iskoristivosti TE bez uporabe otpadne topline je cca 25 do 28%, a sa uporabom topline je cca i do 45%, pa i 50 - npr za grijanje kućanstava, zgrada, poljoprivrednih plastenika, ribnjaka zimi, bazena, raznih industrijskih procesa i sl. To pak znači da je struja iz takvih TE 50% niža nego u onih bez uporabe otpadne topline.

Zato je suludo to graditi u Sinju, osim ako nećete cijelu Sinjsku Krajinu premrežiti plastenicima, štalama i ribnjacima.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:56   #395
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Mene u vezi plina iz plinare muči jedna stvar. Što ako netko ostavi ručak da se krčka na laganom plinu, a dotok plina do njegovog štednjaka prestane iz nekog razloga. Dok se ručak krčka na tihom plinu ta osoba ode radit neki drugi posao.

I ne primjeti da e plina nestalo i da nema vatre u ringli. Kad plin opet počne teči cjevovodima, on opet počne izlaziti ovom nesretniku kroz ringlu, ali ringla nije upaljena.

I onda odleti kuća u zrak.

Ja se plina bojim ko groma. Osobito kad ručak na plinu kuha osoba koja ima mentalitet kako ćemo - lako ćemo.
Termoelement na plameniku ti automatski zatvori dotok plina čim se temperatura malo spusti, tako da gašenjem plamenika plin prestaje istjecati praktički trenutno. Da bi ga ponvno pokrenuo, moraš ručno otvoriti ventil pritiskom, upaliti plin i držati ručno otvorenim dok se temperatura termoelementa dovoljno ne podigne da drži ventil otvorenim. Vrlo pouzdan mehanizam, osim ako nisi baš blesav da ručno držiš ventil pola sata otvorenim pa onda kresneš šibicu....ali i za to ima lijeka (senzor za plin u prostoriji s alarmom i automatskim zatvaranjem plina)
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:18   #396
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Smisao plinske TE je da je ona, zbog brzine aktivacije i deaktivacije, naimjenjena proizvodnji u vršnim periodima kada nedostaje struje iz bazične proizvodnje (ugljenarke, hidro, nuklearke), koje puno sporije mijenjaju razinu opterećenja. Plinska TE može mijenjati opterećenje onom brzinom kojom se toplinski kotlovi i generatori mogu grijati/hladiti, dakle tipično unutar par sati, za razliku od drugih izvora (ugljen, NE) kojima treba i nekoliko dana, te HE koje ovise o vodostaju.

Zato su idealne za pokrivanje rupa u proizvodnji, primjerice HE i vjetro ili fotovoltaika, ili pak za vršno opterećenje od par sati dnevno kada je sve na maksimumu. To se svojevremeno pokušalo sa Enronom u Slavoniji (Jertovec) i ruskim plinom, ali je stopirano prije no što se Enron raspao.

Raditi plinsku TE bez uporabe otpadne topline je moguće, ali suludo, jer je onda preskupo.

Pojednostavljeno, koeficijent iskoristivosti TE bez uporabe otpadne topline je cca 25 do 28%, a sa uporabom topline je cca i do 45%, pa i 50 - npr za grijanje kućanstava, zgrada, poljoprivrednih plastenika, ribnjaka zimi, bazena, raznih industrijskih procesa i sl. To pak znači da je struja iz takvih TE 50% niža nego u onih bez uporabe otpadne topline.

Zato je suludo to graditi u Sinju, osim ako nećete cijelu Sinjsku Krajinu premrežiti plastenicima, štalama i ribnjacima.
Hrpa bezveze nabacanih gluposti, iz kojih se vidi da nemas pojma o cemu pises.

1. Nije svaka hidro elektrana za bazicnu proizvodnju. Dapace, akumulacijske, a pogotovo crpne stanice mogu biti startane za par minuta. Plinskoj treba tipicno 40-ak minuta.

2. Rupu u proizvodnji HE sigurno neces pokrivati plinskom elektranom.

3. Kakvi toplinski kotlovi kod plinske TE???? Kakvih par sati? Grijanje i hladjenje generatora nema veze s vremenom reakcije elektrane na promjenu opterecenja.

4. "Uporaba otpadne topline", odnosno kombi-cikus nije pozeljan kod plinskih TE koje pokrivaju vrsna opterecenja, jer su takve elektrane sporije. A takvih "suludih" elektrana gdje se ne "uporablja otpadna toplina" imas po cijelom svijetu koliko god hoces.

Inace, izgleda da je svima promakla vijest o novom valu otkaza koje dijeli GE u svojim pogonima sirom svijeta, pa tako i u Karlovcu. Isto je najavio i Siemens, drugi veliki proizvodjac plinskih TE. Razlog? Strmoglavi pad potraznje za plinskim turbinama na globalnoj razini.

Ovakvo tvoje razmisljanje o elektranama je bilo aktualno prije nekih 15-ak godina. Izgleda da dosta ljudi u Hrvatskoj jos drzi glave u guzici.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:21   #397
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Meni nije baš jasna logika koja se ovdje koristi. Gradila bi se TE na plin. Proizvodila bi struju i toplinu. Toplinu bi doslovno bacali u vodu a struju koristili za grijanje. Jer ako ne sagradimo TE nema struje nema grijanja.

Dok mi netko to bolje ne objasni držim da je cijela priča budalaština.
Mislim da je bezbrojno ponavljanje ovakvih laznih informacija za utjerivanje straha medju narodom karakteristika malo profinjenijih manipulatora.

Kuhinja iz nekih politickih organizacija ili tajnih sluzbi.

Djuro i Ilija...
Nije sto si mi brat, ali stvarno si genije sa Rudjera.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:23   #398
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post

Zato je suludo to graditi u Sinju, osim ako nećete cijelu Sinjsku Krajinu premrežiti plastenicima, štalama i ribnjacima.
Zašto ne?

A zamisli otpora da se termica premjesti bliže Splitu recimo, gdje bi se toplinska energija bolje iskoristila.
agentRico is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:25   #399
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post

ZTo se svojevremeno pokušalo sa Enronom u Slavoniji (Jertovec) i ruskim plinom, ali je stopirano prije no što se Enron raspao.
Ovo sam skoro propustio...najbolji biser

nemoj da te Zagorci cuju
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:54   #400
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post

Raditi plinsku TE bez uporabe otpadne topline je moguće, ali suludo, jer je onda preskupo.

Pojednostavljeno, koeficijent iskoristivosti TE bez uporabe otpadne topline je cca 25 do 28%, a sa uporabom topline je cca i do 45%, pa i 50 - npr za grijanje kućanstava, zgrada, poljoprivrednih plastenika, ribnjaka zimi, bazena, raznih industrijskih procesa i sl. To pak znači da je struja iz takvih TE 50% niža nego u onih bez uporabe otpadne topline.

Zato je suludo to graditi u Sinju, osim ako nećete cijelu Sinjsku Krajinu premrežiti plastenicima, štalama i ribnjacima.
Otpadna toplina u ovom slucaju je prvenstveno vruci zrak koji se koristi za pogon parne turbine.

Na ovoj elektrani postoji pitanje iskoristivosti tek drugog stupnja otpadne topline, one koja ostane na izlazu parne turbine (pokretane otpadnom toplinom). Izbor iskoristavanja drugog stupnja toplinskog otpada je izmedju grijanja trecih potrosaca ili povratnog grijanja samog (parnog) pogona.

Npr. tehnologija TE-TO u Zagrebu veze nema sa ovime (toplinski otpad iz parne turbine je ogroman).
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.