Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2012., 17:03   #21
Postovanje svima, Imam pitanje u vezi plasmana maline. Zelio bih je prodavati po pijacama pa me zanima na kojoj temperaturi bih joj mogao produziti rok trajanja. Da li bi obicni frizideri ili zamrzivaci mogli da obave tu funkciju i za koliko dana bi je mogli cuvati od propadanja. Nasao sam negdje na internetu da bi na temperaturi od 1 stepen mogle da traju i do 7dana ali nisam nesto siguran u taj podatak pa sam odlucio ipak da se jos malo raspitam . Smislio sam neku strategiju da prodavcima na pijacama dam na raspolaganje frizidere u slucaju da prodaja ide sporije. Unaprijed zahvalan na bilo kakvoj informaciji.
vladan05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 20:26   #22
ne vjeruj slijepo svemu što pročitaš na netu. znaš što ćeš dovući na tržnicu nakon 7 dana čuvanja u komori? marmeladu. i to smrdljivu. malinu šeć dovući na prodajno mjesto, nju će velika temperaturna razlika šokirati i bit će jao tebi.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 21:56   #23
Višak pretvori u alkohol, plasiraš friško, vratiš doma, napraviš vino ili rakiju i opa opet na plac. Uvijek friške maline, a kasnije lupaju ko lude od alkohola. Dosta se ljudi pali na alkohol, ako nisi primjetio. I najbolje se čuva. Jest da kasnije imaš pun podrum alkohola, ali uvijek možeš prodati po cijeni rakije. Inače, bolje lova u đepu nego skupa cijena na polici u dućanu ili na placu.
Ja ti imam 4 jabuke stare sorte, koje rode ko TETA Elzine sve zajedno......;O) visoke oko 8 metara, stare ko biblija, pa i starije, i tako radim ti ja ocat, jabučni, super, mislim si ja to će ići,( sad imam još uvijek 250 litara jabučnog octa u inoxici, pravi cognac od octa) ma kufer, ne ide , nitko ne pati na jabučni ocat EKO od starih sorti, jedva ih poberem i to kad padnu, a kamoli da špricam, i jedne godine napravim ti ja rakiju ( to je bilo prije ovih poreznih i carinskih davanja, sad sam odustao), i nemreš verovat, sve se popilo, i bila im je fina, a zamisli sad od Maline, kakva bi to bila fina rakija ili vino ? I zato ne razmišljaj o frižiderima, prodaj što prodaš, pa doma u lagvić i paravi vino od ostatka. U ekonomiji se to zove nešto kao dodana vrijednost.Valjda.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 22:11   #24
vino od maline je fino, ja probala. kaj se octa tiče, hehe, ja sam ga isto radila, ponudila jednoj poznatoj tvrtki i dobila pedalu. rekli su mi da ću im s tim octom napraviti kaos na tržištu, oni svoj rade iz kemije i hm, neću dalje. ocat je završio u septičkoj.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:21   #25
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
...ponudila jednoj poznatoj tvrtki i dobila pedalu. rekli su mi da ću im s tim octom napraviti kaos na tržištu,...
Pa naravno, jer njihov ne vrijedi ni pišljiva boba.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 22:58   #26
Jel zna netko recept za vino od maline?
Unaprijed hvala
centurion 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 00:48   #27
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
vino od maline je fino, ja probala. kaj se octa tiče, hehe, ja sam ga isto radila, ponudila jednoj poznatoj tvrtki i dobila pedalu. rekli su mi da ću im s tim octom napraviti kaos na tržištu, oni svoj rade iz kemije i hm, neću dalje. ocat je završio u septičkoj.
Zar ne možeš ponuditi nekom od onih lanaca zdrave prehrane? Tipa Bio&Bio,Zrno,Gea,ne znam,lupam imena bezveze,ali sigurno bi takav eko proizvod(to je sad bolesno popularno) našao negdje kupca,kvragu
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 10:07   #28
Quote:
centurion 22 kaže: Pogledaj post
Jel zna netko recept za vino od maline?
Unaprijed hvala
Imaš na netu recepata za vino od kupine, progooglaj malo, ... ne vjerujem da je neka razlika u pripremi (možda u količini dodanog šećera).
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 22:06   #29
1.
Trebaš znati koliko ima šećera u čistom soku od maline
2.
onda dodaš šećera u sok da postigneš onoliko % alkohola koliko tržište ili propisi zahtijevaju
3.
Sve ostalo je isto kao i za vino
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 23:39   #30
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
1.
Trebaš znati koliko ima šećera u čistom soku od maline
2.
onda dodaš šećera u sok da postigneš onoliko % alkohola koliko tržište ili propisi zahtijevaju
3.
Sve ostalo je isto kao i za vino
hvala
centurion 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 10:16   #31
Imam par malina u vrtu, za ovu godinu su dale svoje, sada su se dosta razgranale jedva uspjevam prolaziti po vrtu Mogu li ih sada malo podrezati Hvala na odgovoru
bušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 12:20   #32
ja bila u podravini i našla okruglo 6 plodova brojkom i slovima. al su se tari raširile u vražju mater. narasle nenormalno.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 21:21   #33
Maline rode drugi puta

Na vrhovima ovogodišnjih mladica imam male zelene maline koje bi mogle dozrijati krajem mjeseca. Mladice su visoke i do 2,5 metra. Očito neka čudna sorta koja rodi 2 puta. Da li je onda dovoljno u rano proljeće samo prikratiti vrhove 20-30 cm i eventualno ih prorijediti?
Zahvaljujem
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 21:58   #34
Nije čudna sorta koja rodi 2x već suša. Naime, sve voćke zameću cvjetne, rodne, pupove za iduću sezonu već u proljeće. Kako je ljeto bilo sušno i vruće, maline su mirovale, vegetirale kao da je zima. Sad je pala kiša, temperatura 20 stupnjeva pa su ponovno procvale i rodile. Iduće godine ih zato neće biti...na žalost.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 08:26   #35
Naravno da postoje dvorodne maline, nema tu ništa čudno (lani smo pričali o rezidbi istih, vjerojatno si zaboravio). Postoji dosta sorti dvorodnih malina, u ovom članku imaš nešt o tome.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 12:16   #36
Quote:
KD electronic kaže: Pogledaj post
vjerojatno si zaboravio
O, sramote! Totalna senilnost.
Hvala.
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 09:53   #37
pozdrav! Da se i ja nadovežem sa pitanjem. Ove godine sam naručila 120 malina (crne, crvene), 40 kupina i 40 crnih ribizla. Ja bih od viška svježeg voća radila sokove ali ne znam kako ih sačuvati. Da li u bačvama (neće li provreti?) ili bi se morali odmah flaširati? Ako u bačvama može, koje su bolje, drvene ili inox? I mogu li iskoristiti bačve od vina koje bih uredila naravno. Napravila sam predobri prirodno gazirani sok od cvijeta bazge i isto mi je problem gdje čuvati veče kolićine pa molim vas iskusnije za savjet. Hvala puno
barbara17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 09:49   #38
Da, sok će provreti ako nisu na neki način eliminirani prirodni kvasci u njemu. Ne znam za veće količine ali za pripremu voćnog sirupa (od kupina npr.) procijeđeni i već zaslađeni gusti sok u kojem je već dodana limunska kiselina ili iscijeđeni prirodni sok od limuna kratko zagrijavam do vrenja kako bi uništio kvasce (tu ne treba pretjerivati kako se ne bi izgubila predivna, prirodna aroma voća) te vršim pasterizaciju (vrući sirup ulijevam u oprane i prethodno (u pećnici) zagrijane flaše te iste odmah zatvaram alu-poklopcima sa gumenim dihtungom (poput onih za zimnicu).

Ovaj način bio je dovoljan za čuvanje sirupa na hladnom i tamnom mjestu (podrumski uvjeti) do 6 mjeseci. Za dulje čuvanje i sprečavanje oksidacije i kvarenja mislim da bi trebalo dodati konzervans.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 16:39   #39
Ovako pitanje za znalce. Da li je kasno za jesensku sadnju malina? Tražim po netu članke oko sadnje, i na dosta piše da se sade od listopada do travnja. Posadio bi par komada, ništa pretjerano. Prošle godine sam dobio jednu na poklon u travnju i lijepo mi je izrasla. Kako su mi maline jako fino voće, a imam ih gdje posaditi, rekao sam si zašto ne probati posaditi do deset komada čisto da ne moram kupovati.
__________________
pijan
kukuriza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 12:23   #40
Nije kasno, čak je i preporučljivo saditi u jesen (dok god su vremenski uvjeti takvi kakvi jesu) jer se biljka bolje prima a i korijen razvija pošto ne troši hranjive tvari na rast nadzemnog dijela.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.