Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2006., 17:15   #41
Quote:
Skattemus kaže:
slazem se,nije istina da se ne primaju stranci nego im je strasno otezan pristup

ja?preko fakulteta..platis faks i dobijes boravisnu i smijes raditi 15 sati na tjedan...ja sam mogla tako jer sam zivjela s deckom i vekrvom pa nisam morala placati stan i ostalo te sam mogla otplacivati faks, godina je 50 000 kruna...kasnije sam nasla posao
ak nije osobno..koji fax??i koji su fakulteti onak najtraženiji...
tweety11 is offline  
Old 16.10.2006., 18:43   #42
Quote:
tweety11 kaže:
ak nije osobno..koji fax??i koji su fakulteti onak najtraženiji...
odnosi s javnoscu i marketing
a cuj....najtrazeniji su oni u deficitu - matematicari,fizicari i te struke

ja sam ovaj upisala jer me to zanima a necu ostati ovdje,planirali smo preseliti u LA kroz par godina ili mozda Spanjolsku....
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 16.10.2006., 20:17   #43
Razlika u percepciji Danske se cesto moze razumjeti ako se zna kako je netko dosao u Dansku. Jedan ogroman broj ljudi je dosao kao izbjeglice u vrijeme rata, i oni u najvecem broju slucajeva zele vidjeti samo ono pozitivno zbog osjecaja duga prema zemlji koja ih je primila u vrijeme rata, kao i iz osjecaja prezira prema zemlji iz koje su protjerani.

No, ako je pojedinac dosao svojom voljom, njegova percepcija Danske je dijametralno razlicita. Da su danci rasisti i da mrze sve sto nije dansko nije nikakva tajna, svatko tko cita novine zna da oni sami o tome pisu. Koliko je nepravde ucinjeno zadnjih godina, kako se na ponizavajuci nacin odnose prema azilantima koje mjesecima drze u par kvadrata prostora, kako je njihova pomoc samo fiktivna, jer se vecina pomoci vrati nazad u Dansku kao placa njihovim konsulentima, sve je to dobro znano.

Za mene je danska jedna seljacka, frustritana, i ksenofobicna zemlja, koja prezire sve sto nije dansko, i radujem se danu kada cu je napustiti jednom za sva vremena.

Lijepi pozdravi.
TomK is offline  
Old 16.10.2006., 21:22   #44
Quote:
TomK kaže:
Razlika u percepciji Danske se cesto moze razumjeti ako se zna kako je netko dosao u Dansku. Jedan ogroman broj ljudi je dosao kao izbjeglice u vrijeme rata, i oni u najvecem broju slucajeva zele vidjeti samo ono pozitivno zbog osjecaja duga prema zemlji koja ih je primila u vrijeme rata, kao i iz osjecaja prezira prema zemlji iz koje su protjerani.

No, ako je pojedinac dosao svojom voljom, njegova percepcija Danske je dijametralno razlicita. Da su danci rasisti i da mrze sve sto nije dansko nije nikakva tajna, svatko tko cita novine zna da oni sami o tome pisu. Koliko je nepravde ucinjeno zadnjih godina, kako se na ponizavajuci nacin odnose prema azilantima koje mjesecima drze u par kvadrata prostora, kako je njihova pomoc samo fiktivna, jer se vecina pomoci vrati nazad u Dansku kao placa njihovim konsulentima, sve je to dobro znano.

Za mene je danska jedna seljacka, frustritana, i ksenofobicna zemlja, koja prezire sve sto nije dansko, i radujem se danu kada cu je napustiti jednom za sva vremena.

Lijepi pozdravi.
Tom K - zanimljivo koliko se nasi dojmovi, iskustva i misljenja razlikuju.

Danci koje ja znam su obrazovani, otvoreni i "svjetski ljudi", ljudi koji znaju jezike i putuju po svijetu (kako mladi, tako i penzioneri i svi izmedju), ...koji razmisljaju kako da unaprijede sebe i svoju okolinu...koji imaju balans izmedju rada, obiteljskog zivota i prijatelja ...ljudi cija me je dobrota i korektnost vise puta dirnula,... ljudi zbog kojih sam presretna da sam se odlucila na ovu avanturu zvanu "ajd' da probamo nesto novo"...Iako sam dosla na godinu, dvije - ni nakon svih ovih godina ne zuri mi se otici niti me vuce negdje drugdje...

Danci se nece odmah sami pozvati na kavicu...ali meni to odgovara.

Danski ne govorim i jos nisam zbog toga dozivjela da me netko cudno pogleda... od sofera autobusa, do prodavacice u ducanu, doktora, drzavnih sluzbenika...svi odmah nastave razgovor na engleskom, sa smjeskom i bez problema. Zivjela sam u zemljama cije jezike govorim (ali s naglaskom), pa sam bila "tretirna" drugacije, dobila pokoji pogled tipa "sto ces ti ovdje"...

Moja iskustva su vise nego pozitivna, pa mi je tesko shvatiti tvoje vidjenje.. a nije da ne citam novine, ili se ne druzim s "prosjecnim" dancima, ili ih znam samo troje, cetvoro, ili sam zasljepljena necim..... Obzirom da ja nisam dosla kao izbjeglica ili sl.,., da li ti mozes shvatiti mene?

Tom K, u kojoj zemlji bi volio zivjeti?

Skattemus.. da li studiras u Århusu ili negdje drugdje? Cujem da je Århus jedan otkaceni grad, bas po mjeri mladih...
potepuh is offline  
Old 16.10.2006., 21:56   #45
da u Århusu,to mi je pol sata autom od doma...donekle se slazem sa TK jer sam cula od frendica da su sikanirane jer su pricali hrvatski....mislim..kakve veze ima sta ja pricam?
ko da cu bas tebe tracat
Århus mi je ok grad,za soping ko Graz,ulica sa hrpom ducana povolje cijene....nocni zivot odlican makar sam ja zaglibila - pa sm radije doma il kod frendova,nekad odemo tu kod nas u gradu u disko alsve u svemu nije lose
meni je trebalo pet mjeseci da progovorim al i sad kad nisam ziher nastavim na engleskom ako ne razumijem sta kazu
ja isto nisam dosla kao izbjeglica nego kao sexual refugee kako mi frend kaze jer sam dosla radi decka
danska mi je ok,bilo bi bolje da je toplije al nemres poklonjenom konju .....znas kak se kaze
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 16.10.2006., 23:01   #46
Danmark suger och Danskarna ær jævla nazibøgar.
Greven is offline  
Old 16.10.2006., 23:28   #47
Quote:
TomK kaže:
Za mene je danska jedna seljacka, frustritana, i ksenofobicna zemlja, koja prezire sve sto nije dansko.
Jeste, u prosjeku, ali ne i København, i mozda jos poneko mjesto u kojem nisam bio.
Quote:
Po pitanju rasizma, Danska je po mome misljenju vodeca zemlja u svijetu.
Ma jok. Finska je najgora, bar sto se tice "kulturnog", "civilizovanog" zapada, jel' te. Ti Tatari, Huni, štalisuveć, ne trpe nikog.
Greven is offline  
Old 16.10.2006., 23:30   #48
Quote:
TomK kaže:
Razlika u percepciji Danske se cesto moze razumjeti ako se zna kako je netko dosao u Dansku. Jedan ogroman broj ljudi je dosao kao izbjeglice u vrijeme rata, i oni u najvecem broju slucajeva zele vidjeti samo ono pozitivno zbog osjecaja duga prema zemlji koja ih je primila u vrijeme rata, kao i iz osjecaja prezira prema zemlji iz koje su protjerani.

No, ako je pojedinac dosao svojom voljom, njegova percepcija Danske je dijametralno razlicita. Da su danci rasisti i da mrze sve sto nije dansko nije nikakva tajna, svatko tko cita novine zna da oni sami o tome pisu. Koliko je nepravde ucinjeno zadnjih godina, kako se na ponizavajuci nacin odnose prema azilantima koje mjesecima drze u par kvadrata prostora, kako je njihova pomoc samo fiktivna, jer se vecina pomoci vrati nazad u Dansku kao placa njihovim konsulentima, sve je to dobro znano.

Za mene je danska jedna seljacka, frustritana, i ksenofobicna zemlja, koja prezire sve sto nije dansko, i radujem se danu kada cu je napustiti jednom za sva vremena.

Lijepi pozdravi.
moj dečko koji je isto iz dk,ali se tamo doselio ima slično mišljenje kao ti..pa ono...više mi je ljudi to potvrdilo...pozzz
tweety11 is offline  
Old 23.10.2006., 10:01   #49
ja mislim da s ovim šovinizmom pretjerujete. kao prvo dolazite iz zemlje u kojoj 95 ljudi smatra da se skloništa za azilante ne bi trebala graditi a 105 posto je protiv toga da im to bude negdje u susdjestvu. kao drugo, pretpostavljam, da ste svi tamo dobrovoljno , i kao treće- sve ovisi kako pristupiš nekim stvarima. danci su definitivno drugačiji od nas- kulturološki, povijesno.... i naravno da ako u njihovom karakteru ( ako uopće postoji karakter jedne nacije), načinu ponašanja, običajima i društvenim normama i obrascima, tražiš presliku naše ,lijepe nam i drage zemlje,- razočarenje je zagarantirano. isto tako- čitajući vaše komentare- zaključujemda vaša percepcija uvelike ovisi o kontekstu koji vas je doveo do te zemlje i naravno uvjetima u kojima živite. danci, kao i svi -apsolutno imaju mana, ali onaj tko je nesretan zato što u toj zemlji nema dm-a bolje da se vrati doma. By the way- mogu preporučiti par dobrih proizvoda iz matasa ( slična spika kao dm- možda pomogne u prevladavanju "home sicka")
minibar is offline  
Old 23.10.2006., 10:52   #50
Quote:
potepuh:
Danski ne govorim i jos nisam zbog toga dozivjela da me netko cudno pogleda... od sofera autobusa, do prodavacice u ducanu, doktora, drzavnih sluzbenika...svi odmah nastave razgovor na engleskom, sa smjeskom i bez problema. Zivjela sam u zemljama cije jezike govorim (ali s naglaskom), pa sam bila "tretirna" drugacije, dobila pokoji pogled tipa "sto ces ti ovdje"...
I ja sam dobrovoljno dosao, i prve 3 godine koristio iskljucivo engleski, i imao sam isto misljenje kao i ti: Danska je jednostavno super zemlja!

No, onda sam poceo uciti jezik, gledati televiziju i citati novine, zavrsio fax, zaposlio se, promijenio posao, i nakon sto sam zadnjih 6 godina zivio kao i svi drugi obicni danci, druzio se snjima na faxu, poslu, privatno, potpuno sam promijenio misljenje i o dancima i o danskoj.

Ti ne govoris danski, pa pretpostavljam da ne razumijes ni to sto govore na TV ili pisu u novinama, no kad bi razumjela, vidjela bi da su danski mediji svakodnevno puni mrznje i prezira prema strancima, samo sto je to upakovano u jako lijepi celofan, tako da ih se ne moze lako optuziti za rasizam. Primjera za to je bezbroj, i nema smisla da ih navodim, a ne mislim ni da ima smisla o tome diskutirati s tobom, jer sve dok ne naucis jezik, znaj da zivis u jednom potpuno drugom svijetu. To ti kazem jer sam i sam prve tri godine zivota u Danskoj proveo kao ti.

Quote:
minibar: onaj tko je nesretan zato što u toj zemlji nema dm-a bolje da se vrati doma.
???

Zar ti stvarno mislis da netko tko je odlucio zivjeti u jednoj potpuno drugacijoj zemlji i kulturi moze patiti zbog necega tako bizarnog kao sto je "dm"?

Lijepi pozdravi,
TomK is offline  
Old 23.10.2006., 12:03   #51
ej TomK naletila sam na jednu dansku stranicu di tako pljuju po stranicima...kako oni samo žele uništiti kulturnu baštinu danske..i tako...pa sad neka mi netko priča o dancima kao kulturnim...dobrim ljudima....
pozzz
tweety11 is offline  
Old 23.10.2006., 13:03   #52
Quote:
TomK kaže:
Ti ne govoris danski, pa pretpostavljam da ne razumijes ni to sto govore na TV ili pisu u novinama, no kad bi razumjela, vidjela bi da su danski mediji svakodnevno puni mrznje i prezira prema strancima, samo sto je to upakovano u jako lijepi celofan, tako da ih se ne moze lako optuziti za rasizam.
Kad kazem da ne govorim danski mislim reci da se ne sluzim njime u svakodnevnoj govornoj komunikaciji. Citanje, pisanje ili razumjevanje izgovrenog (dobro, ako nije s tamo nekim naglaskom) mi ne predstavlja nikakv problem... Gledanje (i razumjevanje) vijesti i slicnog mi je vecernja zanimacija..

Jedna stvar na koju se jos navikam je danski smisao za humor - prilicno sarkasticno. Vjerujem da to nije o cemu ti pricas, ali znaju biti brutalni: kako prema drugima tako i sami prema sebi.

Tom K, ozbiljno me zanima, u koju zemlju bi se ti preselio?
potepuh is offline  
Old 23.10.2006., 13:33   #53
Quote:
tweety11:
ej TomK naletila sam na jednu dansku stranicu di tako pljuju po stranicima...kako oni samo žele uništiti kulturnu baštinu danske..i tako...pa sad neka mi netko priča o dancima kao kulturnim...dobrim ljudima....
pozzz
A to je samo vrh brijega...

Tko ima vremena pocesljati dokumente i raporte koje UN i slicne organizacije prave o zemljama i stanju ljudskih prava u njima, iznenadit ce se koliko ce naci kritike na racun Danske i kako tretiraju useljenike i azilante.

Ovdje se stotine azilantskih obitelji drze godinama u izbleglickim centrima u sobama po 15 kvadrata, bez ikakvih prava (odrasli ne mogu raditi, djeca nemaju prava ici u skolu), a sve sa opradanjem da se te obitelji moraju vratiti odakle su dosle, jer je povratak siguran, mada se radi o zemljama tipa Irak ili Avaganistan!!!

Fasisti i rasisti, to su danci!
TomK is offline  
Old 23.10.2006., 13:40   #54
Quote:
potepuh:
Tom K, ozbiljno me zanima, u koju zemlju bi se ti preselio?
Ma nije stvar u tome da se covjek preseli u neku zemlju, i da onda moze reci: "Eh, sad je sve super".

Mene je splet okolnosti doveo u Dansku, ja o danskoj nisam nista znao niti me je interesirala, ali zivot je nepradvidiv, nekada zavrsimo tamo gdje nismo niti sanjali da cemo zavrsiti. No kada vec tu gdje jesam, imam prvo da slobodno mislim svojom glavom i da sam zakljucim kako stvari stoje. Ono sto sam ja mogao zakljuciti na temelju boravka u danskoj je da je to seljacka zemlja, puna predrasuda, rasizma, i mrznje pema onima koji nisu kao oni. A zasto sam ja jos uvijek tu ako je to tako, e pa zato sto ne zivimo u savrsenom svijetu, i ne mozomo uvijek birati gdje cemo i kako zivjeti. Ne moze covjek zivjeti na nacin da kaze: "Vise mi ovdje nije dobro, odoh ja negdje drugo"! i da jednostavno ode. No, to me ne prijeci da kazem sto mislim o Dancima, a to je da su seljaci, rasiti i fasisti!

Lijepi pozdravi,
TomK is offline  
Old 23.10.2006., 13:43   #55
Quote:
minibar kaže:
ja mislim da s ovim šovinizmom pretjerujete. kao prvo dolazite iz zemlje u kojoj 95 ljudi smatra da se skloništa za azilante ne bi trebala graditi a 105 posto je protiv toga da im to bude negdje u susdjestvu. kao drugo, pretpostavljam, da ste svi tamo dobrovoljno , i kao treće- sve ovisi kako pristupiš nekim stvarima. danci su definitivno drugačiji od nas- kulturološki, povijesno.... i naravno da ako u njihovom karakteru ( ako uopće postoji karakter jedne nacije), načinu ponašanja, običajima i društvenim normama i obrascima, tražiš presliku naše ,lijepe nam i drage zemlje,- razočarenje je zagarantirano. isto tako- čitajući vaše komentare- zaključujemda vaša percepcija uvelike ovisi o kontekstu koji vas je doveo do te zemlje i naravno uvjetima u kojima živite. danci, kao i svi -apsolutno imaju mana, ali onaj tko je nesretan zato što u toj zemlji nema dm-a bolje da se vrati doma. By the way- mogu preporučiti par dobrih proizvoda iz matasa ( slična spika kao dm- možda pomogne u prevladavanju "home sicka")
pretpostavljam da je ovo islo mene....
ja ne trazim hrvatsku u danskoj i nemam iskustva sa rasistima,sovinistima,nacionalistima....i stvarno imam srecu da u danskoj nisam upoznala ni jednu takvu osobu
strasno mi je svejedno jel kupujem u dm-u il u matasu il kod pere...glavno mi je da sam dobila sta sam htjela,a to sto sam u poluzezanciji se pozalila kak je malo teze se navici,jest...
mene su danci jako lijepo primili..dankinje malo manje lijepo jer sam im konkurencija

a zasto drze azilante u centrima i brane da se ulazi u drzavu?
hajde proseci danskom..koliko DANACA sretnes dok ides po kruh?pustali su Arape,crnce,Jugoslavene pa vidis sta se desava..ja ne kazem da treba zabaniti nikako,al moraju tome stati na kraj
jer su poceli stvarat svoje klanove,mafije....Danci koje ja znam,a samo za jih govorim,su jako miroljubivi ljudi...nisam za to da se azilanti drze u svinjcima al sam jos manje za to da Arapi i crnci i Jugo i ne znam sta sve ne dolaze i aive na socijalnoj pomoci od pet sest tisuca kruna..naprave par djece i jos na njih dobivaju pare a mi ostali radimo.....RADI I TI
ljudima iz rata treba pomoci al ti ljudi su masovno iskoristili dansku i nije istina da im se nije dalo posla...


imam dva frenda,brata,crnca..jedanje zavrsio skolu i zaposlio se sad je poslovodja u trgovini namjestaja
drugi se i dalje smuca po ulicama i prodaje drogu
kak ce mi netko rec da nisu imali izbor??
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 23.10.2006., 13:44   #56
Quote:
tweety11 kaže:
ej TomK naletila sam na jednu dansku stranicu di tako pljuju po stranicima...kako oni samo žele uništiti kulturnu baštinu danske..i tako...pa sad neka mi netko priča o dancima kao kulturnim...dobrim ljudima....
pozzz
ne cini jedna lasta proljece draga
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 25.10.2006., 09:48   #57
Smile skattemus

potpuno se slažem s tobom, a i moja su iskustva slična.
minibar is offline  
Old 25.10.2006., 09:59   #58
za tomK

činjenica je da su danci teški u prihvaćanju azilanata ali zato kad te jednom prime ( mislim na državu), dolaziš živjeti u humane uvjete. to nije kao u americi gdje gotovo svatko može doći i ostati ali nitko ne čini ništa da ga integrira u društvo. ako te u dk prime- dobiti ćeš školu jezika, krov nad glavom, hranu i zdravstvenu zaštitiu. a da su strogi, strogi su. kada gledam iz svog vlastitog slučaja onda sam i ja bijesna poput tebe, ali kada pokušam objektivno pogledati sa strane onda mi se čini da imaju pravo ne primati baš svakoga.

pitanje za sve vas : da li se družite s dancima ili hrvatima? ili nekim trećim?
minibar is offline  
Old 25.10.2006., 15:04   #59
Quote:
minibar kaže:
činjenica je da su danci teški u prihvaćanju azilanata ali zato kad te jednom prime ( mislim na državu), dolaziš živjeti u humane uvjete. to nije kao u americi gdje gotovo svatko može doći i ostati ali nitko ne čini ništa da ga integrira u društvo. ako te u dk prime- dobiti ćeš školu jezika, krov nad glavom, hranu i zdravstvenu zaštitiu. a da su strogi, strogi su. kada gledam iz svog vlastitog slučaja onda sam i ja bijesna poput tebe, ali kada pokušam objektivno pogledati sa strane onda mi se čini da imaju pravo ne primati baš svakoga.

pitanje za sve vas : da li se družite s dancima ili hrvatima? ili nekim trećim?
DEFINITIVNO ISTINA!


ja se druzim sa Jugoslavenima(tu spadaju svi s podrucja ex Juge), Arapima,crncima(posto mi je sogorica udana za crnca),Dancima$-jer su mi failja sada,Kinezima.....svima......
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 25.10.2006., 19:46   #60
Quote:
minibar kaže:
pitanje za sve vas : da li se družite s dancima ili hrvatima? ili nekim trećim?
Najbolji prijatelji su danci, zatim dolazi jedna grupa ljudi koji su u mjesanim brakovima (danas+stranac(Engleska, Spanjolska, Brazil, Svicarska, Irska)), te kolegama... koji su iz Kine, razlicitih zemalja EU, USA, Kanada...

Nisam o tome prije razmisljala, ali u mom krugu nema nikoga iz HR ili okoline (osim vas na ovom topicu )... tako je ispalo: ne izbjegavam ih, ali i ne trazim...
potepuh is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.