Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2011., 15:02   #1
Gusak-racak ili običaji vezani uz rođenje...

Izvinjavam se na temi ako postoji slična, nisam vidjela nešto takvoga, ako postoji, molim spojite.

Dakle, sigurno ste negdje već vidjeli kako na cesti ili čak po kućama ispisivaju riječi: gusak - racak!

I taj običaj ne prestaje i viđam ga na razno raznim krajevima SZ HR.

Koliko skužila:
gusak je onaj koji je dobio sina
racak onaj koji je dobio kćer

E sad, meni je taj običaj glup. Zašto? Pa lijepo je dobit djete i proslaviti, ali išarati pola ulice u selu ili pola kuće mi bezveze. I to onda godinama tako stoji.

Ustvari, čemu služi taj nazovimo ga običaj?

Da li i vi njegujete tu tradiciju ili ste se sreli s time?

Kako gledate na to?

Bili bi vam bilo drago da na fasadi osvane ogromnim slovima ispisano gusak ili racak?
__________________
////Ovo moderiram
Laura74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 15:12   #2
oooooo, da barem samo saraju po cesti.

nego uz to gusak/racak dolazi unakazavanje dvorista perjem, smecem, wc papirom i slicno.

dio moje familije su prigorci, muzeva familija svi posavci.
tak da je nama jaaaaaaako dobro poznat taj obicaj

srecom, zivimo u relativno urbanoj ulici. jesmo u kuci i imamo dvoriste, al mislim da ovoj njegovoj bandi ne bu palo na um dolaziti ovamo. a i nismo sami u kuci, kuca ima vise stanova, tak da se nadam da ce nas taj obicaj zaobici.

inace, sam im, majkemimile, spremna muriju pozvat ako ih ulovim u dvoristu (a nema sanse da ih ne ulovim jer je tu pas koji ce lajat k'o sumanut). prvo sam si mislila da murija nece htjet izaci na teren, al onda si gruntam, pa nebum im rekla da mi hiceju perje po dvoristu, nego cu reci da se sumnjive osobe krecu mojim privatnim posjedom. na tu dojavu du duzni izici i obaviti zpisnik

ak im se unakazava, nek unakazavaju babinu i dedinu kucu i dvoriste tam na selu. za to me bas briga.
al u moje dvoriste nema sanse da udju.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 15:14   #3
prvo sam mislila da se šališ a onda sam zguglala i stvarno!? ja još sebi ne mogu doći. rodilja doma dođe, peru je hormoni, bole šavovi.. i još se mora živcirati zbog uništene fasade
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 15:22   #4
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
prvo sam mislila da se šališ a onda sam zguglala i stvarno!? ja još sebi ne mogu doći. rodilja doma dođe, peru je hormoni, bole šavovi.. i još se mora živcirati zbog uništene fasade
ma dobro, sad to bas da saraju po fasadi, to stvarno ne rade (doduse, vidjela jesam par puta natpis na kuci, ali nije bilo fasade, nego samo jos uvijek cigle, pa po ciglama isarano, al opet..)

meni je to grooooozno
i bas me jako, jako strah toga.

jer, u muzevom selu varijanta tog obicaja je takva da tocno onj dan kad mama i beba dodju doma iz bolnice, tu vecer ekipa dodje sipat perje. i onda, em kaj ti unakaze dvoriste, jos im moras dat pit i jest
onak!! najper:

zivimo u centru Sesveta kod mojih. u kuci nismo sami. moji starci su stari i bolesni.

ak mi unakaze dvorsite, ostatak stanara ce ocekivati da mi to pocistimo. starci ne mogu, muz radi po cijele dane, kaj, da ja frisko iz rodilista grabljam perje po dvoristu?!

ubit cu nekog ako mi to naprave. al fakat ocu.
imamo jednog malog cucka, ozbiljno razmisljam da si do poroda nabavim rotvajlera koji ce nocu imati slobodu kretanja po cijelom dvoristu
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:00   #5
@La LuNA- a jesi me nasmijala.....

Najbolje je zaštitare unajmiti....(možda bi ti luđaci i njih išarali )

Da, fakat, pa kako je jednoj friškoj rodilji da to vidi na kući? Šlag da te trefi.....

I to kaj velite za perje, sjeno i papire....ajme.........
Mada je to češće kod zaruka da unakaze dvorišta.....
__________________
////Ovo moderiram
Laura74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:06   #6
nikad čula
Gricko2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:14   #7
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ma dobro, sad to bas da saraju po fasadi, to stvarno ne rade (doduse, vidjela jesam par puta natpis na kuci, ali nije bilo fasade, nego samo jos uvijek cigle, pa po ciglama isarano, al opet..)
I ja sam prvi put čula za to tek nedavno - prije nekih godinu-dvije, kad sam tamo negdje kod Virovitice vidla ooogromni natpis na friško pofarbanoj fasadi - ali baš se vidlo da je fasada pofarbana nema ni mjesec dana.
Nejde mi se baš u zatvor zbog idiota, ali da bi mi platio štetu, itekako bi, pa da mi je ne znam kakav rod/frend/neštotreće...
Taman posla da moram trošit na tuđi kretenluk u trenutku kad sam dobila dijete i treba mi svaka kuna.
I da, u trenutku kad sam se vozila, još je bilo perja po dvorištu (valjda ga ima godinama poslije), i po cijeloj ulici pošarane strelice s natpisom gusak...
Svaka čast običajima, ali ovo je debilno.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:17   #8
kod mog starog kvarta u zagrebu- la luna će znat, na av.dubrava ona ogromna zgrada koju su zvali prostitutka- je svojedobno osvanulo gusak. zgrada ima 200 stanova
Blackie is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:26   #9
a što je racak
nikad čula
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:29   #10
Pa valjda raca...

Ni ja nikad čula za šaranje ali za "ukrašavanje" dvorišta sa papirima i wc papirom jesam! Mislim da mi frendica ima na fejsu sliku svog dvorišta koje ju je dočekalo kad je došla iz bolnice.. Izgleda nimalo lijepo
__________________
"When life gets rough and you only have a dime in your pocket, go get your shoes shined!"
suzuki750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:33   #11
chrissy, Pitomača?
istina, tam je to tak normalna pojava da je valjda do danas pred svakom drugom kucom natpis gusak/racak. bas tamo, u Pitomaci, sam i ja vidjala natpise na kucama. al velim, nije bilo po fasadi neg po ciglama.. nisam dugo vec prolazila onuda, neke 2 godine, pa ne znam kakvo je sad stanje..

znate kaj su mom tteku napravili kad je pred nekih 15 godina dobio 'cer?

ocim sto je dvoriste bilo puno perja, brasna i piljevine, na rasvjetni stup pred kucom su (i dan danas mi nije jasno kako, kaj su s dizalicom, yebote, dosli) na sam vrh objesili lutku s jasno definiranim oblinama koja drzi natpis "tata ima miša, rodila se piša; a da tata ima klin, rodil bi se sin"
i to je mjesecima tako stajalo na stupu.
najzesca scena, prolaze mama i kci od kojih 7 -8 godina po cesti i cujes malu, cita, cita i zadere se "mamaaaaa, a kaj je to klin?"
ali, to nije sve tetak je tada imao stojadina. jest da je bila vec lagano krntijetina od auta, al cuj, njima je to tada bilo prijevozno sredstvo. ekipica je znala da ga ne zakljucava, pa, osim sto su citav auto napunili perjem i piljevinom, izvana su izlili neku boju po autu i po njoj nabacali perje. (boja je bila periva, nije ostala trajna steta po autu, al opet )
tetak je tjedan dana cistio auto!!
mislim da ga nikad nije uspio bas skroz do kraja ocistiti, da je uvijek odnekud izletilo pokoje pero..

aj si zamislite samo to.

njima je bilo simpaticno.
meni je to onak, za ubit nekoga

e, da, mjesto radnje? centar fakin Sesveta
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:36   #12
Quote:
Laura74 kaže: Pogledaj post
Da li i vi njegujete tu tradiciju ili ste se sreli s time?

Kako gledate na to?

Bili bi vam bilo drago da na fasadi osvane ogromnim slovima ispisano gusak ili racak?
da da, u moslavini prema Bjelovaru to isto rade..šaraju se strelice po cesti , bacaju one hrpetine role papira, po drveću, kući, a nekada su se po krovu metale razne stvari, dizale prikolice, alati, neke onak stvari iz dvorišta...užas
__________________
*

Zadnje uređivanje Tashi : 12.07.2011. at 21:10. Reason: predug quote
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:38   #13
kod nas je običaj da se baca perje i nema tu ljutnje, barem se ja nisam ljutila, znala sam šta slijedi. doduše, nema pisanja po fasadama, ali mom šugiju su natrpali pun auto slame a on je ujutro imao zakazano u banci. probudio se na knap jer su večer prije feštali, izbacao slamu s vozačevog sjedala i s autom punim slame pićio u grad.
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:39   #14
ja ću krepat
majkemi ništa seljačkije i neukusnije nisam čula
strahota- a ma kome se to uopće da, haračiti po selu, uništavati jastuke, nabavljati piljevinu (di se to uopće može nabaviti?)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:39   #15
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
znate kaj su mom tteku napravili kad je pred nekih 15 godina dobio 'cer?

ocim sto je dvoriste bilo puno perja, brasna i piljevine, na rasvjetni stup pred kucom su (i dan danas mi nije jasno kako, kaj su s dizalicom, yebote, dosli) na sam vrh objesili lutku s jasno definiranim oblinama koja drzi natpis "tata ima miša, rodila se piša; a da tata ima klin, rodil bi se sin"
i to je mjesecima tako stajalo na stupu.
aj si zamislite samo to.

njima je bilo simpaticno.
meni je to onak, za ubit nekoga

e, da, mjesto radnje? centar fakin Sesveta
Umirem!! stvarno je smiješno

"tata ima miša, rodila se piša; a da tata ima klin, rodil bi se sin"

__________________
"When life gets rough and you only have a dime in your pocket, go get your shoes shined!"

Zadnje uređivanje Tashi : 12.07.2011. at 21:14. Reason: predug quote
suzuki750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:44   #16
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
kod nas je običaj da se baca perje i nema tu ljutnje, barem se ja nisam ljutila, znala sam šta slijedi. doduše, nema pisanja po fasadama, ali mom šugiju su natrpali pun auto slame a on je ujutro imao zakazano u banci. probudio se na knap jer su večer prije feštali, izbacao slamu s vozačevog sjedala i s autom punim slame pićio u grad.
sorry, al ja bih ubila nekog da mi to naprave. daj zamisli, samo probaj zamisliti, nedaj boze da ti beba jako zakuri u noci, i vi zateknete, svi izbezumljeni, tako unakazen auto i nemrete s bebom do hitne

samo, srecm, nas auto je uvijek zakljucan.

opce me ne yebe sto je to, eto, obicaj u nekim mjestima.

jer je to unistavanje privatne imovine.
nema ljutnje, istina.
al ima prekrsajne prijave, pa nek mi se usude samo..
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:54   #17
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
chrissy, Pitomača?
Moguće, fakat se ne sjećam, toliko sam bila zauzeta čuđenjem da nisam ni pogledala gdje se nalazim...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 16:55   #18
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
sorry, al ja bih ubila nekog da mi to naprave. daj zamisli, samo probaj zamisliti, nedaj boze da ti beba jako zakuri u noci, i vi zateknete, svi izbezumljeni, tako unakazen auto i nemrete s bebom do hitne

samo, srecm, nas auto je uvijek zakljucan.

opce me ne yebe sto je to, eto, obicaj u nekim mjestima.

jer je to unistavanje privatne imovine.
nema ljutnje, istina.
al ima prekrsajne prijave, pa nek mi se usude samo..
to su napravili taj dan kad se dijete rodilo, sutra se očistilo i ok. on se nije ljutio jer je on to već prije "zaradio"
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 19:35   #19
to je kod nas već tradicija...ja i mm smo si išli "posuditi" tj. sipati perje drugima tak da kad mi dobijemo bebača oni dođu k nama.
I sad se već kod nas sprema prava fešta..toliko ih se najavilo da se peče odojak i budu pravi mali svatovi...samo da mi ne unište kupine koje jedva čekam da pojedem!!!!!!!!!!!! i da ne posipaju preeeviše perja

jednom su u susjednoj ulici na stup zavezali živog gusaka koji je vrištao cijelu noć....e to mi je bolesno!!!!!
__________________
dolazi - LAVICA
ZMAJ XY is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 20:09   #20
Moja baka je iz okolice Bjelovara i tamo je to najnormalnije.
Ako kuća nema fasade onda se ispisuje po kući;a ako ima onda po ogradi.
Bacanje perja je najnormalnije;prije bacanja obično premažu ogradu motornim uljem da se perje bolje zaljepi i naravno da je teže očistiti.
U zadnje vrijeme često znaju i nabacat starih guma pa zapalit.
__________________
Alfa Romeo 147
Alfa Romeo Giulietta
Victoria 08 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.