Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2014., 21:30   #41
JFTR
Braćo mila...

Sa 0kn na 1400 ojra (za teške poslove) ili 2000 ojra za tehničku, građevinsku, IT?
Nemojte me sekirat.

Ili vi ne primjećujete pola milje nezaposlenih Hrvata?
Normalno da ne primjećujete, jerbo njih nema na kavici u kvartu ili promenadi u bilo kom gradu ili bilo kom šoping centru.
I normalno nemate pojma dali su oni NKV-SSS-VSS ili da raspolažu sa stranim jezicima-tečajevima-strukom-stažem-znanjem-etc.


PS
Da li naša dijaspora u D primjećuje cca 2.5mil nezaposlenih švapskih žitelja?
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:11   #42
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
ali zašto početnih primanja?
Jel to zato što su bez praktičnih iskustava? Jel pozicija možda namjerno početnička da se tražena plaća zdampa i ulovi početna pozicija??


IT je ekstremno transferabilan van, pogotovo ako se ima nekih suvislih iskustava/znanja...itd....koja se traže na tipičnim radnim mjestima..u boljim firmama/okruženjima..
tako da mi nije jasno.

Ako je netko natukao 5, 6, 7 godina dobroga staža u IT u RH sa podosta ekstra edukacije, meni bi nekak bilo normalno da ikuda van ode na 4k eur netto. Ili 5k ak ima ludu sreću.
Nikakvih 2500 eur.
Al ne znam...reko, možda sam ja u zabludi..??

edit: Na 2300 bi otišao odmah van, samo pod jednim uvjetom - da ovdje dobijem otkaz i budem prisiljen opet tražiti nekaj novo....onda ne bi pital za pare...bilo šta u IT-u vani je bolje nego panična potraga za poslićima s jadnom plaćom ovdje
Da ne bio pretjerao s detaljima, radi se o članu šire obitelji - IT u Hr, dobra firma, oko 5 godina iskustva i otišao u D na 2600. Kad sam rekao "početna" mislio sam na prvu placu pred otprilike 6 godina...

5 i vise neto nije bas prečesto, ali ima i toga
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:17   #43
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Da ne bio pretjerao s detaljima, radi se o članu šire obitelji - IT u Hr, dobra firma, oko 5 godina iskustva i otišao u D na 2600. Kad sam rekao "početna" mislio sam na prvu placu pred otprilike 6 godina...
eh...da mi je znati zašto je taj "član šire obitelji" uopće i odlazio za te pare van, makar i na "prvu plaću"..

kladim se da je bilo nešto kao
a) dobra firma, perspektivan posao
b) ugovor koji je eksplicitno rekao da će plaća/pozicija rasti vremenom.
c) itd...



Zvuči kao neki interni transfer u DT-u u Dojčland il nekaj slično..

tak obično izgleda ta "avantura" odlaska..
obično nije riječ o nikakvoj avanturi, nego se radi o nečemu pametnijem.
Ekipa odlazi u centrale samo

likovi iz Ericssona idu u Švedsku, itd...
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:31   #44
Hehe, te 2007/8 se i meni to činilo nejasno - čemu za otprilike duplu placu ići van, kod nas su manji troškovi, doma si, ugodan život, itd. U medjuvremenu, čovjek ima 7 godina iskustva u Njemačkoj, a u Hrvatskoj rusimo sve rekorde u duljini recesije


Btw. blizu si, ali ipak u krivu

P.S Ko jučer se sjecam razgovora s frendom iz generacije (otprilike jesen 2007.), koji je otišao na doktorat van - spominjao je ekvivalent place 11000 kN i skup stan i troskove. Ja sam tad imao točno pola na identičnoj poziciji i mislio sam da je tip fakat avanturista, bolje je ovdje -> b
kako sam bio u krivu

Zadnje uređivanje z_k : 22.10.2014. at 23:37.
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:32   #45
ah da, Siemens

Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:50   #46
Ah ta davna jesen 2007, izgledalo je kao da smo uskočili u zadnji vagon na putu za razvijeni zapad. Danas, 7god kasnije izgleda da su naš vagon otkačili i preusmjerili na slijepi kolosjek. Samo još ne znamo dali kolosijek ipak vodi do civilizacije ili provalije.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:02   #47
Ja sam se tome nadao nedavno, prije godinu dana(ulazak u EU)

Isto sam si stvorio neku sliku, ajmo to tako reći, stvarno posljednjeg vlaka iliti ukrcaj u zadnji vagon zadnjeg vlaka koji vozi za mjesto zvano "europski prosjek".
Ne znam di je zapelo, jednostavno ne želim vjerovati da je za apsolutno sve kriva vlada. Tu vladu je netko birao, ona je oličenje društva.
Ja imam neku filozofiju u glavi da je pokvareni balkanski mentalitet više štete napravio od Vidoševićevih medvjede i sanaderovih satova i slika.
Oni su u nekoliko navrata pokrali milijune, a hrv. društvo neradom, sivom ekonomijom, malverzacijama, prijevarama, utajama itd. svaki dan 365 dana u godini "krade".

Cijelo društvo kao takvo nije produktivno i ne donosi boljitku zajednici, izračunajte koliko milijardi kuna je "zamračeno" neizdavanjem računa ugostitelja ajmo reći, zadnjih 10 godina..., do fiskalizacije svaka druga kava nije bila evidentirana i tako... ah, imam tu šta za pričati ali ako krenem neću stati do jutra
animator0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:30   #48
@animator0
Malo generaliziraš, ali OK.

Ovo potkradanje dolazi od neimaštine, nevjere u Državu ili iz čiste objesti tj. mogu ako hoću.

Da imaš plaju 2 keke ojra bolila bi te ona stvar jel će ti Pero izdat račun za kavu ili ne. Njegova briga i bruka. Ti si svoj ceh (kavu) platio. Previše žandara i mutikaša imamo u isto vrijeme.
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:42   #49
2 i po soma je dobra placa bilo gdje, ili ?

plus sto se u njemackoj ili negdje drugo moze otic i na vise s vremenom, ko je prije krenuo dalje je i stigao sta sad.....kod nas vlada takozvani "plafon" sto se tice placa jer smo i tako i tako preskupi, em porezi em to sto se radi je nivo nkv radnika obucenog samo da nesto napravi bez puno pameti em nema kod nas industrije di bi covjek mogao da prati neke nove tehnologije, cast izuzetcima pa onda ni ne zasluzujemo bog zna kakve place.... uglavnom plafon je tu pa ko oce da raste, mislim ja ne naprosto ne vidim kako 2 i po soma moze bit lose ? zivis fino pristojno i ako si vrijedan onda imas i neku perspektivu da ces zivit jos i bolje a to sto neces za dvije godine dofurat novog merdzu u selo, pa sta sad ? ni svabo danas nije u stanju da za tako kratko vrijeme nabere gro para na hrpu. svejedno, zapad je nirvana za hrvatsku.

sasvim je drugo pitanje da li covjek trazi u zivotu nesto vise od sake dolara i to razumijem. mozda je bolje malo putovat pa tek onda otic radit vanka, covjeku se otvore neke nove perspektive, ta neka nostalgija je varljiv osjecaj jer zapravo na svijetu ima svega i nije samo kod kuce super. da ne govorim da se raspline neki glupi stav da su hrvati nesto ekstra bolji od drugih nacija. a da ne govorim da sa parama mozes kud hoces pa mozes onda i doma kad hoces. a bez para nemos nista. jos kad moras slusat kojekakve lopove kad drobe plafon plafon (!) a vamo gledas podobne kako maznjavaju dnevnice....pa sluzbena kola pa doplatak ovaj pa bonus onaj.....
opet ko se odluci da ostane njegova stvar, ali treba ljudima govorit da je ova evropa sa otvorenim granicama makar za putovanja nesto sto zadnjih miljon godina nije postojalo i da ako nista drugo, treba to iskoristit.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:54   #50
@bkh
Sto ljudi - sto ćudi.

Ja san se krivo odrazio u vezi primanja općenito. Ali ako ideš na kavu sa frendom, curom iliti hanumom i di ti je cilj vidjeti hoće li ti Pero izdat račun ... ne znam. Nekome je to stvar poštenja u uređenim država a meni je sasvim nebitno.

Za EU se slažem, imaš gro mogućnosti da uhvatiš goluba. Ali ako si svjestan konkurencije i Darvinizma među ljudima moraš ljubomorno čuvati svog vrabca. Iznimka je jedino ako nemaš nothing to lose.

Duhovno vs materijalno, obijest vs glad bi bilo OffT.
I nemoj mi reć da u D nema beneficija, povlaštenih itd.
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 01:07   #51
Quote:
seno kaže: Pogledaj post
@animator0
Malo generaliziraš, ali OK.

Ovo potkradanje dolazi od neimaštine, nevjere u Državu ili iz čiste objesti tj. mogu ako hoću.

Da imaš plaju 2 keke ojra bolila bi te ona stvar jel će ti Pero izdat račun za kavu ili ne. Njegova briga i bruka. Ti si svoj ceh (kavu) platio. Previše žandara i mutikaša imamo u isto vrijeme.
Eh, ovo mi slici ko rasprava sa kolegom, on meni isto krene pricati da nije cudo sto "mali covjek" krade kada zivi u neimaštini, ja mislim da je prvo mentalitet uzrokovao tu neimaštinu pa je to zatvorilo začarani krug koji tako kruži od samostalnosti.

U javnosti je uvjek prica da su privatizacije, prodaje firmi itd. unistile gospodarstvo, zpire se prstom u mozda 10ak osoba, ja te uvjeravam da nije tog mentaliteta da te osobe uopce ne bi imale priliku pokrasti.
Netko je tog sanadera, vidosevica i mercel rodio, odgojio, bio mu prijatelj itd, oni su prije politike bili obicni ljudi, a sustav pohlepe prouzrocen mentalitetom ih je nagnuo da kradu. Kao sto bi i ja krao da mogu i kao sto bi 90% drugih... a opet, za sebe ne mogu reci da sam sirotinja
animator0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 01:13   #52
Quote:
animator0 kaže: Pogledaj post
...
Nije toliko stvar u mentalitetu koliko u prilici.
Da ti gazda u firmi na prvi dan posla kaže da ako pofali koja matica ili šaraf ( u mom slučaju - pereci) svi letite sa posla - figurativno, bili odolio iskušenju? I nebitno jel ti ćaća gazda, osvjedočio se da gazda riba više svoje nego nas za neki propust.
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 08:42   #53
Quote:
animator0 kaže: Pogledaj post
Eh, ovo mi slici ko rasprava sa kolegom, on meni isto krene pricati da nije cudo sto "mali covjek" krade kada zivi u neimaštini, ja mislim da je prvo mentalitet uzrokovao tu neimaštinu pa je to zatvorilo začarani krug koji tako kruži od samostalnosti.

U javnosti je uvjek prica da su privatizacije, prodaje firmi itd. unistile gospodarstvo, zpire se prstom u mozda 10ak osoba, ja te uvjeravam da nije tog mentaliteta da te osobe uopce ne bi imale priliku pokrasti.
Netko je tog sanadera, vidosevica i mercel rodio, odgojio, bio mu prijatelj itd, oni su prije politike bili obicni ljudi, a sustav pohlepe prouzrocen mentalitetom ih je nagnuo da kradu. Kao sto bi i ja krao da mogu i kao sto bi 90% drugih... a opet, za sebe ne mogu reci da sam sirotinja
Apsolutno potpisujem post.

Primjer od neki dan dođe moja mlađa kćerka iz škole i počne spiku kako je njezina učiteljica njima objašnjavala šta znači nekome otimati kruh iz usta i onda im je navela primjer od neki dan kad je inspekcija nekom tipu koji je dilao pola artikala na crno u mini marketu u blizini škole zatvorili dućan... kao oni njemu otimaju kruh iz usta

pa ti sad objasni djetetu i usadi mu u glavu da se to ne smije raditi kad i u školi učiteljica koja se financira iz poreza i sl. im daje krive primjere sa blesavim objašnjenjima, a naravno 90% takvih budalaština će biti usađeno kod kuće od samih roditelja da je ok mažnjavati u svim prilikama u životu
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 09:06   #54
I na ovoj temi možemo vidjeti taj naš mentalitet krađe i tolerancije na istu.

Nije bitno koliko se ukrade, već da li se krade. Tako da ako ti netko ne izda račun za kavu, to znači da krade prvo tebe, a onda i ostale.
Netko kaže ma boli me kuki to je sića. Ja ga pozivam da mi kaže točan iznos na kojem ga krađa počinje smetati?
Odgovora na ovo pitanje nema, već treba postojati nulta tolerancija na krađu bila ona na (ne)izdavanju računa ili 10 mil. EUR mita za INA-u.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 10:44   #55
Ma dobro braćo, u pravu ste.
Jučer me išlo laprdanje .
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 11:04   #56
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
Ako je netko natukao 5, 6, 7 godina dobroga staža u IT u RH sa podosta ekstra edukacije, meni bi nekak bilo normalno da ikuda van ode na 4k eur netto. Ili 5k ak ima ludu sreću.
Nikakvih 2500 eur.
Al ne znam...reko, možda sam ja u zabludi..??

edit: Na 2300 bi otišao odmah van, samo pod jednim uvjetom - da ovdje dobijem otkaz i budem prisiljen opet tražiti nekaj novo....onda ne bi pital za pare...bilo šta u IT-u vani je bolje nego panična potraga za poslićima s jadnom plaćom ovdje
4000 eura neto = cca. 90.000 eur bruto godisnje.

To je za DE jako dobra placa. Takvu (ili vecu) placa u IT-u mozes imati na mjestu nekog nizeg sefa ili projekt menadjera u dobroj firmi. Ili eventualno u konzultantskoj firmi, ako to ukljucuje konstantna putovanja. Naravno, kao freelancer ide to vise, ali to je skroz drugi par rukava.
Dobro, uvijek igra i sreca, pa koliko love mlati firma, tj. koja je industrija itd, mozda ako si stvarno jebeno dobar pa nemas konkurencije, ali generalno 4k je puno, a 5k je jaako puno za stalni posao.
Da ilustriram, ako mozes dobiti 15-20k hrk u HR, onda mozes ocekivati 4-5k eur u DE.
Taj rang placa mozes ocekivati prije u medicini, nafti, financijama-bankama (naravno, tesko ces kao stranac postati bankar ili nekakav fond manager u DE).
Hm, ne odlaze zato bezveze njemacki strucnjaci u Svicarsku. Tamo mogu bolju lovu natuci.
solman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 11:25   #57
Quote:
mjesam kaže: Pogledaj post
Znači,da ne duljim...

vrlo jednostavno pitanje.

propada sve,deficit je sve gori-pritom mislim na sve kredite,jedva otplaćujemo kamate,a glavnice,kako stignemo....

svjestan sam (ili se čudim?) da je cijeli svijet u deficitu,ali valjda smo mi na Balkanu najgori,pritome je HR stvarno nigdje,jer rastu i gore zemlje a mi samo padamo.....

osobno mislim da je kod nas sad najveći problem društvena kriza-valjda sam i ja dio toga...

dal,po vama,uopće ima života za mlađe,al i za ostale u ovoj lijepoj našaoj,vašoj?

ili će biti tipa BIH, 99% bijede i 1% bogataša-ili to dolazi na svoje svuda u svijetu? (bojim se da to sve vodi tome)
Ako si mlad, vrijedi pokušati. Gore od ovoga nema. Uvijek je bilo teško i teško i da će biti bolje. Ja sam mlad bio 70,80 -tih i ništa se ne razlikuje (nemoj bukvalno shvatiti). Bili su bonovi za gorivo, nema kave, po Levisice u Trst i slična sranja. Politiku da ne spominjem. No od govana se pita ne pravi. Ako ti se ne svidi, vratiš se za dvije godine (recimo -25 g - 27g - 2 g. nisu ništa) i gotovo. Bar znaš da si probao. Glasam za odlazak.

Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Je, na prvi pogled to sve zvuči ok, ja ne znam kakav je odnos cijena i plaća u Njemačkoj, ali kod nas je takav da 90% mladih koji imaju samo SSS ili niže od toga je teška bijeda i sirotinja, imaju krov nad glavom zahvaljući starcima.
Teško tu može biti priče o pristojnom životu, osamostaljivanju, stvaranju braka, potomstva i sl.
Tj može se, al tako da budeš više gladan nego sit.
Sa srednjom je svakako pljuga, ako nisi baš darovit, sposoban ili u nekoj dobro plaćenoj branši. U Njemačkoj je svakako bolje, ako čovjek gleda samo standard.

Quote:
Stane Dolanc kaže: Pogledaj post
A kad je to RH imala prave ljude na pravim mjestima, i kolika je šansa da ih ima u budućnosti, ako se to nije dogodilo nikada u ovih 24 godine samostalnosti?
Ni 54 g. unazad (1960), a iskustvo (i znanje iz povijesti) mi govori da su i 50-te bile najtmer!

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Čuj možeš slušati EPP kako na Zapadu teče med i mlijeko i samo tebaš doći ili nas koji smo godinama bili tamo i znamo kako je. Otiđi tu na topic o Njemačkoj pa vidi što pišu relani ljudi. Odgovorno sve ispod 2000Eur u Njmačkoj ( s obzirom na njihove troškove ) je isto preživljavanje. Nikakav luksuz . Ok , ak nemaš posla onda je 100 Eura puno ali ako imaš posao u HR od recimo 900- 1000 Eura netto i netko ti nudi u Njemačkoj recimo 1500 - 2000 , ne da se ne isplati , nego se uopće ne isplati.
Inaće sve te bajoslovne cifre koje se vrte u zadnje vrijeme po našim novinama su uglavnom brutto iznosi. Drugo, zapad vrvi Bugarima, Poljacima, Česima, Turcima i ostalima koji ruše cijenu u svakoj struci , posebno SSS, KV i NKV.
Prolazi dobro samo ono zaista malo sretnika sa usko specifičnim znanjima.
Iako, nikad nisam sreo nikog od naših gore u 10 godina koji je imao preko 3300 EUR netto mjesečno. Ne kažem da ih nema, ali su vrlo rijetki. O SSS i KV radnicima neću ni pričati, je rade oni za 1300 , 1400 ( recimo konobari ) , dođu na 6 mjeseci pa crnće dan i noć ,a pisnuti ne mogu zbog dozvole te obično stana kojeg im daje gazda i jednog obroka. Taj isti stan dijele sa još par kolega obično.
E sad, ak dođeš s idejom gore, da si sam plačaš iole pristojan stan , imaš neki auto , jedeš dva put na dan od toga bar jednom pristojno i toplo, kupiš si mobitel karticu i internet i još neke tako zdravo za gotovo sitnice, moš zaboravit na 1300 kao dostatnu svotu . I na 1800 isto .
A da ne pričam o izdvajanju za dodtna osiguranja , jel za stare dan e i to,,,,
Jer s plačom od 2000 Eur kad dođu stari dani a ti ostaneš u Njemačkoj, a nisi uplačivao dopunska osiguranja... stari moj, ostat će ti oko 50% tog iznosa a tad si socijala teška.
Više , manje iz iskustva znam da je i ovo što pišeš istina, ali pričamo o nemanju posla. Znači tata mu da ili ne da za "grad" 20-30 kn (jadno, ali ni tata nema), hoda u Kineskim stvarima (ili Nike na 12 rata i svi polu gladni) ili 400 - 500 kn na dan u Njemačkoj (uz stalnu šansu da mu se "otvori" - nada umire posljednja). Tamo je ipak lakše osjećati se čovjekom. Onaj tko ima nekog vani i ako je taj vani dobronamjeran i hoće pomoći, e taj pogotovo treba odmah potražiti sreću vani. Pa što se kod nas popalilo u zadnjih 20 - tak godina, naši mladi će vraćati ohohooo i naravno neće uspjeti vratiti. Znači da ovdje nema skorih pozitivnih promjena. I zašto bi netko mlad životario sa 20 kn za izlazak i čekao nove izbore kao znak promjene? Onda opet HDZ pa kad nas izvaraju, zgade nam se opet ide SDP (nakon toga, pogađate - HDZ)?! I taj mladi više nije mlad, a sve isto ostalo (i gore).
zorajesvanula is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 11:37   #58
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Apsolutno potpisujem post.

Primjer od neki dan dođe moja mlađa kćerka iz škole i počne spiku kako je njezina učiteljica njima objašnjavala šta znači nekome otimati kruh iz usta i onda im je navela primjer od neki dan kad je inspekcija nekom tipu koji je dilao pola artikala na crno u mini marketu u blizini škole zatvorili dućan... kao oni njemu otimaju kruh iz usta

pa ti sad objasni djetetu i usadi mu u glavu da se to ne smije raditi kad i u školi učiteljica koja se financira iz poreza i sl. im daje krive primjere sa blesavim objašnjenjima, a naravno 90% takvih budalaština će biti usađeno kod kuće od samih roditelja da je ok mažnjavati u svim prilikama u životu
Od govana nema pite. A to je nastavnica, gdje onda sa polupismenima možemo stići, tj., sa pola Hrvatske? Ma jebeš ovo, nikom ne valja. I taj u mini marketu je najvjerojatnije u dugovima jer ne može namiriti namete državi pa se snalazi kako zna i umije. I ova fiskalizacija i neizdavanje računa pa svaka druga kava gazdi? Hm, znam ih pun ku.ac vlasnika kafića i birtija, rone li rone?! U HR biti uspješan privatnik, moraš biti stvarno mudonja (da nisi lopov, već pošteno).

Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
I na ovoj temi možemo vidjeti taj naš mentalitet krađe i tolerancije na istu.

Nije bitno koliko se ukrade, već da li se krade. Tako da ako ti netko ne izda račun za kavu, to znači da krade prvo tebe, a onda i ostale.
Netko kaže ma boli me kuki to je sića. Ja ga pozivam da mi kaže točan iznos na kojem ga krađa počinje smetati?
Odgovora na ovo pitanje nema, već treba postojati nulta tolerancija na krađu bila ona na (ne)izdavanju računa ili 10 mil. EUR mita za INA-u.
Točno.

Quote:
seno kaže: Pogledaj post
Ma dobro braćo, u pravu ste.
Jučer me išlo laprdanje .
E jebi ga, isprovociraš nas i sad povlačenje?
zorajesvanula is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 11:38   #59
Da, zapravo je kod nas najveci problem to sto nema (dovoljno) posla. Sve ostalo su bakraci. Kad bi covjek bio siguran da moze ocekivati posao i redovitu placu ako hoce raditi (pa makari i 3 puta manju nego u nekom zapadnom susjedstvu) sve bi bilo drugacije. Naravno, ostaju tu jos sto drugih problema i boljki, ali ovo je pitanje opstanka. No sve je to zacarani krug - veca potreba za radnom snagom povlaci u nekom vremenu i poboljsanje uvjeta rada i placa, i obrnuto, tj. situacija kakva je sad.
Dakle, tko nema sto izgubiti, nema sto razmisljati ako moze naci bilo kakvu priliku vani. Tko ima posao, i nije mu tako lose, moze kalkulirati. Nema tu previse filozofije. A u situaciji kakva je sad, ne vidim nista lose ako ljudi emigriraju. Neki ce ostati, neki ce se vratiti, i sve je to ok.
solman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 13:47   #60
Quote:
mjesam kaže: Pogledaj post
Znači,da ne duljim...

vrlo jednostavno pitanje.

propada sve,deficit je sve gori-pritom mislim na sve kredite,jedva otplaćujemo kamate,a glavnice,kako stignemo....

svjestan sam (ili se čudim?) da je cijeli svijet u deficitu,ali valjda smo mi na Balkanu najgori,pritome je HR stvarno nigdje,jer rastu i gore zemlje a mi samo padamo.....

osobno mislim da je kod nas sad najveći problem društvena kriza-valjda sam i ja dio toga...

dal,po vama,uopće ima života za mlađe,al i za ostale u ovoj lijepoj našaoj,vašoj?

ili će biti tipa BIH, 99% bijede i 1% bogataša-ili to dolazi na svoje svuda u svijetu? (bojim se da to sve vodi tome)
Da ja ne duljim. Svi koji smatraju da je ovo gore napisano apsolutna istina trebali bi se odseliti van (USA, Kanada, GB, Koreja, Japan, bilo gdje) u neki od doseljenickih kvartova (koji svuda vec lagano slice na geta), pa javiti dojmove nakon godinu dana.

Pa da usporedimo di je bolje.

Ja konkretno znam ljude koji su iz Kanade (Vancouver), USA (S.Francisco), itd dosli zivjetii raditi u HR. Imaju 5x manju placu i 2x bolji standard zivota prema vlastitoj slobodnoj procjeni.

I.

P.S.

Pricam o preseljenju tamo - a ne otic negdje radit bez osiguranja, zdravstvenog, socijalnog ni icega 5 godina u dvadestima, izraubat se i onda se doc ljecit / na socijalnu penziju u HR nakon sto ti tamo na poslu slome kicmu.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:02.