Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2015., 17:56   #41
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
pozdrav svima...
danas sam stvarno svasta vec uguglala i odgovora bas i nema pa sam tako odlucila potraziti savjet ovdje a i usput reci moje brige.

pa da krenem... u kasnim dvadesetima sam,radim i imam ok placu ali opet zivim s roditeljima tocnije majkom tako da hranu i slicne kucne potrepstine ne placam...samo dijelimo racune...
vec neko vrijeme samo slusam kako je moja generacija 2 godine +/- totalno propala i jadna.
u vezi sam vec 5 godina i jos se nismo posteno dotakli teme braka i zajednickog zivota jer se uvijek ceka da se stanje "stabilizira".
i tako prosle i godine. oboje radimo, oboje imamo aute (nemamo sad bmw i sl da nebi mislili,bitno da vozi) ali nikako da odlucimo krenuti zajedno...

ja osobno skoro svaki dan vec gledam i kalkuliram i stvarno jednostavno si to nemozemo priustiti....znaci imamo ok place a nemozemo si priustiti zajednicki zivot
jedini zajednicki zivot koji bi dolazio u obzir je da se netko doseli necjim roditeljima.
najam jednosobnog stana,a da nije garsonjera (zg) oko 3 000 kn + rezije... a di su tu jos osobni racuni (mob) i gorivo, hrana .... ima toga puno... plus sto bih ja i dalje morlala mami pomagati jer sam jedinica i bez moje pomoci nebi bas mogla normalno prezivjeti mjesec.

opcentio primjecujem da se moje generacije slabo zene...hodaju godinama i sa roditeljima su i sa 30 i kusur a u dobrim su vezama...
zar je stvarno trenutna generacija mladih izgubljena...

htjela bih cut vasa iskustva kako je bilo krenuti u svoj zivot ako ste to ucinili u zadnjih par godina...

jednostavno sam se morala ispuhati ovdje jer moji doma samo odmahnu rukom da sam negativna... kako nebih bila,racunica je tu hehe
Ja sam u svoj zivot krenula isti tren kad sam dobila prvu placu i tak vec 12 godina. I bila sam sretna sto sam se mogla skinut starcima s grbace jer ne plivaju bas u lovi a i da im izbijem iz glave svaki potencijalni razlog za komentiranje mojih zivotnih odluka. Da se razumijemo, u dobrim smo odnosima, odlicnim zapravo. Rezultat toga je sto blizu 4 banke i sa pristojnom placom otplacujem nekretninu i otplacivat cu je jos x godina, prumanja solidna al puno i troskova. Nitko mi nije nista dao ni "za pocetak" nit se nasao netko tko bi dosad pripomogao.

S druge strane, frendica se odselila od doma s 37 g, njen muz sa 45, stan su kupili ustedjevinom koju su stedili dok su zivjeli kod staraca.

Sta je bolje, nemam pojma. Ona bi vjerovatno na mom mjestu izludila od financijske nesigurnosti a ja bi izludila od nesamostalnog zivota i petljanja roditelja kak to vec ide. Svatko bira svoj put i svoje prioritete, al tog trrba bit svjestan. Da je to izbor.

Oni rijetki kojima starci osiguraju pocetak a onda oni nadogradjuju imaju najbolje od svega. Al se u pravilu i najvise zale
supradyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 15:50   #42
Žao mi je, ali fakat me ljute ove "računice".

Živim u Zg i podstanar sam već godinama, bila studoš, završila, imam plaću nešto veću od minimalca trenutno. Živim sa dečkom, njegova je oko 5000, dakle nismo bajni po pitanju financija, ok je, ne žalimo se, ali realno, nije to neka visoka noga, i mislim da ni ne treba biti, za sada.

Znači, pucaš na stan u centru? Zašto? Imate auto, gorivo košta, no dobar dio godine se može ići na posao i biciklom. Zdravo i ekonomično.

Ako ideš u tu avanturu, shvati to baš tako, dakle, stan ne treba biti tip-top, bitna je povezanost/blizina posla, dakle, lokacija. Ne mora biti novogradnja, niti tek namješten u Ikei.

Dvosoban stan se može naći za 300 eura u širem centru, u Novom Zg i veći, ili za 250 eura dvosoban. Mislim da za početak, jednom paru je jednoiposoban stan i više nego ok i režije su manje.

Potrebno je samo volje, donijeti tu odluku i uzet si dva tjedna za proučavanje stanova. Znači 2-3 dana samo obilaziti stanove uz svakodnevno preletavanje oglasa.

Sve ostalo su bajke i izgovori.
zujilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 01:20   #43
Evo da vam odg na neka pitanja koja vas muce. s obzirom na moje godine i krizu ok placa je oko 5000. Obrtnik sam i nemojte zaboraviti da imam i tu izdavanja oko 1500 svaki mj plus još materijal za rad i najam prostora i svašta nešto uz to ... živim u velikoj kući koju nemogu prodati i režije su velike. Mama mi je na minimalcu i da morat ću joj pomagat i dok odem... a ukoliko ne želim živjeti u stanu sa zoharima morala bi za stan odvojiti od 2500-3000 + režije jer sam ograničena u biranju lokacije. Zašto? Zato što bi se jednog auta riješili da jedan može autom na posao a drugi pješice tako da gledam stan blizu naših poslova koji su na totalno različitim dijelovima grada. dragi je isto također otvorio firmu jer nije mogao naći posao 2 godine i sada isto kalkulira kako kroz mj.
dakle nismo zlatna mladež radimo i borimo se ali dok bi ja sve poplacala s moje strane od stanarine i režija i sve što sam navela bila bi sretna ako bi mi mjesečno ostalo 500kn
samo-promatram is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 01:51   #44
Plaća ti je 5k, ili su ti prihodi obrta 5k, prije rashoda?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 01:52   #45
ovo nema smisla, jer ispada da si užasno ograničena lokacijom, a na totalnom različitim dijelovima grada ste.
zašto onda ne tražite stan u onom dijelu grada gdje je iznajmljivanje jeftinije?
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 02:13   #46
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Plaća ti je 5k, ili su ti prihodi obrta 5k, prije rashoda?
oko 5k mi je kada platim doprinose i ostalo ali najam prostora ide iz mog džepa koji je 1000kn s rezijama jer je u mom poslu lokacija bitna.nije mi isto svaki mj nekada manje zaradim nije mi fiksno

Nažalost dijelovi zg-a gdje radimo su skuplji. I nismo u centru! Ja osobno imam puno izdataka neznam za njega točno ali ne želim da moram ovisiti o njemu kad sve moje ode.
samo-promatram is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 02:42   #47
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
oko 5k mi je kada platim doprinose i ostalo ali najam prostora ide iz mog džepa koji je 1000kn s rezijama jer je u mom poslu lokacija bitna.nije mi isto svaki mj nekada manje zaradim nije mi fiksno

Nažalost dijelovi zg-a gdje radimo su skuplji. I nismo u centru! Ja osobno imam puno izdataka neznam za njega točno ali ne želim da moram ovisiti o njemu kad sve moje ode.
U nekom momentu će jedno moguće ovisiti od drugog, ali to je bit partnerstva i emotivne veze, ta niste samo cimeri.

Ako ste ozbiljno razgovarali o zajedničkom životu trebali ste staviti sve na papir. samim time i njegove izdatke, kako ne znaš koliki su?

Razumijem strah, ali na kraju krajeva uvijek se možete vratiti na staro, zar nije vrijedno pokušaja, sama kažeš da ste oboje borci. Vrlo lako se možeš iznenaditi kako ide lakše kada se oboje borite i grizete za zajednički cilj.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 02:44   #48
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
oko 5k mi je kada platim doprinose i ostalo ali najam prostora ide iz mog džepa koji je 1000kn s rezijama jer je u mom poslu lokacija bitna.nije mi isto svaki mj nekada manje zaradim nije mi fiksno

Nažalost dijelovi zg-a gdje radimo su skuplji. I nismo u centru! Ja osobno imam puno izdataka neznam za njega točno ali ne želim da moram ovisiti o njemu kad sve moje ode.
Lakše ćete iskombinirati zajednički život ako budete gledali koliko skupa imate i kakve su vam mogućnosti s tim, ali ok, nije na meni da drugima određujem kako će raspolagati novcima u zajednici.
Kažeš imaš veliku kući, može li se to nekako iskoristiti?
Opcija da se on doseli dolazi ili ne u obzir?
Može li se napraviti nekakav odvojeni stan u kući koji će se iznajmljivati? Ne znam što znači velika kuća točno.

Zašto se ne može prodati?
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 03:00   #49
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Lakše ćete iskombinirati zajednički život ako budete gledali koliko skupa imate i kakve su vam mogućnosti s tim, ali ok, nije na meni da drugima određujem kako će raspolagati novcima u zajednici.
Kažeš imaš veliku kući, može li se to nekako iskoristiti?
Opcija da se on doseli dolazi ili ne u obzir?
Može li se napraviti nekakav odvojeni stan u kući koji će se iznajmljivati? Ne znam što znači velika kuća točno.

Zašto se ne može prodati?
Kuća je obiteljska u kojoj nismo samo mi. Dakle nemoze se prodat samo dio kuće. Drugo... danas što nude za kuće nije dovoljno za dva stana jer ih kuća ni ne zanima nego samo zemljište.
ja bih osobno htjela živjeti a njim sama a vjerujem i on.
neznam kolika mu je točno plaća ali znam da i on puno puza iz svog džepa plati nešto za firmu. jedino što znam da doma svojima ne daje ništa za razliku od mene.
samo-promatram is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 08:38   #50
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
Kuća je obiteljska u kojoj nismo samo mi. Dakle nemoze se prodat samo dio kuće. Drugo... danas što nude za kuće nije dovoljno za dva stana jer ih kuća ni ne zanima nego samo zemljište.
ja bih osobno htjela živjeti a njim sama a vjerujem i on.
neznam kolika mu je točno plaća ali znam da i on puno puza iz svog džepa plati nešto za firmu. jedino što znam da doma svojima ne daje ništa za razliku od mene.
Borite se za zajednicki zivot, a ne znate ni kojim orudjem raspolazete?
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 08:56   #51
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
Kuća je obiteljska u kojoj nismo samo mi. Dakle nemoze se prodat samo dio kuće. Drugo... danas što nude za kuće nije dovoljno za dva stana jer ih kuća ni ne zanima nego samo zemljište.
ja bih osobno htjela živjeti a njim sama a vjerujem i on.
neznam kolika mu je točno plaća ali znam da i on puno puza iz svog džepa plati nešto za firmu. jedino što znam da doma svojima ne daje ništa za razliku od mene.
Navela si da je kuća velika pa pretpostavljam da tu gdje živite ti i tvoja majka ima dovoljno prostora za još jednu osobu. Nije da bi trebao posebnu sobu za spavanje. I za prvu ruku, dok se bolje ne organizirate, praktički jeste sami. Režije bi dijelili, a ti ne bi trebala posebno brinuti o majci jer bi i dalje bila sa njom.
Barem pokušati na neku stranu pa ako ne bude funkcioniralo ne bude.
Ovako razmišljajući samo nalaziš više nedostataka negoli ih ima, a to je već za zapitati se dublje u čemu je točno problem.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 11:21   #52
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Navela si da je kuća velika pa pretpostavljam da tu gdje živite ti i tvoja majka ima dovoljno prostora za još jednu osobu. Nije da bi trebao posebnu sobu za spavanje. I za prvu ruku, dok se bolje ne organizirate, praktički jeste sami. Režije bi dijelili, a ti ne bi trebala posebno brinuti o majci jer bi i dalje bila sa njom.
Barem pokušati na neku stranu pa ako ne bude funkcioniralo ne bude.
Ovako razmišljajući samo nalaziš više nedostataka negoli ih ima, a to je već za zapitati se dublje u čemu je točno problem.
Pa meni to dolazi u opciju ali njemu ne jer zeli biti "samostalan" tj pretpostavljam da je u pitanju muški ego u smislu "zašto bi bio pod ženinim krovom,to je jadno"
Da je obrnuta situacija dosla bi ja k njemu ali on živi s roditeljima i bratom i sestrom.
Po meni bi bilo lakše da nas troje dijelimo troškove a ovako bi ja imala duple. Ali istina je kao što su neki rekli da svi idealoziraju u glavi taj samacki zivot. Zato me i muči što sada jer bojim se da cu dovijeka čekati i godinama biti u vezi jer nemamo ili si ne možemo sami priuštiti stan ili podstanarstvo
samo-promatram is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 11:33   #53
može li se od te velike kuće napravit dva stana?
Tako bi vi bili na jednom katu, mama na drugom..
skupa ste, financijski lakše..+ imaš prostor za rad...
uz to možete i neke obroke s majkom podijelit ako je baš do toga..

danas sutra kad dođu djeca, majka ti je tu pa nećeš vodat klince u jaslice.
Mislim, sve se da iskombinirat, ako se, jelte, da
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 12:04   #54
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
Pa meni to dolazi u opciju ali njemu ne jer zeli biti "samostalan" tj pretpostavljam da je u pitanju muški ego u smislu "zašto bi bio pod ženinim krovom,to je jadno"
Da je obrnuta situacija dosla bi ja k njemu ali on živi s roditeljima i bratom i sestrom.
Po meni bi bilo lakše da nas troje dijelimo troškove a ovako bi ja imala duple. Ali istina je kao što su neki rekli da svi idealoziraju u glavi taj samacki zivot. Zato me i muči što sada jer bojim se da cu dovijeka čekati i godinama biti u vezi jer nemamo ili si ne možemo sami priuštiti stan ili podstanarstvo
Nemoj se ljutiti, ali partner s kojim ne možeš naći kompromis (stav "ženin krov") niti znaš njegovo financijsko stanje a u vezi ste 5 godina....to je vrlo zeznut dio

Iskreno, da ste transparentni i iskreni u svakom segmentu veze, najmanji problem bi vam bio useliti zajedno. Stavovi vam se razlikuju i ne popuštate.

Kada odlaziš s nekim u zajednički život, na papir se stavi prosjek mjesečnih primanja (posebno za tebe, posebno za njega) i oduzimaju se tekući nužni troškovi + ostalo na što mjesečno trošite. Ono što ostane i jednom i drugom zbrojite i dogovorite se kako da tu cifru po mogućnosti povećate ili stabilizirate.
I sama sam u ŽUD-u u podstanarstvu (a već sam podstanar 7 godina u 5 različitih stanova na različitim lokacijama), tako da cijene koje spominješ su sasvim prenapuhane, osim ako tražiš 4-sobni stan ili penthouse. U širem sam centru ZG-a (5-10 min do centra) i novi novonamješteni stan od 80m2 plaćamo 300E + režije.
Ali razumijem i taj dio kada kažeš da je podstanarstvo skupo i svašta nešto pa spominješ te abnormalne cifre. Jer većina ljudi koji odlaze iz roditeljskog doma gdje imaju komfor, znaju opravdavati svoje odluke upravo tim načinom. Dok se ne odsele pa vide da ipak nije tako kako su mislili i kako drugi kažu. 3000 kn mjesečno (ali i manje) za super stan s režijama dati iz dvije plaće da bi kvalitetno živio nije nikakav bauk. Znači govorimo o 1500 kn/mj +/-, ovisno o godišnjem dobu i kvadraturi stana.
Ailour is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 14:41   #55
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
oko 5k mi je kada platim doprinose i ostalo ali najam prostora ide iz mog džepa koji je 1000kn s rezijama jer je u mom poslu lokacija bitna.nije mi isto svaki mj nekada manje zaradim nije mi fiksno
To nije "imam ok plaću".

Naravno, pokrit ćeš se koliko ti je deka duga, ali ako ti je deka manja od prosječne zagrebačke deke, nemoj je zvat ok dekom jer dovodiš ljude u zabludu.

Quote:
Ja osobno imam puno izdataka neznam za njega točno ali ne želim da moram ovisiti o njemu kad sve moje ode.
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
Pa meni to dolazi u opciju ali njemu ne jer zeli biti "samostalan" tj pretpostavljam da je u pitanju muški ego u smislu "zašto bi bio pod ženinim krovom,to je jadno"
Quote:
samo-promatram kaže: Pogledaj post
ja bih osobno htjela živjeti a njim sama a vjerujem i on.
neznam kolika mu je točno plaća ali znam da i on puno puza iz svog džepa plati nešto za firmu. jedino što znam da doma svojima ne daje ništa za razliku od mene.
Čini mi se da vam je veći problem to što ti sve nešto ne znaš, ali pretpostavljaš, i vjeruješ, umjesto da ste sjeli i razgovarali i pisali u tekicu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 14:44   #56
Jeste li ikad razgovarali baš konkretno o zajedničkom životu i kako tko od vas to vidi?
Kako vidite zajedničke financije-kako ćete općenito raspolagati novcima, kako ćete se organizirati u periodima kada, ne daj Bože, netko ne bude radio ili imao dovoljno primanja da pokrije 'svoj' dio troškova, hoćete li troškove dijeliti po pola ili proporcionalno primanjima ili će sve biti zajedničko...
Imam dojam da je kod vas najmanji problem kako konkretizirati zajednički život.
Vi uvjete praktički već imate, samo zbog nekih drugih stvari pronalazite izlike, tako mi se čini.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 14:56   #57
meni se čini da se uopće i nije razgovaralo o zajedničkom životu.
i da ona tu samo pronalazi izlike, ne zato jer joj se ne ide iz komfora roditeljskog doma, nego tu nešto ne štima s njihovom vezom.
možda time opravdava njegov nedostatak interesa ili što već...
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 22:43   #58
Quote:
Ailour kaže: Pogledaj post
Nažalost, postoje roditelji koji ne usmjeravaju svoju djecu već ih koče i djeca ostaju zbunjena do svoje 40-e (ako ne i duže).
Npr moji roditelji su meni govorili da ne mogu sama, da neću moći, da ovo i ono....ali namjerno. Onda kad bi mi poljuljali samopouzdanje bi rekli da nisam ništa poduzela za sebe i da sam nesposobna. Baš ono, prcanje u mozak

Ovako je isto i kod mene Ja imam 24 godine i moji starci me koče i još živim s njima i zbog svega toga se osjećam nesposobno za samostalan život.
Lost-soul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 19:21   #59
ne znam u kojem ste dijelu zagreba vi tražili stan, ali kad sam bila student cijene su bile niže. i dalje previsoke, ali nikako 3k+režije. da ne pričam koliko nas je najmodavaca sa normalnim cijenama stana odbilo kad bi shvatili da u stan dolaze a) studenti, b) ne radi se o dvije cure.

evo muž i ja radimo, imamo okej plaće (njegova je okej, moja je dosta mala, ali i to je bolje nego ništa), auto i živimo u jednom jako malom stanu (ako se ne varam 38 kvadrata). ajd da su djeca u igri vjerujem da bi mi kvadratura bila bitnija, ali ovako mi je ovo čist dovoljno za neki početak. naravno da bih voljela jednog dana imati malo veći stan, imamo neke planove koji uključuju više kvadrata, ali za sad smo zadovoljni sa ovim. barem imam manje za čistit
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 21:44   #60
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
barem imam manje za čistit

da to je VELIKA prednost MALIH stanova

ne znam, ja imam problem oko tog zaedničkog življenja prije braka, a on bi, a ja ne bi, iz razloga kaj on bi, ja ne bi i obrnuto
mislim imamo preko 30 godina oboje, nije da smo djeca i da sad imamo 20 godina, pa ajde idemo živjet zajedno. il me ženi il tamburu kupi
rekoh ja njemu. a on je od onih koje stalno treba gurati i svaka promjena mu je problem. aaaaaaaaaaaaaaaaaa
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.