Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2011., 10:43   #21
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A ja mislim da mozda i nece... npr. ako iz bolnice izadju s bebom kojoj je "normalni" obrok 120-150ml a mama nije nikada uspjela izdojiti vise od 60 iz obje dojke i to otprilike za svaki drugi obrok. Da ne spominjem bebu naviklu na bocicu i da samo curi, koja nakon prvih pet minuta na cici pocne dobivati slom zivaca i ne zeli jesti vise iako ima mlijeka. I svakom bocicom je sve ljenija i ljenija i istovremeno ima skok i hoce jos veci obrok. Itd itd itd... Izvuci se iz tog "zacaranog kruga" nije nimalo jednostavno. Da je sve od volje puno bi vise njih dojilo. O krivim savjetima da ne govorim...
Istina,upravo se to meni dogodilo,već drugi dan je završio na intenzivnoj da prima terapiju,mlijeko mi još nije došlo nego tek 5-i dan,tamo mu morali davati ad,i možeš se pozdraviti sa dojenjem kada malo pocica i počne vrištat dok ne dobije bočicu

Ma lako je kada se ostane normalno tih 2 dana,njima je još u želučiću plodna voda i ni ne mora im se dodavati ad ali kada moraš ostati više dana to je onda problem
Zato mi je baš krivo da su ga samo zbog liječenja antibiotkom odvojili od mene
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 10:47   #22
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A ja mislim da mozda i nece... npr. ako iz bolnice izadju s bebom kojoj je "normalni" obrok 120-150ml a mama nije nikada uspjela izdojiti vise od 60 iz obje dojke i to otprilike za svaki drugi obrok. Da ne spominjem bebu naviklu na bocicu i da samo curi, koja nakon prvih pet minuta na cici pocne dobivati slom zivaca i ne zeli jesti vise iako ima mlijeka. I svakom bocicom je sve ljenija i ljenija i istovremeno ima skok i hoce jos veci obrok. Itd itd itd... Izvuci se iz tog "zacaranog kruga" nije nimalo jednostavno. Da je sve od volje puno bi vise njih dojilo. O krivim savjetima da ne govorim...
Apsolutno potpisujem ovo ..... ovo je prepisani moj slučaj....Niki je bila tolika izjelica, ja rodila hitnim carskim rezom, bila skršena fizički i psihički, mlijeko dopli tek 5. dan, a ona traži i traži....jela je i više nego duplo koliko bi trebala...nisam nikako mogla pratiti to..držala bi ju na cici po sat i pol, ali nismo uspjele. Jednostavno se nije mogla najesti. Ja sam forsirala i izdajala, ali ona je pobijedila svojim vrištanjem. Jedna frendica mi je rekla...razumijem da ti je bitno dojenje, ali trebalo bi ti biti bitno i da ti se dijete najede...tu je puklo. Ali, drugi put će sigurno biti lakše jer ću znati što me čeka iza poroda, znat ću što je dojenje, koji mi položaj najviše odgovara...rooming in nije uopće presudan, pa kako su nas mame dojile, prije 30 god nije bilo rooming ina.
mladenka:)) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 10:55   #23
Quote:
mladenka:)) kaže: Pogledaj post
Apsolutno potpisujem ovo ..... ovo je prepisani moj slučaj....Niki je bila tolika izjelica, ja rodila hitnim carskim rezom, bila skršena fizički i psihički, mlijeko dopli tek 5. dan, a ona traži i traži....jela je i više nego duplo koliko bi trebala...nisam nikako mogla pratiti to..držala bi ju na cici po sat i pol, ali nismo uspjele. Jednostavno se nije mogla najesti. Ja sam forsirala i izdajala, ali ona je pobijedila svojim vrištanjem. Jedna frendica mi je rekla...razumijem da ti je bitno dojenje, ali trebalo bi ti biti bitno i da ti se dijete najede...tu je puklo. Ali, drugi put će sigurno biti lakše jer ću znati što me čeka iza poroda, znat ću što je dojenje, koji mi položaj najviše odgovara...rooming in nije uopće presudan, pa kako su nas mame dojile, prije 30 god nije bilo rooming ina.
Ma to sam i ja htjela reć - da mislim da rooming-in nije presudan.
Nama su u Vinogradskoj stalno bebe donosili i lijepo su papale sa nama, jedini duži razmak je bilo od cca 23 - 5h, inače su više-manje bebe bile s nama.
I bilo mi je puno lakše jer sam od početka imala tu mogućnost da se ipak malo odmorim po noći, jer sam ipak nakon poroda bila malo izmoždena.

proab, sigurno da će biti i žena koje će imati problema sa dojenjem, bile one u rooming-in bolnici ili ne. Ali volja i želja su najbitnije, može beba spavat s tobom 24h na dan, a ako ti se ne da dojit - ništ od toga.
Hoću reć, mislim da rooming-in nije presudan za dojenje.
__________________
I'm not quiet, I'm plotting.
Annie Lou is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 10:59   #24
Dva puta rodila u Vinogradskoj, dakle bez romingina, oba puta dojila. Prvi put do godinu i pol, drugi put još uvijek dojim (mali će sad godinu za koji dan) i mislim nastavit barem još pola godine.
Mislim da je dojenje i koliko dugo ono traje stvar stava, želim/ne želim dojiti, i mogućih komplikacija koje prate dojenje te koliko su one jake i učestale da poljuljaju želju, volju, imanje, neimanje mlijeka, a tu je i stvar podrške okoline i inih (ne)stručnjaka, koja može biti i presudna.
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:09   #25
Quote:
MalaLola kaže: Pogledaj post
Mislim da je dojenje i koliko dugo ono traje stvar stava, želim/ne želim dojiti, i mogućih komplikacija koje prate dojenje te koliko su one jake i učestale da poljuljaju želju, volju, imanje, neimanje mlijeka, a tu je i stvar podrške okoline i inih (ne)stručnjaka, koja može biti i presudna.
pa upravo zbog tih komplikacija i raspravljamo o dojenju i rooming-inu, ne valjda zbog rooming ina kao izolirane činjenice - puno je vjerojatnije da će do komplikacija (nedovoljne produkcije, zastoja, mastitisa, bolova, neefikasnog dojenja...) doći ako mama i beba u tim prvim užasno bitnim trenucima nisu stalno skupa da mogu uhvatiti svoj ritam nego doje po nametnutom rasporedu bolnice
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:17   #26
Quote:
MalaLola kaže: Pogledaj post
Dva puta rodila u Vinogradskoj, dakle bez romingina, oba puta dojila. Prvi put do godinu i pol, drugi put još uvijek dojim (mali će sad godinu za koji dan) i mislim nastavit barem još pola godine.
Mislim da je dojenje i koliko dugo ono traje stvar stava, želim/ne želim dojiti, i mogućih komplikacija koje prate dojenje te koliko su one jake i učestale da poljuljaju želju, volju, imanje, neimanje mlijeka, a tu je i stvar podrške okoline i inih (ne)stručnjaka, koja može biti i presudna.
Kod mene ista situacija s drugim djetetom...

Rodila u Vinogradskoj gdje nema roaming-in...s tim da su mi bebu u ta 4 dana koliko sam bila u rodilištu znali donijeti situ i uvijek bi spavala...nisam uopće tražila da mi je nose kad je gladna, ako bi se probudila dok je bila samnom, malo je znala povući, ali pretežno su je hranili na bočicu...
Ali kad smo došle doma, više nije bilo bočica i normalno je prihvatila cicu...sad s godinu dana i dalje je dojim, a mislim nastaviti i dalje...
__________________
Shop - Sweet mouse
paula. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:26   #27
Quote:
proab kaže: Pogledaj post


Ak cete roditi vaginalno i bez problema, s bebom koja hoce cicati, vjerojatno je ok i bez rooming-ina (koji nije garancija uspjesnog dojenja) ali svejedno vam se moze desiti (sto sam vidjela tamo x puta) da svoj nocni odmor koristite da u 3 u noci pokusavate (po prvi puta u zivotu) izdojiti mlijeko koje je navrlo (i boli vas i ne ide) a 10m dalje niz hodnik vam beba spava sita od AD-a i nedaju vam je na podoj (kojim bi prepunjenost dojki rijesili u 5 minuta bez ikakve muke)... Ali eto to je politika Vinogradske kad je dojenje u pitanju. Meni je jednom bilo dosta.

PS - bas bi bilo zanimljivo napraviti statistiku koliko je zena nakon cr u Vinogradskoj uspjelo u iskljucivom dojenju... Mislim da bi postotak bio katastrofalan, sve koje sam tamo upoznala smo odmah nakon bolnice produzile po kutiju AD-a a dalje ne znam kako im je islo. S curom na SD koja je rodila kad i ja sam se cula i ona isto uspjesno samo doji...

Potpisujem ...
Zato sam i pokrenula ovu temu jer mi se čini da većini žena ipak pomogne rooming-in a pogotovo poslije CR-a !

Žene koje ja znam da su imale CR na Sv.duhu su uspješno dojile...

turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:36   #28
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ak cete roditi vaginalno i bez problema, s bebom koja hoce cicati, vjerojatno je ok i bez rooming-ina (koji nije garancija uspjesnog dojenja) ali svejedno vam se moze desiti (sto sam vidjela tamo x puta) da svoj nocni odmor koristite da u 3 u noci pokusavate (po prvi puta u zivotu) izdojiti mlijeko koje je navrlo (i boli vas i ne ide) a 10m dalje niz hodnik vam beba spava sita od AD-a i nedaju vam je na podoj (kojim bi prepunjenost dojki rijesili u 5 minuta bez ikakve muke)... Ali eto to je politika Vinogradske kad je dojenje u pitanju. Meni je jednom bilo dosta.
.
točno tako je i kod mene bilo...bude me usred noći da se idem izdajat jer se počele prepunjavat, a dijete mi spava u susjednoj sobi (izdajala sam kod sestara da ne budim cimerice). iako mislim da to i ne utječe toliko na kasnije dojenje, definitvno je glupo. ja bi opet rodila u vinogradskoj ako uvedu rooming, ne znam kolke su šanse za to tamo
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:36   #29
2 poroda u Vinogradskoj, bez rooming ina, prvi dojen 27 mj, drugi još cica (18mj) i tko zna dokad će..

Roooming in nije osiguranje da će žena uspješno dojiti, na to utječe još dosta faktora koji su bitni tek kad žena dođe doma (informiranost, najvažnije od svega podrška okoline, volja/želja rodilje, bebina suradnja ...).
Mislim da rooming in olakšava početak dojenja i da se možda brže uspostavi ponuda/potražnja.
U prvim danima se radi o dolasku mlijeka, nema tu još brige o količini i održavanju količine. Što beba češće cica brže će mozak dobiti info da treba stvarati mlijeko i samim time će i mlijeko brže doći.
U bolnici bez rooming ina djeca dobivaju i nadohranu, neki se brzo nauče na bočicu i to da mlijeko lagano dođe pa ne žele cicati jer se tu ipak treba više pomučiti.

Nakon prvog poroda nisam smjela dojiti 24 sata (temperatura za koju je predstojnik prije izlaska iz bolnice rekao "pa ovo nije prepreka dojenju" ). Malac je u bolnici cicao 3 puta. Ostale dolaske je proveo vrišteći jer je bio gladan, iz cice nije išlo čim je povukao i vrištao bi 20-30 min dok ga sestre na kraju ne bi dohranile (on bi primio cicu kad se smiri, ali povuče i čim ne ide vriska).
Mlijeko je došlo tek 4. noć (već smo bili doma). Srećom pa je on doma hvatao cicu i nije vrištao inače bi mu i ja doma dala AD.
2 dana je sve bilo ok a onda je počeo tražiti svakih 30-40 min a cicao bi i po sat vremena.Naravno da mi je prva misao bila nema mlijeka. Patronažna je došla drugi dan i pitala #koliko podoja imate dnevno" i kad sam joj rekla dobila sam odgovor "dajte mu AD, nemojte maltretirtai dijete" (bez provjere težine, pelena, fontanela, cica). Prvo sam se rasplakala jer sam mučila dijete (hormoni su luda stvar ), MM mu dao AD i nije tražio cicati 2.5 sata. Sva sreća na forumu i kad sam napisala kako me patronažna dotukla i kako nisam skužila da mučim dijete iskusnije su rekle da je to normalno, klasični skok sa 6 dana (o kojem sam čitala 100 puta ali u tom trenu se nisam ni sjetila skoka sa 6 dana ). Nazvala i SOS telefon, oni mi rekli isto uz napomene što pratiti na djetetu. Nastavila dojiti dalje na zahtjev i nakon 2 dana se vratio u normalu (a njemu je normala prva 3 mj bila cicanje 20-40 min, pa 60-90 min spavanja na meni. Na prvom pregledu dobitak na težini 1500 g, bila sam sretna i laknulo mi je jer sam bila sigurna da sa dojenjem sve štima.

Mlađi je cicao odma poslje poroda (1,5 sat dok nije zaspao), uredno cicao u bolnici, mlijeko je došlo 2. noć, osim bolnih bradavica i mastitisa (kobni 9. dan) sve je išlo školski. On je za razliku od starijeg cicao 5-10 min svaka 2-3 sata a dobivali su podjednako.

Zamjeram sama sebi što sam drugi put išla u bolnicu bez rooming in jer sam 2 noći izdajala nabrekle cice koje malac počisti za par minuta (jer meni izdajanje ide jako teško i sporo) umjesto da spavam. I drugi puta mi je užasno teško padalo odvajanje. Jedva sam čekala da ga vrate.

Bilo bi mi daleko lakše da su bili uz mene cijelo vrijeme najviše što se dojenja tiče.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:37   #30
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post

ja bi bila za rooming in kad bi on bio humaniji, da mozes dijete nekome ostaviti da se odmoris, vidis muza, otusiras se...
da 7 dana nisam muza mogla vidjeti duze od 5-10 minuta mislim da bi opako pukla na zivce.
Na SD-u sam normalono mogla uzeti 20-tak minuta za posjete pa opet toliko za tuširanje i sve što je trebalo..

u rooming-inu imaš krevetić za bebe pa ga staviš tamo kada spava i ti obavljaš što trebaš, cimerice iz sobe si međusobno čuvaju bebice..!!!

kada sam imala posjete na hodniku, cure mi čuvale bebu a ako je baš počela jako plakati došle me zvati..pa ne vidim di je tu problem?

A kada ostaneš doma,kao ja do 17h, sama sa bebom što je onda tu humano? ..kada se tuširaš,kuhaš za jesti itd..?
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:42   #31
Quote:
turbo chick kaže: Pogledaj post
Na SD-u sam normalono mogla uzeti 20-tak minuta za posjete pa opet toliko za tuširanje i sve što je trebalo..

u rooming-inu imaš krevetić za bebe pa ga staviš tamo kada spava i ti obavljaš što trebaš, cimerice iz sobe si međusobno čuvaju bebice..!!!

kada sam imala posjete na hodniku, cure mi čuvale bebu a ako je baš počela jako plakati došle me zvati..pa ne vidim di je tu problem?

A kada ostaneš doma,kao ja do 17h, sama sa bebom što je onda tu humano? ..kada se tuširaš,kuhaš za jesti itd..?
a kako je bilo ako se žena nije dobro osjećala, pada u nesvjest, izgubila dosta krvi, dali su uzimali bebu ili je se morala prinuti o bebi bez obzirna na nježino zdravstveno stanje
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:43   #32
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa upravo zbog tih komplikacija i raspravljamo o dojenju i rooming-inu, ne valjda zbog rooming ina kao izolirane činjenice - puno je vjerojatnije da će do komplikacija (nedovoljne produkcije, zastoja, mastitisa, bolova, neefikasnog dojenja...) doći ako mama i beba u tim prvim užasno bitnim trenucima nisu stalno skupa da mogu uhvatiti svoj ritam nego doje po nametnutom rasporedu bolnice
Također mislim da je NAJbitnije da se mama i beba odmaaah potrude "skužiti", upoznati, zbližiti ...!!!

Kada sam došla doma sa SD-a već sam full poznala bebicu i sve njezine potrebe...pogotovo je to važno ako je 1.dijete pa se na rooming-inu naučiš presvlačiti ,dojiti (kako tko)...a tek kada vidiš da se bebica smije u snu , to je neprocjenjivo !!!
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:46   #33
Ma sve ovisi o tome koliko se dana ostane u rodilištu i naravno nisu sve bebice iste,neke će super prihvatiti sisu iako je dobivala ad a neke neće,ne može se generalizirati
U slučaju da se treba ostati dulje od tih 2 dana definitivno je bolje da ima rooming-in
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:50   #34
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
a kako je bilo ako se žena nije dobro osjećala, pada u nesvjest, izgubila dosta krvi, dali su uzimali bebu ili je se morala prinuti o bebi bez obzirna na nježino zdravstveno stanje
Pa baš u takvim teškim slučajevima, ako žena pada u nesvjest, naravno da odnesu bebu !

Pa ja nisam uopće skoro mogla ustati zbog hemeroida, ali sam se toliko mučila samo da sve to uspije kako treba ,namjerno sam se forsala da hodam i da dojim ,jer sam znala što me čeka doma, pa kome ću doma kukati, maloj bebici, da ne mogu,da me boli...???

Ali ,ako je ženi fakat jako loše, imaš pomoć sa njihove strane !
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 13:01   #35
ja sam oba puta rodila carskim, bolnici prijatelju djece djecu , prvo dojila kombinirano s AD 3 mj. , drugo dojila ravno 4 dana! jebeš rooming in ak su sestre takve da ih boli kurac za dojenje, da samo znaju "pjevati" dojite, dojite, stavite djete na prsa a nit pogledaju jel dijete pravilno uhvatilo dojku, jel dobro vuče, što se događa s bradavicama kad bole i kad beba povrati čistu krv, i kad ih boli kuki jel ti još možeš ručno izdajat, masirat a ne bi uposlile svoj par ruku kad bi trebale....itd!
Btw, iz mog osobnog iskustva carski i fašistički roomin in ne idu skupa! mislim da bi trebalo dati pravo izbora ili barem neki blaži oblik rooming ina!
__________________
On the road again......
....moje male ljubavi Z i V....
danka 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 13:02   #36
ja sam imala rooming in i bila sam s bebom u apartmanu, što mi je bio dodatni plus-jer sam imala mir i privatnost za provođenje u praksu onoga što sam naštrebala o dojenju

slažem se da o uspješnom dojenju ponajviše ovisi stav majke... ja sam bila strašno siguna u sebe oko tog dojenja.. naravno, bilo je i pitanja i nedoumica, al mislim da oko ni jedne stvari u životu nisam bila toliko sigurna kao oko tog dojenja..

jednostavno, tijekom cijele trudnoće nije mi uopće pala na pamet ideja da neću moći dojiti.. jednostavno sam to uzela pod nešto najnormalnije, kao što je disanje i hodanje sigurna sam da je to debelo pridonijelo našem uspješnom dojenju, a bilo bi tako i da nije bilo rooming in-a.

moje mišljenje je da je sasvim nebitno jel bolnica ima ili nema rooming in-sve dok se sestre korektno ponašaju i promiču dojenje.

sve dok sestre iza ugla bebe filaju na bočicu-velike su šanse da će zasrati ženi dojenje, neovisno o rooming in-u.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 13:05   #37
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
a kako je bilo ako se žena nije dobro osjećala, pada u nesvjest, izgubila dosta krvi, dali su uzimali bebu ili je se morala prinuti o bebi bez obzirna na nježino zdravstveno stanje
u rijeci je rooming in i u bilo kojem trenutku možeš tražiti sestre da odnesu bebu da se ti odmoriš.

makar ja to nisam radila.. meni je bila stravična pomisao da je ona tamo negdje sama dok sam ja u sobi i odmaram... al to sam samo ja...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 13:09   #38
Quote:
danka 29 kaže: Pogledaj post
ja sam oba puta rodila carskim, bolnici prijatelju djece djecu , prvo dojila kombinirano s AD 3 mj. , drugo dojila ravno 4 dana! jebeš rooming in ak su sestre takve da ih boli kurac za dojenje, da samo znaju "pjevati" dojite, dojite, stavite djete na prsa a nit pogledaju jel dijete pravilno uhvatilo dojku, jel dobro vuče, što se događa s bradavicama kad bole i kad beba povrati čistu krv, i kad ih boli kuki jel ti još možeš ručno izdajat, masirat a ne bi uposlile svoj par ruku kad bi trebale....itd!
Btw, iz mog osobnog iskustva carski i fašistički roomin in ne idu skupa! mislim da bi trebalo dati pravo izbora ili barem neki blaži oblik rooming ina!
Ma naravno da puuuno ovisi o sestrama !!!
..Ali i o ženi...moraš vikati ako treba..

Možda još u RH nije sve kak treba ali ZAMISAO i cilj ROOMING-INa je dobra !!!
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 13:14   #39
Ja tako žalim što sam morala biti odvojena od bebe
A još gore što su cimerice imale svoje bebe a ja ne
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 13:26   #40
ma ja se slažem da srž rooming ina je ok! i svakako sam za! jer ne mogu zamislit da sam bez bebe u rodilištu (ne doslovno, da nije bila samnom poludila bih u bolnici!) ali roomig kakv su si "zamislile" naše sestre(sve će odradit mama) i naše bolnice (govorim o prostornim uvjetima, broju sestara na odjelu) ne ide sa carskim , isprobano!
__________________
On the road again......
....moje male ljubavi Z i V....
danka 29 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.