Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2011., 01:10   #821
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Ali koliko znam prof. Rotim više ne prima (?!?!??!?!?!?!?!) pacijente...
Ne znam, možda bi trebalo provjeriti.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 15:34   #822
Evo mene s novostima. Novosti su te da su me po hitnom postupku htjeli sprašiti na operaciju. Dg: Hernijacija diska L5-S1. Docent kaže da je situacija stvarno loša i da mi zapravo nitko ne garantira uspjeh. Kod mene su prisutne i degenerativne promjene kralježnice u potpunosti nekarakteristične za dob (vjerojatno bi se prema tome trebala ubiti ili bedirati, ali i toga mi je već dost).
Uzela sam svoje papire i pobjegla glavom bez obzira. Svjesna sam da ne mogu stajati dugo i da mi je bol koja je u lijevoj nozi do te mjere nepodnošljiva da je kvaliteta mog života svedena na ispod nule. No veći problem od ovog je što mi je doktor unaprijed objasnio da mi nitko ne garantira da će mi iza toga biti bolje, dok mi moji internisti sigurno garantiraju (a i ja sam svjesna) da će mi crijeva s obzirom da su i ovako bolesna od tih silnih anestezija odapeti......

Zna li možda netko kako izgleda ta "klasična" operacija hernijacije diska, jer mi je docent objasnio da se kod mene zbog težine i kompliciranosti ne može uopće primijeniti nikakva druga metoda operacije, dok se operacije laserom izvode samo u nekim najjednostavnijim slučajevima, koje on naziva tako jednostavnim, da bi se mogli riješiti i bez operacije.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 18:14   #823
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
Zna li možda netko kako izgleda ta "klasična" operacija hernijacije diska, jer mi je docent objasnio da se kod mene zbog težine i kompliciranosti ne može uopće primijeniti nikakva druga metoda operacije, dok se operacije laserom izvode samo u nekim najjednostavnijim slučajevima, koje on naziva tako jednostavnim, da bi se mogli riješiti i bez operacije.
Noklica, ja sam 3 ( tri) puta operirala kralježnicu (slomila sam je kao klinka, S5-L1), stavljali su mi disk od titana...sad je prošlo 5 god od operacije.
Uglavnom, bolovi su nestali ko čarobnim štapićem, mogu normalno spavati, rolati, plivati, sjediti...čak mogu i nogu iza vrata staviti

Ako te još nešto zanima, samo pitaj
__________________
Kada ne bi bilo žena, dijamant bi bio samo običan kamenčić...
Green Diamond is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 18:25   #824
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
Zna li možda netko kako izgleda ta "klasična" operacija hernijacije diska, jer mi je docent objasnio da se kod mene zbog težine i kompliciranosti ne može uopće primijeniti nikakva druga metoda operacije, dok se operacije laserom izvode samo u nekim najjednostavnijim slučajevima, koje on naziva tako jednostavnim, da bi se mogli riješiti i bez operacije.
GOTOVO SVAKA PATOLOGIJA NA KRALJESNICI MOZE SE OPERIRATI NEKOM OD BROJNIH MINIMALNO-INVAZIVNIH OPERATIVNIH TEHNIKA... Da ne govorim o herniji diska koja je "peace of cake" za svakog nesto iskusnijeg minimalno-invazivnog neurokirurga...

U znanstvenim casopisima objavljeni su individualni slucajevi rjesavanja ekstruzije diska i cauda equina sindroma laserskom dekompresijom diska (PLDD).

Ukoliko laser ne uspije ili se neurokirurg u dogovoru s pacijentom odluci da ne koristi laser (treba odvagati prednosti, nedostatke i eventualni nepotreban trosak laserske operacije), postoje druge tehnike (endoskopska i mikro-endoskopska) koje uz malu traumu rjesavaju pacijentove probleme uz sve one vec vise puta nabrojane prednosti minimalno-invazivnih operacija kraljeznice.
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 20:50   #825
Imam isto vrlo pozitivno iskustvo.
Ako želiš detalje pitaj sve šta želiš na PM.
omis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 17:01   #826
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
GOTOVO SVAKA PATOLOGIJA NA KRALJESNICI MOZE SE OPERIRATI NEKOM OD BROJNIH MINIMALNO-INVAZIVNIH OPERATIVNIH TEHNIKA... Da ne govorim o herniji diska koja je "peace of cake" za svakog nesto iskusnijeg minimalno-invazivnog neurokirurga...

U znanstvenim casopisima objavljeni su individualni slucajevi rjesavanja ekstruzije diska i cauda equina sindroma laserskom dekompresijom diska (PLDD).

Ukoliko laser ne uspije ili se neurokirurg u dogovoru s pacijentom odluci da ne koristi laser (treba odvagati prednosti, nedostatke i eventualni nepotreban trosak laserske operacije), postoje druge tehnike (endoskopska i mikro-endoskopska) koje uz malu traumu rjesavaju pacijentove probleme uz sve one vec vise puta nabrojane prednosti minimalno-invazivnih operacija kraljeznice.
da, to i ja razmisljam da kako je moguce da u 21. stoljecu bas u tom mom slucaju je moguce operirati iskljucivo klasicnom metodom. Navodno i da mi je nesto i puklo unutra (hrskavica?!?!?). Na zalost, nisam lijecnik, ne znam sta napraviti, no svakako bih potrazila jos jedno misljenje, pa ako znate nekog tko ne operira tim klasicnim invazivnim metodama, molim vas da me kontaktirate na pm. Isto tako, navodno neki desni živac se vidi na snimci, dok je lijevi zivac prekriven nekom crnom mrljom (lijecnik ju je nazvao kvrgom)...
Evo, danas sam stvarno recimo lose, noga otkazuje i dok lezim.. stvarno me boli i ubija, saginjanje je nemoguce, ali sam cvrsto odlucila da moram jos porijesavati neke stvari i da na operaciju mogu ici tek u ozujku. I bas me briga sto cu morati raditi novi nalaz magneta (jer je tako doktor rekao), jer mislim da sam i dosta izdavala za doprinose, pa neka malo i potrosi zdravstvo i na meni.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 17:14   #827
U drzavnim bolnicama bojim se da nemas puno izbora. Mozes probati u Vinogradsku, u slucaju da se tamo netko udostoji iskoristiti endoskopsku opremu koja kupi prasinu vec godinu i pol dana.....

Privatnika ti ne smijem predloziti jer sam ovdje (bez osnove) pod povecalom, ali dovoljno je zaguglati...

Pozdrav
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 17:19   #828
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Izostavio si bitnu stvar kod razgovora s doktorom A. O kakvom se umjetnom disku radi? Ovo je jako bitno za dugorocni ishod tvog zahvata. Slijedece pitanje je, koliko je takvih diskova ugradio?

Nazalost, kod vratne kraljeznice rijetko do izrazaja dolazi termin i tehnika "minimalno-invazivno". Zbog specificnosti vratne kraljeznice, vecinom kod takvih indikacija dolazi do uklanjanja cijelog diska, te zamjene umjetnim ili se napravi prednja ACDF (prednja vratna diskektomija i fuzija).

U teoriji, umjetni disk je bolja opcija, ali uz uvjet da operaciju napravi pravi strucnjak s ogromnim iskustvom. U praksi, mislim da su dugorocni rezultati podjednaki. U RH se vecinom radi ACDF.

Malo sam se ulijenio... ...u medjuvremenu je stigao nalaz i iz SLO... Ima što za čitat.

GSM, obzirom da je odbijam prihvatiti da ću morati na operaciju, nekako nevoljko pristupam temi vrste zahvata. Ponešto o ACDFu sam čitao i tu sam stao. Iskoristit ću prigodu u nadolazećem periodu te mailom pokušati dobiti odgovore od svojih liječnika koje ću ti onda prezentirati. Do tada ću vrijedno raditi na jačanju mišića i čitati forum....

I još... Privilegij je komunicirati s ljudima koji imaju slično iskustvo, a vrhunski privilegij je komunicirati s nekim tko ima znanje... Zato, GSM, nastavi dalje. Ovo je hrvatistanski forum, tako pogodan za nabacivanje omalovažavanjem i uvredama... Shvatio si!!!
__________________
Nikada se ne raspravljam s idiotom, ljudi bi mogli ne primijetiti razliku...
Graditelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 23:36   #829
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
No veći problem od ovog je što mi je doktor unaprijed objasnio da mi nitko ne garantira da će mi iza toga biti bolje, dok mi moji internisti sigurno garantiraju (a i ja sam svjesna) da će mi crijeva s obzirom da su i ovako bolesna od tih silnih anestezija odapeti......
To što ti nitko ne garantira da će ti iza operacije biti bolje nemoj uzeti kao mjeru težine svog slučaja i deprimirati se zbog toga. Svaka operacija, a naročito ona na kralježnici može završiti neuspjehom kod svih slučajeva bez iznimke. Onaj tko bi ti garantirao uspjeh bio bi vrlo neozbiljan.

Možeš li tablete zamijeniti injekcijama, zbog crijeva?
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 01:59   #830
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Možeš li tablete zamijeniti injekcijama, zbog crijeva?
Nesteroidni antiupalni lijekovi tipa Voltarena ili Ketonala koji se masovno uzimaju kod križobolje nemaju loš utjecaj na sluznicu probavnog sustava uzeti samo u obliku tablete, već i injekcijom. To je jednostavno nuspojava lijeka, bez obzira njegov oblik.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 10:25   #831
Pozdrav svima, odlučio sam se registrirati na forum samo kako bih podijelio svoja iskustva možda nekom pomogne. Naime pratim ovu temu već cca 6 mj i nakon svih pročitanih postova evo i mojih iskustava, kako i sam imam herniju diska neznam koliko je loš ili dobar nalaz evo copy paste :
Nativni, sagitalni i transverzalni MR presjeci kroz područje LS kralježnice pokazuju izravnanje lordoze luimbalne kralježnice uz primjerenu visinu trupova kralježaka i održanu stražnju interkorporalnu liniju.
Intervertebralna osteohondroza u razinama L4-L5, te L5-S1 uz manje stražnje osteofite.
Promijenjen intenzitet signala subhondralne kosti, više s desne strane i u području trupa L4 kralješka uz vidljivu manju Schmorlovu herniju što je posljedica deg.promjena ( dif.dg. traumatska lezija ).
Nema hernijacije iv. diska od razine L1-L4
U razini iv. prostora L4-L5 vidljiva je dorzomedijalna i obostrana dorzolateralna hernijacija iv.diska.
Kompromitirani su neuralni forameni obostrano deg.promijenama.
Relativna stenoza spinalnog kanala.
U razini iv.prostora L5-S1 vidljiv bulging iv. diska bez značajnije kompromitacije neuralnih foramena.

Uglavnom svi ovdje znaju što znači u punom smislu riječi prikovan za krevet tako sam i ja nakon godina bolova napravio ovaj MR te s tim završim prvo kod fizeoterapeuta za kojeg sam čuo slučajno u razgovoru( kod neurokirurga sam morao čekati da se naručim ) nakon što me pogledao i pročitao nalaz čovjek mi je rekao " ozdraviti nemožeš ali možeš živjeti s tim ako ćeš me slušati" uglavnom nije mi čak htio ni novce uzeti nego me natjerao da napravim nekoliko vježbi pred njim gdje sam u zemlju skoro propao jer nisam mogao izvesti skoro niti jednu ( uz napomenu kako nisam slab jer dugi niz godina iz hobija idem u teretanu ).I tako ja sa popisom vježbi i istezanja počnem vježbati svaki dan, jedan dan istezanje jedan dan vježbe za jačanje mišića ispočetka bolovi nesnosni napravim nekoliko ponavljanja i nemogu više no s vremenom je napredak bio sve očitiji nakon cca 4 tjedna skužim da se mogu obući čarape ili se okrenuti noću u krevetu bez da mi " oči ispadaju",ohrabren time potražim još savjeta od istog fizeoterapeuta, i tako danas svaki dan idem na posao i nazad pješice ili biciklom 6km ( susjedi me gledaju i misle da sam lud )smršavio sam 9kg, i svaki ali baš svaki dan vježbam cca 20min ne sve vježbe jer sam dugo trebao da shvatim od kojih mi je bolje a od kojih još i gore.Svaki dan kad dođem s posla ležeći na podu 15-20min malo odmorim leđa i uglavnom opet idem u teretanu naravno opterećenja su drugačija. Bolovi nisu skroz nestali uvijek ja osjetim da su leđa tu,tko zna do kada će biti ovako " dobro" uglavnom dok traje ja uživam.
Želim svakom od vas čim brži oporavak.

Zadnje uređivanje Jordan1 : 31.12.2011. at 10:31.
Jordan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 15:44   #832
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
To što ti nitko ne garantira da će ti iza operacije biti bolje nemoj uzeti kao mjeru težine svog slučaja i deprimirati se zbog toga. Svaka operacija, a naročito ona na kralježnici može završiti neuspjehom kod svih slučajeva bez iznimke. Onaj tko bi ti garantirao uspjeh bio bi vrlo neozbiljan.

Možeš li tablete zamijeniti injekcijama, zbog crijeva?
Skoro ista stvar(što se tiče nuspojava na GI sustav) najmanji rizik imaju Voltaren i Ibuprofen.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 16:14   #833
i voltaren i ibuprofen mene su osobno ubili, odnosno upala crijeva došla je do sada u najjačem i najgorem obliku. Upozorena sam da je ovo na žalost početak kraja moje borbe i da ću ako ovako nastavi dobiti stomu. Zato mi i dodatno ova operacija kralježnice jako teško pada.
Ne znam kakav učinak ima Tramal i da li bi možda mogla njega uzimati. Zapravo imam osjećaj u kontaktu sa liječnicima da moram sama za sebe nešto napraviti jer su oni skupa sa medicinom napravili očito i previše.
Sve u svemu, borim se i dalje sa mišlju kada ići na tu operaciju kralježnice, moram potražiti još barem jedno stručno mišljenje, mada mi i vlastiti instinkt kaže da je voda došla do grla.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 16:23   #834
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
i voltaren i ibuprofen mene su osobno ubili, odnosno upala crijeva došla je do sada u najjačem i najgorem obliku. Upozorena sam da je ovo na žalost početak kraja moje borbe i da ću ako ovako nastavi dobiti stomu. Zato mi i dodatno ova operacija kralježnice jako teško pada.
Ne znam kakav učinak ima Tramal i da li bi možda mogla njega uzimati. Zapravo imam osjećaj u kontaktu sa liječnicima da moram sama za sebe nešto napraviti jer su oni skupa sa medicinom napravili očito i previše.
Sve u svemu, borim se i dalje sa mišlju kada ići na tu operaciju kralježnice, moram potražiti još barem jedno stručno mišljenje, mada mi i vlastiti instinkt kaže da je voda došla do grla.
Tramadol je dosta siguran GI lijek.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 16:28   #835
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Tramadol je dosta siguran GI lijek.
pretpostavljam budući idem na kiruršku kontrolu (iako sam tipičan internistički problem bez rješenja problema), da mi abdominalni kirurg može napisati preporuku za taj lijek? Jer moja krasna i vrla doktorica opće prakse svaki puta otpili kada joj objašnjavam da sam pročitala da ne smijem piti voltarene ni ibuprofene, ni ketonale i slične lijekove.
Oprostite što sada skačem off s teme, ali zanima me jer ću i u bolnici nakon operacije kralježnice sigurno biti poseban slučaj, pa da znam naglasiti
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 16:32   #836
Mislim da ti kvalitetna ambulanta za bol moze prepisati dobru terapiju i naci nekakvo prihvatljivo kompromisno rjesenje...

Koliko znam, Tramadol doprinosi (uzrokuje?) opstipaciji?
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 16:37   #837
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
pretpostavljam budući idem na kiruršku kontrolu (iako sam tipičan internistički problem bez rješenja problema), da mi abdominalni kirurg može napisati preporuku za taj lijek? Jer moja krasna i vrla doktorica opće prakse svaki puta otpili kada joj objašnjavam da sam pročitala da ne smijem piti voltarene ni ibuprofene, ni ketonale i slične lijekove.
Oprostite što sada skačem off s teme, ali zanima me jer ću i u bolnici nakon operacije kralježnice sigurno biti poseban slučaj, pa da znam naglasiti
Nije potrebna preporuka spec.,tako da ga vaša dr. može prepisati.
A kakv je to int. problem?

Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Mislim da ti kvalitetna ambulanta za bol moze prepisati dobru terapiju i naci nekakvo prihvatljivo kompromisno rjesenje...

Koliko znam, Tramadol doprinosi (uzrokuje?) opstipaciji?
MOže,ali to kao ev. mućnine ovisi o dozi. Zavisi od osobe to osobe.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 19:07   #838
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
i voltaren i ibuprofen mene su osobno ubili, odnosno upala crijeva došla je do sada u najjačem i najgorem obliku. Upozorena sam da je ovo na žalost početak kraja moje borbe i da ću ako ovako nastavi dobiti stomu. Zato mi i dodatno ova operacija kralježnice jako teško pada.
Ne znam kakav učinak ima Tramal i da li bi možda mogla njega uzimati. Zapravo imam osjećaj u kontaktu sa liječnicima da moram sama za sebe nešto napraviti jer su oni skupa sa medicinom napravili očito i previše.
Sve u svemu, borim se i dalje sa mišlju kada ići na tu operaciju kralježnice, moram potražiti još barem jedno stručno mišljenje, mada mi i vlastiti instinkt kaže da je voda došla do grla.

Meni voltaren, ibuprofein i tramal nisu pomagali ništa, ali jest kombinacija gabapentina i amitriptilina (Neurontin i Amyzol). Ne znam smiješ li probati tako nešto s obzirom na tvoje probleme s crijevima, svakako odi u neku dobru ambulantu za bol i vidi što ti mogu ponuditi.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 14:33   #839
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Meni voltaren, ibuprofein i tramal nisu pomagali ništa, ali jest kombinacija gabapentina i amitriptilina (Neurontin i Amyzol). Ne znam smiješ li probati tako nešto s obzirom na tvoje probleme s crijevima, svakako odi u neku dobru ambulantu za bol i vidi što ti mogu ponuditi.
Kada vec spominjete dobre ambulante za bol, jel zna netko gdje su te dobre? Osobno sam samo jednom vidjela strelicu na Rebru za ambulantu za bol i pomislila da je to samo neka fatamorgana.

U svakom slucaju, jucer sam na doceku lagano plesala i nisam mogla vjerovati da me apsolutno nista nista nije bolilo, sputavalo, ogranicavalo. Cak sam imala i osjet u nozi bez da me kocilo.. dodem doma, legnem, ustanem, bol i kocenje krene.. E pa dode mi da
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 17:58   #840
Pozdrav svima na temi! Hjela bih se uključiti sa iskustvom iz prve ruke, ako kome može biti od pomoći -super.

Ne bih htjela udugačko i uširoko jer nisam stručnjak ni za lijekove ni doktore, pa evo ukratko: ja sam trpila bol za koju sam se nadala da ce proći sama od sebe ili nakon par tableta, od sredine 8.mj ove godine. Dijagnosticirana mi je diskus hernija, sa komadićem diskusa koji se odlomio i pritiskao išijatikus.
Vozila sam se na posao i radila šepajući, uz voltarene, ibuprofene, lekadole i normabele.
Kao što je noklica rekla, kvaliteta zivota je jednaka nuli. Društveni i obiteljski zivot trpe, a najviše trpi čovjek sam jer tablete samo svedu bol na podnošljivu razinu...mislim da je to jako bitno reci, i ne, to ne bu prošlo samo od sebe i čim prije krenete sa pripremama za bolnicu-tim bolje.
Ja sam hvala Bogu napravila termin dok sam još bila pokretna. Jedan dan se jednostavno nisam mogla ustati, niti šepati, uz bolove toliko jake da sam u isto vrijeme i psovala i plakala i vrištala. Onda sam dobila tramadolor retard od dr op prakse i na njemu prezivila jos 3 tjedna do operacije. Prije njega dala mi je Lubor, koji sam mogla zobat kao i tic-tac, nis od toga.

Operirao me je dr. Ivan Radić u Vinogradskoj bolnici u Zagrebu. Idući dan nakon operacije sam ustala i šetala hodnikom, išla na wc, sve normalno. Bez ijedne tablete protiv bolova. Nakon 4 dana puštena sam doma, sad vec hodam naveliko, saginjem se, dizem predmete i sve kao i prije bolesti. za tjedan dana idem na rehabilitaciju u krapinske, oko 3 tjedna i - to je to.

I da, normalno je da se bojite, i mene je bilo strah kak ce sve to ispasti, ali njima gore to je sve zbilja rutinska procedura. Naravno da sam cim sam se probudila prvo sam zažmigala stopalima ...

Ali nije ni operacija za svakoga, naravno. Ako ne morate-nemojte. Ali ja da sam znala kako ce ovo biti lako, poštedila bih se 2 mjeseca patnje odmah.
MidnightCat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:09.