Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Rad nedjeljom - anketa
Za 259 67.10%
Protiv 116 30.05%
Nešto treće (obrazložiti u tekstu) 11 2.85%
Glasovatelji: 386. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2008., 22:10   #21
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pa kakva ti je to logika? Onda bi se mogao donijeti zakon da trgovine rade samo srijedom, pa ti cipele lijepo kupi u srijedu. Necemo valjda cijeli tjedan muciti jadne trgovce radi vlastite komocije?
Nejasna mi je ta tvoja usporedba. Mozes li je pojasniti?

Jer ovaj se zakon naslanja na Zakon o radu i ne brani da radis samo srijedom i da, naravno, platis zakonski odredjeni minimum svom radniku (za 40 sati tjedno), a ti ga drzi samo srijedom u trgovini. Konkurenciji nece biti krivo.

Samo, ovaj ti zakon sad brani da tvoja trgovina radi srijedom poslije 21h (i prije 6 ujutro) i da radis nedjeljom, osim u odredjenim periodima godine.

I ovaj je zakon, kao svi sad doneseni, kompatibilan s EU propisima.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 22:40   #22
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
I ovaj je zakon, kao svi sad doneseni, kompatibilan s EU propisima.
Kao sto bi i zakon koji bi dopustao rad trgovinama 24/7 bio kompatibilan s EU propisima. Ako ti se isplati, radis, a ako ne, ne radis.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 22:55   #23
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Tema je vrlo siroka i moze se gledati iz vise kutova. Evo nekih, a vi dodajte.

1. Kultura vikenda
2. Da li je promet veci zato sto je neki centar otvoren duze ili nedjeljom?
3. Dodatno zaposljavanje ili veca zaposlenost

U jednoj tv raspravi Goranko Fizulic je zastupao tezu da nedjelja doprinosi vecem prometu i zaposljavanju. Takodjer je iznio tezu da je ukidanje nedjelje udar na drzavni proracun kroz smanjene prihode od PDV-a.
Ako se radi 7 dana, umjesto 6 i pošteno plati ljude i ne koristi neplaćeni prekovremeni - da 7 dana zapošljava više ljudi nego šest.

Zakon opet ima izuzetke i nadam se da će opet pasti na Ustavnom sudu. Osim toga, ograničava jedno od osnovnih ljudskih prava - pravo na rad. I iz političkih i medijskih razloga se fokusira na trgovce, a ne na recimo konobare, mada je nekoj konobarici u malom kafiću često teže nego trgovkinji - konobarica često ostaje duboko u noć, čeka da svi pijani gosti iziđu i još poslije čisti objekt. I da, birtije rade svih 7 dana i većinu blagdana.

Ovako, nedjeljom mogu kupit rakiju, ali ne hranu... Super izum...

A kome se ne radi u trgovini - neka ide u npr. upravnu školu i negdje udara pečate.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 22:59   #24
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Nekoga iz raznih razloga, pa i iz komocije, veseli setati trgovinama i u 3 ujutro, pa bi se svatko mogao pozvati na nekakvo imaginarno pravo odabira iako ne znam sto bi to tocno bilo. Kakvo pravo odabira? Do kud to pravo seze?
Ako se meni kupuje u 3 ujutro i ima netko kome se prodaje u 3 ujutro - onda se država nema što petljati u naš poslovni odnos, sve dok se npr. nekome ne dernjamo ispod prozora pa mu smetamo spavati.

A država se ovdje upravo petlja u slobodu rada i slobodu ugovaranja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 00:05   #25
Zakonom o trgovini sada su po prvi put kategorizirani prodajni objekti, doneseni su propisi o sprecavanju nelojalne konkurencije u sto spadaju i odredbe o radnom vremenu trgovina, a, opet, nicim nije ugrozena opskrba stanovnistva ili pristup informacijama.

Dosadasnje nepostojanje propisa o radnom vremenu trgovina omogucilo je nelojalnu konkurenciju upravo pod izgovorom slobode poduzednistva i dovelo do masovnog izrabljivanja radnika, pa se i desava, kao sto je navedeno, da na npr. Dan Drzavnosti trgovacki centri normalno rade.

Djelatnost trgovine ce sad biti u potpunosti uskladjena s interesom gospodarstva, potrosaca, ali i radnika u toj djelatnosti.

Ja razumijem da bi mnogi pod firmom "slobode rada" rado podigli i tjedni prag od 40 sati, jer sto se drzava ima mjesati i u to, isto kao sto bi sloboda poduzetnistava i ugovaranja mogla biti sasvim dobro opravdanje za uvodjenje djecjeg rada ili spustanje dobne granice.

Mozda valja napomenuti da Zakon zahvaca i logistiku trgovina, pa se propisi o novom radnom vremenu odnose i na skladista (skladistari, pomocno osoblje itd..) i trgovinu na veliko.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 00:30   #26
Ja sam za rad nedjeljom, ali pošteno plaćen. Jedne godine sam honorarno radila u McDonald'su i satnica je nedjeljom i blagdanom bila dupla pa ne moram ni spominjati kako su se svi grabali da upravo tada rade.
Jednako tako i ovaj Tower center u Rijeci. Prošećite njime u utorak i za vikend. Usred tjedna gotovo nikog živog, ali zato za vikend sve vrvi od ljudi. A to je zato jer ljudi uglavnom malo više vremena (za kupovinu) nađu preko vikenda nego kroz tjedan. Tako da ne vjerujem da se u nedjelju baš ništa ne proda.
__________________
...zavoli me il' me upropasti...
Blondy-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 09:10   #27
kad je vojki na mojoj strani onda znam da sam u pravu
i da ja sam da dućan radi i u 3 ujutro i to nemora biti samo dućan hranom,nego recimo i kompjuterima pa ako se nekome to isplati široka mu ravnica
al ponavljam stroga kontrola svih prava radnika, zaštita onih koji prijave poslodavca za kršenje njihovih prava ( visoke kazne u slučaju lažnog prijavljivanja ) i ponavljam stroge kontrole
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 21:10   #28
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
I ovaj je zakon, kao svi sad doneseni, kompatibilan s EU propisima.
Ne znam je li kompatibilan s EU propisima, ali nije s hrvatskim Ustavom. Budeš vidjela uskoro.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 21:49   #29
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Zakonom o trgovini sada su po prvi put kategorizirani prodajni objekti, doneseni su propisi o sprecavanju nelojalne konkurencije u sto spadaju i odredbe o radnom vremenu trgovina, a, opet, nicim nije ugrozena opskrba stanovnistva ili pristup informacijama.
A to citiraš službeno obrazloženje zakona?

Evo, meni i mom trgovcu je spriječena sloboda da obavljamo kupoprodaju ako iz nekog razloga želim to obaviti nedjeljom. Dakle netko je rekao:

- zabrenjujem vam da poslujete,
- zabranjujem vam da radi više radnih sati trebate više radnika
- zabranjujem vam da od vašeg odnosa zaradi država i da zato bude više za umirovljenike, vrtiće, vojsku...

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Dosadasnje nepostojanje propisa o radnom vremenu trgovina omogucilo je nelojalnu konkurenciju upravo pod izgovorom slobode poduzednistva i dovelo do masovnog izrabljivanja radnika, pa se i desava, kao sto je navedeno, da na npr. Dan Drzavnosti trgovacki centri normalno rade.
Konkretno, kakva nelojalna konkurencija? Tko više radi, više zaradi.

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Djelatnost trgovine ce sad biti u potpunosti uskladjena s interesom gospodarstva, potrosaca, ali i radnika u toj djelatnosti.
Interes potrošača je da trgovine budu otvorene što dulje, interes gospodarstva je da se što više zaradi (a i države), a i interes radnika bi trebao da za pošten rad budu pošteno plaćeni (dakle dodaci za rad nedjeljom + odgovarajući broj slobodnih dana).

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Ja razumijem da bi mnogi pod firmom "slobode rada" rado podigli i tjedni prag od 40 sati, jer sto se drzava ima mjesati i u to, isto kao sto bi sloboda poduzetnistava i ugovaranja mogla biti sasvim dobro opravdanje za uvodjenje djecjeg rada ili spustanje dobne granice.
To se zovu jeftine politikantske priče. U trgovini rade ljudi koji su potpisali ugovor da će tu raditi, a radno vrijeme je ograničeno zakonom. Ako rade 40 sati tjedno - imaju dva slobodna dana. Ako se to ne poštuje, postoji Državni inspektorat. Ovo je kao da zabranimo brzinu automobila preko 70 jer neki rade prekršaje u prometu.

A s obzirom da će sada neke mjesece trgovine raditi nedjeljom, a neke ne - prekovremenih sati će biti više, jer se trgovinama neće isplatiti raditi pun pogon za 7 dana, već će imati broj zaposlenih za 6 dana, koji će vjerojatno volontirati za sedmi dan. Toga se nisu sjetili...

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Mozda valja napomenuti da Zakon zahvaca i logistiku trgovina, pa se propisi o novom radnom vremenu odnose i na skladista (skladistari, pomocno osoblje itd..) i trgovinu na veliko.
Dakle, još veće zadiranje u slobodu poslovanja... Usput, što je s pekarima koji uredno rade nedjeljom, da bi ponedjeljkom imali kruh? Ili s tiskarima novina i redakcijama.

A još nisam dobio odgovor kako to da su birtije veća važnost od trgovina?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 21:58   #30
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
kad je vojki na mojoj strani onda znam da sam u pravu


Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
i da ja sam da dućan radi i u 3 ujutro i to nemora biti samo dućan hranom,nego recimo i kompjuterima pa ako se nekome to isplati široka mu ravnica
Mislim da se jako puno stvari kod nas temelji na medijskom senzacionalizmu, koji traži senzacije, tužne priče i sve razloge kako bi se prodala tuđa nesreća. U tom medijskom svijetu borba za nerad trgovina nedjeljom se pokazala kao fini model za srceparajuće priče, tipa majka koja stoji za blagajnom, umjesto da s djecom kuha ručak... A ženama koje konobare je svaki dan tako, a i gore, još i nakon smjene moraju prati i priređivati birtiju za jutro... Međutim, kako prosječna konobarica nosi kraću suknju, a ponekoj se i vidi dekolte, onda je bilo malo teško stvoriti medijsku sliku jadne majke konobarice, jer ne bi ulazila u jednostavni stereotip. A i konobarica ima i obiteljskih žena i samohranih majki...

Stoga, eto društveno je opravdano da nedjeljom možeš kupiti rakiju, ali ne hranu za dijete ili tjesteninu za ručak. O konobarima, konobaricama i kuharima ni slova. O ženama koje rade u pekarama ni slovca.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 21:58   #31
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A još nisam dobio odgovor kako to da su birtije veća važnost od trgovina?
Ako prosjacima das neku lovu, kupit ce si cigarete i cugu. Pa valjda oni koji imaju malo bolje znaju sto su prioriteti u zivotu, te kako pametno rasporediti svoje skromne prihode?
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 23:59   #32
U trgovini je situacija takva da ono sto se proda u 7 dana moze se prodati u 6, pa i 5.5. Njemacka je tek prije par godina donijela propise da trgovine mogu ostati otvorene subotom do 20 sati. Ranije su trgovine radile do 15h i gotovo. O nedjelji, jasno, nema niti govora.

Ugostiteljstvo je privredna grana koja vec ima svoju kategorizaciju i propise o radnom vremenu objekata. Lokalne jedinice samouprave propisuju radno vrijeme ugostiteljskih objekata i nema govora o sprecavanju prava na rad ili slobode poduzetnistva. Tu nema odradjivanja i spajanja praznika, kao sto ga nema kod vatrogasaca ili bolnicara. To je jednostavno specificnost tog posla i ja ne vidim usporedbu s trgovinom. Ponavljam, opskrba nije ugrozena. Samo komocija.

To da ducani duze rade i pri tome vise zaradjuju prvi put cujem. To je nesto novo. Getro je nesto slicno pokusao, vodjen tom logikom, i brzo su odustali.

Vise vas je spomenulo da ste za to da trgovine rade dokle tko hoce. Ako netko hoce do 3 ujutro - neka. Tako nesto smo dosad imali i to je otvorilo spiralu anarhije. Jer, jedan je prisiljavao drugog i na kraju smo dosli da sve radi gotovo svim danima i blagdanima, ali ne zbog koristi potrosaca i trgovaca, vac zbog straha od konkurencije koja je na sve spremna.

Nova globalna ekonomija je promjenila uvjete rada. Shopping centri, kod nas odreda u stranom vlasnistvu, pocinju medjusobnu borbu za opstanak na nasem trzistu i kao mamac i instrument vlastitog uspjeha upotrebljavaju i produzeno radno vrijeme, a ta je drustvena dimenzija globalizacije pocela negativno utjecati na prava radnika u trgovini, kojih u Hrvatskoj ima oko 200.000 i ne, ne mogu svi zavrsiti upravnu skolu i ici lupati pecate po firmama.

Zabranjujem vam da poslujete - kaze Vojky.

Ne Vojky, uvodi se red u anarhiju i ponovo uvodi socijalna dimenzija u tom vaznom segmentu gospodarstva. Tocno se zna kad i tko moze raditi nedjeljom, a tko ne moze. Isto kao sto vozaci slepera ne mogu voziti vikendom, koliko god bili odmorni, i neka se organiziraju unutar tjedna. I ne moze reci - ja bi vozio, vise cu zaraditi. Ukinuto mi je osnovno ljudsko pravo - pravo na rad.

Ovaj zakon nece pasti. Prosli je zakon imao propis o dozvoljavanju nedjeljnog rada manjim trgovinama, a Konzum je bio jedini od velikih koji je imao stotine tih manjih trgovina i nasao se u prednosti.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 00:03   #33
A cvjećarnice su izuzete zbog? Cvijeće se ne može kupovati preko tjedna?
Isto tako trgovine unutar benzinskih? Pazi ne govorimo o benzinu, nego o trgovinama unutar benzinskih, od kojih su neke i prilično velike.

Svaki izuzetak zakon stavlja u probleme ustavnosti.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 00:20   #34
EDIT. Ovdje je popis izuzetaka. Ja mislim da je u redu i da je obicaj da se cvijece kupuje neposredno prije npr. darivanja. Moze se, naravno, kupiti i dan ranije, ali doista nije uobicajeno. O trgovinama koje su sastavni dio benzinskih postaja bi se mogla razviti diskusija, a i hitna opskrba nije u potpunosti stopirana, ali mislim da problem ustavnosti nece biti postavljen jer su bitni sudionici u ravnopravnom polozaju.

Članak 61.
(1) Iznimno nedjefjom tijekom cijele godine mogu raditi:

- štandovi i klupe izvan tržnica na malo za prodaju cvije ća i svijeća,
- kiosci za prodaju tiska, cvijeća i svijeća,
- specijalizirane prodavaonice za prodaju kruha i pekarskih proizvoda, tiska, cvije ća,
svijeća i suvenira,
- benzinske postaje i prodavaonice na malo do 80 m2 unutar zatvorenog dijela
benzinskih postaja,
- benzinske postaje i prodavaonice na malo unutar zatvorenog dijela benzinskih
postaja unutar zatvorenih podru čja auto-cesta,
- prodavaonice na graničnim prilazima, unutar zatvorenih područja auto-cesta,
kolodvora, zrakoplovnih luka, luka i pristaništa, te luka nauti čkog turizma.
(2) Prodavaonice iz stavka 1. podstavak 1., 2. i 3. ovoga članka mogu započeti
radom najranije u 6:00 sati, a završiti s radom najkasnije do 13:00 sati.
(3) Prodavaonice i benzinske postaje iz stavka 1. podstavka 4., 5. i 6. ovoga članka
mogu raditi od 0 do 24 sata.
(4) Nedjeljom mogu raditi:
- prodavaonice u sklopu bolnica, Ije čilišta, toplica, hotela i hotelskih kompleksa,
autokampova, muzejsko-galerijskih objekata te zooloških vrtova, a sukladno radnom
vremenu objekta u sklopu kojeg se nalaze,
- prodavaonice u koncertnim dvoranama i kinima, kongresnim dvoranama, sportskim
objektima i igralištima - dva sata prije po četka, dva sata nakon završetka i za vrijeme trajanja
priredbe,
- prodavaonice na brodovima - dva sata prije po četka i za vrijeme trajanja plovidbe.

Zadnje uređivanje bbc : 19.07.2008. at 01:14.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 00:22   #35
Ja sam za rad nedjeljom, ali pošteno plačen, mislim da puno ljudi vole vikendom prozujati velikim trgovačkim centrima, pijuckati kavice i šopingirati.
__________________
M i M
jjeejja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 03:37   #36
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
U trgovini je situacija takva da ono sto se proda u 7 dana moze se prodati u 6, pa i 5.5. Njemacka je tek prije par godina donijela propise da trgovine mogu ostati otvorene subotom do 20 sati. Ranije su trgovine radile do 15h i gotovo. O nedjelji, jasno, nema niti govora.
U Americi se radi dokle ima kupaca... Zašto bi Njemačka bila uzor?

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Ugostiteljstvo je privredna grana koja vec ima svoju kategorizaciju i propise o radnom vremenu objekata. Lokalne jedinice samouprave propisuju radno vrijeme ugostiteljskih objekata i nema govora o sprecavanju prava na rad ili slobode poduzetnistva. Tu nema odradjivanja i spajanja praznika, kao sto ga nema kod vatrogasaca ili bolnicara. To je jednostavno specificnost tog posla i ja ne vidim usporedbu s trgovinom. Ponavljam, opskrba nije ugrozena. Samo komocija.
Opa? Sada su birtije na razini vatrogasaca i bolničara? Istina, ima ljudi kojima je rakija bitnija od svega, ali ih zovemo alkoholičarima...

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
To da ducani duze rade i pri tome vise zaradjuju prvi put cujem. To je nesto novo. Getro je nesto slicno pokusao, vodjen tom logikom, i brzo su odustali.
To prepusti upravi tih prodavaonica. Nije država ta koja će određivati tko će i kada zarađivati u legalnoj djelatnosti.

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Vise vas je spomenulo da ste za to da trgovine rade dokle tko hoce. Ako netko hoce do 3 ujutro - neka. Tako nesto smo dosad imali i to je otvorilo spiralu anarhije. Jer, jedan je prisiljavao drugog i na kraju smo dosli da sve radi gotovo svim danima i blagdanima, ali ne zbog koristi potrosaca i trgovaca, vac zbog straha od konkurencije koja je na sve spremna.
Super - to znači više zaposlenih radnika i veće plaće tim radnicima. Zabrene su protiv zapošljavanja ljudi i protiv većih plaća... Nadam se da će oni koji su za zabranu od svoje plaće davati trgovcima koji će radi ovoga osti bez posla.

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Nova globalna ekonomija je promjenila uvjete rada. Shopping centri, kod nas odreda u stranom vlasnistvu, pocinju medjusobnu borbu za opstanak na nasem trzistu i kao mamac i instrument vlastitog uspjeha upotrebljavaju i produzeno radno vrijeme, a ta je drustvena dimenzija globalizacije pocela negativno utjecati na prava radnika u trgovini, kojih u Hrvatskoj ima oko 200.000 i ne, ne mogu svi zavrsiti upravnu skolu i ici lupati pecate po firmama.
Prava radnika se rješavaju kvalitetnom inspekcijom - koja će spriječiti da ljudi rade preko 40 sati tjedno, odnosno da im se ne isplaćuje rad vikendom i prekovremeni. A kome se ne radi u trgovini, ne mora tu raditi. Svatko slobodno bira svoje zanimanje...

Tko ide u uslužnu djelatnost - mora biti načistu da će raditi kada drugi ne rade. Ja sam radio u turizmu - pa ljeti nije bilo ni subote ni nedjelje. Posebno ne subote kada su smjene. I nije bilo ljeti godišnjeg. Jednostavno, da mi je to bilo bitno - ne bih radio u turizmu. A otišao sam iz sasvim drugih razloga, da budemo načistu.

Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Zabranjujem vam da poslujete - kaze Vojky.

Ne Vojky, uvodi se red u anarhiju i ponovo uvodi socijalna dimenzija u tom vaznom segmentu gospodarstva. Tocno se zna kad i tko moze raditi nedjeljom, a tko ne moze. Isto kao sto vozaci slepera ne mogu voziti vikendom, koliko god bili odmorni, i neka se organiziraju unutar tjedna. I ne moze reci - ja bi vozio, vise cu zaraditi. Ukinuto mi je osnovno ljudsko pravo - pravo na rad.
Socijalna dimenzija ako se ljudima dijele otkazi, kako bi se reklo da eto mogu stajati nedjeljom kući?

Vozač šlepera uredno može voziti i vikendom, ukoliko je prošao svoje sate odmora - oni nemaju razliku radni dan - vikend, već broj sati vožnje i broj sati odmora.


Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Ovaj zakon nece pasti. Prosli je zakon imao propis o dozvoljavanju nedjeljnog rada manjim trgovinama, a Konzum je bio jedini od velikih koji je imao stotine tih manjih trgovina i nasao se u prednosti.
Imaš veze na Ustavnom sudu pa znaš? Ima sasvim dovoljno izuzetaka da padne. Osim toga, nema zabrane rada 5 mjeseci godišnje, što će samo generirati više neplaćenog prekovremenog rada. Nitko neće zapošljavati nove trgovce za 3-4 mjeseca ljeti i mjesec zimi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 03:41   #37
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
EDIT. Ovdje je popis izuzetaka. Ja mislim da je u redu i da je obicaj da se cvijece kupuje neposredno prije npr. darivanja. Moze se, naravno, kupiti i dan ranije, ali doista nije uobicajeno.
Vidiš, ja imam običaj kupovati i Cedevitu kada mi se ćefne. Zašto se to ne poštuje?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 08:09   #38
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Ponavljam, opskrba nije ugrozena. Samo komocija.
Pa sto se tice opskrbe gradjana, trgovina tu nije niti potrebna. Lijepo drzava gradjanima podijeli bonove za odredjene proizvode, pa svi onda lijepo u skladiste podignuti robu. A trgovci mogu na godisnji odmor u trajanju godine dana. Kao u Sjevernoj Koreji, ma kakvo trziste i trgovine, u kojima ce netko izrabljivati radnike!
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 08:21   #39
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Vise vas je spomenulo da ste za to da trgovine rade dokle tko hoce. Ako netko hoce do 3 ujutro - neka. Tako nesto smo dosad imali i to je otvorilo spiralu anarhije. Jer, jedan je prisiljavao drugog i na kraju smo dosli da sve radi gotovo svim danima i blagdanima, ali ne zbog koristi potrosaca i trgovaca, vac zbog straha od konkurencije koja je na sve spremna.
Ako je konkurencija nesto tako lose, da je ukinemo i u svim ostalim djelatnostima, kako bi radnici mogli raditi bez stresa, pritiska i straha od propasti firme? Osnujemo kolhoze, sovhoze i kombinate i vratimo se na plansku privredu? Kada napravis koliko ti je propisano, ispunio si obvezu prema drzavi, i zaradio si placu. U drzavi ostavis jednu mljekaru, jednu pivovaru, "hlebozavod" koji ce poizvoditi kruh za cijelu zemlju, 250 grama po osobi dnevno, vise ionako nije zdravo jesti, od svake djelatnosti po jednu firmu... I nikoga konkurencija nece vise ni na sto prisiljavati, ma kakva produktivnost i kvaliteta, glavno da se radi lezerno i bez pritiska, da se radnici ne pate. A opskrba gradjana ni na koji nacin nece biti ugrozena, svakoga ce cekati njegovo "parce hleba" u narodnom magazinu...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 08:38   #40
ja sam za to da nitko ne radi nedjeljom,svatko ima pravo biti doma sa familijom a to što kažete da ima dan u tjednu neznam koje je zadovoljstvo biti doma,djeca u školi,muž na poslu ,jeste li i onda sa familijom jeste pm...,i prije se nije radilo nedjeljom,pa nije nikom ništa falilo,treba samo unaprijed sve kupiti,oni koji ne rade vikende,a ima ih dosta neka nađu drugi oblik ispunjavanja slobodnog vremena,a ne šetnja po dućanima,ionako se malo kupuje jer se nema novaca,pa onda bar da prodavaći mogu uživati isto kao i ostali
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.