Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2013., 22:40   #641
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Za Bibliju me boli ona stvar.

Za NAŠ svemir me nemoj podučavati, jer da toliko ne lebdiš u eteričnim vjerskim vodama, i da uopće čitaš moje postove, lako bi uvidio kako nikada nisam tvrdio suprotno doli da NAŠ svemir ima svoj početak (prije 13.7 milijardi godina)!

Ali ne i MEGASVEMIR kojega je NAŠ svemir samo dio.

P.S.

Većinu sasvim bezspješno pozivam da se odrede što smatraju pod odrednicom svemir. Kad bi to jasno i nedvosmisleno učinili, umnogome bi se olakšao razgovor i možda bi bilo manje uzajamnog nerazumijevanja.
Megasvemir sam siguran da postoji, ali ne onako kako ga ti koliko vidim zamišljaš.

I ti paralelni svemiri u tom megasvemiru nemaju nikakve veze sa našim vremenom i prostorom.

Tako da i dalje ostaje da svemir IMA početak. Se konačno razumijemo?
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 23:47   #642
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
- materijalizam nije ideologija, niti materijalisti jedu malu djecu. Materijalizam je pogled na svijet do sada potvrđen svim istraživanjima. Ostaje da se potvrdi evolucijska veza između materije i duha, a ti nisi dovoljno "strpljiv" to čekati idućih stoljeća. Sve bi htio (do)znati sada, a to je nemoguće.

- dajući prvenstvo duhu, NUŽNO SE DOLAZI do Kreatora! Vidio ti to ili ne.

- svatko mora prihvatiti (ako nije zadojen nerazumnim stavovima) ono što se dokaže, uz razumnu sumnju koja se može slijedećim dokazima potvrditi ili oboriti. Ponavljam ti - ukoliko nisi sposoban prihvatiti objektivnu činjenicu svog postojanja - kokni se! Nećeš nikom učiniti štetu (ni sebi, ni bližnjima koji su ionako produkt tvoje mašte. A što si ti: produkt vlastite mašte? Izmislio si i mene samo da se možeš sa mnom svađati?...)

- ne moram ti ja dati definirati svoj pojam svemira. To je dapače vrlo bezobrazno od tebe, jer:

a) ja sam svoj pojam, granice i opseg svemira davno definirao, pa da pratiš moje postove - vidio bi.

b) upravo sam ja tražio da kritičari beskonačnog svemira (u prostoru i vremenu) prije nego kritiziraju, definiraju svoj pojam svemira. Koristiš se perfidnom strategijom nemoćnih da se nose sa tuđim i svojim stvaovima, i sad moja pitanja - umjesto da odgovoriš - okrećeš protiv mene.

- za nikavu se ja topoligiju NE ODLUČUJEM, a nevjerojatno je da to od mene traži tip koji kaže, citiram:

"Ja ništa ne moram "prihvatiti" - niti ti ne moraš."

Jer, odlučiti se znači i prihvatiti - zar ne? Sve drugo bi bilo intelektualno perverzno.

- A ti, koji ne živiš u svijet "prihvaćanja" (valjda ni vlastitog postojanja), već u "...u spoznaji i analizi", objasni nam doklem si došao u toj "spoznaji i analizi" i DALI PRIHVAĆAŠ REZULTATE SVOJE "SPOZNAJE I ANALIZE" ili samo radiš jalov posao, pa zajebavaš učesnike foruma?

- jesi li privatizirao Descartesa ili ti je neki rod, kad tražiš da ga pustim na miru?

P.S.

Možda će ti se moji odgovori učiniti bezobraznima, no najlakše je nekome direktno, bez okolišanja reći što imaš. Ma obratio on pažnju na formu, a ne suštinu rečenoga. To je njegov problem.

kozmopolita, što ti pišeš nema blage veze.
Ovdje čeprkamo po prostorno-vremenskoj strukturi našeg svemira, po njegovoj topologiji,
i ti jedino možeš ili ne možeš
- definirati tvoje pojmove u kojima se krećeš,
- i opisati tvoje predodžbe o topologiji svemira.
Sve drugo ne možeš.

Tvoja ideologija, koju moraš non stop ponavljati kao onaj vlasnik logike i zdravog razuma svoje jedno neko načelo, ne interesira nikoga, pogotovo ako očito nemaš razvijene predodžbe o biti stvarnosti, niti makar o njenim slojevima koji se može zvati objektivne.

Eto:
> "Jer, odlučiti se znači i prihvatiti - zar ne?"

Ne zar. To što si razumio, to već je u tebi, nema šta pri-hvatiti. Prihvatiti možeš jedino neku tuđu doktrinu, neku ideologiju oktroiranu od sumnjivih autoriteta. Dresirani majmuni moraju "prihvatiti" što šef kaže.

> "dajući prvenstvo duhu, NUŽNO SE DOLAZI do Kreatora!"

Ti ne znaš dovoljno niti o pravmo duhu niti o konceptima kreatora.
Odnosno: izvoli dokazati.

>> "Svijest da si ti navodno jedino objektivno postojeće koje će svojom propašću odnijeti u grob i cijeli svijet? To je naprosto solipsizam."

Nemaš pojma o zahtjevnim filozofskim konceptima. Diletantizam.

>> "ako ne prihvatiš objektivnost postojećeg svijeta (uključivo i sebe) neovisno od opažača - daklem, sebe ..."

Ti dakle postojiš neovisno o sebi? To je najveća glupost koju sam čitao u zadnje vrijeme - slično onoj od _jednog, koji tvrdi da neovisno o sebi on *ne postoji. Slično, oko tri čoškova, i za mene je u redu ako si ovdje na forumu našao drage prijatelje.

> "ukoliko nisi sposoban prihvatiti objektivnu činjenicu svog postojanja"

Kakva glupost!

(>> "Materija bez duha je moguća" Da, moguća, ali nikada aktualna, nikada stvarna. )
(>> "Još točnije - ne postoji dvojstvo materija-duh, ako duh shvatimo kao produkt evolucije materije." Slažem se perfektno. Ali ne shvatimo. )

Ali razumijem. Imaš posla sa travom? Misliš da je cijeli svijet zeleni? Ne, nije. Proširi horizont, gledaj prema gore. Tvoju travu to ne smeta, ona će ostati to što je i tamo gdje je: dole, na podu.

Neće ti uspjeti ovdje etablirati neki kolektivistički pritisak na konformitet. Jednostavno neće. Jedino mi može biti žao da ne znaš drukčije, milieu.
I moram ti reći da si na putu gubiti contenance. Nemoj. Ostani civilizirani čovjek. Nemoj vrijeđati. Nikome ne treba.

Mogli smo malo razjasniti strukturu našeg svemira. To je sve.

Zadnje uređivanje Itto : 28.05.2013. at 23:55.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 10:38   #643
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Ako je recimo OVDJE središte beskonačnosti, to znači da je na bilo koju stranu ISTI broj najmanjih jedinica, bez obzira što beskonačno nema kraj, odnosno granicu.

Bit je u onome ISTOM broju najmanjih dijelova.

Zato i jeste središte.

Ako se bilo kamo pomakneš od toga središta ma i za jednu najmanju jedinicu, to više nije središte.

To je logika. Ne može drugačije biti. Naprotiv.
Ne postoji središte beskonačnosti, ako je svemir beskonačan onda ubuhvaća sve vrte beskonačnosti i beskrajnosti, i nijedna točka nije u središtu jer središta nema u beskraju, to znači da je prostor beskrajno malen i da jest beskrajno velik.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 22:52   #644
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Ne postoji središte beskonačnosti, ako je svemir beskonačan onda ubuhvaća sve vrte beskonačnosti i beskrajnosti, i nijedna točka nije u središtu jer središta nema u beskraju, to znači da je prostor beskrajno malen i da jest beskrajno velik.
Evo uzmi jednu točku beskonačnosti, i recimo lijevo i desno od nje se nalaze dva potpuno jednaka pravca s JEDNAKIM brojem dijelova.

Sada ide na neku drugu točku u bilo koji pravac, ili lijevo ili desno, i pokušaj na toj točki DOBITI da ti pravac lijevo i desno od te točke imaju JEDNAKI broj dijelova.

Ako ćeš dobro postaviti zadatak, vidjeti ćeš da je to nemoguće.

Zašto?

Jer beskonačno ima samo JEDNO središte. Sve ostalo se nalazi OKO središta, i ne može biti neko novo središte beskonačnosti. Dapače.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:31   #645
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
kozmopolita, što ti pišeš nema blage veze.
Ovdje čeprkamo po prostorno-vremenskoj strukturi našeg svemira, po njegovoj topologiji,
i ti jedino možeš ili ne možeš
- definirati tvoje pojmove u kojima se krećeš,
- i opisati tvoje predodžbe o topologiji svemira.
Sve drugo ne možeš.

Tvoja ideologija, koju moraš non stop ponavljati kao onaj vlasnik logike i zdravog razuma svoje jedno neko načelo, ne interesira nikoga, pogotovo ako očito nemaš razvijene predodžbe o biti stvarnosti, niti makar o njenim slojevima koji se može zvati objektivne.

Eto:
> "Jer, odlučiti se znači i prihvatiti - zar ne?"

Ne zar. To što si razumio, to već je u tebi, nema šta pri-hvatiti. Prihvatiti možeš jedino neku tuđu doktrinu, neku ideologiju oktroiranu od sumnjivih autoriteta. Dresirani majmuni moraju "prihvatiti" što šef kaže.

> "dajući prvenstvo duhu, NUŽNO SE DOLAZI do Kreatora!"

Ti ne znaš dovoljno niti o pravmo duhu niti o konceptima kreatora.
Odnosno: izvoli dokazati.

>> "Svijest da si ti navodno jedino objektivno postojeće koje će svojom propašću odnijeti u grob i cijeli svijet? To je naprosto solipsizam."

Nemaš pojma o zahtjevnim filozofskim konceptima. Diletantizam.

>> "ako ne prihvatiš objektivnost postojećeg svijeta (uključivo i sebe) neovisno od opažača - daklem, sebe ..."

Ti dakle postojiš neovisno o sebi? To je najveća glupost koju sam čitao u zadnje vrijeme - slično onoj od _jednog, koji tvrdi da neovisno o sebi on *ne postoji. Slično, oko tri čoškova, i za mene je u redu ako si ovdje na forumu našao drage prijatelje.

> "ukoliko nisi sposoban prihvatiti objektivnu činjenicu svog postojanja"

Kakva glupost!

(>> "Materija bez duha je moguća" Da, moguća, ali nikada aktualna, nikada stvarna. )
(>> "Još točnije - ne postoji dvojstvo materija-duh, ako duh shvatimo kao produkt evolucije materije." Slažem se perfektno. Ali ne shvatimo. )

Ali razumijem. Imaš posla sa travom? Misliš da je cijeli svijet zeleni? Ne, nije. Proširi horizont, gledaj prema gore. Tvoju travu to ne smeta, ona će ostati to što je i tamo gdje je: dole, na podu.

Neće ti uspjeti ovdje etablirati neki kolektivistički pritisak na konformitet. Jednostavno neće. Jedino mi može biti žao da ne znaš drukčije, milieu.
I moram ti reći da si na putu gubiti contenance. Nemoj. Ostani civilizirani čovjek. Nemoj vrijeđati. Nikome ne treba.

Mogli smo malo razjasniti strukturu našeg svemira. To je sve.
- topologija svemira nije stvar čeprkanja po duhu, već stvar praktične provjere. Duh samo može stvarati modele, koje praksa potvrđuje ili odbacuje. Daklem, ne prejudiciram unaprijed nikakvu topologiju svemira - do koje bi ti želio doći isključivo "duhovnom analizom". Glupost!

- ništa ti ne razumiješ. Materija je aktuelna. Ako je duh rezultat evolucije materije (s čime se ti kao slažeš, mada ništa ne razumiješ) onda je on nužno potrebna baza na koju se temporalnim razvitkom nadograđuje duh. Od amebe do čovjeka dug je put. Ameba nema duha - čovjek ga ima. Između krajeva ovog lanca duh nastaje evolucijom materije. Ništa više ni manje od toga.

- Kreator je kreator - a ti vidi što to točno znači!

http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search

- niš' ja - dečec dragi - ne postojim nezavisno od sebe. Nauči tumačiti pročitano. Ja jednostavno objektivno postojim. Nezavisno jel me netko promatra ili me promatra. Kao i cijela priroda.

- PRIHVATITI znači:

1. (što) a. uzeti što od onoga koji daje ili predaje [prihvatiti kovčeg; prihvatiti mjenicu svojim potpisom jamčiti da će mjenica biti plaćena] b. primiti na sebe, preuzeti, ponijeti [prihvatiti obvezu; prihvatiti sve u svoje ruke (šake) početi sve sam raditi i voditi] c. primiti kao svoje, usvojiti, složiti se s čim, suglasiti se [prihvatiti ideju] d. primiti, uzeti što ponuđeno [prihvatiti dar] e. prilagoditi se prilikama [prihvatiti nove ljude oko sebe] f. suglasiti se [prihvatiti cijenu]
2. (se) a. pustiti korijenje (o biljci) b. latiti se, mašiti se, primiti se čega, početi što raditi [prihvatiti se posla] c. uhvatiti se za što, prilijepiti se, primiti se na površinu čega
3. (koga) uzeti k sebi dajući sklonište, pružajući pomoć [prihvatiti izbjeglice]


daklem i PRIHVATITI REZULTATE SVOJE "...SPOZNAJE I ANALIZE" (Itto). Ili - NE PRIHVATITI.

Očito kuburiš sa logikom.

- nikoga ne vrijeđam kad konstatram da je glupan. To je samo moje mišljenje, koje jedino dotični može opovrgnuti. A sigurno neće onaj koji vidi nekakav "kolektivistički pritisak na konformitet"!

- jesam ja neki kolektiv?

- na koga vršim pritisak ako izražavam svoj stav?

- konformizam znači:

1. prihvaćanje mišljenja u pomanjkanju hrabrosti ili iz taktike, a bez iskrenog uvjerenja; prilagodljivost, usp. oportunizam
2. sociol. društveni proces u kojem pojedinci usvajaju standarde ponašanja, vrijednosti i opća pravila kakve društvene skupine

Daklem, smatraš li ostale sudionike nesposobne imati vlastiti stav, pa će uslijed pomanjkanja iskrenog uvjerenja prihvatiti pritisak "kolektiva" zvanog kozmopolita?

SREDI SE DEČKO!

- što bih ja morao dokazati? Hiljade godina znanost dokazuje prednost i utemeljenost materijalističkog stava i pogleda na svijet. Ako bilo tko ima što dokazati, to su zastupnici idealizma i kreacionizma.

Želim ti sreću u tome i u prikladnom serviranju biblijskih citata! Adio, dečec!
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:42   #646
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Megasvemir sam siguran da postoji, ali ne onako kako ga ti koliko vidim zamišljaš.

I ti paralelni svemiri u tom megasvemiru nemaju nikakve veze sa našim vremenom i prostorom.

Tako da i dalje ostaje da svemir IMA početak. Se konačno razumijemo?
Ako je NAŠ svemir dio Megasvemira - onda svakako moraju imati veze (ovakve ili onakve). Ako je SVEMIR SVE POSTOJEĆE - a ja inzistiram da ga onda zovemo Megasvemir, za razliku od DIJELA SVEGA POSTOJEĆEG - "NAŠEG" SVEMIRA - (a ti pojma nemaš - dragec moj - što podrazumijevaš pod riječju svemir) onda SVEMIR NEMA POČETKA, dok ga NAŠ SVEMIRA IMA! I to ti tumačim već tjednima! I nema nikavih "paralelnih" svemira - postoji tek jedan svemir (Megasvemir) kojega je NAŠ svemir naprosto podskup.

Nije pitanje "dali se razumijemo", već DALI TI BILO ŠTO RAZUMIJEŠ? Odgovor je - NE!
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 12:56   #647
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Ako je NAŠ svemir dio Megasvemira - onda svakako moraju imati veze (ovakve ili onakve). Ako je SVEMIR SVE POSTOJEĆE - a ja inzistiram da ga onda zovemo Megasvemir, za razliku od DIJELA SVEGA POSTOJEĆEG - "NAŠEG" SVEMIRA - (a ti pojma nemaš - dragec moj - što podrazumijevaš pod riječju svemir) onda SVEMIR NEMA POČETKA, dok ga NAŠ SVEMIRA IMA! I to ti tumačim već tjednima! I nema nikavih "paralelnih" svemira - postoji tek jedan svemir (Megasvemir) kojega je NAŠ svemir naprosto podskup.

Nije pitanje "dali se razumijemo", već DALI TI BILO ŠTO RAZUMIJEŠ? Odgovor je - NE!
Vidim da ti o nekim stvarima pojma nemaš.

Svaki svemir u tom tvom megasvemiru IMA početak, a ako je naš svemir samo DIO toga megasvemira, onda je jasno da MORA imati i naš svemir (kako ga god ti zvao), početak.

I postoje po meni paralelni svemiri, koji postoje upravo TU i SADA kada i naš svemir.

Samo što to mi te paralelne svemire ne možemo detektirati, jer se nalaze u drugim dimenzijama i prostora i vremena.

Je li što jasnije? Nadam se.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 17:49   #648
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Evo uzmi jednu točku beskonačnosti, i recimo lijevo i desno od nje se nalaze dva potpuno jednaka pravca s JEDNAKIM brojem dijelova.

Sada ide na neku drugu točku u bilo koji pravac, ili lijevo ili desno, i pokušaj na toj točki DOBITI da ti pravac lijevo i desno od te točke imaju JEDNAKI broj dijelova.

Ako ćeš dobro postaviti zadatak, vidjeti ćeš da je to nemoguće.

Zašto?

Jer beskonačno ima samo JEDNO središte. Sve ostalo se nalazi OKO središta, i ne može biti neko novo središte beskonačnosti. Dapače.
Ako uzmem bilo koju točku i iz nje pravac jest beskonačno dug, onda nema središta, drugo je kada kažeš da povlačiš taj pravac beskonačno dugo, to znači da taj pravac ima granicu, zato jer upravo povlačiš crtu, no kada pravac već jesto beskonačan tu nema nikakvog središta.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 20:16   #649
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Ako uzmem bilo koju točku i iz nje pravac jest beskonačno dug, onda nema središta, drugo je kada kažeš da povlačiš taj pravac beskonačno dugo, to znači da taj pravac ima granicu, zato jer upravo povlačiš crtu, no kada pravac već jesto beskonačan tu nema nikakvog središta.
Ajde probaj na papiru dobiti recimo DVA središta jednog beskonačnog pravca ako možeš. Ajde.

Dobiti ćeš samo jedno središte.

Drugačije ne može biti.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 09:52   #650
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Ajde probaj na papiru dobiti recimo DVA središta jednog beskonačnog pravca ako možeš. Ajde.

Dobiti ćeš samo jedno središte.

Drugačije ne može biti.
Štos je u tome što ne može biti niti jednog jedinog središta o tome se radi govorimo o beskonačnom prostoru ili pravcu, svejedno.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 14:20   #651
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
topologija svemira nije stvar čeprkanja po duhu, već stvar praktične provjere.
Da, i točno zbog toga sve fantazije o mamasvemiru i nekim eksplozijama padaju u vodu, makulatura.

Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Materija bez duha je moguća
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Materija je aktuelna.
Materija uvijek tek postaje aktualna u duhu - inače ostaje lebdjeti u stanju mogućnosti, i to opet mogućnosti duhu. A koja materija je aktualna bez ikakvog duha? Sve što se uopće može navesti kao aktualno stoji pod dodirom duha. Sve što uopće možeš iskazati o svijetu stoji pod pretpostavkom da jesi. Svaki svijet je subjektivan - jedan objektivan svijet ne postoji, jedino kao predodžba, apstrakcija, opet u duhu.

Duh je jedan temeljni fenomen bitka, kao prostor, ne može se napraviti, ne može se reducirati na drugo. Duh je. Prostor je. (Ali to već *je objektivirani opis: zapravo i prostor ovisi o duhu.) A "materija" je jedan epifenomen drugog.

Quote:
Ako je duh rezultat evolucije materije (s čime se ti kao slažeš ...) onda je on nužno potrebna baza na koju se temporalnim razvitkom nadograđuje duh.
Ako -> onda, da slažem se. Duh nije rezultat evolucije materije. Logika, implikacija. Već pre daleko?
---

Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
objektivnost postojećeg svijeta (uključivo i sebe) neovisno od ... sebe ..."
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
niš' ja ... ne postojim nezavisno od sebe.
Postojiš neovisno od sebe. Ne postojiš neovisno od sebe.

Quote:
Ja jednostavno objektivno postojim.
Ne, makar ne "jednostavno". Ti postojiš *subjektivno. Ti postojiš kao *subjekt. I tek to postojanje kao subjekt se ostvari u identitetu subjekta i svojih objekta, a to opet na netrivijalan način.
Descartes, Schelling.

Quote:
Nezavisno jel me netko promatra ili me promatra.
Točno, i to na temelju tvojeg *subjektiviteta* ! Objektivno to nije za odlučiti. Sidro *svakog* postojanja je svjesnost.
*Ti sebe promatraš ergo es. Ti si promatrač. To je onaj veliki problem čitave ideologije: svugdje vam treba "promatrač", i to ontološki, temeljno, ne samo kao dekoracija, ali ne znate šta je to.

*Jednostavno kao objekt postojiš mrtav *za patologa.

Quote:
Kao i cijela priroda.
Apstrakcija, racionalizacija, dresura. Dogmatika. Za male diletante.
---

To što se razumije, to se ne može *prihvatiti - to što se razumije se ne može *ne* prihvatiti, jer već je razumljeno. "Ipak prihvatiti" možeš jedino nešto što nije za razumjeti, na primjer neku dogmu. Glupani "prihvate" što tata kaže bez da išta kuže.
Menon od Platon-a.

Quote:
Hiljade godina znanost dokazuje prednost i utemeljenost materijalističkog stava i pogleda na svijet.
Opet ono "prihvatiti" za male glupane. Ništa ne kužiti, ali moj tata je najjači i zato lajem za tatu. Oportunizam.
U ostalome materijalizam kao ideologija nije nužan za empirijsku znanost - čisto ne radi razlike.

Moramo ovo završiti. Krade mi vrijeme.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 20:01   #652
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Štos je u tome što ne može biti niti jednog jedinog središta o tome se radi govorimo o beskonačnom prostoru ili pravcu, svejedno.
Ajde navedi barem JEDAN razlog ZAŠTO beskonačno ne bi moglo imati središte?

Zato što ti tako vjeruješ?

To što vjeruješ može ali i NE MORA biti istina.

Ako recimo imaš jedan pravac, kojega nacrtaš od točke A, recimo lijevo i desno(ili gore ili dolje ili bilo kamo samo u suprotnom smjeru), i to označiš kao beskonačne pravce JEDNAKE duljine lijevo i desno, zar nije tada točka A SREDIŠTE toga pravca?

Sada probaj na tom pravcu naći barem još JEDNO središte. Neće ići kolega. Probaj pa ćeš se i sam uvjeriti. Ne vjeruj meni, vjeruj svojim očima i svom razumu što ćeš dobiti.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2013., 19:57   #653
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Ajde navedi barem JEDAN razlog ZAŠTO beskonačno ne bi moglo imati središte?

Zato što ti tako vjeruješ?

To što vjeruješ može ali i NE MORA biti istina.

Ako recimo imaš jedan pravac, kojega nacrtaš od točke A, recimo lijevo i desno(ili gore ili dolje ili bilo kamo samo u suprotnom smjeru), i to označiš kao beskonačne pravce JEDNAKE duljine lijevo i desno, zar nije tada točka A SREDIŠTE toga pravca?

Sada probaj na tom pravcu naći barem još JEDNO središte. Neće ići kolega. Probaj pa ćeš se i sam uvjeriti. Ne vjeruj meni, vjeruj svojim očima i svom razumu što ćeš dobiti.
Nema se tu što vjerovati, ako staviš točku već si ograničio dimenziju pravca, jedno je govoriti ako crtaš beskonačni pravac-što znači da je pravac ograničen a ti mu samo produljuješ dužinu, a drugo je reći ako već imaš beskonačni pravac koji doista jest beskonačan, bez obzira gdje staviš točku.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 02:44   #654
Donekle je Civilizacija upravu ako uzmemo u obzir sta nam je dato u trenutku nastanka naseg svemira..potpuna sloboda!
Stime jeste on sredina njegovog svemira kao i ostali svoja a uopstena sredina(centar) je opet isto mesto posto je zapravo ono beskonacno kao i jedno..za fizicare i ostale koji su dugo razvijali cvrste teorije itekako je tesko biti tolko flexibilan(tecan) pa da to razume u nekom toku nego ga lome stepenici u obliku, mora biti ovako ili nikako drugacije.
Kako je ukupan svemir verovatno beskonacan..zbog toga sto i do sad nas znani i zamisljeni i nezamisljeni svemir mora biti u jos nekom svemiru(prostoru) kao i taj u nekom trecem i da ne nastavljam,isto i za nastanak..nesto je jeli bilo pre i pre toga je neka majka morala roditi boga da bi stvorio sve a ODAKLE ONA?... i ostala beskonacnost..jednostavno smo nedorasli za shvatiti znacaj te reci u pravom smislu jer kad pogledamo realno tu imamo jednu veliku blokadu..uvek mora biti pocetka,razrade i kraja a kad pogledamo ni na jednu stranu ne vidimo ni pocetak ni kraj samo beskonacno puno mogucnosti!
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 10:05   #655
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Donekle je Civilizacija upravu ako uzmemo u obzir sta nam je dato u trenutku nastanka naseg svemira..potpuna sloboda!
Stime jeste on sredina njegovog svemira kao i ostali svoja a uopstena sredina(centar) je opet isto mesto posto je zapravo ono beskonacno kao i jedno..za fizicare i ostale koji su dugo razvijali cvrste teorije itekako je tesko biti tolko flexibilan(tecan) pa da to razume u nekom toku nego ga lome stepenici u obliku, mora biti ovako ili nikako drugacije.
Kako je ukupan svemir verovatno beskonacan..zbog toga sto i do sad nas znani i zamisljeni i nezamisljeni svemir mora biti u jos nekom svemiru(prostoru) kao i taj u nekom trecem i da ne nastavljam,isto i za nastanak..nesto je jeli bilo pre i pre toga je neka majka morala roditi boga da bi stvorio sve a ODAKLE ONA?... i ostala beskonacnost..jednostavno smo nedorasli za shvatiti znacaj te reci u pravom smislu jer kad pogledamo realno tu imamo jednu veliku blokadu..uvek mora biti pocetka,razrade i kraja a kad pogledamo ni na jednu stranu ne vidimo ni pocetak ni kraj samo beskonacno puno mogucnosti!
Vrlo jednostavno ako je nešto beskonačno onda jest i vječno i nestvoreno i ne može se uništiti, jer čim je nešto prolazno i može se stvoriti onda više ne govorimo o beskonačnom prostoru, nego konačnom dijelu "prostora" (koji nije prostor nego je nastao u beskonačnom prostoru i dio je beskonačnog prostora) u beskonačnom prostoru (nešto slično kada sa Zemlje uđeš u svemir).
Središte nečega vrijedi samo u slučaju ako to nešto ima granice.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 04:08   #656
Ne treba puno ni mateka ni logike samo otvorene oci i slobodan um!
ako ko hoce neka pogleda oko sebe i videce
beskonacno na sve strane kako i vreme (proslost/buducnost) tako i prostor u daljinu i u blizinu
sta(ko) je u sredini 'svemira'?
po meni je naljbolje sto civilizacija kaze ponekad..JA
taj odgovor preporucujem svakom na pitanje o sredini svemira pa da ne bude puno onog sto bi neki odgovorili kao ..sunce,ono medju nogama ili vatikaan ne daj boze
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 17:10   #657
Offtopic, trollanja i vrijeđanja su pobrisana.
Molio bih da se ubuduće ponašate primjereno. Hvala.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 21:34   #658
evo da ja sad onako ko na placu pitam - a šta ako sam Svemir kao prostor postoji oduvijek i beskonačan je, dok je samo materija nastala iz Big banga i ona se širi, i to pozadinsko zračenje od minus 370° je rezultat te "explozije" koje mi možemo izmjeriti ali to je sve. No Svemir je beskonačan i konstantan, traje "oduvijek".

Ko može tvrditi da nije tako???? Mi ne vidimo kraj svemira, samo pozadinsko zračenje.
Tamna tvar i tamna energija mogu bit možda neke vrste "organizma svemira" koja svaki trag i prisustvo materije razvlači prema "kraju" Svemira (koje je pak toliko daleko da nema smila o tome pričati).
Dakle u početku, pri Big bangu, trebala je sva materija bit poništena antimaterijom, no nekako se to nije uspjelo dogoditi, te je ova materija koju mi vidimo oko sebe (i od koje smo i sami napravljeni) samo u prijelaznom stanju u "ništa" koju razvlači tamna enegrija.
A onda možda opet ostane samo prazan vakuum Svemir do ponovnog Big banga i možda opet istog scenarija.
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 00:47   #659
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno ako je nešto beskonačno onda jest i vječno i nestvoreno i ne može se uništiti, jer čim je nešto prolazno i može se stvoriti onda više ne govorimo o beskonačnom prostoru, nego konačnom dijelu "prostora" (koji nije prostor nego je nastao u beskonačnom prostoru i dio je beskonačnog prostora) u beskonačnom prostoru (nešto slično kada sa Zemlje uđeš u svemir).
Središte nečega vrijedi samo u slučaju ako to nešto ima granice.
Središte nečega je SREDIŠTE toga istoga.

Ako se JA nalazim ovdje, i desno i lijevo od mene se nalazi u oba smjera (isti), beskonačni broj točaka prostora, tada sam JA SREDIŠTE. I nema drugoga središta tada. Kako to ne možeš razumjeti?

Središte je središte, da li konačnog ili beskonačnog prostora potpuno je svejedno. Dapače.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 01:18   #660
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Središte nečega je SREDIŠTE toga istoga.

Ako se JA nalazim ovdje, i desno i lijevo od mene se nalazi u oba smjera (isti), beskonačni broj točaka prostora, tada sam JA SREDIŠTE. I nema drugoga središta tada. Kako to ne možeš razumjeti?

Središte je središte, da li konačnog ili beskonačnog prostora potpuno je svejedno. Dapače.
...ti si središte svoga svemira...
...to razumijemo...

...lociranje središta beskonačnog prostora i/ili vremena je neostvarivo u uvjetima koji vladaju u beskonačnosti prostora i/ili vremena...

...središte konačnog prostora i/ili vremena može postojati...

...upitno je da li uopće postoji konačni prostor i konačno vrijeme...
little_blue_dot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.