Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2015., 14:20   #81
Jedno moje zapažanje.

Prošle sam godine sadila batat bijelog mesa, a ove godine dio bijelog a dio narandžastog mesa. Batat narandžastog mesa je malo slađeg okusa od onog bijelog mesa. Meni je bolji narandžasti, a mami bijeli. No o ukusima se ne raspravlja.
U svakom slučaju zvrsna biljka.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 19:26   #82
Romantica, hvala na savjetima. MM je povadio batat u subotu.
Jedino kaže da kod nas nije bio ovak na većoj dubini kao što pišeš.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 08:59   #83
Nema na ćemu micek-jerry.

Nije ni kod mene ispod svake cime bilo dubokih ali negdje cca ispod 40% skoro pa otišao do Kine.
Pokušala sam nači neku logiku ... ali nisam uspijela.

Uživaj u tom ukusnom plodu. Moja se mama doslovno "ubija" u njemu. Neka
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 23:16   #84
Priprema za slijedeću sezonu

Pozdrav

Batat je izvađen i nakon uspješne prve sezone mislim iduću povečati proizvodnju na nekih 12 sadnica
E sada kako imam mali gradski vrt, razmišljam što bi mogao posaditi između batata jer sam primjetio da on sporo razvija. Tek negdje krajem sedmog mjeseca se kod mene počeo poprilično širiti pa si mislim da bi do tada mogao oko njega posaditi mladog luka, zelene salate, možda malo kineskog kupusa. Ima li netko nekakav savjet što dobro ide uz batat?
Moglo bi se i paraadajua posaditi koji ide u visinu pa mu neće smetati "šuma batata" pri zemlji ...

Pozdrav

P.S. Baš si razmišljam bi li mogao kiwano uz batat???
pprrppaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 21:34   #85
Ja bih ev. zasadila salatu koja brzo naraste i još brže se pojede. Ali o sadnji Paradajza između redova ja ne bih ni pomišljala. Paradajz je snažna biljka, koja ide u visinu ali ima snažan korjen. Ima razlog zašto se Batat sadi sa min 1 m razmaka između redova. A na kraju krajeva bilo bi šteta smanjiti urod ili ga nedaj Bože uništiti.
Ja bih ev. salaticu i ništa više.
To je moje skromno mišljenje.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 16:46   #86
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Jedno moje zapažanje.

Prošle sam godine sadila batat bijelog mesa, a ove godine dio bijelog a dio narandžastog mesa. Batat narandžastog mesa je malo slađeg okusa od onog bijelog mesa. Meni je bolji narandžasti, a mami bijeli. No o ukusima se ne raspravlja.
U svakom slučaju zvrsna biljka.
Lijep pozdrav!

Htio sam saznati gdje ste nabavili bijeli batat? Ja imam ljubičasti, on je još slađi od narančastog. Meni je batat super ali bi moji ukućani nešto manje slatko.

Ove godine ću eksperimentirati s prezimljavanjem reznica batata. Čitao sam da se može prezimiti pod istim uvjetima kao i paprike, a to uspješno radim već par godina.
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 08:45   #87
Pozdrav mememe

Batat bijelog mesa sam zasadila od svog krumpira zasađenog godinu ranije. Sačuvala sam par manjih za pravljanje presadnica. Inače, imaš ga u trgovačkim centrima. Batat nabavljaju u ciklusima, pa nekad bude samo onog žutog mesa, nekad samo bjelog. Tako da treba povremeno obilaziti centre dok ne naiđeš na bijeli. Do vremena kad se stavlja u zemlju za flance imaš ohoho vremena. U Šparu imaju žutog mesa ( stalno škicam batate ). Kad budem išla u Lidl pogledati ću kakav je tamo pa to dojavim ako vidim da imaju bijelog mesa.

Hajde budi dobar pa napiši par rečenica o prezimljavanju paprika, prvi put to čujem, a djeluje jako zanimljivo. Ili daj linkić.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 18:20   #88
A ti miša miloga.
Nakon što smo sredili vrt, svaki dan po malo štiham. Danas sam bila na djelu vrta gdje je bio zasađen batat. Nakon preštihanog 2/3 djela gredice, došla sam doma sa 9,2 kg batata. 4 velika od cca 1 kg, 5-6 srednjih i 10 tak manjih. stvarno mi nije jasno kako sam pri vađenju batat fulala ove velike!? Ovo je bilo ugodno iznenađenje.
Sutra ostaje za preštihati 1/3 gredice, možda bude još koji

Eto, ako imate u planu štihanje nakon vađenja batata ... možda vas čeka iznenađenje kao i mene.

Slika ide sutra ili u ponedjeljak kad se dokopam kabla za prijenos slikica sa moba.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 15:19   #89
Evo slike batata koje sam pronašla u zemlji dok sam štihala vrt. Koja tuga bi bila da je to ostalo i propalo Ovaj skroz lijevo gore ima 1,18 kg
http://i65.tinypic.com/29zybmg.jpg
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!

Zadnje uređivanje fermina-daza : 29.06.2016. at 14:12. Reason: prevelika fotka
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 10:32   #90
@Romantica - ispričavam se što mi je dugo trebalo da odgovorim.

Prezimljavanje paprika je zapravo dosta jednostavan proces pošto su biljke iz obitelji Capsicuma dugogodišnje biljke. U listopadu kad je većina plodova sazrijela biljka se presađuje u novi, prozračni supstrat, drastično se skrati se nadzemni i malo manje drastično podzemni dio biljke. Po želji se preventivno tretira sistemski protiv nametnika i spremi na toplije i sunčano mjesto unutar kuće/alatnice.

Time se jako smanji prostor koji biljka zauzima, uklone se svi cvjetovi, plodovi i većina zelene mase i time se sprecava gubitak biljke u zimskim mjesecima. Na proljeće

Osobno imam biljku koja ulazi u 4. godinu a imam kolege koji imaju i starije metuzaleme.

Nakon šišanja bi trebalo izgledati ovako

Gore navedeni postupak je kako internet kaže primjenjiv i na batat. Tako da sam lozu ljubičastog batata pred 3 tjedna izvadio iz zemlje, maknuo lišće i odrezao stabljiku i odabrao 4 najbolja dijela (svakako sam zadržao dio s korjenom.) I originalni korijen sam skratio dosta. Te 4 grane su sad u dest. vodi na južnom prozoru. Javit ću kako će napredovati situacija.

Ako ikoga zanima uzgoj ljutih paprika na ovom podforumu postoji velika tema autora AndrejX.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 29.06.2016. at 14:14. Reason: spajanje postova - koristiti edit
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 19:55   #91
Badava se mućiš s čuvanjem sadnica preko zime, nit bu prije sazrile nit bu veče ili bolje od onih koje u prolječe uzgojiš...
Ja svoje stavim na klijanje rano več nakon nove godine i dobim dvije do tri ture sadnica i kad ih posadim isto se razvijaju...
jedino da se uspijem riješiti voluharica koje su mi ove godine skoro sve pojele
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 21:24   #92
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Badava se mućiš s čuvanjem sadnica preko zime
Nekad se stvari rade iz čiste znatiželje Nikad se nezna što možeš naučiti iz na prvi pogled bezveznih pokusa.

A i nisam imao aspiraciju da nesto sazrije jer su u posudama od litre.
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 07:26   #93
@mememe, hvala na pojašnjenju!
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 23:11   #94
Al lijepo napreduje ove godine batat, buja
pprrppaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 23:22   #95
Kidanje grana

Pitanje

od tipa od kojeg sam kupovao flance saznao sam da za veče plodove batata treba otkinuti sve osim dvije glavne "grane" batata ... hm? Jel ima netko kakav info o tome?
pprrppaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 12:16   #96
pprrppaa, nikad čula za takvo što a batat sadim već 5 godina i uvijek mi je krupan. Tako da ja ne bih ništa dirala.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 20:24   #97
Opet pitanje

Batat mi viri malo iz zemlje ( plod ). Ja sam to zagrnuo zemljom. Jesam li dobro postupio?
pprrppaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 08:46   #98
pprrppaa, i ja bih tako napravila da sam na tvom mjestu.
Ja povremeno malo otkopam dio zemlje da vidim kako napreduje batat pa onda opet zagrnem zemlju na njega, pa mu nikad nije bilo ništa. Nije on osjetljiv ... vrlo zahvalna biljka.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:23   #99
Pozdrav!
Već sam prije nekih 2 g kad smo počeli saditi batat pitala to ovdje...dakle, po batatu su neke crne točkice koje je jako teško oguliti. Uzmem špičasti nož i zavrnem ga u tu rupicu i onda ispadne da ta rupica seže još 1-2 cm unutra! I onda dok to iskopam, bacim dosta batata.
Od čega je to?
Netko je tu napisao da su to rovke. Googlam...pa rovke su kao mali miševi, oni bi izgrizli rupicu u batatu, a ovo je baš crno, kao neka bolest.
Što napraviti da iduće godine nemam problema s tim?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 12:32   #100
Može biti svašta. Ima i kukaca, gljivica, virusa koje napadaju biljke. Kod biljaka je jako bitno rotirati biljke po vrtu ne saditi uvijek na isto mjesto. Dodavanje određene količine pepela, ugljena, vapna...pomaže kod nekih problema.
Evo ovdje imaju nekakve bolesti batata i pomoć kod problema. Možda prepoznaš što je.

http://www.ncsweetpotatoes.com/sweet...ses-disorders/
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:13.