Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Rad nedjeljom - anketa
Za 259 67.10%
Protiv 116 30.05%
Nešto treće (obrazložiti u tekstu) 11 2.85%
Glasovatelji: 386. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2008., 08:56   #41
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
...i prije se nije radilo nedjeljom,pa nije nikom ništa falilo...
To ti samo mislis, i te kako se radilo nedjeljom, kao sto se i danas radi nedjeljom, ne mogu svi raditi u drzavnoj upravi. A to da nista nije falilo, vidjelo se po subotnjim kolonama na Sentilju i Sezani.

Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
,treba samo unaprijed sve kupiti,oni koji ne rade vikende,a ima ih dosta neka nađu drugi oblik ispunjavanja slobodnog vremena,a ne šetnja po dućanima,ionako se malo kupuje jer se nema novaca,pa onda bar da prodavaći mogu uživati isto kao i ostali
Onda si dan prije kupi i DVD s filmovima koje zelis gledati u nedjelju, i akumulator, da mozes upogoniti televizor, i nacijepaj si drva, da mozes skuhati rucak, i napuni kadu s vodom da mozes oprati sudje, natoci benzin ako zelis nekuda ici, samo pazi da ne odes predaleko, jer ces morati cekati ponedjeljak, kruha i novina nece biti do utorka, jer se u nedjelju nece raditi, a bome niti mlijeka, jer nitko nije pomuzao krave u nedjelju, ne mozes niti u hotel, jer ne radi recepcija, niti spremacice, cekaj ponedjeljak i prespavaj u autu... A to da se nema novaca, vidi se iz guzvi po gradu... Tko radi u skladu sa zakonima trzista, taj ima novaca, i zeli ih potrositi, pa nema smisla da im netko to ogranicava. Ne rade svi u drzavnoj upravi, bez utjecaja konkurencije, pa da na radnom mjestu vegetiraju za crkavicu, pa ako ne mogu oni, treba zabraniti svima...

Uostalom, i ti si mozes naci drugu zabavu, a ne gledati televiziju, slusati radio, ici u kazaliste, kino, na koncert, na utakmice, u kafic na jutarnju kavicu, u restoran na nedjeljni rucak... Zar i ti ljudi nemaju pravo na nedjeljni odmor, nego moraju raditi radi tvoje vlastite komocije? Idi u sumu i skupljaj bobice, nadji si neku drugu zabavu...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 09:17   #42
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
To ti samo mislis, i te kako se radilo nedjeljom, kao sto se i danas radi nedjeljom, ne mogu svi raditi u drzavnoj upravi. A to da nista nije falilo, vidjelo se po subotnjim kolonama na Sentilju i Sezani.

državna uprava radi nedjeljom za tvoju informaciju,

Onda si dan prije kupi i DVD s filmovima koje zelis gledati u nedjelju, i akumulator, da mozes upogoniti televizor, i nacijepaj si drva, da mozes skuhati rucak, i napuni kadu s vodom da mozes oprati sudje, natoci benzin ako zelis nekuda ici, samo pazi da ne odes predaleko, jer ces morati cekati ponedjeljak,

Uostalom, i ti si mozes naci drugu zabavu, a ne gledati televiziju, slusati radio, ici u kazaliste, kino, na koncert, na utakmice, u kafic na jutarnju kavicu, u restoran na nedjeljni rucak... Zar i ti ljudi nemaju pravo na nedjeljni odmor, nego moraju raditi radi tvoje vlastite komocije? Idi u sumu i skupljaj bobice, nadji si neku drugu zabavu...
možeš jednom otići u šetnju,nemoraš stalno držati volan u rukama,imaš gradski prijevoz,svi bi vi da vam se sve pruži na dlanu,za druge ne marite,a što se tiće novca,ionako neide tebi u žep pa neznam ćemu onda to prepucavanje
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 09:45   #43
Nije li pravo na rad osnovno ljudsko pravo?
U tom kontekstu sto sa malim trgovinama koje su u rukama obitelji?
Dakle, nedjeljom rade iskljucivo clanovi jedne obitelji i nicija se prava ne krse.
Mene zanima sto je sa njihovim pravom na rad?

Moja obitelj ima jednu takvu.Nedjelja je dobar izvor prihoda jer tendencija ljudi je da ne idu u veliki centar za razliku od drugih dana vikenda poglavito subote.Tko ce nadoknaditi lavovski dio od oko 500000 kuna prihoda koji ce nestati ovom zabranom?
Vlada?Sanader?
Ovo je katastrofalan zakon za male trgovce.A takvih je jos par tisuca u Hrvatskoj.Sa obiteljima nekoliko desetaka tisuca.Tko njihova prava na rad stiti?
Neka drzava radi svoj posao i stiti prava radnika sa pojacanom kontrolom , a ne zabranama.Nadam se da ce ovaj zakon pasti na ustavnom sudu.
Jozo Nabijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 09:51   #44
Quote:
Jozo Nabijac kaže: Pogledaj post
Nije li pravo na rad osnovno ljudsko pravo?
U tom kontekstu sto sa malim trgovinama koje su u rukama obitelji?
Dakle, nedjeljom rade iskljucivo clanovi jedne obitelji i nicija se prava ne krse.
Mene zanima sto je sa njihovim pravom na rad?

Moja obitelj ima jednu takvu.Nedjelja je dobar izvor prihoda jer tendencija ljudi je da ne idu u veliki centar za razliku od drugih dana vikenda poglavito subote.Tko ce nadoknaditi lavovski dio od oko 500000 kuna prihoda koji ce nestati ovom zabranom?
Vlada?Sanader?
Ovo je katastrofalan zakon za male trgovce.A takvih je jos par tisuca u Hrvatskoj.Sa obiteljima nekoliko desetaka tisuca.Tko njihova prava na rad stiti?
Neka drzava radi svoj posao i stiti prava radnika sa pojacanom kontrolom , a ne zabranama.Nadam se da ce ovaj zakon pasti na ustavnom sudu.
za privatnike nemam niš protiv,ali imam za državne firme,jako puno protiv,jer je taj rad premalo plaćen,moraš raditi i praznike,a ne žele ti platiti prekovremeno,možeš dobiti slobodan dan ,kad ti oni odrede,onda je bolje biti doma i uživati u krugu obitelji
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 09:53   #45
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
za privatnike nemam niš protiv,ali imam za državne firme,jako puno protiv,jer je taj rad premalo plaćen,moraš raditi i praznike,a ne žele ti platiti prekovremeno,možeš dobiti slobodan dan ,kad ti oni odrede,onda je bolje biti doma i uživati u krugu obitelji

O kakvim drzavnim firmama pises?
Jozo Nabijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 09:59   #46
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
možeš jednom otići u šetnju,nemoraš stalno držati volan u rukama,imaš gradski prijevoz,svi bi vi da vam se sve pruži na dlanu,za druge ne marite,a što se tiće novca,ionako neide tebi u žep pa neznam ćemu onda to prepucavanje
Imas gradski prijevoz? A za koga bi on to trebao voziti? Za fine guzice koje bi nedjeljom isle u Maksimir ili na Jarun? Oni nemaju pravo na tjedni odmor?

A ta logika kome sto ide kome u dzep niije mi bas jasna. Podrzavas li ti mozda i pljacke banaka? Ionako se to ne krade iz tvog dzepa, a i taj novac je osiguran, pa neka si "poduzetni" ljudi nesto zarade i podignu zivotni standard...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 10:02   #47
Quote:
Jozo Nabijac kaže: Pogledaj post
Tko ce nadoknaditi lavovski dio od oko 500000 kuna prihoda koji ce nestati ovom zabranom?
Vlada?Sanader?
Znaci, ti si taj kulak koji se bogati preko ledja radnicke klase, koji je spreman raditi cak i nedjeljom, ne bi li im izbio jos koju kunu iz dzepa?
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 10:05   #48
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
za privatnike nemam niš protiv,ali imam za državne firme,jako puno protiv,jer je taj rad premalo plaćen,moraš raditi i praznike,a ne žele ti platiti prekovremeno,možeš dobiti slobodan dan ,kad ti oni odrede,onda je bolje biti doma i uživati u krugu obitelji
Ako ti to ne odgovara, slobodno se zaposli kod privatnika, tko ti brani? A ako ti ni to ne odgovara, mozes ostati doma svih 7 dana u tjednu, 31 dan mjesecno, pa svaki dan uzivati u krugu obitelji. Vec ce se naci netko kome ce odgovarati rad u smjenama, te ce biti sretan s placom i ostalim beneficijama koje idu uz rad u drzavnim firmama.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 13:22   #49
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
ja sam za to da nitko ne radi nedjeljom,svatko ima pravo biti doma sa familijom a to što kažete da ima dan u tjednu neznam koje je zadovoljstvo biti doma,djeca u školi,muž na poslu ,jeste li i onda sa familijom jeste pm...,i prije se nije radilo nedjeljom,pa nije nikom ništa falilo,treba samo unaprijed sve kupiti,oni koji ne rade vikende,a ima ih dosta neka nađu drugi oblik ispunjavanja slobodnog vremena,a ne šetnja po dućanima,ionako se malo kupuje jer se nema novaca,pa onda bar da prodavaći mogu uživati isto kao i ostali
Vremena se mijenjaju i navike u skladu s njima. Prije se u prosjeku radilo daleko manje.
Danas većina koja kupuje nedjeljom radi to nedjeljom jer jedino tada ima vremena lutati po shopping centrima.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:19   #50
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Vremena se mijenjaju i navike u skladu s njima. Prije se u prosjeku radilo daleko manje.
Danas većina koja kupuje nedjeljom radi to nedjeljom jer jedino tada ima vremena lutati po shopping centrima.
Nadje se vremena po tjednu i subotom, naravno. Nije o tome rijec. Veliki lanci supermarketa po cijeloj Europi zahtjevaju radnu nedjelju i povecan profit na racun malih trgovaca. Zasad, uglavnom, neuspjesno.

Podsjetit cu vas na povecani broj ljudi u kupovini prije praznika. Pogotovo nakad, kad trgovine nisu radile praznicima, ljudi su, jednostavno, kupovali robu za nekolika dana unaprijed. Tjedni promet (a time i porezni prihod) nije bio umanjen.

Ovaj je zakon vrlo restriktivan, najvise zbog straha da opet ne padne, pa su izuzete i male obiteljske trgovine i kvartovske trgovine manje kvadrature, kojima rad dozvoljava dosta europskih zemalja i zakoni nisu bili sruseni. Mozda je Vlada mogla pred velike supermarkete i sindikate izaci s nekim od blazih propisa i traziti kompromis, ali eto, nije. Europski su propisi poput leopardove koze, razliciti od zemlje do zemlje. Neki su podatci zastarjeli, jer su zadnji iz 2005 godine.

Tek ce se vidjeti dobre i lose strane i kako ce reagirati lokalne samouprave. Neki ce trgovci bez sumnje malo izgubiti, poglavito oni koji rade u blizini Madjarske. Po ranije, u drugim zemljama objavljenim istrazivanjima, tjedni se promet potpuno preraspodjeljuje, mnogo vise nego sto nedjelja donosi dodatnu zaradu. Nedjelja sad nosi povecanu potrosnju, no ne i ukupno veci tjedni promet. Trenutno su na dobitku potrosacka komocija (kao sto bi Vojky rekao - "hocu Cedevitu kad mi se cefne") i veliki supermarketi i shopping centri po rubovima grada. Zbog te sam komocije i u svom prvom postu na prvo mjesto stavio - kulturu vikenda, odnosno to "lutanje" po shopping centrima i "ispijanje kavica", kao sto je netko naveo. Ducani u centru nasih gradova nedjeljom ionako ostaju zatvoreni zbog nedovoljne mase ljudi koja nedjeljom u centru boravi.

Podsjetit cu vas, takodjer, kako je to, otprilike, islo s radnim vremenom trgovina u Zagrebu:

Nekad: radno vrijeme do 20h, subotom do 15, nedjelje neradne, osim dezurnih prodavaonica.

1.) Importanne centar - uvodjenje radnog vremena do 21h i subote do 21. Nedjelja neradna
2.) King Kross - uvodjenje radne nedjelje
3.) City centre one - dodatno uvodjenje rada praznicima i nekim blagdanima
4.) Avenue Mall - uvodjenje tjednog radnog vremena do 22h. Nedjelja do 21h.

Galeria Kaufhof je kao dio giganta Metro na njemackom Vrhovnom sudu izgubila spor pozivaljuci se na iznimke, koje su sad, otprilike iste, ugradjene u nas zakon.

Sva u svemu, citajuci vase komentare, a posebno Neznadarove, mislim da se, nazalost, izgubila i razvodnila prilika za zanimljivu raspravu.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:51   #51
Cijelo vrijeme se ovdje spominje Njemačka, pa Njemačku i Austriju u dosta stvari vrijeme kao da je pregazilo i krajnje vrijeme je da se prestanemo ugledati na njih. Što je s Italijom, Francuskom, Velikom Britanijom, Španjolskom?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:53   #52
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post
Sva u svemu, citajuci vase komentare, a posebno Neznadarove, mislim da se, nazalost, izgubila i razvodnila prilika za zanimljivu raspravu.
Ne znam baš, pratim ovu raspravu i čini mi se da je baš ti cijelo vrijeme miniraš demagoškim i populističkim izjavama i bombastičnim frazama poput "uvođenja reda u anarhiju" a sve bez ikakvog argumenta. Evo, Vojky je naveo zašto zabrana rada nedjeljom radnicima neće uopće pomoći, uz to što je principijelno pogrešna i besmislena u tržišnoj ekonomiji. Ali na to nema odgovora, samo populistička patetika dostojna Sanadera i Bozanića
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 20:30   #53
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Cijelo vrijeme se ovdje spominje Njemačka, pa Njemačku i Austriju u dosta stvari vrijeme kao da je pregazilo i krajnje vrijeme je da se prestanemo ugledati na njih. Što je s Italijom, Francuskom, Velikom Britanijom, Španjolskom?
Nisi spomenuo Nizozemsku...bio sam tam nedavno i ak je to kamo stremimo...e, vala...mam si idem ubost neku parcelu ili nekretninu na tajlandu....
trebalo mi je 4 dana da si kupim 4 pive....ducani rade do 17-18 a ja do 17:30, reko da se malo odmorim u hotelu pa cu onda u shoping...ali vraga dok ja doso do ducana - poljubio vrata...nedeljom nikako, subotom do 13....imaju neki smijesni plac subotom...do 11...- ma bolje da ga i nemaju...pekare ne mozes ni dalekozorom naci, da dalekozorom...prva najbliza je u spanskom...reko u predgradju sam...odem u den haag...ma klinac...jos i gore...ko da sve radi u rasponu tkalciceva, i jelacic plac...a cim se spustis do cvjetnog sve zivo - ma k...zivo- mrtvo zatvoreno...poslije 18 ni pasa na ulici ....ak je to Europa...ajde, nek bude...al dajte mi do znanja...da se kupim sto prije....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 09:52   #54
Quote:
debelakrava kaže: Pogledaj post
Ne znam je li tema vec bila, ako je, neka moderator spoji. Ali evo, danas je sabor donio odluku o tome da će trgovine u Hrvatskojr aditi nedjeljom samo preko ljeta i u prosincu???
Anything to say???
Zakon bi morao pasti na sudu jer je kontradiktoran.
Ili ces zabranit rad nedjeljom skroz ili nikako.
Ako je izgovor "iskoristavanje radnika" nema smisla dozvolit iskoristavanje u prosincu i ljeti a zabranit iskoristavanje u ostalim mjesecima. Ako je pak interes ekonomski onda rad nedjeljom preko ljeta mozda ima smisla, da izmuzemo sto vise love od stranaca, ali onu histeriju u prosincu kada milijarde Kuna bespovratno odlaze van RH (jer nedjeljom kupujemo strane proizvode) ne bi trebalo dozvolit.
Tipican hrvatski zakon koji mi izgleda kao nekakav kompromis zaracenih strana a koji nema nikakve logike i osudjen je na propast. Zakon mora imat jasno definirane ciljeve i smisao, ovaj to definitivno nema.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 12:48   #55
Zagovornici zabrane rada nedjeljom zaboravili su par "sitnica"....
Život u RH se nemože uspoređivati sa njemačkim načinom života, nego američkim načinom života.
Što će reči, da je radno vrijeme vrlo rastezljivo, i nije rijedak slučaj, da čovjek izađe ujutro iz svog doma u 7 sati, a vrati se navečer oko 7 sati.
Takav je ritam života, i nema nikakve razlike između menađera i radnika u proizvodnji.
A obzirom na tu činjenicu ljudi nemaju kada ići u shoping centre.
Dakle ostaje nam subota i nedjelja.
Subota je uvjek i zauvjek u našoj tradiciji, dan za odlazak na plac, i pospremanje u kući.
Valjda jednom tjedno imam pravo po vlastitoj kući pospremati, kaj ne?
Znači ostaje mi za shoping i odmor nedjelja.
Normalno da neidem svaku nedjelju u veliki shoping, nego jednom ili dvaput mjesečno.
E sada, pošto smo dobili novu kastu u Hrvata, ta kasta se naziva sveta krava trgovac, molio bih savjet kad da ja obavim shoping?
To nije baš tako malen problem..
Usput, uz sve probleme koje sam nabrojao, postoji i problem jednakosti radnika pred zakonom.
Zašto je recimo tri razreda trgovačke škole pred zakonom jače od primjerice medicinskog fakulteta?
Zašto je tri razreda trgovačke škole jače od tri razdreda prometne škole smjer vozač?
Zašto nije aposlutno zabranjen rad nedjeljom, uz poziv Bozanića, i ministra policije da se umoljavaju cjenjeni kriminalci da poštuju nerad nedjeljom, jer bi i policija htjela imati dan za odmor?
Zašto ozakoniti licemjerje?
Država je vrlo elegantno mogla rješiti problem trgovina.
Sakupiti mudre ekonomske i pravne glave, i napraviti standardizaciju trgovina.
Pa recimo po iznosu kvadrata trgovine, ili brojem kupaca propisati da određena trgovina, ne trgovačka kuća nego trgovina, mora imati zaposleno točno toliko trgovaca po kvadratnom metru, ili po prometu.
A one koji se toga ne pridržavaju kazniti do oduzimanja licence za rad...
I još sasvim mali dodatak.
Ovo je slobodna zemlja.
Pa se shodno sa time, svatko mogao školovati, kako nebi završio kao fizikalac kod bogatog gazde.
Isto tako ovdje vlada tržišna ekonomija i sloboda poduzetništva, pa su ti siroti trgovci svete krave, mogli po otvarati svoje trgovine, i izrabljivati nekog jadnika.
Državni intervecionizam u bilo koji poslovni odnos, je na kraju poguban po državni proračun.
Pa će na kraju i svete krave trgovci to osjetiti na svojem džepu.
Ne danas, ali sutra sigurno.......
Usput postoje online dućani...
recimo naručim si za nedjelju iz Konzuma, online dakako, špeceraj.
To mi radnik Konzuma doveze u nedjelju u 11 sati, jer je to moja želja.
Nagradno pitanje za genijalce tipa Kneževičke glasi, da li se tako krši zakon?
Moj odgovor je DA, ali sa pravne strane odgovor je NE, jer trgovina nije otvorena nedjeljom, nego je otvoreno samo skladište, a radnik koji mi je dovezao robu nije sveta krava trgovac, nego vozač.
Malo debilan zakon, kaj ne?
No zaobilaženje zakona nije naš specijalitet, Englezi su bili pravi eksperti u rušenju takvog zakona, svojim duhovitim rješenjima.
A Kneževička neka bude sigurna da i Hrvati nisu mačji kašalj u ismijavanju zakona.
Gledavši Prosjake i sinove, čak bu i ona shvatila da imamo zaista debelu tradiciju u toj disciplini.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 13:40   #56
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
Zagovornici zabrane rada nedjeljom zaboravili su par "sitnica"....
Život u RH se nemože uspoređivati sa njemačkim načinom života, nego američkim načinom života.
Što će reči, da je radno vrijeme vrlo rastezljivo, i nije rijedak slučaj, da čovjek izađe ujutro iz svog doma u 7 sati, a vrati se navečer oko 7 sati.
Takav je ritam života, i nema nikakve razlike između menađera i radnika u proizvodnji.
A obzirom na tu činjenicu ljudi nemaju kada ići u shoping centre.
Dakle ostaje nam subota i nedjelja.
Subota je uvjek i zauvjek u našoj tradiciji, dan za odlazak na plac, i pospremanje u kući.
Valjda jednom tjedno imam pravo po vlastitoj kući pospremati, kaj ne?
Znači ostaje mi za shoping i odmor nedjelja.
Normalno da neidem svaku nedjelju u veliki shoping, nego jednom ili dvaput mjesečno.
E sada, pošto smo dobili novu kastu u Hrvata, ta kasta se naziva sveta krava trgovac, molio bih savjet kad da ja obavim shoping?
To nije baš tako malen problem..
Usput, uz sve probleme koje sam nabrojao, postoji i problem jednakosti radnika pred zakonom.
Zašto je recimo tri razreda trgovačke škole pred zakonom jače od primjerice medicinskog fakulteta?
Zašto je tri razreda trgovačke škole jače od tri razdreda prometne škole smjer vozač?
Zašto nije aposlutno zabranjen rad nedjeljom, uz poziv Bozanića, i ministra policije da se umoljavaju cjenjeni kriminalci da poštuju nerad nedjeljom, jer bi i policija htjela imati dan za odmor?
Zašto ozakoniti licemjerje?
Država je vrlo elegantno mogla rješiti problem trgovina.
Sakupiti mudre ekonomske i pravne glave, i napraviti standardizaciju trgovina.
Pa recimo po iznosu kvadrata trgovine, ili brojem kupaca propisati da određena trgovina, ne trgovačka kuća nego trgovina, mora imati zaposleno točno toliko trgovaca po kvadratnom metru, ili po prometu.
A one koji se toga ne pridržavaju kazniti do oduzimanja licence za rad...
I još sasvim mali dodatak.
Ovo je slobodna zemlja.
Pa se shodno sa time, svatko mogao školovati, kako nebi završio kao fizikalac kod bogatog gazde.
Isto tako ovdje vlada tržišna ekonomija i sloboda poduzetništva, pa su ti siroti trgovci svete krave, mogli po otvarati svoje trgovine, i izrabljivati nekog jadnika.
Državni intervecionizam u bilo koji poslovni odnos, je na kraju poguban po državni proračun.
Pa će na kraju i svete krave trgovci to osjetiti na svojem džepu.
Ne danas, ali sutra sigurno.......
Usput postoje online dućani...
recimo naručim si za nedjelju iz Konzuma, online dakako, špeceraj.
To mi radnik Konzuma doveze u nedjelju u 11 sati, jer je to moja želja.
Nagradno pitanje za genijalce tipa Kneževičke glasi, da li se tako krši zakon?
Moj odgovor je DA, ali sa pravne strane odgovor je NE, jer trgovina nije otvorena nedjeljom, nego je otvoreno samo skladište, a radnik koji mi je dovezao robu nije sveta krava trgovac, nego vozač.
Malo debilan zakon, kaj ne?
No zaobilaženje zakona nije naš specijalitet, Englezi su bili pravi eksperti u rušenju takvog zakona, svojim duhovitim rješenjima.
A Kneževička neka bude sigurna da i Hrvati nisu mačji kašalj u ismijavanju zakona.
Gledavši Prosjake i sinove, čak bu i ona shvatila da imamo zaista debelu tradiciju u toj disciplini.....


Samo bih još dodala da će svete krave trgovci nedjeljom izrabljivati nevažne konobare, ali o tome će naša vlada sastaviti novo povjerenstvo i potošiti još brdo love. Ja bih i restorane i kafiće ukinula nedjeljom. I navečer, poslije 18 sati. Nek se ljudi odmore i budu sa svojom djecom.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 13:54   #57
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Super - to znači više zaposlenih radnika i veće plaće tim radnicima. Zabrene su protiv zapošljavanja ljudi i protiv većih plaća... Nadam se da će oni koji su za zabranu od svoje plaće davati trgovcima koji će radi ovoga osti bez posla.
Redovito pratim ovu diskusiju i samo ću se osvrnuti na ovaj dio naveden od Vojky-a.

Iako na papiru zvuči dobro da će rad trgovina nedjeljom automatski značiti više zaposlenih radnika i veće plaće, u praksi je situacija obrnuta.
Taj extra zaposlenik za trgovca predstavlja dobit za vikend,ali trošak/višak drugih 5 dana u tjednu pa se događa da nerijetko uđete u shopping centar u nedjelju ujutro i vratite se popodne i opet vidite jednog te istog radnika na radnom mjestu. Taj radnik dobit će slobodan dan u tjednu i dobit će povečanu plaću za rad nedjeljom,ali taj isti radnik koji provede cijeli dan na radnom mjestu, mora nešto i pojesti i popiti,a rijetko koji poslodavac će mu to omogućiti o vlastitom trošku.

Jesam za rad nedjeljom,ali da ta radna nedjelja radniku bude 3x više plaćena (bilo da je riječ o blagajnici, konobaru, policajcu ili recepcioneru hotela), da radnik i vidi neku korist od toga da nedjelju provede na radnom mjestu,a ne da dobiva crkavicu(ako i bude isplaćena).
kiki_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 14:19   #58
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
...Usput postoje online dućani...
recimo naručim si za nedjelju iz Konzuma, online dakako, špeceraj.
To mi radnik Konzuma doveze u nedjelju u 11 sati, jer je to moja želja.
Nagradno pitanje za genijalce tipa Kneževičke glasi, da li se tako krši zakon?
Moj odgovor je DA, ali sa pravne strane odgovor je NE, jer trgovina nije otvorena nedjeljom, nego je otvoreno samo skladište, a radnik koji mi je dovezao robu nije sveta krava trgovac, nego vozač.
Malo debilan zakon, kaj ne?
...

Da sad ne komentiram sve sto si napisao i sto se ponavlja, a pogotovo ovo kako se nema vremena tjednom ici po ducanima, ponovit cu samo jedan dio koji vec pise na ovom topicu, a postoji u novom Zakonu. Vjerujem da ti je ova odredba promakla kad si citao Zakon.

Članak 63.
(1) Odredbe ovoga Zakona kojima se ureduje radno vrijeme prodavaonica odnose se
i na radno vrijeme skladišta i drugih oblika trgovine na veliko.

Usput, ovaj je Zakon standardizirao trgovine i po prvi put im uveo dozvoljeno radno vrijeme, kao sto to odavno ima cijela Europa. Gore ti je link s radnim vremenima po zemljama. U ugostiteljstvu taj standard i radno vrijeme po kategorijama ugostiteljskih objekata kod nas postoji vec odranije i zato je nemoguce da neki kafic unutar stambene zgrade radi do 4 ujutro, koliko god obecao da ce biti tihi i da nece biti glasni. Ne moze. I tu nitko ne poteze na red "slobodu poduzetnistva" ili 'pravo na rad" ili "ma, samo neka rade, ako su radnici placeni".
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 14:26   #59
Quote:
bbc kaže: Pogledaj post

Članak 63.
(1) Odredbe ovoga Zakona kojima se ureduje radno vrijeme prodavaonica odnose se
i na radno vrijeme skladišta i drugih oblika trgovine na veliko.
dobro....
no ako je kamion utovaren u subotu navečer?
usput istina je da se nema vremena u tjednu...
primjera radi, sinoć sam došao sa posla u 21 i 45...
da nema zabune ja sam vlasnik firme....
dečki su radili do 15, a ja sam imao još ponešto za obaviti..
tak da recimo danas poslije ručka idem u Mercatone....
a kad uvedu ovaj debilan zakon, kad trebam po špeceraj, il će raditi Konzum on line, ili ću lijepo preko grane u shoping.
Jer jesti moram.
I definitivno nije fer da ste graknuli za trgovce.
lijepo je kolegica rekla, kaj bumo sa konobarima?
Znam da će opet netko reči da postoje struke koje moraju raditi i vikendom.
No tko to određuje?
Vlada, Crkva, Kneževička ili možda život?
Kaj ti misliš?
I usput odtkuda tebi pravo raspolagati mojim radnim vremenom?
Izabrali smo kapitalizam, i kapitalizmu se treba prilagoditi.
U kapitalizmu je sve na prodaju, pa i čovjekov rad.
Upitna je samo cijena.
Da ste se borili za poštenije plaće u trgovinskom sektoru, nitko vam ne bi prigovarao.
No niste imali dovoljno sivih moždanih stanica za predložiti bolje rješenje, nego se išlo na zabranu.
Vidjet ćeš nakon par mjeseci na koje načine se bude izigravao zakon!
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 14:42   #60
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
Vlada, Crkva, Kneževička ili možda život?
Kaj ti misliš?
Da gradjani ove zemlje zele zivjeti u dzamahiriji, na izborima bi dali svoj glas za HČSP i slicne, kako se vec sve ne zovu te smijesne stranke koje zagovaraju talibaniju, a kojima je predsjednik ujedno i jedni clan. Posto znamo kako su takvi prosli na izborima, sloboda poduzetnistva i pravo na rad jos uvijek su ustavne kategorije.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:11.