Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2010., 23:55   #1501
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Baš zbog toga nikad ne pravim minjone.

Moja baka je bila majstorica u ovoj kategoriji kolača. Ja nikad ih nisam pravio.
Obožavam ih jesti, ali ih nažalost jedem samo kad odem u posjet svojima jer ih (neke) slastičarne tamo imaju- ili kad se zaletim u Virag cukraszda u Szeged (nažalost rijetko u zadnje vrijeme ) u nedostatku istih kompenzacija je u vidu najdraže mi Dobos torte
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 12:25   #1502
Fánk
Krafne

sastojci (za 20-22 komada):
50 dag brašna
6 dag rastopljenog maslaca
5 žumanjaka
malo soli
za kvasac: 2 dl mlijeka, 5 dag šećera, 5 dag svježeg kvasca

pekmez od kajsija i šećer u prahu

priprema:
U toplo mlijeko staviti kvasac i šećer te pustiti 15-ak min. da se nadigne.
U brašno dodati nadignuti kvasac, žumanjke, rastopljeni maslac i blago posoliti.
Tijesto dobro izraditi drvenom kašikom zatim rukom (dugo traje). Staviti ga na dasku, nastaviti mjesiti, na kraju vratiti ga natrag u pobrašnjenu zdjelu, zatim blago posuti brašnom.
Zdjelu prekriti i ostaviti na toplom mjestu da tijesto dvostruko naraste (oko 30-40 min.).
Nakon toga dignuto tijesto razvaljati, na 1-1,5 cm. Kalupom (oko 6cm) vaditi krafne i ostaviti ih da odstoje 10-15 min.
Na kraju na svaku krafnu vrhom prsta napraviti udubljenje.
Peći na srednjoj temperaturi s obje strane u mnogo ulja (krafne trebaju plivati). Prvo stranu s udubljenjem (oko 2 min.), zatim drugu stranu (oko 1 min.).
Ispržene krafne stavimo na salvete.
U svako udubljenje staviti pekmez od kajsija, posipati šećerom u prahu (po želji).

slika
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 12:41   #1503
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Fánk
Krafne

sastojci (za 20-22 komada):
50 dag brašna
6 dag rastopljenog maslaca
5 žumanjaka
malo soli
za kvasac: 2 dl mlijeka, 5 dag šećera, 5 dag svježeg kvasca

pekmez od kajsija i šećer u prahu

priprema:
U toplo mlijeko staviti kvasac i šećer te pustiti 15-ak min. da se nadigne.
U brašno dodati nadignuti kvasac, žumanjke, rastopljeni maslac i blago posoliti.
Tijesto dobro izraditi drvenom kašikom zatim rukom (dugo traje). Staviti ga na dasku, nastaviti mjesiti, na kraju vratiti ga natrag u pobrašnjenu zdjelu, zatim blago posuti brašnom.
Zdjelu prekriti i ostaviti na toplom mjestu da tijesto dvostruko naraste (oko 30-40 min.).
Nakon toga dignuto tijesto razvaljati, na 1-1,5 cm. Kalupom (oko 6cm) vaditi krafne i ostaviti ih da odstoje 10-15 min.
Na kraju na svaku krafnu vrhom prsta napraviti udubljenje.
Peći na srednjoj temperaturi s obje strane u mnogo ulja (krafne trebaju plivati). Prvo stranu s udubljenjem (oko 2 min.), zatim drugu stranu (oko 1 min.).
Ispržene krafne stavimo na salvete.
U svako udubljenje staviti pekmez od kajsija, posipati šećerom u prahu (po želji).

slika

Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!
vratio se Magor!
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 13:48   #1504
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Fánk
Krafne

sastojci (za 20-22 komada):
50 dag brašna
6 dag rastopljenog maslaca
5 žumanjaka
malo soli
za kvasac: 2 dl mlijeka, 5 dag šećera, 5 dag svježeg kvasca

pekmez od kajsija i šećer u prahu

priprema:
U toplo mlijeko staviti kvasac i šećer te pustiti 15-ak min. da se nadigne.
U brašno dodati nadignuti kvasac, žumanjke, rastopljeni maslac i blago posoliti.
Tijesto dobro izraditi drvenom kašikom zatim rukom (dugo traje). Staviti ga na dasku, nastaviti mjesiti, na kraju vratiti ga natrag u pobrašnjenu zdjelu, zatim blago posuti brašnom.
Zdjelu prekriti i ostaviti na toplom mjestu da tijesto dvostruko naraste (oko 30-40 min.).
Nakon toga dignuto tijesto razvaljati, na 1-1,5 cm. Kalupom (oko 6cm) vaditi krafne i ostaviti ih da odstoje 10-15 min.
Na kraju na svaku krafnu vrhom prsta napraviti udubljenje.
Peći na srednjoj temperaturi s obje strane u mnogo ulja (krafne trebaju plivati). Prvo stranu s udubljenjem (oko 2 min.), zatim drugu stranu (oko 1 min.).
Ispržene krafne stavimo na salvete.
U svako udubljenje staviti pekmez od kajsija, posipati šećerom u prahu (po želji).

slika
Bila mama prošli tjedan i napravila baš ovakve fanke, samo njezini moraju imati plašu po sredini ( bijela"traka" po sredini krafne)
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 13:50   #1505
Magore, drago mi je da opet pišeš i slikaš!!!

Tvoji recepti su zakon, vraćaju me u djetinjstvo...
Još jednom, moji komplimenti na savršenom hrvatskom koji pišeš. Jednom si napisao da si ga naučio iz knjiga. Svaka čast!

Veselim se tvojim javljanjima!
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 02:21   #1506
Presretna sam što se Magor vratio u top top tema! To je prvi topik koji sam počela redovito pratiti na forumu i koji mi je bookmarkiran po svim kompovima. Jedva čekam nove recepte da ih pridružim zbirci! Slikice su za prste polizati!

Ne više tajna obožavateljica
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:14   #1507
Magore, dobro nam došao natrag! Jedva čekam tvoje slijedeće javljanje. Pusa!
mamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 18:11   #1508
Jučer sam za ručak napravio domaću tjesteninu za tri osobe. Velike kockice za „lebenč” juhu i široke rezance za „rezance s makom”.
Brza i jeftina jela. Samo tri sata (ukoliko koristimo domaću tjesteninu).

Domaća tjestenina:
25 dag brašna i tri cijela jaja. (20 forinti + 3x25 forinti = 95 forinti = 2,56 kn za tri osobe)
Jaja i brašno dobro izraditi rukama i ostaviti na stranu (20 min.). Nastavak pomoću stroja za tjesteninu. Imam odličan stroj (Made in China) i fantastičnu dasku (iz Erdelja).

Gotova tjestenina na dasci (široki rezanci i velike kockice):
slika1

Lebbencs leves (čita se: lebenč leveš)
„Lebenč” juha

Lebbencs leves je tipično pastirsko jelo u mađarskoj nizini (ali je poznat u cijeloj zemlji). Lebbencs je jedna vrsta tjestenine, leves = juha.

Recept:
Izrežite dimljenu slaninu na sitne komadiće i propržite je. Izvadite slaninu na stranu.
Na minimalnoj količini masnoće od slanine propržite tjesteninu (velike kockice). Kad su kockice dobile crvenu boju, izvadite ih na stranu.
Na masnoći od slanine popržite sitno nasjeckan luk. Kad je luk mekan dodajte malo mljevene crvene paprike i odmah malo vode. Kratko kuhate, zatim nalite vodom. Dodajte slaninu, kockice krumpira, ljutu zelenu papriku, popaprite, posolite, obavezno dodajte i mažuranu (najvažniji začin u ovoj juhi), na kraju velike kockice od tjestenine. Još malo mljevene crvene paprike i kuhati dok krumpir i tjestenina ne omekšaju.

Lebbencs leves:
slika2

Mákos metélt (čita se: makoš metelt)
Rezanci s makom

Poznato i omiljeno jelo u cijeloj monarhiji (od Beča do Pešte, od Praga do Zagreba).

Rezanci s makom:
slika3
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 18:15   #1509
Magor, Magor . Dobrodosao natrag . U vrticu su nas cesto hraniil rezancima s makom, bas bi mogla to napravit .
Doria is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 18:50   #1510
Quote:
Doria kaže: Pogledaj post
U vrticu su nas cesto hraniil rezancima s makom, bas bi mogla to napravit .
Nas i u gimnaziji (80-ih godina). Min. četiriput godišnje (uvijek ponedeljcima).

tjedan A: juha + rezanci s makom
tjedan B: juha + grenadir marš
tjedan C: juha + rezanci s grizom
tjedan D: juha + rezanci, naribani sir i kiselo vrhnje
tjedan E: juha + rezanci s orahom
tjedan F: juha + makaroni na milanski način
tjedan G: juha + krpice sa zeljem

zatim opet A, B itd.

ponedeljak je bio dan tjestenine (+ juha),
utorak: varivo s mesom
srijeda: juha, meso + riža/krumpir + kolač iz slastičarnice
četvrtak: varivo/gusta juha s mesom + slani/slatki domaći kolač (pogačica, fritula, makovnjača itd.)
petak: juha, gulaš/paprikaš, nekakvo mađarsko jelo + kompot
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 19:18   #1511
Heeeeeeeeeeeeej!!!!!
Dobro nam došo.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 19:50   #1512
Magor nam se vratio!

Obožavam rezance s makom.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 20:10   #1513
[QUOTE=Magor;26471627]Nas i u gimnaziji (80-ih godina). Min. četiriput godišnje (uvijek ponedeljcima).

Vidiš, vidiš, vas su hranili još i u gimnaziji 80-ih. A, zato ste vi Mađari (posebno .....ice) malo deblji od nas. Nama je već 70-ih drug Tito dao piceriju u Dežmanovom prolazu. (tko se sjeća kako se zvala ?)

Pozdrav legendo, pročitao sam tvoje početke i svaka ti čast na svemu, a na jeziku i zavist.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:27   #1514
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Velike kockice za „lebenč” juhu i široke rezance za „rezance s makom”.


(široki rezanci i velike kockice):
Welcome back!

Te "kockice" Magore ti mi zovemo krpicama - kao kod krpica sa zeljem koje ste znali dobivati u skoli.


A sto se tice rezanca s makom - mljac! I nama su to davali u skoli (osnovnoj) i jednom je mak bio "uzegli" pa se pol skole potrovalo .

Svejedno, i danas mi se to cini jako ukusno kao i rezanci sa orasima koje ste isto vidim konzumirali. To se, ako se ne varam, samo pomijesa mak, odnosno mlijeveni orasi sa secerom pa se pospe po tjestu koje je prethodno malo namasceno maslacem?

@pellaprat, a pizzeria kod kina Zagreb ("Zadar" moguce) te neka na pocetku Jurisiceve kod Petrinjske, kad su se one otvorile?
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 22:06   #1515
@pellaprat, a pizzeria kod kina Zagreb ("Zadar" moguce) te neka na pocetku Jurisiceve kod Petrinjske, kad su se one otvorile?[/QUOTE]

Mislim da je u Zagrebu prva bila "Šestine" (Draškovićeva-Stara Vlaška) i imala je krušnu peć, a šunku su jedini rezali na kockice. Onda je otvorena U Dežmanovom prolazu, na stoječki. Zadar je došao bar koju godinicu kasnije.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 02:33   #1516
Magore, molim te za malu pomoć u prijevodu jednog recepta. Google translator nije baš sve razumio (a ni ja uz pomoć rječnika). Dakle:

A csokoládét aprítsuk fel késsel kis darabokra vagy reszeljük le. A felét keverjük bele a tejszínbe,
melegítsük fel, majd a kapott csokoládémasszát tegyük be a hűtőbe 30 percre, és hűtsük le.
Ezalatt a sütőt 200 ˚C-ra melegítsük fel. A maradék csokoládét keverjük össze a liszttel, a sütőporral és a kakaóval – csak rövid ideig, és lazán keverjük. A tojásokat a joghurttal, cukorral és olajjal kézi
habverő segítségével verjük fel. A tészta felét öntsük papírformával kibélelt muffin formába. A hideg
csokoládémasszából teáskanállal formáljunk 12 kis golyót, amelyeket a muffinok közepébe helyezünk. Borítsuk be a maradék tésztával a tetejét és süssük 15 percig.

Čokolada se nareže na komadiće ili nariba? Polovica se otopi sa slatkim vrhnjem i stavi u hladnjak. Druga polovica (samo tako usitnjena?) se pomiješa s brašnom, praškom za pecivo i kakaom... Ostalo razumijem...

Inače, da nije tebe, ne bih nikad išla uzimati reklamnu knjižicu iz časopisa s receptima na mađarskom

Hvala puno!
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 10:06   #1517
Čokoladu usitnite nožem ili naribajte. Polovicu umiješajte u slatko vrhnje, zagrijte i dobivenu smjesu stavite u hladnjak na 30 minuta i ohladite. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. Ostatak čokolade (pošto na početku veli da se čokolada nariba te da se polovica umiješa u slatko vrhnje, pretpostavljam da je i tu ta usitnjena) kratko i lagano pomiješajte s brašnom, praškom za pecivom i kakaom. Jaja, jogurt, šećer i ulje pomiješajte sa štapnim mikserom. Polovicu tijesta izlijte u papirom obloženi kalup za muffine. Od hladne čokoladne smjese malom žličicom oblikujte 12 malih kuglica koje stavite u sredinu muffina. Pokrijte/prelijte s ostatkom tijesta i pecite 15 minta. Eto ti sve
Mikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 11:00   #1518
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Danas za ručak:
(1) Voćna juha od jabuke, kruške i sljive (+ malo limuna): slika

izvlačim ovo iz naftalina, ali kako napraviti ovu juhu?? ima li tko recept?


EDIT: hahah, našla sam stranicu dalje :škartoc:
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 14:58   #1519
magore, dobro dosao nazad!!!!!!!!!!!!!
slikaj i pisi, zeljni smo tvojih recepata
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 16:06   #1520
Quote:
Mikalica kaže: Pogledaj post
Čokoladu usitnite nožem ili naribajte. Polovicu umiješajte u slatko vrhnje, zagrijte i dobivenu smjesu stavite u hladnjak na 30 minuta i ohladite. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. Ostatak čokolade (pošto na početku veli da se čokolada nariba te da se polovica umiješa u slatko vrhnje, pretpostavljam da je i tu ta usitnjena) kratko i lagano pomiješajte s brašnom, praškom za pecivom i kakaom. Jaja, jogurt, šećer i ulje pomiješajte sa štapnim mikserom. Polovicu tijesta izlijte u papirom obloženi kalup za muffine. Od hladne čokoladne smjese malom žličicom oblikujte 12 malih kuglica koje stavite u sredinu muffina. Pokrijte/prelijte s ostatkom tijesta i pecite 15 minta. Eto ti sve


Sve je odlično osim jedne sitnice: „sa štapnim mikserom”. „Kézi habverő” znači slika.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.