Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2017., 00:40   #201
To je samo manifestacija cinjenice da je broj studenata (i posljedicno tome diplomanata) u Hrvatskoj znatno porastao u zadnjih 20-ak godina. 2016. je diplomiralo 33 tisuce diplomanata (1996. ih je bilo 11.000). To je otpirlike kao i jedna skolska generacija. Jos malo pa ce tesko biti naci nekoga tko zavrsi samo SSS.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 24.09.2017., 00:40   #202
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
da, i to je jedino područje gdje te ni vani ni kod nas neće tražiti diplomu. PRODAJA. Jer je bitno znati prodati, a to iako se donekle može naučiti ipak treba određena doza urođenosti.

Takve uvjete zasigurno neće tražiti za CFO-a, CEO-a, HR managera, doktora, voditelja ili običnog inženjera na izgradnji termolektrane, odnosno gdje treba konkretno znanje za koje dokazuješ da možeš naučiti završetkom fakulteta i kasnije iskustvom u toj struci da ga možeš dalje razvijati i primjeniti.

Kod nas traže VSS za tipove poslova administrativni službenik, šalterski službenik, komercijalis, tajnice zato što se nalazimo na tržištu poslodavca, a ne na tržištu radnika kao što je u Njemačkoj. A također za navedena radna mjesta trebaš dobro vladanje hrvatskim/engleskim jezikom i kompjuterom, a mnogi koji imaju SSS (pa i VSS) padaju već na hrvatskom jeziku.
Uf,grdno bih se prevario....
bar sto se nas u HR tice...

Otvori malo poratale pa pogledaj,doslovno za prodavacicu mljeka na kiosku se trazi MINIMALNO SSS-trgovackog smjera,
za trgovackog putnika/prodajnog prestavnika ili ti ga "po naski" sales rep.a/manegera(ovo kad imas na vizitki pa onda imponiras,ne znas kome vise sebi ili seljacinama oko sebe) su tu vec uredno uvjeti
na VSS-ekonomskog smjera,
cak neki poslodavci "idu do kraja.." pa uz VSS,traze minmalno 2-3 strana jezika i sve ostalo sto se podrazumjeva...
A o nacinu provodjenja testiranja ipak nebi smjeli previse torsit rjeci...
nedavno sam isao na jedno testiranje trogovackog putnika u jednu poznatu/fenisi hr podrznici multinacinalke...
Na testiranju vecinom se skpila ekipa koja ima iskustava u tom poslu po terenu godina i godina..da bi oni stavili testove i ispite kakvih se nebi posramio nit zavod za zrakoplovnu medicinu a pitanje jel i americka NASA ima bolje...
To sve za poziciju trgovackog putnika,koji sjedi u autu,obilazi nadrkane babe po prodajnim prostorima,slusa njihove gluposti te im pokusava uvalit ak nista jedinicki komad artikla kojeg zastupa...:klap:
To sve upisuje u tablet ili na papir,te posalje "izvjestaj sa terena" u ekselici ili sibne dve(lazne) slike sefu...
Od znjana koja su objektivno potrebna jesu elokventnost,snalazljivost,nesto osobnog izgleda te vozacka dozvola,
al ne...u HR punoooo viseeee....:klap:
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 24.09.2017., 00:52   #203
mala svicarska...

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
To je samo manifestacija cinjenice da je broj studenata (i posljedicno tome diplomanata) u Hrvatskoj znatno porastao u zadnjih 20-ak godina. 2016. je diplomiralo 33 tisuce diplomanata (1996. ih je bilo 11.000). To je otpirlike kao i jedna skolska generacija. Jos malo pa ce tesko biti naci nekoga tko zavrsi samo SSS.
Ali sto se ne tezi tome da budemo obrazovana nacija,
shodno tome da mozemo davati proizvodima/uslugama neku VISU DODANU VRIJEDNOST!?
jel to bio ponata svega ovog horora u zadnjem kvartalu stoljeca ili sam ja nesto opako prespavao...

Nisam statisticar(a znamo tko je i sto statistika,kak kazu..postoji laz,ponovljena laz i statistika ) al mislim da mi imao negdje do 20% VSSa u HR,sto je cini mi se nize od standarda EUa,neka me netko ispravi..?!

Inace realno gledano,apsolutno si u pravu...
dapace,ja sam pisao bas na ovom PDFu da su u HR fakulteti i visoka ucilista nista drugo nego drugi stupanj klasicnog uhljebarstva,nista manje nego recimo sabor,drzavne firme ili agencije...
Pa su me ljudi ovdje gotovo razapeli,kao da sam bacio jeftinu pljeskavicu na sajmu..
dapace,
za ove potanje su svi svjesni i vlada percepcija opravdana da su uhljebi dok se za za visoko obrazovanje uspjesno skriva u sjeni i pod krinkom "visokog obrazovanja"

Al naravno da bi to shvatili,morate proci taj sustav ili vise njih a iz njih ne izvuci nikakvu materijalnu korist...


Realno kod nas osim kurvi,konobara,uber-vozaca i cistacica..
drugo nista ne treba,sem ITa!
Tu i tam nesto sitno popratnog orkestra,oko glavnog benda..
Doslovno!
Ostalo je sve vise ili manje naslonjeno na drzavu sisu nekin nacin,bilo indirekni ili direktno cuclanje..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 24.09.2017., 02:39   #204
Quote:
Disperadun. kaže: Pogledaj post
Koje je vozilo(vrijednost) razumno za kupiti ovisno o primanjima?
Neko općenito mišljenje je da vrijednost novog vozila bude maksimalno onoliko kolika su godišnja primanja.

Po meni je čak i to rizično ako je riječ o kreditu.

Što mislite?
Puno je cijela godišnja plaća... Možda i sa uključenim baš svim troškovima (osiguranje, kasko, kompletno održavanje i gorivo). Pola godišnje plaće max.

To bi značilo da si neka obitelj s dvije prosječne plaće (2x~6000 kn) realno može priuštiti neku Daciu...
z_k is offline  
Old 24.09.2017., 03:15   #205
Ovo s 2-3 strana jezika je smijurija.

Kod nas u Hrvatskoj 90 % ljudi ne zna vrhunski niti jedan strani jezik, mislim pri tome na engleski jer sam imao slučajeve da profesorice na fakultet kad predaju pričaju s ''balkanskim'' naglaskom.

Za naučiti vrhunski samo jedan jedini jezik treba puno truda i vježbanja.

A ovo s 2-3 strana jezika je budalaština, to može biti samo nekakvo natucanje

Evo ja sam iako mi to nije struka naučio engleski neću čak ni sam za sebe reći vrhunski nego 8/10 i znam ga bolje od 90 % ljudi u Hrvatskoj.

Naučio sam ga tako što sam čitao knjige na engleskom, portale, pisao na eng. forumima, proučavao sam gramatiku, gledao filmove i serije bez titlova i kasnije poče komunicirati s amerima i englezima.

I onda naravno sam sebi puno puta kad pišem i čitam pronađem greške u govoru ili pisanju unatoč svemu, a također već nakon 10 dana ne korištenja se zahrđa, ali sam imao klijente kojima je trebalo prevesti s hrvatskog na engleski i to sam naplaćivao 100 kuna po stranici.

I sad to je jako puno godina učenja, truda, upijanja jednog jedinog jezika. Možda sam ja antitalent ili nisam niti probao drugi strani jezik, ali ne znam kako netko može tako znati 2-3 jezika pa da pišu dopise sa savršenom gramatikom na 2-3 jezika ili govore bez naglaska?
__________________
Through passion, I gain strength. Through strength, I gain power. Through power, I gain victory. Through victory, my chains are broken.
Ank.Skywalker is offline  
Old 24.09.2017., 07:39   #206
a koji engleski se traži, ili recimo ako netko govori neki od južnoameričkih španjolskih, jel on može reći da govori španjolski ?
ameri imaju jednu verziju, australci drugu, kanađani treću i onda ti riječi mogu značiti nešto skroz drugo
recimo tange su m jedan od dražih primjera
thongs je u australiji što ?
tako da ja osobno nikad ni nakon godina provedenih vani ne bi za sebe rekao da sam odličan govornik
KILLERDOG is offline  
Old 24.09.2017., 10:36   #207
Kod nas firme ne znaju sto zele nekada... sto se tice engleskog, pretpostavljam da se trazi plain english. To je daleko od poznavanja fraza, ispravnog koristenja vremena i sl.
Znao sam jednog lika koji je tecno govorio njemacki (odrastao tamo) te je jos znao strucni njemacki koji mu je trebao za posao (elektronika)...
uglavnom, osim samog poznavanja struke, mogao si ga slobodno poslati na sastanak u austriju/njemacku, i biti siguran da se niti nece osramotiti, a i da ce ugovoriti posao..

On je dobio otkaz!!
Evo ga sada u njemackoj, mlati pare, jer je nakon sto je dobio nogu odlucio otici tamo... prvi problem mu je bio da su ga (u toj njemackoj firmi) nakon par tjedana pozvali na razgovor da mu objasne kako ne moze duze ostajati u firmi, jer to bez pismenog naloga nije legalno..

Dakle, veci je problem u tome sto firme ne znaju ispravno procijeniti tko im vise vrijedi, a onda niti ne znaju ugovoriti poslove


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 23.12.2017., 20:34   #208
Ajmo malo aktualizirat temu.

Jeste li dobili božićnicu i ako jeste, koliko?


Ja dobio vrtoglavih 0,00 (nula) kuna.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 23.12.2017., 22:30   #209
0,00kn također
homosapiens is offline  
Old 24.12.2017., 00:39   #210
2500
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 24.12.2017., 01:03   #211
8300 eur, al naravno ne radim u rvackoj katoličkoj đamahiriji nego na Golar LNG
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Old 24.12.2017., 08:48   #212
2500 + bonovi za konzum
Stran is offline  
Old 24.12.2017., 12:36   #213
Quote:
Ank.Skywalker kaže: Pogledaj post
Ovo s 2-3 strana jezika je smijurija.

Kod nas u Hrvatskoj 90 % ljudi ne zna vrhunski niti jedan strani jezik, mislim pri tome na engleski jer sam imao slučajeve da profesorice na fakultet kad predaju pričaju s ''balkanskim'' naglaskom.

Za naučiti vrhunski samo jedan jedini jezik treba puno truda i vježbanja.

A ovo s 2-3 strana jezika je budalaština, to može biti samo nekakvo natucanje

Evo ja sam iako mi to nije struka naučio engleski neću čak ni sam za sebe reći vrhunski nego 8/10 i znam ga bolje od 90 % ljudi u Hrvatskoj.

Naučio sam ga tako što sam čitao knjige na engleskom, portale, pisao na eng. forumima, proučavao sam gramatiku, gledao filmove i serije bez titlova i kasnije poče komunicirati s amerima i englezima.

I onda naravno sam sebi puno puta kad pišem i čitam pronađem greške u govoru ili pisanju unatoč svemu, a također već nakon 10 dana ne korištenja se zahrđa, ali sam imao klijente kojima je trebalo prevesti s hrvatskog na engleski i to sam naplaćivao 100 kuna po stranici.

I sad to je jako puno godina učenja, truda, upijanja jednog jedinog jezika. Možda sam ja antitalent ili nisam niti probao drugi strani jezik, ali ne znam kako netko može tako znati 2-3 jezika pa da pišu dopise sa savršenom gramatikom na 2-3 jezika ili govore bez naglaska?
Ovak otprilike sam i ja isto sve razmišljao dok nisam otišao van i brzo skontao da doslovce svi osim možda 0,01% ljudi priča sa brutalnim naglascima i da je to skroz normalna stvar.
Sam naglasak ne sprečava nikog i nigdje na poslu, a kao što je kolega napisao, naglasak nemamo sami mi , nego i Kanađani, Ameri, Australci i posebno Briti.
Kako ga onda neće imati Hrvati ?

I u pravilu non-native uglavnom dolazi do jedne razine iznad koje jako teško mogu ići. To se dogodilo Melaniji Trump recimo i to usprkos tome što je u američkom okruženju. Ne jer je glupa (kako se bezobrazno zna pisati), nego baš zato jer ljudi koji to ne kontaju su poprilične zatucane konjine koji svijeta nisu vidjeli.
I da, normalno da svačiji naglasak nije isti i da prosječan Hrvat ipak ljepše priča engleski od prosječnog Francuza kojima je problem što ne znaju pošteno ni otvorit usta.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 27.12.2017., 02:17   #214
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ovak otprilike sam i ja isto sve razmišljao dok nisam otišao van i brzo skontao da doslovce svi osim možda 0,01% ljudi priča sa brutalnim naglascima i da je to skroz normalna stvar.
Sam naglasak ne sprečava nikog i nigdje na poslu, a kao što je kolega napisao, naglasak nemamo sami mi , nego i Kanađani, Ameri, Australci i posebno Briti.
Kako ga onda neće imati Hrvati ?

I u pravilu non-native uglavnom dolazi do jedne razine iznad koje jako teško mogu ići. To se dogodilo Melaniji Trump recimo i to usprkos tome što je u američkom okruženju. Ne jer je glupa (kako se bezobrazno zna pisati), nego baš zato jer ljudi koji to ne kontaju su poprilične zatucane konjine koji svijeta nisu vidjeli.
I da, normalno da svačiji naglasak nije isti i da prosječan Hrvat ipak ljepše priča engleski od prosječnog Francuza kojima je problem što ne znaju pošteno ni otvorit usta.
Ja recimo engleski čitam dnevno, radim baš radim na njemu dnevno i reći da se ne može ići iznad neke razine kao non-native je tvoj subjektivni zaključak, ne objektivna činjenica.
Osim engleskog, učim već 7 godina još jedan strani jezik, na negdje C1 sam razini, znači novine čitam, gledam serije bez titla itd. ali na oba jezika radim dnevno. Engleski čitam, pišem govorim fluento, ali uz dnevni trud, čak prešaltavanje u kompletni engleski mode. I inače mi jezici idu, tak da ne može se reći na temelju jedne osobe, pogotovo Melanie Trump koliko non-native može napredovati u nekom jeziku, na to utječe em rad na tome em koliko ti jezici idu, nešto poput matematike, nisu svi za to.
Sjećam se u srednjoj ja sam engleski u gimnaziji doživljavala kao predmet za zabavu, dok su neki strepili i uz učenje nije im išlo za 5.
I nemaju svi naglasak uopće. Pa pogledaj samo recimo Federera kad priča, rastura par jezika, na press konferencijama, ili Đokovića on je non-native pa engleski priča daleko bolje od Melanije Trump.
Purple Sky is offline  
Old 27.12.2017., 14:17   #215
Quote:
tamagoci kaže: Pogledaj post
SSS ekonomija
knjigovođa, privatna firma - knjigovodstveni servis u okolici Zagreba
ukupan staž 15 g od toga 9 g u knjigovodstvu
neto plaća 4.800,00 kn plus božićnica, poklon za djecu i regres
radno vrijeme 08-16h ponedjeljak-petak, nema prekovremenih
evo me nakon 1 godinu i 3 mjeseca,
isti poslodavac, više posla i nešto zahtjevniji klijenti 6.500,00 neto
tamagoci is offline  
Old 27.12.2017., 17:42   #216
Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
I nemaju svi naglasak uopće. Pa pogledaj samo recimo Federera kad priča, rastura par jezika, na press konferencijama, ili Đokovića on je non-native pa engleski priča daleko bolje od Melanije Trump.
Imaju. Sve je to naglasak. Neki ga manje, neki ga vise sakriju.
Kako uopce pricati engleski bez naglaska ? Imas 4-5 sasvim razlicitih varijanti engleskog i svi oni su naglasci. Americki/kanadski/australski/britanski.

Inace ni meni nije engleski sa nekakvim jakim naglaskom ili nesto, koristim engleski svaki dan, ali to ne znaci da naglasak uopce ne postoji.

Recimo Kolindin engleski je gotovo perfektnog americkog naglaska, ali to je sve samo ne native american ili nesto. Ono kaj je bitno je da naglasak u pravilu za posao nije toliko bitan. Gledao i slusao sve ove CEO-ove njemackih i austrijskih top-firmi i za sve iz aviona vidis da su germani. Kog briga uopce ? Ne pricaju sporo, pricaju dobro, znaju tematiku....to je bitno.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 27.12.2017., 18:57   #217
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Imaju. Sve je to naglasak. Neki ga manje, neki ga vise sakriju.
Kako uopce pricati engleski bez naglaska ? Imas 4-5 sasvim razlicitih varijanti engleskog i svi oni su naglasci. Americki/kanadski/australski/britanski.

Inace ni meni nije engleski sa nekakvim jakim naglaskom ili nesto, koristim engleski svaki dan, ali to ne znaci da naglasak uopce ne postoji.

Recimo Kolindin engleski je gotovo perfektnog americkog naglaska, ali to je sve samo ne native american ili nesto. Ono kaj je bitno je da naglasak u pravilu za posao nije toliko bitan. Gledao i slusao sve ove CEO-ove njemackih i austrijskih top-firmi i za sve iz aviona vidis da su germani. Kog briga uopce ? Ne pricaju sporo, pricaju dobro, znaju tematiku....to je bitno.
Federer nema naglasak. Djoko možda mali. Ja nemam naglasak.
I naravno da ne govorim tu naglasak u kontekstu razlike između britanskog i američkog naglaska. Nego recimo da govorimo o American English kojim se većina nas bavi, ne nemam naglasak pričajući american english.

Malo me zasmetala ta tvoja observacija da non-native ne može ići iznad neke razine jer to je potpuno netočno. Ja na engleskom radim dnevno. Ti si uzeo za primjer Melaniju Trump, reci, misliš li da Melanija Trump čita filozofiju Ayn Rand na engleskom kako bi si poboljšala vokabular? Misliš li da ona išta čita na engleskom, a kamoli stručnije stvari? Ja mislim da je to razlog njenog loše engleskog, samo ga sluša, ne čita, ne bavi se s njim.
Tako da molim te, ispravi si netočan navod.
Non-native itekako može postati skroz fluentan u stranom jeziku, ali naravno uz puno truda i učenja i čitanja tog jezika, kao i pisanja i govorenja.
Purple Sky is offline  
Old 27.12.2017., 21:44   #218
i takva razina znanja stranog jezika je bitna za koga? Eventualno prevoditelje.
C1 je dovoljno za bilo koji posao, uz naglasak da znaš jezik struke.
_Mystical_ is offline  
Old 27.12.2017., 22:11   #219
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
i takva razina znanja stranog jezika je bitna za koga? Eventualno prevoditelje.
C1 je dovoljno za bilo koji posao, uz naglasak da znaš jezik struke.
Bitna je meni osobno.
Purple Sky is offline  
Old 27.12.2017., 23:24   #220
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
i takva razina znanja stranog jezika je bitna za koga? Eventualno prevoditelje.
C1 je dovoljno za bilo koji posao, uz naglasak da znaš jezik struke.
Točno to.

Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
Bitna je meni osobno.
Dobro i to je pozitivno od tebe, ali govorimo o poslovnom okruženju.
Inžinjer ekonom is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:34.