Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: KUNA: Devalvacija ili status quo?
Devalvacija - pa naravno, treba stvari dovesti na svoje mjesto 67 40.61%
Status quo - u ovoj situaciju najbolje ja ostane čvrsta kuna 98 59.39%
Glasovatelji: 165. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2017., 23:51   #5721
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Koliki je jad i bijeda HNB i njezinih čelnika pokazuje odbijenica etičnoj banci


http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...ni/971135.aspx

Obrazloženje za odbijenicu je "vrhunsko" i samo pokazuje kome stvarno služi HNB.
Obrazloženje za odbijenicu, kao i sama odbijenica, su jedino što su mogli dobiti od iole ozbiljne institucije.

Bizarno je da se javljaju za licencu, a ne ispunjavaju propisane - i zdravorazumske i eksplicitne - uvjete, niti im je "poslovni model" u skladu sa zakonima.

Oni se mogu dovesti u red pa se javiti opet, tako da ne vidim čemu tužaljke?
Kad ti takva jedna institucija pukne pa ostaneš bez love koja je bila u njoj, onda će ti opet biti kriv HNB jer ih nije kontrolirao?

Inače, sve to skupa nema veze s topicom u koji postaš.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 10:30   #5722
Da malo dignemo temu. Naime kroz medije se, dosta sramežljivo, provlači članak slijedećeg sadržaja:

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...20181130/print

Dakle radi se o tečaju EUR/HRK. Zanima me vaše mišljenje. Osobnog sam razmišljanja da će banke probati "pritisnuti" tečaj eur/hrk prema dolje, želeći ojačati kunu da bi
u trenutku konverzije za sve kunske kredite (koje nemilice nude ovih dana) dobili što više eura s kojim bi se nakon konverzije "igrali" na foru lošeg kreditnog rejtinga kojim bi podizali kamatne stope. Oni s kreditima s valutnom klauzulom na euro, za njih je svejedno. Koliko eura sada, toliko eura i nakon konverzije. Kako se pripremiti za taj trenutak?? Kako dodatno ne izgubiti na toj jednokratnoj konverziji??
freepepy is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 12:22   #5723
Umjetno jacanje tecaja bi imalo dugorocne posljedice na konkurentnost hrvatske ekonomije, to bi bila katastrofa (zapravo bi ponovili talijanski ili grcki sindrom ulaska u Eurozonu)...
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 12:45   #5724
Potpuno sam svjestan toga no bojim se da se nas neće puno pitati.
Vidjeti kako će banke i HNB odraditi i u tom trenutku pokušati ne izgubiti. O zaradi me strah i razmišljati, ali tko zna, netreba niti nas male podcijeniti.. Imamo i mi ponešto municije.
freepepy is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 12:46   #5725
Quote:
freepepy kaže: Pogledaj post
Da malo dignemo temu. Naime kroz medije se, dosta sramežljivo, provlači članak slijedećeg sadržaja:

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...20181130/print

Dakle radi se o tečaju EUR/HRK. Zanima me vaše mišljenje. Osobnog sam razmišljanja da će banke probati "pritisnuti" tečaj eur/hrk prema dolje, želeći ojačati kunu da bi
u trenutku konverzije za sve kunske kredite (koje nemilice nude ovih dana) dobili što više eura s kojim bi se nakon konverzije "igrali" na foru lošeg kreditnog rejtinga kojim bi podizali kamatne stope. Oni s kreditima s valutnom klauzulom na euro, za njih je svejedno. Koliko eura sada, toliko eura i nakon konverzije. Kako se pripremiti za taj trenutak?? Kako dodatno ne izgubiti na toj jednokratnoj konverziji??

A kako ce banke pritisnuti tecaj? Tecaj se moze "pritisnuti" tako da banke krenu prodavati velike kolicine eura i kupovati kunu, a one nisu mesetari i ne smiju to raditi, uostalom tu uvijek uskoci HNB i otkupi eure s trzista tako da po meni to ne dolazi u obzir.
__________________
www.mbwealthplan.com
Cvrki 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 13:20   #5726
Srednji tečaj eura sutra 7.39..nije u redu ovo što rade, pljačakaju ljude jer umjetno štelaju tečaj.

Očito ekipa želi za svoje kune što više eura kupit, kako bi preduhitrili objavu tečaja dogodine. očito odabrani već znaju koji će biti srednji tečaj.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 18:40   #5727
Čudi me da se Sh@dow još nije uključio u ovu raspravu, bio je izrazito aktivan prije na temi, a vidim da je aktivan na istoj/sličnoj temi na podforumu Politika.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 10:50   #5728
Eto, u međuvremenu:

http://www.poslovni.hr/hrvatska/reko...na-eura-347721

Dakle ipak netko može i pritišće tečaj. I usprkos snažnoj intervenciji tečaj je ostao tu negdje. Ne vidim, kao ljeti, nekih većih deviznih priljeva tako da je pritisak na euro u ovom trenutku očito inspiriran nekim drugim razlozima.
freepepy is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 13:49   #5729
Quote:
freepepy kaže: Pogledaj post
Eto, u međuvremenu:

http://www.poslovni.hr/hrvatska/reko...na-eura-347721

Dakle ipak netko može i pritišće tečaj. I usprkos snažnoj intervenciji tečaj je ostao tu negdje. Ne vidim, kao ljeti, nekih većih deviznih priljeva tako da je pritisak na euro u ovom trenutku očito inspiriran nekim drugim razlozima.
Pa da ali to nisu banke.

Tecaj se krece ovisno o potraznji i ponudi za kunama. Ako je potraznja veca od ponude kuna jaca ili ako je obrnuto slabi.

Trenutno imamo deviznih doznaka + turizam ok + raste izvoz roba i veliki je priljev eura odnosno velika je potraznja za kunama i zbog toga tecaj ide dole.

To je trziste i nema veze s bankama.

HNB je tu da intervenira kada su oscilacije vece i moze dosta toga uciniti ali nerijetko i sredisnje banke ostanu nemocne.
__________________
www.mbwealthplan.com
Cvrki 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 13:34   #5730
meni bi devalvacija odgovarala, a vama? Vama bojim se ni to ne može pomoći. Ništa vam ne može pomoći.
kamijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 13:43   #5731
200 000 neprijatelja ste stvorili..
kamijon is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.04.2019., 15:57   #5732
Pozdrav. Krajem prosle godine, od HNBa pa do svih analitičara, svi se raspisali o tome kako će vrlo brzo, najvjerovatnije u prvom kvartalu ove godine, objaviti tečaj EUR/HRK koji će se primjenjivati prilikom konverzije kod ulaska u euro-zonu. Iako se nešto švrljalo da će tečaj pratiti višegodišnju sredinu nekako me pere da će biti iznenađenja. Možda neko ima kakvu info ili link kakve ozbiljnije informacije u zadnjih mjesec-dva?
freepepy is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2019., 22:38   #5733
Quote:
freepepy kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Krajem prosle godine, od HNBa pa do svih analitičara, svi se raspisali o tome kako će vrlo brzo, najvjerovatnije u prvom kvartalu ove godine, objaviti tečaj EUR/HRK koji će se primjenjivati prilikom konverzije kod ulaska u euro-zonu. Iako se nešto švrljalo da će tečaj pratiti višegodišnju sredinu nekako me pere da će biti iznenađenja. Možda neko ima kakvu info ili link kakve ozbiljnije informacije u zadnjih mjesec-dva?
Bojim se da će tu odluku provući u trenutku dok su novine pune neke afere (kojih zaista ima u zadnje vrijeme ). To im je zadnjih par godina modus operandi. Neko kasnonoćno zasjedanje Sabora koje nitko ne gleda ili odluka vlade na trećoj stranici novina dok je na prvoj neka bahata kreatura uhvaćena sa rukom u pekmezu. I dok je narod ili indiferentan ili zabavljen nečim drugim takva informacija prođe ispod radara.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2019., 09:19   #5734
Realno, obzirom na zaduzenost, odgovarao bi nam sto bolji tecaj. Pogotovo uzevsi u obzir ekonomsku politiku ECBa. Kad se tolko razbacuju eurom, red je da dobiju sto manje kuna za njega.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2019., 09:24   #5735
I ne treba nitko plakat zbog nekonkurentnosti. Nase place i ovako kaskaju za susjedima (sto se vidi i po porastu u zadnjih par godina). Tako da ako je netko nekonkurentan, to je samo zbog njega samoga, a ne zbog 1 ili 2% razlike u tecaju. Tolko ti banka skine za konverziju kad krenes isplacivat place.
Zato kljuc u bravu, i oslobodi radnike kolegi poduzetniku.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2019., 09:58   #5736
Banke trpaju stanovništvu kunske kredite, mnogo se je stambenih kredita iz VK konvertiralo u kune, nije li ovo odlična prilika za banke da proguraju tečaj konverzije sa što jačom kunom??
freepepy is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2019., 13:01   #5737
Pa, i to je moguće
HR pumpa devizne rezerve sve u šestnaest
(porast od 70% u nekoliko godina), a potrebe za eurima
padaju
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2019., 22:41   #5738
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Pa, i to je moguće HR pumpa devizne rezerve sve u šestnaest (porast od 70% u nekoliko godina), a potrebe za eurima padaju
Rast međunarodnih pričuva HNB-a je zbog suficita na tekućem i kapitalnom računu bilance plaćanja, a posljedično deviznih intervencija gdje se HNB pojavljuje kao prodavatelj HRK. U odnosu na period do 2008. sve je isto osim toga što smo tada imali eksterni deficit te jačanje kune usljed priljeva dužničkog kapitala. Danas imamo priljev zdravog kapitala, čitaj netto štednje.

Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Bojim se da će tu odluku provući u trenutku...
Ti doslovno od svega radiš teoriju zavjere. Daj mi reci kakve veze ima za prosječnog Hrvata jel ćemo u ERMII ući da EUR vrijedi 7.40 ili 7.45 HRK?
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2019., 14:52   #5739
Kuna ili bude devalvirala ili ćemo svi morati promjeniti način života. Naravno ne onako kako je bilo sa hiperinflacijom preko noći, nego treba postupno.
darude is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2019., 14:30   #5740
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Rast međunarodnih pričuva HNB-a je zbog suficita na tekućem i kapitalnom računu bilance plaćanja, a posljedično deviznih intervencija gdje se HNB pojavljuje kao prodavatelj HRK. U odnosu na period do 2008. sve je isto osim toga što smo tada imali eksterni deficit te jačanje kune usljed priljeva dužničkog kapitala. Danas imamo priljev zdravog kapitala, čitaj netto štednje.



Ti doslovno od svega radiš teoriju zavjere. Daj mi reci kakve veze ima za prosječnog Hrvata jel ćemo u ERMII ući da EUR vrijedi 7.40 ili 7.45 HRK?
The Croatian government has announced plans to join the Exchange Rate Mechanism (ERM II) in 2020,, a onda još cekat 2 godine za uvođenje

Hrvatska zajedno s Bugarskom ispunjava sve kriterije osim jednog – sudjelovanje u ERM II, koji je svojevrsna čekaonica za ulazak u eurozonu u kojem je potrebno provesti najmanje dvije godine.

I ne samo to nego još i te dvije godine održavat takav tecaj, bez obzira šta se dešavalo, .... znači imamo obavezu zadržavat tecaj, nesmijemo ga mjenjat
Trajla CeDeE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.