Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2015., 16:23   #1
Što je brak - by Harville Hendrix

Pozdrav svima
Zanima me što mislite o Harville Hendrixu i njegovoj teoriji braka?
Upravo čitam po drugi put njegovu knjigu "Kako dobiti ljubav koju želite"
Čini mi se jako dobrom teorijom
Zapravo to je najbolje i najupotrebljivije što sam ikad o braku čuo
Rado bih prodiskutirao njegove ideje s nekim tko dijeli moje oduševljenje i očaranost njegovim pogledima
Ciao!
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 16:31   #2
Odlican je on. Sto ti se najvise svidja?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 17:34   #3
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Odlican je on. Sto ti se najvise svidja?
Drago mi je da nas ima

Teško mi je izdvojiti nešto
Sa svime što kaže se slažem

Način kako biramo partnere? Nesvjesno nas privuku osobine naših roditelja, i to više one negativne nego pozitivne. Zašto? Jer u brak stupamo nesvjesno želeći nanovo stvoriti uvjete odgoja, kako bismo popravili emocionalnu štetu koju su nam roditelji - naravno opet nesvjesno i bez loše namjere - nanijeli.
I taj paradoks. Kako je moguće da partner koji ima upravo negativne osobine, iscijeli naše rane? Je li on sposoban za to? Nije. I tu leži tajna braka - partner mora biti spreman na osobni razvoj i promjenu, kako bi bio dorastao visini zadatka. Vrijedi uzajamno, naravno.

Najviše mi se zapravo sviđa ovaj njegov sažetak, esencija braka:
U vezi smo rođeni
U vezi smo ozlijeđeni
U vezi možemo ozdraviti
Genijalno!

Nadalje, on tvrdi da se ne može postići željeno iscjeljenje u danas popularnoj serijskoj monogamiji nego samo u braku koji traje cijeli život.

Zašto romantična ljubav tako lako i brzo prijeđe u borbu za moć i svađe? Jer nismo spremni podnijeti bol kad nam partner dirne te rane. Nismo ga spremni voditi i uputiti ga, izraziti što želimo (često smo nesvjesni toga), otvoriti se za tu pozitivnu iscjeljujuću promjenu.

Bit je da iz nesvjesnog braka treba nastati svjesni brak, kako on to naziva, i onda možemo djelotvorno graditi zdravi partnerski odnos
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 17:49   #4
Da, odlicno je sve to skupa. Ja malcice imam problema kako on isfurava taj brak za cijeli zivot, kao jedini moguci oblik rasta i ozdravljenja.

Prvo, oba partnera to moraju moci zeljeti - a u konfliktnim situacijama, visoko konfliktnim, jedan od partnera ce odustati od svega i nema zive sile da ga se prisili na terapijski rad.

A da ne pricam o patoloskim, nasilnim brakovima.

Drugo sve stoji, no, mislim da se slican efekt rasta i samospoznaje i zivljenja u svjesnoj vezi/braku moze postici u novom, drugom, trecem, itd. braku.

Pod uvjetom, naravno, da se postenski posveti radu na sebi i na obrascima koje nosimo.

Ono sto je meni super je da je Imago terapija zapravo odlicna (i) za individualnu terapiju jer si stalno suocen sa ogledalom, puno vise si u kontaktu sa svojim nesvjesnim sranjima kad krenes u taj terapijski proces sa partnerom.

U tom slucaju, cak ako i brak u pitanju se raspadne, individualni benefiti su ogromni.

Btw, ne znam da li znas da kod nas u Hr ima Imago terapeuta, postoji i edukacija za Imago terapeute, a postoje i vikend radionice za parove.

Koje su, btw. fenomenalne.

Ako si single mozes doci na radionicu sa prijateljicom/prijateljem, jer je zapravo cijeli terapijski proces o nama samima, a ne nuzno o partneru.

Meni je Hendrix nevjerojatno pomogao da osvjestim te neke procese, tipa borba za moc i ta jedna premisa koja ju tjera - there can be only one!

Znas da mu ovo nije jedina knjiga na nasem trzistu, ne?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 18:42   #5
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Da, odlicno je sve to skupa. Ja malcice imam problema kako on isfurava taj brak za cijeli zivot, kao jedini moguci oblik rasta i ozdravljenja.

(...)
Drugo sve stoji, no, mislim da se slican efekt rasta i samospoznaje i zivljenja u svjesnoj vezi/braku moze postici u novom, drugom, trecem, itd. braku.

Pod uvjetom, naravno, da se postenski posveti radu na sebi i na obrascima koje nosimo
Ha čuj...zar autorovo iskustvo to ne potvrđuje?

I ja bih nakon što mi je propao brak mogao upustiti se u istraživanje zašto brakovi propadaju, zašto je moj propao i što brak jest. Vjerojatno bih nakon 5 godina došao do neke svoje teorije. No radije neću izmišljati toplu vodu jer
1. Nisam psiholog po struci
2. Harville Hendrix je to odradio pa ću učiti od njega


Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ono sto je meni super je da je Imago terapija zapravo odlicna (i) za individualnu terapiju jer si stalno suocen sa ogledalom, puno vise si u kontaktu sa svojim nesvjesnim sranjima kad krenes u taj terapijski proces sa partnerom.

U tom slucaju, cak ako i brak u pitanju se raspadne, individualni benefiti su ogromni.
Upravo tako, ja mislim da je nužan preduvjet za primjenu ove teorije spoznavanje tih svojih nesvjesnih stanja i procesa. Osvijestiti najprije sebe, što nosimo u sebi, što želimo 'popraviti', samopouzdano si priznati svoje jake i slabe strane, upoznati se. Onda se može govoriti o svjesnom braku.

Čini mi se dobrom idejom proći imago terapiju prije nego se zakrvi s bračnim partnerom - bolje spriječiti nego liječiti


Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Znas da mu ovo nije jedina knjiga na nasem trzistu, ne?
Znam da ima još 3 (od toga 2 sa suprugom) i sve ih namjeravam studiozno pročitati
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 20:28   #6
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Ha čuj...zar autorovo iskustvo to ne potvrđuje?

I ja bih nakon što mi je propao brak mogao upustiti se u istraživanje zašto brakovi propadaju, zašto je moj propao i što brak jest. Vjerojatno bih nakon 5 godina došao do neke svoje teorije. No radije neću izmišljati toplu vodu jer
1. Nisam psiholog po struci
2. Harville Hendrix je to odradio pa ću učiti od njega

Imas pravo - njegovo iskustvo to totalno potvrdjuje. Inace, ja sam poprilicno studiozno takodjer proucavala zasto mi se (zapravo) raspao prvi brak. Jer znas ono - uvijek postoje ti neki vanjski,kak ti opipljivi razlozi, ali puno interesantnije je ono sto se nalazi bellow the surface.

Ja jesam te struke i namjeravam krenuti na imago edukaciju

Quote:
Upravo tako, ja mislim da je nužan preduvjet za primjenu ove teorije spoznavanje tih svojih nesvjesnih stanja i procesa. Osvijestiti najprije sebe, što nosimo u sebi, što želimo 'popraviti', samopouzdano si priznati svoje jake i slabe strane, upoznati se. Onda se može govoriti o svjesnom braku.
Bas sam nesto slicno danas tumacila prijateljici koja prolazi kroz rastavu braka i sad je u onoj fazi - pa zasto, pa kako je mogao, zar mu nista nije bilo sveto, itd., itd. I onda se malko naljutila na mene kad sam joj rekla da ce joj biti puno lakse ako ta pitanja priupita sebe - u smislu sto je ona napravila da je doprinjela kolapsu, te da ne ceka njega da pokrene brakorazvodnu, a ne da ceka njega.
Prvo me nije bila skuzila, ali uspjela sam joj na kraju pokazati kako sve to skupa nema nikakve veze sa krivnjom, pokorom, spotanjem i kritikom, nego iskljucivo samo o preuzimanju kontrole nad vlastitim zivotom.

Quote:
Čini mi se dobrom idejom proći imago terapiju prije nego se zakrvi s bračnim partnerom - bolje spriječiti nego liječiti
Ja sam prosla tu uvodnu s kolegom, frendom i jako,jako mi je koristilo. Bila sam jos uvijek solo data, a frend, a i njegova zena su bili dovoljno dragi da pristanu da on to napravi samnom Namjeravam ju ponoviti sa buducim muzem.


Quote:
Znam da ima još 3 (od toga 2 sa suprugom) i sve ih namjeravam studiozno pročitati
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 07:42   #7
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Bas sam nesto slicno danas tumacila prijateljici koja prolazi kroz rastavu braka i sad je u onoj fazi - pa zasto, pa kako je mogao, zar mu nista nije bilo sveto, itd., itd. I onda se malko naljutila na mene kad sam joj rekla da ce joj biti puno lakse ako ta pitanja priupita sebe - u smislu sto je ona napravila da je doprinjela kolapsu, te da ne ceka njega da pokrene brakorazvodnu, a ne da ceka njega.
Prvo me nije bila skuzila, ali uspjela sam joj na kraju pokazati kako sve to skupa nema nikakve veze sa krivnjom, pokorom, spotanjem i kritikom, nego iskljucivo samo o preuzimanju kontrole nad vlastitim zivotom.

Slažem se s ovakvim pristupom
Da bi se krenulo dalje treba preuzeti odgovornost
Prestati kriviti partnera
Sagledati sebe, priznati si pogreške, razviti nove strategije i taktike
Partnera bivšeg pustiti u miru nek živi svoj život kako najbolje zna, ne miješati se ni u život i izbore bivšeg partnera sada, niti s njim raspravljati što je bilo i zašto
Svatko ima svoju istinu

Teško je to za sebe tako postaviti
A nekom drugom ukazati na to još teže
Al ajde ako si psiholog onda ti je to posao
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:14   #8
Pročitala sam Kako dobiti ljubav koju želite i jako me se dojmila. Samo smatram da nekad stvar nije vrijedna spasavanja i nekad je bolje skupiti prnje. Može nekakav link na te terapije? Zvuče zanimljivo.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:29   #9
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Zanima me što mislite o Harville Hendrixu i njegovoj teoriji braka?
Upravo čitam po drugi put njegovu knjigu "Kako dobiti ljubav koju želite"
Čini mi se jako dobrom teorijom
Zapravo to je najbolje i najupotrebljivije što sam ikad o braku čuo
Rado bih prodiskutirao njegove ideje s nekim tko dijeli moje oduševljenje i očaranost njegovim pogledima
Ciao!
Ja sam jednom davno pročitala dvije ili tri njegove knjige i vrlo su mi se svidjele. Mislim da je to jedna od najboljih teorija o braku. Nažalost, nisam imala prilike išta od toga testirati u praksi.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:40   #10
Talking

bemmu misha... reci cu ti kad procitam..
zagolicao me vas feedback, pogotovo nusikaje kao profija.. pa review na amazonu..
pronadjoh knjigu na ebayu u pola cijene... reko, ajd, nesto sam na tripu "rada na sebi" pa ako ne pomogne nece sigurno niti naskoditi..

ubit cu sebe pa vas, ako se sad navucem na sve njegove knjige i bankrotiram zbog vas!
__________________
psihodelicna ;o)
biljcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 09:04   #11
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ja sam jednom davno pročitala dvije ili tri njegove knjige i vrlo su mi se svidjele. Mislim da je to jedna od najboljih teorija o braku. Nažalost, nisam imala prilike išta od toga testirati u praksi.


I ja sam pročitao kad mi se raspao brak
Hebemu

Ali ljudi, što možemo učiniti?
IMO to nije nuklearna fizika
To je znanje koje je potrebno imati s 20 godina
Usvojiti te postavke, pronaći partnera koji u njih vjeruje i - uštedjeti 20 godina života
Stoga - ja tome želim poučiti svoju djecu da ne budu slijepi kao ja i nesvjesno si razbucaju 15 godina života
Ako to znaju s 20 godina, šanse da se razvedu i traže novi početak s 40 su puno manje...naravno jamstava nikad nema

I što još možemo učiniti?
Pokušati ponovno, baš kao Harville Hendrix
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 09:06   #12
Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
ubit cu sebe pa vas, ako se sad navucem na sve njegove knjige i bankrotiram zbog vas!

Dobar plan
Uvijek valja strateški razmišljati i planirati unaprijed
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 09:24   #13
Quote:
Racine Carree kaže: Pogledaj post
Može nekakav link na te terapije? Zvuče zanimljivo.
Ja sam svojevremeno dobio ponudu od dr Jasne Burnać-Štefok, za 12 termina (imao sam negdje broj moba, lako se nađe na netu valjda)

Još sam čuo za Ivanu Grabar da je jako dobra: http://www.osobniterapeut.com/o-nama/o-meni/

Za druge ne znam, ali rado bih saznao
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 10:14   #14
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post


I ja sam pročitao kad mi se raspao brak
Hebemu

Ali ljudi, što možemo učiniti?
IMO to nije nuklearna fizika
To je znanje koje je potrebno imati s 20 godina
Usvojiti te postavke, pronaći partnera koji u njih vjeruje i - uštedjeti 20 godina života
Stoga - ja tome želim poučiti svoju djecu da ne budu slijepi kao ja i nesvjesno si razbucaju 15 godina života
Ako to znaju s 20 godina, šanse da se razvedu i traže novi početak s 40 su puno manje...naravno jamstava nikad nema
Da ja sudjelujem u sastavljanju curriculuma za osnovne i srednje škole, učenju o međuljudskim odnosima bih svakako dala puno veću važnost i prostor nego bubetanju silnih podataka koje svatko može naći s par klikova miša. A jedino što o međuljudskim odnosima čuju u školi je obično na satovima razredne zajednice.
Naime, škola je (ili bi trebala biti) i odgojna, a ne samo obrazovna institucija. Roditelji valjda odgajaju djecu najbolje što znaju, ali i oni većinom malo znaju o tome kako bi međuljudski odnosi trebali izgledati.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 12:13   #15
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Da ja sudjelujem u sastavljanju curriculuma za osnovne i srednje škole, učenju o međuljudskim odnosima bih svakako dala puno veću važnost i prostor nego bubetanju silnih podataka koje svatko može naći s par klikova miša. A jedino što o međuljudskim odnosima čuju u školi je obično na satovima razredne zajednice.
Naime, škola je (ili bi trebala biti) i odgojna, a ne samo obrazovna institucija. Roditelji valjda odgajaju djecu najbolje što znaju, ali i oni većinom malo znaju o tome kako bi međuljudski odnosi trebali izgledati.
Odlicno si to rekla. Ako ikad odlucim osnovati privatnu skolu, ti ces mi raditi kurikulum

Btw, ja sam nakon svog bracnog brodoloma, ne samo citala Hendrixa nego se i odlucila baciti se u vode bracne terapije

Ima nesto jako dobro kad se ljudi nakon razvoda na taj nacin postave, trazeci uzroke, pokusavajuci razumjeti 'what the hell happened', jer u samoj konfliktnoj situaciji, vrlo je tesko odmaknuti se i promatrati stvari hladne glave.
A da ne kazem koliko je bitno proraditi na sebi da se slicna ili ista situacija ne bi ponovila.
Jer, po Hendrixu, bez osvjescivanja tih obrazaca, upravo ce se tako nesto i dogoditi.

Btw, Martian, jedna njegova knjiga napisana je za ljude koji traze ljubav, koji nisu u vezi, u braku, ali ko za vraga, ne mogu se sjetiti kako se zove.
"Kako naci i zadrzati ljubav" - samo sam morala okrenuti glavu i pogledti na policu i evo tak se zove
Jedna, meni isto jako interesantna se zove "kako primiti ljubav" i tice se straha od intime i tog jednog psihickog fenomena da kad dobijem to nesto sto smo zeljeli cijeli svoj odrasli zivot - da nas uhvati neki inat - e, sad bas necu :
I na taj nacin, sami sebe sabotiramo.


Sto se tice Imago terapeuta. Ljilja Bastajic je zmajska zena, vrhunskistrucnjak i ona je, uz Stefokicu voditelj edukacije.

Znam ih jos nekoliko dobrih, ako nekog zanima saljem na pm. A nadam se da cu i ja uskoro biti jedna od njih :cerek;

Tu vam je link na drustvo imago terapeuta:
http://www.savez-spuh.hr/udruge/drus...euta-hrvatske/
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 13:04   #16
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Odlicno si to rekla.
I agree


Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ako ikad odlucim osnovati privatnu skolu, ti ces mi raditi kurikulum
Mogu se ja prijavit za profesora matematike?
A u trenutcima opuštanja, s učenicima ću malo raditi imago vježbe


Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Btw, ja sam nakon svog bracnog brodoloma, ne samo citala Hendrixa nego se i odlucila baciti se u vode bracne terapije
O, pa ti si se stvarno identificirala s Hendrixom
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 13:12   #17
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Da ja sudjelujem u sastavljanju curriculuma za osnovne i srednje škole, učenju o međuljudskim odnosima bih svakako dala puno veću važnost i prostor nego bubetanju silnih podataka koje svatko može naći s par klikova miša. A jedino što o međuljudskim odnosima čuju u školi je obično na satovima razredne zajednice.
Naime, škola je (ili bi trebala biti) i odgojna, a ne samo obrazovna institucija. Roditelji valjda odgajaju djecu najbolje što znaju, ali i oni većinom malo znaju o tome kako bi međuljudski odnosi trebali izgledati.
Potpisujem

But...
Ako mi roditelji malo znamo, što je evidentno barem kod mene (jbg da znam više ne bi mi se raspao brak) što možemo učiniti? Osim hara-kirija, pada mi na pamet još jedan izbor: educirati se!
Ako već dosad nisam imao pojma što je brak, što se od mene očekuje, što su moja nesvjesna očekivanja, i tumarao ko slijepa životinja tražeći pojilo (kako bi to majstor Hendrix slikovito rekao), što sad?
Mogu kukati i plakati
A mogu zasukati rukave, proučiti tu teoriju, proći koju radionicu, i steći novo znanje - jer znanje mi je nedostaljalo, očito. I onda to novo znanje - podijeliti sa svojom djecom. Naravno, ako i u školi čuju to može samo dodatno pomoći
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 23:23   #18
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Odlicno si to rekla. Ako ikad odlucim osnovati privatnu skolu, ti ces mi raditi kurikulum
Hvala, hvala, osjećam se jako počašćenom.
Skoro da bih odmah išla sastavljati nacrt. Da nisam tako lijena, možda i bih.

Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Btw, Martian, jedna njegova knjiga napisana je za ljude koji traze ljubav, koji nisu u vezi, u braku, ali ko za vraga, ne mogu se sjetiti kako se zove.
"Kako naci i zadrzati ljubav" - samo sam morala okrenuti glavu i pogledti na policu i evo tak se zove
Hvala ti i na ovoj informaciji. Morala bih sada obaviti arheološka iskapanja da utvrdim je li to jedna od onih koje sam kupila, ali ih još nisam stigla pročitati.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 04:42   #19
Gdje se kod nas mogu kupiti njegove knjige ? Ima li ih na hrvatskom jeziku ?
Tiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 08:06   #20
Quote:
Tiza kaže: Pogledaj post
Gdje se kod nas mogu kupiti njegove knjige ? Ima li ih na hrvatskom jeziku ?
Kako dobiti ljubav koju želite

Kako naći i zadržati ljubav

Kako primati ljubav

Kako pružiti ljubav koja iscjeljuje

Evo sad nema izgovora
Ajmo čitati

A ispit neka zakaže nausikaja, recimo negdje najesen?
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:12.