Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2022., 18:13   #1
Srbija (demografija) III

Prethodni nastavak:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=799606

Opća pravila ponašanja podforuma Politika: https://www.forum.hr/showthread.php?t=66911
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2022., 18:39   #2
Spremaju se nove mere pronatalitetne politike:

https://www.politika.rs/sr/clanak/50...-menjati-zakon
file71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 21:32   #3
Intervju sa Ratkom Dmitrovicem povodom Svetskog dana porodice:


https://www.telegraf.rs/vesti/srbija...ne-brojem-dece
file71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2022., 12:02   #4
Izasli su podaci zis-a za Beograd za april 2022. U odnosu na april 2021., imamo manje zivorodjenih i mnogo manje umrlih, sto je bilo i za ocekivati.

Sutra izlaze podaci RZS-a za celu Srbiju, pa cemo videti na cemu smo.
file71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2022., 12:08   #5
Quote:
file71 kaže: Pogledaj post
Izasli su podaci zis-a za Beograd za april 2022. U odnosu na april 2021., imamo manje zivorodjenih i mnogo manje umrlih, sto je bilo i za ocekivati.

Sutra izlaze podaci RZS-a za celu Srbiju, pa cemo videti na cemu smo.
Izgleda da Srbija nece zadrzati pozitivan trend sto se tice rasta broja zivorodjenih. Doduse, pricam iz glave jer ne znam kakav je bio april 2021, jaci ili slabiji nego inace.

April 2022 / April 2021

Rodjeni : 1475 / 1552 (-77)
Umrli : 2003 / 2986 (-983)
Prirastaj : -528 / -1434 (+906)


Broj rodjenih iz unutrasnjosti Srbije je imao porast za jednog zivorodjenog. Sto se tice broja zivorodjenih sa podrucja Beograda, to se moze smatrati kao ostriji pad, od gotovo 6%, no i to je moguce za manje brojeve.

Samo u Beogradu deficit u broju umrlih u odnosu na proslu godinu za meces april je skoro 1000. Izgleda da ce u aprilu doci do ponistenja viska broja umrlih u odnosu na proslu godinu.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2022., 12:44   #6
Zar nije u Beogradu rodjeno 1342 u IV mesecu 2021?
Budi budan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2022., 12:48   #7
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Izgleda da Srbija nece zadrzati pozitivan trend sto se tice rasta broja zivorodjenih. Doduse, pricam iz glave jer ne znam kakav je bio april 2021, jaci ili slabiji nego inace.

April 2022 / April 2021

Rodjeni : 1475 / 1552 (-77)
Umrli : 2003 / 2986 (-983)
Prirastaj : -528 / -1434 (+906)


Broj rodjenih iz unutrasnjosti Srbije je imao porast za jednog zivorodjenog. Sto se tice broja zivorodjenih sa podrucja Beograda, to se moze smatrati kao ostriji pad, od gotovo 6%, no i to je moguce za manje brojeve.

Samo u Beogradu deficit u broju umrlih u odnosu na proslu godinu za meces april je skoro 1000. Izgleda da ce u aprilu doci do ponistenja viska broja umrlih u odnosu na proslu godinu.
April 2020: 4644
April 2021: 4560
Budi budan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2022., 12:56   #8
Quote:
Budi budan kaže: Pogledaj post
Zar nije u Beogradu rodjeno 1342 u IV mesecu 2021?
Jeste, ovde su ubrojani i rodjeni od majki koje imaju prebivaliste u unutrasnjosti. Kada se posmatraju samo rodjeni od majki sa prebivalistem na podrucju Beogradske oblasti, podaci su :

IV 2021 : 1342
IV 2022 : 1264
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2022., 12:59   #9
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Izgleda da Srbija nece zadrzati pozitivan trend sto se tice rasta broja zivorodjenih. Doduse, pricam iz glave jer ne znam kakav je bio april 2021, jaci ili slabiji nego inace.

April 2022 / April 2021

Rodjeni : 1475 / 1552 (-77)
Umrli : 2003 / 2986 (-983)
Prirastaj : -528 / -1434 (+906)


Broj rodjenih iz unutrasnjosti Srbije je imao porast za jednog zivorodjenog. Sto se tice broja zivorodjenih sa podrucja Beograda, to se moze smatrati kao ostriji pad, od gotovo 6%, no i to je moguce za manje brojeve.

Samo u Beogradu deficit u broju umrlih u odnosu na proslu godinu za meces april je skoro 1000. Izgleda da ce u aprilu doci do ponistenja viska broja umrlih u odnosu na proslu godinu.
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Jeste, ovde su ubrojani i rodjeni od majki koje imaju prebivaliste u unutrasnjosti. Kada se posmatraju samo rodjeni od majki sa prebivalistem na podrucju Beogradske oblasti, podaci su :

IV 2021 : 1342
IV 2022 : 1264
Ok razumem sad.
Sto se tice aprila procitao sam ovde da su i 2020 i 2021 bili veoma losi kad se uporede sa 2019 i 2018 tako da ima nade da bude plus.
Budi budan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2022., 13:06   #10
Quote:
Budi budan kaže: Pogledaj post
Ok razumem sad.
Sto se tice aprila procitao sam ovde da su i 2020 i 2021 bili veoma losi kad se uporede sa 2019 i 2018 tako da ima nade da bude plus.
Nadam se da si u pravu, posto ovaj pad u Beogradu daje naznaku da bi moglo doci do nastavka pada i u aprilu 2022., ali ne mora nuzno da znaci. Neko pravilo je da ako Beograd prodje dobro, da mozemo imati ocekivanja da ce mesec biti bolji, i obratno.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2022., 18:27   #11
Srbija

Rođeni / umrli

I-IV 2021: 18.894 / 46.194
I-IV 2022: 19.164 / 44.215
Razlika %: +1,43% / -4,28%

IV 2021: 4.560 / 12.659
IV 2022: 4.326 / 8.479
Razlika%: -5,13% / -33,02%


Još je i dobro kada pogledam većinu evropskih zemalja koje imaju dosta jake padove na početku godine.
Lucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2022., 19:00   #12
Tacno se ravnao procentualni pad po Beogradu. Steta je sto se pocetni plus naglo topi i da ce se tesko moci braniti 62 hiljade rodjenih od prosle godine. Bojim se da se talas oporasta od oktobra okoncao u martu. Barem je ogroman pad broja umrlih.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2022., 13:07   #13
https://www.novosti.rs/drustvo/vesti...t-odsto-drzave

OKTOBARSKI popis stanovništva u Srbiji najverovatnije će pokazati da nas ima između 6,6 i 6,7 miliona, nadamo se da brojevi nisu manji, kaže za "Novosti" dr Petar Vasić sa beogradskog Geografskog fakulteta.

Konačno neki realističan članak u mogu "alarmantnih gluposti" koje objavljuju po ostalim medijima.
Winged Hussar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2022., 16:54   #14
Quote:
Winged Hussar kaže: Pogledaj post
https://www.novosti.rs/drustvo/vesti...t-odsto-drzave

OKTOBARSKI popis stanovništva u Srbiji najverovatnije će pokazati da nas ima između 6,6 i 6,7 miliona, nadamo se da brojevi nisu manji, kaže za "Novosti" dr Petar Vasić sa beogradskog Geografskog fakulteta.

Konačno neki realističan članak u mogu "alarmantnih gluposti" koje objavljuju po ostalim medijima.
Okej je tekst, ali nije uracunao bas migracije. Zbog njih vecina ljudi se ovde plasi da ne pokaze ovaj popis sad ispod 6,5 miliona ljudi. Jer samo na osnovu negativnog prirodnog prirastaja mi bismo imali vec 6,75-6,77 miliona stanovnika 1.10.2022. godine.

Samo je pitanje da li je za ovih 11 godina neto migracijski saldo -150.000, -200.000 ili -250.000. Cak ni ovi Ukrajinci i Rusi sto su dosli u Srbiju nece biti uracunati u stalno stavnivnistvo. Stoga ja se plasim da on nije izmedju ove dve poslednje brojke. Ali, prema mom misljenju, trebali bismo imati malo preko 6,55 miliona.
tutamuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2022., 17:40   #15
Quote:
tutamuta kaže: Pogledaj post
Okej je tekst, ali nije uracunao bas migracije. Zbog njih vecina ljudi se ovde plasi da ne pokaze ovaj popis sad ispod 6,5 miliona ljudi. Jer samo na osnovu negativnog prirodnog prirastaja mi bismo imali vec 6,75-6,77 miliona stanovnika 1.10.2022. godine.

Samo je pitanje da li je za ovih 11 godina neto migracijski saldo -150.000, -200.000 ili -250.000. Cak ni ovi Ukrajinci i Rusi sto su dosli u Srbiju nece biti uracunati u stalno stavnivnistvo. Stoga ja se plasim da on nije izmedju ove dve poslednje brojke. Ali, prema mom misljenju, trebali bismo imati malo preko 6,55 miliona.
Mislim da si dao korektno predviđanje što se tiče vašeg broja stanovnika (koje ima potvrdu u godišnjem broju rođenih).

Ono što ja na žalost pretpostavljam da će doći do umjetnog napumpavanja brojki. Pogotovo jer vaš zavod ne vodi vanjsku migraciju pa je ista podložna manipulaciji.

Svima je poznato tko je Vučić i da ne podnosi da ima gore podatke od susjeda.
IvorP is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2022., 18:35   #16
Quote:
IvorP kaže: Pogledaj post
Mislim da si dao korektno predviđanje što se tiče vašeg broja stanovnika (koje ima potvrdu u godišnjem broju rođenih).

Ono što ja na žalost pretpostavljam da će doći do umjetnog napumpavanja brojki. Pogotovo jer vaš zavod ne vodi vanjsku migraciju pa je ista podložna manipulaciji.

Svima je poznato tko je Vučić i da ne podnosi da ima gore podatke od susjeda.
Toga se i mi plasimo. Ali za sada imam vere da su vece sanse da se to ne desi. Nisu promenjeni pravilnici o izvodjenju popisa (koji ce se izvesti isto kao i 2011. godine) i definicija stalnog stanovnistva nije promenjena i od 2011. je uskladjena sa EU.

Ono sto ce on da uradi, po meni, jeste da ce da iznese preliminarne rezultate popisa koji ce prikazati povoljniju strukturu, reci ce da ova danasnja politika Srbije daje rezultate jer da su Demokrate na vlasti ne bi bilo 12 ljudi u Srbiji. Izvrnuce jos par podataka kao sto uvek radi, tipa spomenuce povecanje broja zivorodjenih iz namerno izvucena 2 meseca tokom ove godine i to ce biti to. I da, verovatno ce reci da smo bolji od Hrvatske. I potom ce da se zaboravi na ovu tesku temu kao sto se zaboravi na sve.
tutamuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2022., 22:36   #17
Srbija bi zaista trebalo da na jesen ima 6.55 miliona. Mnogo se manipulise tim brojem povratnika zbog korone, pa su igre brojevima moguce. Medjutim, najvece igre brojevima sprovode Poljaci, oni iz popisa u popis odbijaju da prikazu realan broj nastanjenih stanovnika (doduse, mislim da ce im ostati koja stotina hiljada Ukrajinaca).

Inace, ovih dana bi trebalo da je tacno 31 godina kako je Srbija izgubila milion stanovnika. Na popisu 1991, prilagodjeno metodologiji sa popisa 2011, Srbija je imala 7.576.000 stanovnika. Ovoga leta, verovatno vrlo uskoro, bice 6.576.000. Treba reci da su u Srbiju dosle i stotine hiljada izbeglih, no dobar deo njih u narednim godinama odlazio je i odlazi dalje. Pojavio se i clanak da ce Srbiji trebati jos 30 godina da izgubi petinu stanovnistva, to bi bilo oko 1.3 miliona. Nazalost, taj gubitak bi mogao biti ostvaren i u narednih 20, ali sve zavisi kako ce se kretati prirodni prirastaj. Ocekuje se manji broj umrlih, ostaje pitanje kojom dinamikom ce padati broj rodjenih.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2022., 17:31   #18
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Srbija bi zaista trebalo da na jesen ima 6.55 miliona. Mnogo se manipulise tim brojem povratnika zbog korone, pa su igre brojevima moguce. Medjutim, najvece igre brojevima sprovode Poljaci, oni iz popisa u popis odbijaju da prikazu realan broj nastanjenih stanovnika (doduse, mislim da ce im ostati koja stotina hiljada Ukrajinaca).

Inace, ovih dana bi trebalo da je tacno 31 godina kako je Srbija izgubila milion stanovnika. Na popisu 1991, prilagodjeno metodologiji sa popisa 2011, Srbija je imala 7.576.000 stanovnika. Ovoga leta, verovatno vrlo uskoro, bice 6.576.000. Treba reci da su u Srbiju dosle i stotine hiljada izbeglih, no dobar deo njih u narednim godinama odlazio je i odlazi dalje. Pojavio se i clanak da ce Srbiji trebati jos 30 godina da izgubi petinu stanovnistva, to bi bilo oko 1.3 miliona. Nazalost, taj gubitak bi mogao biti ostvaren i u narednih 20, ali sve zavisi kako ce se kretati prirodni prirastaj. Ocekuje se manji broj umrlih, ostaje pitanje kojom dinamikom ce padati broj rodjenih.
Ja se nadam da takvih igrarija nece biti u Srbiji. I (nesrecom) razlog za takvo misljenje mi je taj sto zvanicne vlasti ne kriju vrlo lose podatke po pitanju ostalih stvari, kao sto je javni dug koji raste nenormalno na primer, ili sve vece zagadjenje, pa cak i poneki nas poraz po pitanju Kosova. Druga je stvar sto se to ne iznosi na najgledanijim medijima, ili se iznosenje cinjenica vezanih za to izvitopere na Vucicevim izlaganjima i time se efekat tih vesti totalno anulira, ali podaci o tome ipak postoje i lako se mogu naci.

Tako da mislim da ce to ostati modus operandi SNS-a. I ne samo po pitanju popisa. Na stranama novina (figurativno) gluposti i krivo sazvakani i lazljivi tekstovi, a u fusnoti ono koga stvarno sta zanima.
tutamuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2022., 07:15   #19
Postoji li tačan podatak koliko ima Albanaca u užoj Srbiji, mislim van KS? Koliko ima Židova? Čitao sam negdje da ne prelaze 1,000, ko njih vjerski i etnički pojam ne poudara se uvijek.
grgavelebita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2022., 10:56   #20
Barem 70% studenata iz Srpske poglavito ovi istocni dijelovi, koji odu da studiraju u Srbiju ostanu

Ima na lokalnim portalima takvim prica kad se obiljezava maturata,portal iz Rogatice, 70% ih otislo u Novi Sad i Beograd i ostalo.
Od poznanika iz Lukavice sto se tice medicine..niko se nije vratio u Istocno Sarajevo.
Hrasnosarajevo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.