Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Rad nedjeljom - anketa
Za 259 67.10%
Protiv 116 30.05%
Nešto treće (obrazložiti u tekstu) 11 2.85%
Glasovatelji: 386. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2008., 16:00   #1
Rad trgovina nedjeljom?

Ne znam je li tema vec bila, ako je, neka moderator spoji. Ali evo, danas je sabor donio odluku o tome da će trgovine u Hrvatskojr aditi nedjeljom samo preko ljeta i u prosincu???
Anything to say???

Meni je to osobno glupo. Razumijem da ljudi ne zele raditi nedjeljom (vecinom) neplaceno. ali problem je u poslodavcima. koliko ima ljudi koji bi bili zahvalni da mogu raditi samo nedjeljom i na taj nacin bar malo zaraditi (majke s malom djecom, starije osobe na burzi...) al ne, nasa se crkva i u to odlucila umijesati..
Bah...
debelakrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 19:43   #2
Ja podržavam ovaj zakon i to ne iz religijskih razloga (smatram također da se Crkva ne bi smjela petljati u zakone) nego iz humanih razloga. Imam frenda koji radi u CC One i veliki je problem što on na neki način skoro uopće nema društvenog života. Naše zajedničko društvo je uvijek slobodno preko vikenda, jer ne radimo u trgovačkoj djelatnosti. Vikendi su nam često vezani za putovanja i za druženja, ali nažalost bez njega, jer on radi i rijetko može dobiti slobodnu nedjelju (jednom mjesečno). Uglavnom ima slobodan dan preko radnog tjedna. Nerijetko nedjeljom radi i 12 sati (dupla smjena) ako treba nekog mijenjati. Ne trebam niti spominjati da su radili i na Tijelovo i na Dan državnost. Što se tiče prometa, nedjelja je najlošiji dan u tjednu, jer je velika gužva, a promet je zanemariv. Zna se desiti da cijeli nedjeljnji promet završi sa 0 Kn (radi u trgovini koja prodaje markiranu robu). U biti upropašten dan, poslodavac nema zarade, a raditi se mora, jer tako trg. centar propisuje.

Ja živim u blizini Intersparovog hipermarketa u Dubravi i jedne nedjelje prije mjesec dana sam bio kod njih i vidio sam da ni oni nemaju posla. Od 5 blagajni koje su radile, na 3 su blagajnice zurile u prazno, jer nikoga nije bio. Također i one moraju raditi, tj. u ovom slučaju neraditi. Zato ne vidim smisla radom nedjeljom. A to da će neki trgovci davati otkaze zbog ovog zakona, je čista demagogija i ucjena, jer nedjeljni promet je zanemariv i nije vrijedan spomena. A poslodavci u Avenua Mollu i u CC One u zadnje vrijeme imaju problema kod zapošljavanja, jer sve manje ljudi prihvaća posao u tim centrima.

P.S. i da citiram jednog poznanika, trgovca (lijevo orijentiran), pred prošle izbore mi je rekao da će glasati samo za onu stranku koja će ukinuti rad trgovina nedjeljom. U njegovom slučaju ne radi se o pravednom plaćanju, nego da iskoristi slobodan dan sa svojom obitelji. I mislim da ne bi trebali uspoređivati trgovce sa ostalim zanimanjima koja također rade nedjeljom (vozače JGP, medicinare), jer oni ne rade svaku nedjelju, što je slučaj uglavnom sa trgovcima. Lako je o ovom zakonu raspravljati iz udobne fotelje pred kompjuterom, gdje nam radni tj. traje od pon. do petka. Neka se izjasne sami trgovci.
Trebor01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 21:10   #3
Ma dajte ljudi, svatko ima pravo na rad! Takav zakon je već jednom bio srušen na Ustavnom sudu i biti će srušen ponovno. Država umjesto da donosi ovakve sulude zakone bi trebala raditi na tome da njezine institucije rade posao za koji su plaćene, pa onda više neće biti polemike oko ove teme. Molim lijepo, gdje je Državni inspektorat?!

Radiš nedjeljom = imaš pravo na jedan dan odmora u tjednu i imaš pravo na xx% veću satnicu.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 23:31   #4
Molim lijepo, gdje je Državni inspektorat?!ne radi nedeljom i ajde neka se javi netko tko je prijavio za to poslodavca??????

Radiš nedjeljom = imaš pravo na jedan dan odmora u tjednu i imaš pravo na xx% veću satnicu.[/QUOTE] samo imas pravo ali ga ne mozes iskoristiti .....
Denis&Denis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 08:34   #5
ma definitivno sam protiv takvog zakona
neka radi tko hoće i koliko hoće, al neka poštuje zakon i ukoliko ga inspekcija ulovi u nepoštivanju neka ga odere
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 09:42   #6
Za ove koji su protiv Zakona, zanima me šta bi oni rekli da im sutra dođe poslodavac i kaže, od sada radimo subotom i nedjeljom, a slobodni ste utorkom i četvrtkom. Ako netko pita za veću plaću, neka računa da mu je već dnevnica iznad zakonskog minimuma, dakle sve je već u plaći…
Da li bi vam bilo svejedno?! Ili bi jedva dočekali?

A ovi što spominju inspektorat, ne kužim šta bi imao raditi, jer ionako je sve po zakonu, plaća ti je 2.300, budući da radiš subote i nedjelje onda je 2.500 (npr) i to je to… A sad, to što bi tolika bila i da ne radiš vikend, tko može dokazati?!
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 09:45   #7
Ja sam definitivno za takav zakon, mislim da nitko neće biti zakinut, a da će svim biti lakše ako imaju slobodan dan kad i ostali članovi obitelji, frendovi i slično…
A ako trgovci malo i budu na gubitku, pa šta…neće zbog toga propasti… A ni davati otkaze ma šta govorili, ne mora profit uvijek biti ogroman!
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 11:15   #8
Tema je vrlo siroka i moze se gledati iz vise kutova. Evo nekih, a vi dodajte.

1. Kultura vikenda
2. Da li je promet veci zato sto je neki centar otvoren duze ili nedjeljom?
3. Dodatno zaposljavanje ili veca zaposlenost

U jednoj tv raspravi Goranko Fizulic je zastupao tezu da nedjelja doprinosi vecem prometu i zaposljavanju. Takodjer je iznio tezu da je ukidanje nedjelje udar na drzavni proracun kroz smanjene prihode od PDV-a.

Nista od tog sto je naveo nije istina.

On je govorio iz vlastitog interesa, jer nedjelja doprinosi vecem prometu, ali samo manjem broju trgovaca. Mali trgovci nisu prisutni u tim centrima, po tradiciji ne rade nedjeljom u kvartovskim ducanima ili ducanima u centru grada i njihov potencijalni promet se umanjuje (prelijeva u centre). To doprinosi padu zaposlenosti u trgovini. Ima toga jos, ali mozda drugom prilikom.

Bilo bi vrlo jednostavno kad bi radna nedjelja donijela vecu zaposlenost. Njemacka bi odmah to provela kroz zakone i rjesila problem nezaposlenosti.

Smanjeni prihodi zbog nerada nedjeljom su nonsens, jer promet se prelijeva na ostale dane. Radno vrijeme najvecih centara u Njemackoj je od 10 - 20 sati (nedjelja neradna) i to, suprotno onom sto neupuceni misle, povecava promet. Atmosfera kupovanja je umnogome zivlja.

Kod nas je veliki problem u kulturi vikenda. Pogledajte zagrebacku subotnju spicu i bice svakome jasno da je grad pun ljudi. Nitko nikuda ne ide. Naravno da je onda vecini zgodno nedjeljom napraviti izlazak u shopping centre. Potpuna suprotnost od Slovenije ili Austrije gdje su gradovi prazni, a ljudi po vikendicama.

Naravno i kod nas se situacija mijenja dolaskom ljeta, kad se judi, zahvaljujuci auto putevima, radije odlucuju na brzinski odlazak na morski vikend.

Ne treba se zalagati za radnu nedjelju iz vlastite komocije, jer ne znamo kamo cemo sa sobom, pa to onda zamatamo u parole "treba ih posteno platiti" ili "gdje je drzavni inspektorat?" ili "ne stignemo tokom tjedna", pa onda moramo kupovati carape ili ususivac na Dan Drzavnosti.

@ Trebor01. Dobar tekst. Vrlo korektan.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 11:26   #9
Quote:
debelakrava kaže: Pogledaj post
Ne znam je li tema vec bila, ako je, neka moderator spoji. Ali evo, danas je sabor donio odluku o tome da će trgovine u Hrvatskojr aditi nedjeljom samo preko ljeta i u prosincu???
Anything to say???

Meni je to osobno glupo. Razumijem da ljudi ne zele raditi nedjeljom (vecinom) neplaceno. ali problem je u poslodavcima. koliko ima ljudi koji bi bili zahvalni da mogu raditi samo nedjeljom i na taj nacin bar malo zaraditi (majke s malom djecom, starije osobe na burzi...) al ne, nasa se crkva i u to odlucila umijesati..
Bah...
rad nedjeljom

zašto ne?

ne znači da onaj tko radi u sub i ned uopče nema slobodne dane u tjednu
Jimmy23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 12:05   #10
Quote:
rosa_salvaje kaže: Pogledaj post
Za ove koji su protiv Zakona, zanima me šta bi oni rekli da im sutra dođe poslodavac i kaže, od sada radimo subotom i nedjeljom, a slobodni ste utorkom i četvrtkom. Ako netko pita za veću plaću, neka računa da mu je već dnevnica iznad zakonskog minimuma, dakle sve je već u plaći…
Da li bi vam bilo svejedno?! Ili bi jedva dočekali?

A ovi što spominju inspektorat, ne kužim šta bi imao raditi, jer ionako je sve po zakonu, plaća ti je 2.300, budući da radiš subote i nedjelje onda je 2.500 (npr) i to je to… A sad, to što bi tolika bila i da ne radiš vikend, tko može dokazati?!
radio u trgovini i nedjeljom i nije mi smetalo, sada radim posao koji se radi većinom vikendima nije mi problem
ovo s plaćom ne kužim, ti se dogovaraš za dnevnicu (npr. 100 kn ), i onda ti je dnevnica za nedjelju i po noći 100% viša (200 kn ) što se mora jasno vidjeti na platnoj listi
ako ti plaća ne odgovara slobodan/a si dati otkaz, inspektori su tu radi toga da ta osoba dobije tih 100% više i da dobije slobodan dan
također pozivam vladu da na tragu ovog zakona zabrani i ugostiteljima rad nedjeljom

i zašto ja ne bih gledao vlastitu komociju,jer ovim zakonom se uskraćuje pravo odabira jer nekoga baš veseli šetati po trgovinama
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 12:59   #11
Koliko još poslova ima koji će i dalje biti obavljani nedjeljom, jer nisu u trgovačkoj branši? Je li cilj zakona smanjiti postotak ljudi koji rade nedjeljom na što je veću moguću mjeru? Koliki postatak ljudi će i dalje raditi nedjeljom, ako se zakon i usvoji?
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:22   #12
samo jedno pitanje ....smiju li kumice na placu radit nedeljom? ili i za njih vrijedi ovaj zakon?

i jos jedno...hoce li pekare bit zatvorene nedeljom?

Zadnje uređivanje hrexpat : 16.07.2008. at 16:00.
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:41   #13
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Koliko još poslova ima koji će i dalje biti obavljani nedjeljom, jer nisu u trgovačkoj branši? Je li cilj zakona smanjiti postotak ljudi koji rade nedjeljom na što je veću moguću mjeru? Koliki postatak ljudi će i dalje raditi nedjeljom, ako se zakon i usvoji?
Ovo je zakon o radnom vremenu trgovina i o tome se raspravlja. Taj zakon ukljucuje i propise o radnom vremenu nedjeljom i nepotrebna je usporedba s npr. bolnicama ili vatrogascima. Takvom demagogijom mozemo doci do toga da trazimo da opcine rade nedjeljom. Zasto ne, zar ne?

Da, cilj je zakona standardizirati radno vrijeme trgovina i ograniciti rad nedjeljom i blagdanima. Promet nece biti nista manji.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:54   #14
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
....
također pozivam vladu da na tragu ovog zakona zabrani i ugostiteljima rad nedjeljom

i zašto ja ne bih gledao vlastitu komociju,jer ovim zakonom se uskraćuje pravo odabira jer nekoga baš veseli šetati po trgovinama
Ugostiteljstvo ima svoje propise o kategorizaciji i radnom vremenu i svoje specificnosti. Npr. Ako nisi pojeo nedjeljni rucak u nekom restoranu, to ne znaci da ces pojesti dva rucka u ponedjeljak. Ako nisi kupio cipele u nedjelju, mozes ih kupiti u subotu ili ponedjeljak.

Nekoga iz raznih razloga, pa i iz komocije, veseli setati trgovinama i u 3 ujutro, pa bi se svatko mogao pozvati na nekakvo imaginarno pravo odabira iako ne znam sto bi to tocno bilo. Kakvo pravo odabira? Do kud to pravo seze? Onda bi mogli reci da nekog bas veseli vaditi dokumente u MUP-u poslije ponoci i hocu da rade, jer zelim biti komotan i hocu da sve, a ne samo trgovine, uvijek i stalno bude otvoreno.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 16:58   #15
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
samo jedno pitanje ....smiju li kumice na placu radit nedeljom? ili i za njih vrijedi ovaj zakon?

i jos jedno...hoce li pekare bit zatvorene nedeljom?

Zakon, naravno, nije doveo u pitanje opskrbu stanovnistva.

Članak 61.
(1) Iznimno nedjeljom tijekom cijele godine mogu raditi:
.....
- specijalizirane prodavaonice za prodaju kruha i pekarskih proizvoda, tiska, cvijeća, svijeća i suvenira

Članak 63.

(2) Odredbe ovoga Zakona kojima se ureduje radno vrijeme prodavaonica, ne odnose se na radno vrijeme klupa na tržnicama na malo, prodavaonica unutar zatvorenog dijela tržnica na malo za prodaju prehrambenih proizvoda, tiska, ....
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 17:50   #16
hvala stari, to mi je bitno...jer znam da u nekim evropskim drzavama ni plac ne radi nedeljom...a ducani tek do 17 ili 18:00 radnim danom....a pekare i kioska nemres nac kilometrima i kilometrima unaokolo...ak idemo tim putem, onda ...ma bolje da nist ne velim....a kaj se shoping centara tice i ostalog...to bi trebali sidikati trgovine rec kaj o tome misle...ako su oni protiv rada nedeljom (i pod uvjetom da su pravi sindikati, a ne prodavaci magle) onda sam i ja protiv...
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 22:01   #17
ja sam za rad nedjeljom! onaj tko hoće neka radi a onaj tko neće nemora. pekare obavezno moraju biti otvorene.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 12:11   #18
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Ugostiteljstvo ima svoje propise o kategorizaciji i radnom vremenu i svoje specificnosti. Npr. Ako nisi pojeo nedjeljni rucak u nekom restoranu, to ne znaci da ces pojesti dva rucka u ponedjeljak. Ako nisi kupio cipele u nedjelju, mozes ih kupiti u subotu ili ponedjeljak.
Pa kakva ti je to logika? Onda bi se mogao donijeti zakon da trgovine rade samo srijedom, pa ti cipele lijepo kupi u srijedu. Necemo valjda cijeli tjedan muciti jadne trgovce radi vlastite komocije?
Neznadar is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 12:20   #19
Jedino sportske kladionice smiju raditi kako god žele...
fandango is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 12:28   #20
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Zakon, naravno, nije doveo u pitanje opskrbu stanovnistva.

Članak 61.
(1) Iznimno nedjeljom tijekom cijele godine mogu raditi:
.....
- specijalizirane prodavaonice za prodaju kruha i pekarskih proizvoda, tiska, cvijeća, svijeća i suvenira

Članak 63.

(2) Odredbe ovoga Zakona kojima se ureduje radno vrijeme prodavaonica, ne odnose se na radno vrijeme klupa na tržnicama na malo, prodavaonica unutar zatvorenog dijela tržnica na malo za prodaju prehrambenih proizvoda, tiska, ....
Eto, i ovo je sasvim dovoljno da se na ustavnom sudu zakon ponovo sruši jer su trgovine neravnopravne. Ništa ovo nije pametnije od onog idiotskog prijedloga da smiju raditi trgovine manje od 200 kvadrata. Pa će se nakon toga opet potrošiti mjeseci i godine za napisati novi neustavni zakon. Kao da nemaju pametnija posla.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:15.